Как можем да сме полезни

  • 3 184
  • 83
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 517
Аз не мисля, че съм дотолкова компетентна по въпросите за кърменето от моя скромен опит и от няколко прочетени статии, че да уча другите. А и да тръгна да "агитирам" ми се струва наистина малко сектантско... Rolling Eyes
Имам тук в съседство една майка с бебе колкото моето, тя го кърми до 4-5 месеца и го подкара на кисело мляко. Не щяло да суче, кърмата й намаляла, т.н. Казах й да се изцежда, а тя обясни, че все пак има още едно по-голямо дете и мъж, те също искат своето, а тя няма време по цял ден само да цеди. Е, какво повече да направя. Пък и не е моя работа коя майка как храни детето си, я. Ще стане нахално аз да тръгна да ги уча (а повечето ми познати имат и едно отраснало дете, т.е. повече опит). Мога да им служа най-вече с "примера" си, че кърмих почти изключително до 6 м., но те го възприемаха по-скоро като чудатост и вместо аз тях, те ме поучаваха как и защо трябвало отдавна да съм започнала твърдите храни.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 249
Общо взето давам съветите си само на жени, които виждам, че го търсят или са отворени за такива и също на близки приятелки. Давам си телефона и им казвам, че могат да ми се обадят по всяко време, също разпечатвам статии. Но общо взето, както и вече и другите казаха, зависи от човека срещу теб. Една братовчедка (в провинцията) роди през юли и кърми само няколко дни. Беше супер немотивирана, макар че й бях изпратила :Книга за кърменето". Не й се занимаваше с това да е "залепена" за бебето, а и майка й много искаше "да й помага с шишето" и изобщо тя да гледа бебока.
Но сега имам една приятелка с бебе на 1 месец и се справят много добре, макар че й беше много трудно в началото. Мотивирана е, изчете доста преди да роди още, често ми се и обажда.

# 17
  • Мнения: 7 106
Аз имам две приятелки с малки бебета.Едната роди обаче в Русе и то в началото на 8-ия месец и изобщо не кърми.На другата това и е второ дете, първото е кърмила само месец и нещо и беше много запалена вторият път да успее като ни гледаше нас двете с Евка и слушаше какво и разказвах.Разпечатах и доста от статиите тук, преведох и също така доста материали на тази тема (тя няма  компютър и интернет) и  след първата консултация когато се обадих да видя как са тя ми съобщи че вече не кърми Rolling Eyes .Излизало и се и и се пушило Neutral Face .Въпреки всичките ми съвети и приказки тя избра по-лесния начин, което разбира се си е лично нейна работа.
Няма как да помогнеш на човек, който не иска помощта ти.В това съм се уверила и от форумите и от обкръжаващата ме действителност.

# 18
  • Мнения: 516
Цитат на: petty
. А и да тръгна да "агитирам" ми се струва наистина малко сектантско... Rolling Eyes

малко оф:

 Това май визира моя постинг.
Аз използвах  думата  "агитирам" в кави4ки и  в добрият и шеговит смисъл.
Имах в предвид ,4е споделям моят опит и препоръ4вам да се разгледа форума за кърмене.
Съжалявам,ако съм прозву4ала стряскащо,в никакъв слу4ай, не одобрявам сектантството Wink

# 19
  • Мнения: 6 243
Има една приказка "Не прави непотърсено добро". Аз поне не обичам, когато някой ме убеждава какво да правя, или да не правя, защото е добро за мен, а аз още не съм го знаела. Оттук идва и трудността в тази област - едно, че кърменето е и много интимно преживяване (да не се бърка със "сексуално" преживяване, че вече ми писна да се разправям с простотии). То е между майката и детето й и понякога намесата е нежелана.
Друго, че често пъти има конфликт на авторитети.
Трето - приоритетите на различните майки се различават. Така че има колизия на интереси. За мен е важно с цената на всичко да кърмя, за много мои близки това е глупаво, защото вечер не мога да ходя до късно на кръчми...

Та идеята ми беше да споделим опита си да помагаме, без агитация, без натрапчивост. Още повече че въпросът е болезнен, както се видя от отношението на много форумки към темите за кърменето.
 
