Gentamycin в 8 пъти завишена доза за бебе на 6 месеца!

  • 9 946
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 393
След лечение на бронхо пневмония дъщеря ми я хвана сега върлуващия вирус - разстройство и Т. Днес ни предписаха Гентамицин от 10 mg 2 дни по 2 ампули, отидох аз .. купих ги от аптеката, прилежно сложих едната в устичката на дерящото се от рев бебе. След което реших да погледна кога трябва да получи 2рата си ампула и обърнах внимание на милиграмите .. оказа се, че тъпата аптекарка ми е продала ампули по 80 mg.  #Cussing out Обадих се веднага на докторката, тя ме успокои, че няма страшно, просто повече да не й давам изобщо. Аз обаче на едно мнение не се доверявам, тъй като след лечение от месец и половина, пак сме болни.
Та .. ако може някое мед. лица или човек, който повече разбира от медикаменти, да каже .. опасна ли е тази 8 кратна завишена доза и да водя ли детето в болницата за промивка?  Sad
Благодаря предварително!

# 1
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Гентамицин не се предписва на малки деца, има толкова странични ефекти. Въобще не го давай и се консултирай с друг педиатър.

# 2
  • Мнения: 4 150
Гентамицин се толерира до 24 пьти zавиШена доzа.
За страничен ефект от това леко предоzиране е рано да се каже.Иzчакайте.
И..вируси с АБ ли лекувате...Неzнам ве4е...какви са теzи лекари... Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 393
Нашите премеждия започнаха преди месец и половина. До ден днешен детето е болно. Първо беше бронхит, който лекувахме с Виброцил, Цек - 1 седмица, детето явно не се излекува, защото продължаваше с кашлицата и секрета от носа. Давахме Коларгол и Еуреспал, пак никакво подобрение. Последва Фенистил - ефект нулев. На 4ти май посред нощите ни приеха в болница с бронхопневмония. Там я лекуваха с Цефазолин, Урбазон, инхалации с физиологичен серум и Ципротол. Изписаха ни на 5тия ден, като дори не завършихме пълен 5 дневен цикъл на лечение с венозния АБ. В домашни условия приемахме Зинат и Ципротол на сироп. На 2рия ден след прибирането удома детето вдигн температура 38, 3, която свалих с Панадол, но не напълно. Два дена си поддържаше ниска Т, придружена с разстройство. Обадих се на педиатърката ни, препоръча ни Ентерол, Лечебно мляко и посещение при заместничката й, защото тя е в отпуск. Детето отказа да приема Зинат-а .. такава горчилка и аз не бих пила. Заменихме го отново с Цек, който свали трайно температурата, сироп АЦЦ и капки за уши Отипакс. Днес отидохме при завеждащата неонатологичното отделение в Бургас, тя ни предписа Гентамицин от 10 мг 2 пъти дневно за два дена и Хидра сек 2 пъти дневно за 3 дена, без да спираме Цек-а и Ципротол-а. В момента сме само на лечебна Милупа.
На всичкото отгоре сега и тази грешка от страна на аптекарката ..
Отрових си детето, но резултат няма. Вече се замислям дали да не отидем в София ...

Christian, какви са симптомите от предозиране с Гентамицин?

# 4
  • Мнения: 4 150
Доста сте го понатьпкали горкото с химия... Cry

Предоzиране  се явява веднага с поврьЩане,световьртеж,може диария,слюнкоотделяне над нормалното.Това е zа моментална интоксикация.
Ина4е е иzвестен с наруШаване на слуха,поврежда бьбреците,отделя се белтьк и крьв и има нервномускулно странично действие(напр.паралиzа),покачва тревожно 4ернодробните енzими,променя крьвната картина(левкопения,тромбоцитопения).

Това всичкото не оzна4ава,4е при детето се е случило.
Може да го е толерирало и да го иzхвьрли.

Но не го давайте пове4е.И неzнам zаЩо днес с такава лека рька се предписва Гентамицин на бебе zа неЩо,което може да се лекува с по лек антибиотик.

# 5
Доста сте го понатьпкали горкото с химия... Cry

Предоzиране  се явява веднага с поврьЩане,световьртеж,може диария,слюнкоотделяне над нормалното.Това е zа моментална интоксикация.
Ина4е е иzвестен с наруШаване на слуха,поврежда бьбреците,отделя се белтьк и крьв и има нервномускулно странично действие(напр.паралиzа),покачва тревожно 4ернодробните енzими,променя крьвната картина(левкопения,тромбоцитопения).

