Почитатели на руската кухня

  • 29 514
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
дикси , и аз не съм яла по-вкусни краставички. Това са рецепти на баба ми и нали се сещаш, че като деца тоооолкоав ни беше вкусно всичко. Laughing За съжаление баба вече я няма, та грижливо си пазя нейните рецепти. Странното е , че и майка ми прави тези рецепти- но не е като на баба вкусно. На майка и харесвам пък други неща. Peace
И а зимам формичка за пелмени, но не ми е удобно с нея, винаги си ги правя на ръка и също замразявам във фризера.

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Салата винегрет

нямам пропорции, на око:
варено червено цвекло, варени картофи, кисели краставички, кисело зеле,лук- нарязани на ситно, варен зрял фасул, сол, олио, оцет.


Мариновани червени малки доматчета (не Черри, а просто по-дребни домати)

Кипва се 4 л вода, като изстине се прибавя 1 бутилка 9 % оцет. В три литрови буркани се нареждат доматчетата, слага се по 1 с.л сол във всеки буркан и се залива с маринатата.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 19:30 от Джемма

# 17
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Тесто за пирожки

1 кг брашно
2 1/2 ч мляко или топла вода
2 с.л захар
2 яйца
4 с.л олио
1 ч.л. сол
50 гр мая


Плънки за пирожки

1.Зеле
Зелето се реже на ситно, потапя се за няколко минути във вряла вода, слага се да се отцеди. Загрява се масло и се запържва леко зелето ,прибавя се сол и малко прясно мляко. Задушава се докато се изпари млякото. Плънката е нежна, бяла и вкусна.

2.Кисели краставички с лук
Реже се на ситно лука, задушава се, прибавят се нарязаните краставички, черен пипер и се задушава още малко. Много е вкусно, макар и малко странно.

3.Оризена плунка с риба
варен ориз,запържен лук и 1 консерва риба в собствен сос

4.С ябълки
1 кг ябълки, 300 гр захар, 5 гр канела
Ябълките се почистват, режат на парчета и се задушават със захарта до извиране на водата, слага се канелата

5.Картофена
ВАрени картофи се смесват с изпържен лук, масло. Поп желание може да се сложат и гъби.

# 18
  • Мнения: 187

И а зимам формичка за пелмени, но не ми е удобно с нея, винаги си ги правя на ръка и също замразявам във фризера.
м
Много хубава тема! Почитател съм на руската кухня. Благодаря за хубавите рецепти. newsm78 Имам едно питане за пелмените - сурови ли ги замразявате?  Grinning

# 19
  • Мнения: 1 951
Салата винегрет

нямам пропорции, на око:
варено червено цвекло, варени картофи, кисели краставички, кисело зеле,лук- нарязани на ситно, варен зрял фасул, сол, олио, оцет.


Ааа, като прочетох тази салата се сетих за една друга - пак с червено цвекло, картофи и пушена риба. Нея не я знам, но ще я питам.

И аз да си дам приноса към темата с две торти, които правих и съм доволна, че лесно се приготвят.Ето :

"Мъжка торта"

150 гр. маргарин
1,5 ч.ч. захар
3 яйца
2 с.л. мед
2 ч.ч. брашно
2 ч.ч. ситно нарязани орехи
1 ч.л. сода за хляб и 1 ч.л. оцет

Захарта, яйцата и меда се разбиват до побеляване.
Към тях се добавят содата, маргарина, брашното и орехите.Брашното се добавя постепенно.Тестото става течно.Пекат се 3 блата върху хартия намазана с олио.След изпичането всеки блат се увива в мокра хартия докато изстине.

Крема се прави като 150 гр. краве масло се разбива с една кутия кондензирано подсладено мляко, което предварително е сварено на водна баня до сгъстяването му.
Ето и снимка на моята
http://s65.photobucket.com/albums/h227/diksi/?action=view&cu … rent=DSC01737.jpg


"Прага"

За блата:

1 ч.ч. смлени орехи
1/2 или 1 ч.ч. захар
1ч.ч. смлени бели сухари
100-150 гр. масло
1/2 или 1 ч.ч. настърган натурален шоколад
4 яйца
1 ч.л. сода за хляб и 1 ч.л. оцет

Тестото се получава средно гъсто (като сметана).Пече се един блат, който се разрязва на 2.
Крема е маслен - 1 пак. масло и 1/2 или 1 ч.ч. захар
Отгоре глазурата по желание.

# 20
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Патица с гъби и елда

Патицата се реже на парчета,слага се във фурната да се пече,гъбите се режат на ивички и се слагат върху месото,когато то вече е пуснало мазнина, слага се и елдата отгоре, посолява се, долива се вода и се задушава до пълна готовност. И трите продукта имат специфични вкусове, но комбинацията от тях е много вкусна. Рецептата я взех не знам от кой руски сайт точно, но вкъщи я харесаха.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 19:35 от Джемма

# 21
  • Балчик
  • Мнения: 9 220

И а зимам формичка за пелмени, но не ми е удобно с нея, винаги си ги правя на ръка и също замразявам във фризера.
м
Много хубава тема! Почитател съм на руската кухня. Благодаря за хубавите рецепти. newsm78 Имам едно питане за пелмените - сурови ли ги замразявате?  Grinning

Да, сурови, полуфабрикат. После само вадиш и сваряваш за няколко минути. Аз ги обичам със сметана, но моите в къщи ги ядат с майонеза.