Междувременно се сетих за още нещо - при по-възрастните "критикари", действа безотказно позоваването на "едно време". Не захранвам, а кърмя, защото едно време децата да не са ги захранвали... Едно време, като са кърмили дълго, хората са боледували по-рядко. Но това е по-скоро способ да затварям устата на "третата" възраст, като дойде реч защо бебето още не лапа пръжки Grinning

# 20
  • Мнения: 1 391
аз също установих, че смисъл от "агитация" няма... тук във форума също се потвърди това...

Едно е важно - ако наистина има желание - всичко се получава... човек се информира... дори да няма интернет и т.н. пак ще намери начин... стига да го желае....

Но несъмнено ползата от разпространение на информация е безценна... Самата аз бях навита още докато бях бременна да кърмя и да се боря да имам кърма... от курсовете които посещавах... Просто ми се беше забило като нещо много важно в главата! Тук открих форума на Воо и ако не беше този форум и съветите ви, надали щях да съм толкова упорита...  и да изкарам дотук... и може би на няколко пъти съм имала моменти, в които да се "предам" и да се откажа... но винаги съм намирала силите да продължа ТУК! За което, безкрайно съм ви благодарна!

Много ми помогна също, в лекарския кабинет един окачен плакат /за кърма за даряване/, в който пишеше какво трябва да правим, за да имаме повече кърма.... Този плакат, просто ми повлия да се старая още повече.... И самия факт че го видях в поликлиниката, в кабинета на педиатърката....

Не на последно място, оценявам това, че педиатърката ми досега не ме е отказвала от кърменето... Наистина случвало се е да ми казва да правя кашите с адаптирано, защото с кърмата ставали по-рядки /само това изтъкна за причина/... но всеки път като й кажа че още кърмя, тя се усмихва щастливо и казва - браво, щом имаш кърма, кърми, това е най-доброто!

Смятам, че всякакви материали - брошури, статии в списания, по ТВ, предавания оказват голямо влияние върху бъдещите майки... Всяка бъдеща майка е неориентирана, защото няма познания и опит... рядко имаме откого да почерпим опит... Самите ни майки са били на друг хал на времето и не могат да ни дадат съвети... Тенденциите в днешно време са различни ...

Затова колкото повече гласност се дава на кърменето, толкова повече увереност ще имат майките и ще полагат повече усилия... и лека полека, и педиатрите ще си променят вижданията. Убедена съм в това. Просто не става от раз....

Успех на Воо в благородното начинание!! И едно голямо БЛАГОДАРЯ от мен!  Heart Eyes

# 21
  • Мнения: 3 200
Общо взето, ако човек сам не иска да си помогне никой не може да му помогне.
Имам приятелки, които са мотивирани и съм разпечатвала материали от библиотеката за тях, и сме обсъждали проблеми, но имам няколко, които не искат да си развалят бюста, съня и пр. и пр., какво мога да направя за тях - абсолютно нищо

# 22
  • Мнения: 4 244
Цитат на: evpraksia
Общо взето, ако човек сам не иска да си помогне никой не може да му помогне.
Имам приятелки, които са мотивирани и съм разпечатвала материали от библиотеката за тях, и сме обсъждали проблеми, но имам няколко, които не искат да си развалят бюста, съня и пр. и пр., какво мога да направя за тях - абсолютно нищо

И аз така - имах няколко пъти неблагоразумието да помагам и без резултат.
Иначе за съня и тям подобни мога само да кажа че си зависи от детето.
Щерката беше от нощните птици - искаше понякога до 3 пъти на нощ да суче. Сина обратното - спеше по цяла нощ, а през деня не можех да пипна нищо - все на цицата.
Ама като споделиш че си е до дете и те гледат като извънземно.
А помагам само ако ме попитат.

# 23
  • Мнения: 1 517
Цитат на: villie
Цитат на: petty
. А и да тръгна да "агитирам" ми се струва наистина малко сектантско... Rolling Eyes

малко оф:
Това май визира моя постинг.