Това всичкото не оzна4ава,4е при детето се е случило.
Може да го е толерирало и да го иzхвьрли.

Но не го давайте пове4е.И неzнам zаЩо днес с такава лека рька се предписва Гентамицин на бебе zа неЩо,което може да се лекува с по лек антибиотик.




Helloooooo, Kolega!!!!! Gentamycin NE SE REZORBIRA OT GIT!!!!! Dali sa go za LOKALNO lechenie na infekciata v GIT. Drug e vaprosat, che tova NE E POKAZANIE za prilojenie na gentamycin, no da se tvardi, che njakoj ste oglushee ot oralno prilojen aminoglikoziden antibiotik e smeshno!

# 6
  • Мнения: 4 150
Ами аz сьм го написал.
Това всичкото не оzна4ава,4е при детето се е случило.
Смейте се,само че на ваШ грьб.ОК?
Лека ноЩ.

# 7
  • Мнения: 1 080
Helloooooo, Kolega!!!!! Gentamycin NE SE REZORBIRA OT GIT!!!!! Dali sa go za LOKALNO lechenie na infekciata v GIT. Drug e vaprosat, che tova NE E POKAZANIE za prilojenie na gentamycin, no da se tvardi, che njakoj ste oglushee ot oralno prilojen aminoglikoziden antibiotik e smeshno!
Нагло ! А темата е за резултатите от бляскавите ви умове. Sick

# 8
  • Мнения: 393
Боже, ако нещо от това се случи на детето ми, ще умра!  Cry Cry Cry Cry Cry

# 9
  • Мнения: 2 249
може ли все пак някой да обясни на разтревожената майка все пак какво реално може да се направи по въпроса и след като детето за сега няма признаци на интоксикация-тоест повръщане и т.н.-трябва ли да се взима нещо превантивно за изчистване на организма или не е нужно-и ако може това да стане без плашещи картини какво е "можело да стане вероятно понякога"
нали се сещате ,че все пак тва го чете майката на детето,кото и без това ходи по мъките от месец и половина ooooh!

# 10
  • Мнения: 393
Първо се успокой!
Второ - Не се притеснявай за предозирания гентамицин. Не знам, какви съображения е имала лекарката за да предпише на бебока.
Трето -  За да ти предпишат отипакс, значи има възпалени уши. При бебета това е нормално следствие на възпалено гърло и хрема.
(Температурата може да е от неизлекувана инфекция на ушите, а разтройството от купищата химия с които са натъкали сладураната).
Четвърто - АБ не сваля температура.
Спирам с номерацията.
Доста често страничната реакция на АБ е разстройство.
Това, което са изписвали на малката (урбазон, ципротол, а сега и гентамицин) ми прилича по-скоро на на някаква съпътстваща алергия  newsm78.
Зинат е доста тежък антибиотик, цефалексин е "слаба ракия"
При температура 38 не е смятам, че трябва да даваш антипиретик, следиш детето. Над 38.5-да, но пак с мярка (изключая при херп-ангина, където темп. "скача"  на всеки два часа и риска от хипертермичен гърч е висок). Имай предвид, че прекалената употреба на антипиретици, антибиотици и всякакви други медикаменти може да доведе до разтройство.

Моя съвет-заведи я на "уши-нос гърло"-специалист.
Още веднъж- УСПОКОЙ СЕ!

# 11
  • Мнения: 6 029
абе какви са тия лекари бе.... аптекари и т.н. възмутена съм.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 302
Миличка, много съжалявам за вашите преживявания. Пиши ми на лични коя е тази аптека, където са ти объркали лекарствата, аз имам голям поглед върху аптеките в Б-с и региона. Ако искаш ще ти дам координати на нашите лекарки, въпреки че и ние тези дни имахме проблеми, но да се надявам, че вече се оправяме.

# 13
  • Мнения: 4 150
Не сьм описал ефектите на АБ zа да плаШа майката,моля.Или искате иzобЩо да не zнае zа тях?
Следи се детето,не е нужно да се правят промивки и тн...Отдавна е реzорбиран и иzхвьрлен предполагам.
Друг пьт когато ви иzписват Гентамицин питайте zаЩо и дали няма друг АБ.
Гентамицин се полzва при строга индикация zа сьвсем други zаболявания. Peace

При таzи ситуация е добре детето да бьде оставено да си почине от лекарства,докато не сте му сринали всичките zаЩитни функции и полеzни бактерии в червата.
Дори да има интоксикация,тя Ще премине или пьк може да бьде овладяна.Така,4е спокойно. Peace

А на аптекарката трябва да й дойде приzовка zа сьд.