# 22
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Селедка под шубой

Нарежда се на пластове в следния ред, като всеки пласт се маже с майонеза :
- ситно нарязан изкиснат във вода лук, за да не люти много
- ситно нарязана риба- аз ползвам пушена скумрия
- настъргани варени картофи
- настъргани леко сварени моркови
- настъргано варено червено цвекло
- настъргани варени яйца

По желание може да се сложи и пласт настъргани ябълки.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 19:31 от Джемма

# 23
  • Мнения: 22 867
Беляши

500 гр брашно, 250 мл мляко,15 гр. захар и 15 гр. прясна мая...................


Джемма, благодаря! Горе-долу и аз така правя беляши, но все си спомням в Москва, в стола на института Пушкин колко ми харесваха беляшите. На вид и големина приличаха на старите български понички с мармалад, големите. Бяха много бухнали, равномерно зачервени отвън и страшно вкусни. Все имам чувството, че не ги пържеха, а ги печаха, защото ги вадеха в едни големи тави. Затова все разпитвам за рецепти с надеждата да попадна на тяхната. Иначе пържени правя, пак са ми хубави, но не като онези. Нещо като с бабините ти неща. Кой знае, може да е било и от младите ми години - затова да ми са се стрували толкова вкусни. Wink

# 24
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Беляши

500 гр брашно, 250 мл мляко,15 гр. захар и 15 гр. прясна мая...................


 Кой знае, може да е било и от младите ми години - затова да ми са се стрували толкова вкусни. Wink

Да и на мен все ми се въртят в главата беляшите и чебуреките до жп гарата в Константиновка, е няма друга такава вкусотия. И аз не мога да ги докарам същите. Абе да знаеш- от носталгията ще да е. Laughing

Правя и квас, но не занм дали да давам рецептата, тъй като е необходимо квасно сусло. На мен ми го носят от Украина. Все пак ако има интерес, ще я пусна.

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 19:43 от Джемма

# 25
  • Мнения: 22 867

Правя и квас, но не занм дали да давам рецептата, тъй като е необходимо квасно сусло. На мен ми го носят от Украина. Все пак ако има интерес, ще я пусна.


Пиши, и това ми е любимо нещо, да не разказвам какви варианти / мои си измишльотини!/ съм правила тук с мая. Няма ли нещо, което да замени суслото?

# 26
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Ммм, дали сте супер рецепти  Mr. Green
Аз съм голям почитател на руската кухня  Mr. Green
Любими са ми блините (като нашенските катми, особено с черен или червен хайвер и намазани с малко масълце, мммм  Whistling ) , салата винегрет разбира се, другата класика бьоф Строганов, борша и пелмените. Тук в една от темите бях писала и една от моите рецепти "риба под шуба" тя е руска разбира се Mr. Green
Аааа виждам Джемма я е дала като сельодка под шуба - аз я правя с пушена скумрия или пушен паламуд, еееех Джема изпревари ме  Blush
Само да добавя руският сладолед е разкошен, имат много хубави торти и въобще сладки неща  Mr. Green
Тук http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/INTERNATIONALE/Russian_cook/ има малко от най-известните рецепти. Имам и едно списание Бон Апети с тематика руска кухня ще го изровя и ще понапиша някои неща  Flutter

# 27
  • Мнения: 1 691
Дай и аз да се запиша тук Simple Smile Правя пелмени, винегрет, салата от червено цвекло, борщ, пирожки и ватрушки, блинчики, картофки с лук... но се ослушвам и за други манджи. 
Ето я моята рецепта за пелмени:

1 яйце
1/2 чаша вода
брашно до твърдо тесто

500-600 гр кайма
1 глава ситно нарязан или настърган лук 
черен пипер
кимион
индийско орехче

Имам си форма за пелмени, но научих и по-лесен начин: разточва се тънка продълговата кора, в единия й край се слага плънката, навива се на руло, добре се прищипва в края и се режат охлювчета. Ако е добре прищипано, плънката изобщо не излиза при варенето.
И последен номер - варя във вода със сол, няколко дафинови листа и цяла шепа зърна черен пипер.
Моите хора най-много ги ядат с майонеза или със сос от кисело мляко, олио, яйце, чесън и копър (нещо като млечна майонеза).

# 28
  • Мнения: 1 951
Морковена салата

Настъргани на едро  моркови, нарязани орехови ядки, чесън и майонеза.
Всичко правя на око.Много е вкусна.

Витаминозна салата

2 връзки магданоз
2 връзки копър
1 връзка зелен лук
2-3 яйца
заквасена сметана
сол

# 29
  • Мнения: X
За морковите...мъжът ми ги яде настъргани, със захар - така  ги ядял в Русия  Shocked

Общи условия

Активация на акаунт