Не, съвсем не визирам теб. Дори ми се стори, че видях тази дума няколко пъти, но може да греша. Действително това ми изглежда като агитация - все едно се казва: елате в нашата общност... досега сте били заблудени, но ние ще ви покажем истината. Нещо такова, някак не ми харесва. Всички майки знаят за ползите от кърменето, и не съм точно аз тази, която ще им ги казва. Нито пък ще ги уча как да кърмят и захранват. Пък и те винаги ще имат повече доверие на личния си лекар, отколкото на мен.

# 24
  • Мнения: 4 414
като се замисля, всъщност е абсолютно нормално майките да имат по-голямо доверие на педиатрите, на разните спецове но ТВ-то и на статиите в специализираните списания, отколкото на някоя "интернет-маниачка, която има щастието да кърми дълго"...като се прибави и натискът на бабите, положението става съвсем сложно...трябва си обществена кампания за кърменето - не само за ползите/те са известни на всички/, а и за проблемите около кърменето и за начините, по които се решават и най-вече предотвратяват...аз преди да родя не съм се замисляла, че кърменето може да е сложно...представях си го така: детето се ражда с рефлекс за сукане, слагаш го на гърдата и то си яде...да, ама като ти кажат "ще храниш на 3 часа и няма да го държиш повече от 20 мин, на гърдата" и хоп! ей ти проблем... такива работи ми минават през главата, докато си чета Laughing

# 25
  • Мнения: 5 877
Ъъъ, ами освен три-четири от преведените статии тук на сайта, надприказвах педиатъра и свекървата на една колежка и тя успя да си кърми бебето шест месеца повече (мислеше да се отказва на втория). Ако някоя позната се оплаче от проблем, казвам каквото знам. Гледам обаче да не досаждам, и без това новите майчета са залети от всякакви всезнайковци.
Нещо полезно ми се вижда разпечатване и раздаване на материали за кърменето по чакалните пред женска консултация, където и без това има кутии за рекламни материали - обичайно на магазин "Щъркел". Много бъдещи майки бъркат там и четат, докато им дойде редът.
Браво на Бу, тя прави неща, за които съм си мислила, но поради разни причини не съм свършила.  Embarassed

# 26
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: petty
Цитат на: villie
Цитат на: petty
. А и да тръгна да "агитирам" ми се струва наистина малко сектантско... Rolling Eyes

малко оф:
Това май визира моя постинг.

Не, съвсем не визирам теб. Дори ми се стори, че видях тази дума няколко пъти, но може да греша. Действително това ми изглежда като агитация - все едно се казва: елате в нашата общност... досега сте били заблудени, но ние ще ви покажем истината. Нещо такова, някак не ми харесва. Всички майки знаят за ползите от кърменето, и не съм точно аз тази, която ще им ги казва. Нито пък ще ги уча как да кърмят и захранват. Пък и те винаги ще имат повече доверие на личния си лекар, отколкото на мен.


Ей това обаче не е вярно!Не всички майки знаят за ползите от къменето!Миналата седмица си седях с количката на една пейка в парка, до мене три млади майчета с малки бебешоци.Слушам следното: на едната кърмата била синкава, следователно НЕХРАНИТЕЛНА - така казала докторката и айдее- формула; то...след месец-два е безсмислено да се кърми, защото кърмата се РАЗРЕЖДА И СТАВА БЕЗПОЛЕЗНА ЗА ДЕТЕТО; третата буташе ПЮРЕ  в устата на около дву-тримесечно бебе, което естествено плюеше всичко навън.
Аз и да ги бях набила файда нямаше да има, тъй че просто си станах от пейката Crossing Arms

# 27
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Форумът е невероятен източник на информация и споделен опит. За съжаление потребителите на интернет изобщо сред мамите са много малко. Това подтикна мен и моя приятелка да направим фондация"Център на мама".Идеята е майките с опит да помагат на майките в нужда- нужда от информация за бременните и майките с малки деца, нужда от съдействие за закрила на родителите и децата станали жертва на всякакъв вид насилие, нужда от консултация с педиатър , психиатър, психолог, адвокат и др. Не мога да публикувам за сега концепцията на Фондацията, защото не знам дали е редно да го правя тук и дали ще изтълкува добре. Но това е което ние се опитваме да стартираме. Чакаме и финансиране за списание с правна информация( също и здравна инф. но основно ще е правната) насочено към бременните, майките, семействата и децата.
Нещата вървят страшно бавно поради невъзможността ми да оставя децата и да тръгна да ги уреждам. А също и поради комерсиализацията на обществените институции- не гледат на нас много сериозно.