# 14
  • Мнения: 65
Всички страшни неща за гентамицина важат при инжекционно приложение-тогава лекарството се резорбира от организма.Чрез изпиване действа само локално върху червата,ако има някакви бактерии ,които предизвикват разстройство ,да ги убие.В стомаха и червата е в неусвояема форма за организма-НЕ може да доведе до предозиране ,така ,че няма нужда да му даваш нищо за това.Но ,че детето е недолекувано е факт,от много антибиотици може да има разстройство ,но не и температура .Отново потърси добър педиатър или УНГ

# 15
  • Мнения: 2 401
Бих гръмнала не само аптекарката, но и педиатърката. За съжаление не знам какво да те посъветвам освен, да се обърнеш към друг лекар.

# 16
  • Мнения: 8 585
Доста сте го понатьпкали горкото с химия... Cry

Предоzиране  се явява веднага с поврьЩане,световьртеж,може диария,слюнкоотделяне над нормалното.Това е zа моментална интоксикация.
Ина4е е иzвестен с наруШаване на слуха,поврежда бьбреците,отделя се белтьк и крьв и има нервномускулно странично действие(напр.паралиzа),покачва тревожно 4ернодробните енzими,променя крьвната картина(левкопения,тромбоцитопения).

Това всичкото не оzна4ава,4е при детето се е случило.
Може да го е толерирало и да го иzхвьрли.

Но не го давайте пове4е.И неzнам zаЩо днес с такава лека рька се предписва Гентамицин на бебе zа неЩо,което може да се лекува с по лек антибиотик.




Helloooooo, Kolega!!!!! Gentamycin NE SE REZORBIRA OT GIT!!!!! Dali sa go za LOKALNO lechenie na infekciata v GIT. Drug e vaprosat, che tova NE E POKAZANIE za prilojenie na gentamycin, no da se tvardi, che njakoj ste oglushee ot oralno prilojen aminoglikoziden antibiotik e smeshno!
Не се ползва Гентамицин за "локални" лечения. Никъде и никой не го дава за пиене.
Това така никъде не се прави днес при деца.
Иначе, да, не се резорбира при орално приложение...
Това, как да се постъпи с детето в този случай зависи от лекуващият му лекар.
При подозрение за грешни дози, не мога да дам съвет от разстояние. Въпреки, че искам много да Ви помогна...

# 17
  • Мнения: 4 150
Цитат
Не се ползва Гентамицин за "локални" лечения. Никъде и никой не го дава за пиене
Peace

Оралната реzорбация е около 1% и при 8 кратна дадена доzа може да има странична реакция на моментно интоксикиране.Описал сьм го.
Друго,което се zабравя е, че вьпреки слабата гастрореzорбация се предписва орално (ако иzобЩо) с оглед на други zаболявания при пациента.Ако има бьбречни и тн проблеми има дори орална контраиндикация. 

# 18
  • Мнения: 393
Цял ден детето спи, до момента й се събира 1 час бодуване, при положение, че се събуди от нощния сън в 6:30 ч. .. Възможно ли е това да бъде от предозирането? Разстройството се умножи по 3.  Cry Cry Cry

# 19
  • София
  • Мнения: 1 062
Бих завела детето веднага на друг лекар. Педиатър + УНГ.

# 20
  • Мнения: 656
След като разстройството се е увеличило - детето пие ли повече вода?
Сънливост може да е признак на обезводняване - следи памперса дали пишка достатъчно. Ако имаш съмнения заведи детето на лекар, но на друг, не при този, при който си го водила досега.

# 21
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Здравей, първо заведи детето на лекар, докато е време. Втро  и аз съм давала на дъщеря си Гентамицин през устата/изписан от лекар/, когато беше на 7м заради открити ешерихия коли в ректален секрет. Дамай много течности, може и Хидратин алфа /за оводняване/, и задължително го заведе пак на лекар. Бързо оздравяване  bouquet

# 22
Бяхме с вирусна пневмония в болница малката беше на 3 месеца.Изхождаше се по 13-14 пъти в денонощието.Белодробно се оправихме за няколко дни.Но разстройството нямаше овладяване.Лекарите пробваха какво ли не дори и гентамицин през устата на толкова малко бебе.Накрая се появи една доцентка която и даде смекта и ентерол и детето се оправи.Бях писала за гентамицина не го даваите под каквато и да е форма.Не искам да те плаша но той влияе много зле на ушите и ако има инфекция там може да навреди на слуха

# 23
  • Мнения: 1 174
Цял ден детето спи, до момента й се събира 1 час бодуване, при положение, че се събуди от нощния сън в 6:30 ч. .. Възможно ли е това да бъде от предозирането? Разстройството се умножи по 3.  Cry Cry Cry
Правилно ти казват всички,просто заведи детето на лекар за да се успокоиш,ужасно е когато толкова малки бебоци са болнички,но важното е да  минава и заминава,случва се,неизбежно е понякога.И ако позволиш един съвет от мен,винаги гледай и чети опътването на лекарството,което ще даваш на бебето,аз така правя,за да не стават именно такива грешки.Бързо оздравяване! Hug

# 24
  • Мнения: 393
Благодаря на всички за отговорите!   bouquet

Току що се връщаме от друг лекар, според който сме надвишили дозата на Гентамицин само с 2 пъти, но не било опасно. Смятали се по 6 мг./ кг. Дари е 8,130 кг. Препоръча ни за всеки случай да даваме глюкоза 5% .. Неуробекс таблетки .. 1/3 от хапчето, стрито на прах  Shocked .. както и някакви хомеопатични гранулки. 2рото предписание, смятам да не го изпълнявам. Докторката каза също, че има леки просвирквания в гърдите, които най-вероятно били, защото детето отхрачвало. Реално кашлицата ни доста намаля, но пък разстройството  ooooh! Според нея, това е вътреболнична инфекция.  Sad
А това за слуха и Гентамицина  Cry ... дано да няма такива странични ефекти, детето би трябвало отдавна да го е изхвърлило от организма.  Praynig
Дали това отражение върху слуха се появява веднага или с течение на времето?

yoana77, винаги ги чета тези пусти листовки, но този път получих само 4 ампули без абсолютно нищо друго.  Sad Нали уж трябва да се доверяваме на фармацевтите да спазват вярно предписанията?  Cry

# 25
  • Мнения: 1 174


yoana77, винаги ги чета тези пусти листовки, но този път получих само 4 ампули без абсолютно нищо друго.  Sad Нали уж трябва да се доверяваме на фармацевтите да спазват вярно предписанията?  Cry
Радвам се,че нещата са добри,не се доверявай на разни аптекари,освен това нямат право да ти продават лекарство без кутия и листовка.Можеш направо да я съдиш!

# 26
  • Мнения: 393
Радвам се,че нещата са добри,не се доверявай на разни аптекари,освен това нямат право да ти продават лекарство без кутия и листовка.Можеш направо да я съдиш!
Ако пазех касовата бележка, нямаше да й се размине!  #2gunfire То и сега още не й се е разминало, само да се случи нещо с дъщеричката ми ..  Cry ще се стигне до саморазправа.
На всичкото отгоре беше толкова нагла днес сутринта, когато отидох да й кажа как е объркала рецептата. Защо съм била викала? Защо съм се карала, нали ми се извинила!  #Cussing out Нямало ампули от 10 мг, само 40 и 80 били.  #2gunfireНакрая й казах, че ще я съдя, а тя най-безцеремонно ми отвърна "Съди ме!"  Close

Съжалявам, че измествам смисъла на темата, но имам нужда да споделя драмите си, защото иначе имам чувството, че ще  избухна!  Cry

# 27
  • Мнения: 1 174
Нищо няма да се случи с тази красавица,но тая нагла аптекарка залужава да я съдиш наистина!

# 28
  • Мнения: 130
вече се убедих - в нашата България трябва да следим всичко и да се съмняваме във всеки...То бива бива глупост и простотия, но да не си разбираш и гледаш работата .... миличка дано сладката ти дъщеричка се оправи бързо и окончателно да изчезнат болежките...

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 302
Ако пазех касовата бележка, нямаше да й се размине!  #2gunfire То и сега още не й се е разминало, само да се случи нещо с дъщеричката ми ..  Cry ще се стигне до саморазправа.
На всичкото отгоре беше толкова нагла днес сутринта, когато отидох да й кажа как е объркала рецептата. Защо съм била викала? Защо съм се карала, нали ми се извинила!  #Cussing out Нямало ампули от 10 мг, само 40 и 80 били.  #2gunfireНакрая й казах, че ще я съдя, а тя най-безцеремонно ми отвърна "Съди ме!"  Close

Съжалявам, че измествам смисъла на темата, но имам нужда да споделя драмите си, защото иначе имам чувството, че ще  избухна!  Cry
Кажи коя аптека е, всички ги познавам и собствениците им, със сигурност ще и издействам уволнение.