# 28
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Цитат на: agneshka
Цитат на: vedrra
Освен това повечето се засягат като им предложиш материали - как си могла да си помислиш, че не съм информирана, ти ли повече знаеш... все в тоя дух, нали знаете.

ммммда...за съжаление е така:( аз действам на принципа "помощта е помощ само и единствено, когато е желана"...иначе се приема като натрапничество, от което няма полза...един безболезнен начин за "правилно насочване" според мен е да подариш на бъдеща майка "Книга за кърменето"...правила съм го - прие се много донре...хората винаги се радват на проява на внимание и на подаръци.
не бих носила разпечатки на педиатъра, защото лекарите по принцип са доста честолюбиви...бих го направила само, ако се заговорим и тя прояви интерес...м/у др. нашата педиатърка е запозната с "новостите"/слагам ги в кавички, защото те хич не са нови:)/, но ако не бях изявила желание да захраня късно, щяхме да минем по старата схема...такива работи...


Аз мисля също точно така, затова правя така - за добро имам достъп до много майчета в парка, но.... Много малко от тях кърмят.... Та, аз споменавам това какво правя и че давам на Вики само кърма и ако някоя прояви интерес, продължавам с обясненията. Значи некърмещите майчета естествено не обръщат никакво внимание. От кърмещите успях да привлека вниманието на една, която докъм 5 месеца кърми почти изключително, беше започнала малко сокчета, но от моите думи ги спря. Обае за мое голямо съжаление, след като е решила да захрани, набързо е отменила няколко кърмения, всъщност май ми каза последно, че е останала на сутрин и вечер и защото нямала кърма и нямало какво вече да се прави на майка героиня..... Братовчедката ми живее в САЩ, обаче слуша БГ педиатър и въпреки, че имаше предостатъчно кърма също бързо, бързо отби бебка и я захрани рано рано, въпреки че на няколко пъти й давах линка на сайта и й ояснявах, дори когато беше вече спряла да я кърми, я агитирах да започне пак, но без резултат.....

Аз обаче имам и друга тактика - гледам да ги хващам докато са "пресни"  #2gunfire - майтап - в смисъл докато са бременни и им е интересно и имат време да четат и никой не им говори какво да правят, та да формират мнение още преди да родят и след това да не могат да ги "повалят" роднини и педиатри. Поне с мен така се получи, бях информирана предварително, иначе щях да си слушам педиатъра....

# 29
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Цитат на: Taneto
Аз малко се намесвам в "немои" води, но да споделя:

аз разказах на майки, родили малко след мен и сега на няколко бременни, чакащи събитието скоро-скоро какви грешки съм направила аз в самото начало и какво те да НЕ правят - кърмих по часове, бебето ми имаше жълтеница и беше доста заспало и т.н. За източник на твърденията ми, разбира се, цитирам форума.

Но общото впечатление ми е, че не се приема кърменето насериозно. Доста често чувам "Колкото има, толкова.....", "То в днешно време жените нещо нямат кърма....." и др. под.  
Дори аз самата като се порицая, че не съм успяла, ме критикуват защо си го слагам на сърцето.....

Та, такива работи....
Евала на всички вас, които разпространявате информация...


Затова на мен първите ми думи са: кърменето не зависи от големината на гърдите и тн, то е на принципа търсене предлагане.И давам пример с мен - аз имам малък бюст по принцип, обаче не мога да доказвам с мен, че слабите жени могат да кърмат, защото аз съм си пълничка Embarassed , но пък имам тук една майчица дружка, която е бая слаба и си кърми успешно и по тая точка веднага давам пример с нея....

Общи условия

Активация на акаунт