# 30
  • Мнения: 393
Кажи коя аптека е, всички ги познавам и собствениците им, със сигурност ще и издействам уволнение.
В Славейков, кооперация Орфей, аптеката се намира на гърба на блока и преди се водеше денонощна, но отскоро работи само до 20 ч. Фине  и всички мили майчета Hug

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 5 734
Много се радвам, че сте добре вече  Wink Много се притесних за малката и се надявам всичко да се оправи.

# 32
  • Мнения: 393
Каквото хапнем, такова вадим изотзад, но във водна форма и го докарваме само на цвят!  ooooh! Днес й купих сок на Хип за запичане - морков и оризова вода ... ефект нулев. Преди малко й дадох от хомеопатичните гранули, само в тях ми е надеждата.  Praynig

Какво ще кажете за лечение с глад?  Thinking

# 33
  • Мнения: 24
Пробва ли с оризова вода ?

# 34
  • Мнения: 3 506
А ти с какво я храниш по принцип? Кърмиш ли я? Прочетох, че са ти казали да даваш глюкоза - да знаеш, че тя влошава диарията.

Аз съм склонна да си мисля, че диарията е вследствие на многото лекарства, особено антибиотиците. Затова е хубаво да се помисли какво може да се даде на толкова малко бебе за възстановяване флората на червата. Имаше тема тези дни за възстановяване след прием на антибиотик, и там имаше разни пробиотици споменати - защо не попиташ лекарите.

# 35
  • Мнения: 8 585
Пробва ли с оризова вода ?
НЕ СЕ дават оризови води!

# 36
  • Мнения: 4 414
Пробва ли с оризова вода ?
НЕ СЕ дават оризови води!
що?

# 37
  • Мнения: 3 506
Ми бебето е доста малко... Дали е било захранено изобщо, когато започва диарията? Дали няма нещо общо и с това?

# 38
  • Мнения: 6 029

и аз бих искала да знам защо пък не се дават?

# 39
  • Мнения: 8 585
Защото нямат ефект.
Освен това, обикновените детски диарии са самоограничаващи се състояния, при които диетите само влошават нещата.

# 40
  • Мнения: 393
Ми бебето е доста малко... Дали е било захранено изобщо, когато започва диарията? Дали няма нещо общо и с това?
Детето е захранено от 4тия месец, преди това беше със запек (кърмех), след като прояде пюренца се нормализира изхождането. През последния месец не смея нищо ново да добявя, защото ме е страх, че няма да разпозная алергична реакция.

# 41
  • Мнения: 6 029
Защото нямат ефект.
Освен това, обикновените детски диарии са самоограничаващи се състояния, при които диетите само влошават нещата.

никак не съм съгласна. но както и да е.

# 42
  • Мнения: 656
Давай варени моркови.
Когато дъщеря ми беше на 1г имаше много силно разстройство. Изкарваше водичка през дупето си, на всичкото отгоре и на цвят си беше като вода. Само като хапнеше нещо съдържанието на гърнето беше оцветено.
На нейната възраст и давах по 2 ентерола и 2 смекти на ден, за храна - варени моркови, във водата от варенето на морковите варях ориз. Това я закрепи на втория ден.

# 43
  • Мнения: 1 983
Давай варени моркови.
Когато дъщеря ми беше на 1г имаше много силно разстройство. Изкарваше водичка през дупето си, на всичкото отгоре и на цвят си беше като вода. Само като хапнеше нещо съдържанието на гърнето беше оцветено.
На нейната възраст и давах по 2 ентерола и 2 смекти на ден, за храна - варени моркови, във водата от варенето на морковите варях ориз. Това я закрепи на втория ден.

Абсолютно подкрепям Peace
На 5м и половина и мойта Вики беше с пенвмония, в болницата пипнахме вътреболнична инфекция изразяваща се в жестока диария.На 7-мия ден ни пуснаха в дом. отпуск за 3 дни, като през тези 3 дни не е яла нищо друго освен варени моркови, варен ориз и варени картофи.Знам, че много майчета ще скочат сега срещу мен заради глутена в ориза, но при положение, че си видях детето със система в главата няколко поредни дни предпочетох това.А и тъпите им лекарства не подействаха.

# 44
  • Мнения: 8 585
Е, ако детето е на 4м пак моркови и ориз?
За вашият случай Хидрасек би свършил добра работа...

Общи условия

Активация на акаунт