За и против интеграцията

  • 6 880
  • 200
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 138
циганите са преди всичко българи, родени са тук, живеят тук. политиката спрямо тях и гадният ни манталитет да не понасяме по-бедните и нещастни от нас ги е направила до голяма степен такива.
злото ражда зло. процеса на интеграцията е бавно и трудно нещо. нашата нация не е дорасла да го осъществи. както впрочем стои въпроса и с интеграцията на инвалидите.
национализма български е просто отврат. не родолюбието, а гадния национализъм.
второто ми дете ще е осиновено мангалче. тва е.

# 16
  • Мнения: 3 423
Само ,много моля,не прекалявайте с националистическите изказвания,защото не им е мястото тук,а и не такава е целта на питането ми. Peace

Защо в темата за Евровизията всички
еякулираха националистически, а тук,
когато иде дума за важни неща, не може.

Интеграция няма. Има интереси и щрауси.

Кажи ми ти, като си навътре с ромските дела,
издаде ли един от моите любими преподаватели
(Михаил Янакиев) ромския буквар?

# 17
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Алекс, какво учиш?
По какво е тази курсова работа?

# 18
  • Мнения: 3 116
Според мен, много много пари се изливат за интеграцията на ромите, но тези пари не стигат до тях, отиват в някой друг джоб.

Друг е въпроса че тези хора просто не искат да се интегрират, примери колкото искаш. Имам познати роми, които и без тази интеграция са постигнали много в живота. Шапка им свалям.

Така че, за мен тази интеграция е абсолютно безсмислена  Thinking

# 19
  • Мнения: 1 172
ЗА, но когато има ясни правила -права и задължения и за двете страни.

# 20
  • Мнения: 7 474
Не можеш да интегрираш някой, който не иска да се интегрира.  Wink
 Тези, които са искали са го направили.

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
тия, дето са за интергацията...
Абе с миризмата им, как ще свикнете? Rolling Eyes
  Шани защо, всички нецигани според теб на рози ли миришат

Не Кифлата... Но могат да се позамият или хайде - изкъпят и поне час да ухаят добре. Догато с ромите това не става  Sick

# 22
  • Мнения: 68
Циганите нямат изгода да бъдат интегрирани. Те, в повечето случаи, не желаят да се интегрират, а на сила това няма как да стане. Те са си цигани, няма как да станат като нас. Те обичат да се възползват от това, че са цигани- как тогава ще ги убедим да бъдат българи и да забравят циганското?!
А, и ромите не са нация. Следователно никаква национална телевизия или радио за тях. В личните им карти   срещу "гражданство" фигурира- българин.  Който от тях иска- да гледа БНТ, който се чувства повече циганин, отколкото българин- да си стои в коптора и да си циганеее там, не ми трябва в моята територия, в училището на децата ми, на местоработата ми...

# 23
  • Мнения: 1 299
Аз сън седяла на един чин с циганче....Беше симпатяга, докато не порасна де...Ми миришеше си...и зъбите му бяха жълти, а твърдеше, че ги мие...незнам  Tired

# 24
  • Мнения: 1 840
За да интегрираш някого, задължителното условие е той да го желае - иначе няма да стане. При нас има доста роми. Нямам нищо против тях (освен в моментите, когато ми откраднаха количката на детето, акумулатора на колата и пр. - списъкът е дълъг - но нищо, простено да им е). Опитвам се да не съм расистка, само да не ме задължават да живея с тях на едно място. Защото: те не уважават чуждата собственост и защото много, ама много лъжат. Ако искат да живеем заедно, без да се изпълнят тези условия - няма как да стане.
В нашия град фондациите "Партньори България" и "Отворено общество" се опитаха да реализират проекти за интеграция. Единият беше озаглавен "Да играем, учим и живеем заедно" - целевата група беше ромчета от гетото, които са неграмотни, родителите са крадци, просяци и пр. Ръководителят на проекта е циганка - учителка, с висше образование - голяма сладурана, много готин човек. Няколко месеца след стартирането на проекта тя ми каза: "Те никога няма да се интегрират". Това са точните й думи.
Интеграцията е някакъв експеримент, който не вярвам да излезе успешен и потърпевшите ще бъдат българите. Иначе ромите никой не ги спира да учат - те просто не искат. Живяла съм близо до циганската махала и имам доста наблюдения. Знаете ли как учителките сутрин обикаляха по махалата да си съберат учениците, за да не им закрият училището, или как носеха маргарин и сладко от вкъщи и им мажеха филии за закуска - само и само да имат някакъв мотив да дойдат на училище. Това са фактите. Преди 2-3 години решиха да дават по 70 лева на първокласник преди започването на учебната година - и за тия 70 лева започнаха да се записват 10-12 годишни деца и после никакви ги няма на училище.
Имаше дори един смешен случай на учител по математика - доста амбициозен човек, попаднал в циганското училище.Чашата преляла, когато едно ромче му казало: Абе, другарю, мани тия дробове (т.е. дроби, дробни числа), дай да изпееме една песен!"

# 25
  • Мнения: 1 952
Циганите няма да бъдат интегрирани, защото те не го желаят, против тяхната ценностна система е.
Циганинът не желае да носи отговорност нито за себе си, нито за сънародници, нито за родина. Именно затова няма циганска държава никъде по света.
Има и различни роми, но те отдавна са се интегрирали.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 603
Ако искат да се интегрират, само да е някъде по-далеч от мен  Twisted Evil

# 27
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
     Принципно смятам, че не е трябвало циганите да бъдат отделяни на отделни гета и застопорявани в тази измислени общности, като циганските квартали. Те са номадски народ, катунари не едно място не могат да седят, не знаят какво да правят.
  Относно интеграцията да мисля, че трябва да я има, но с отрицателните и и положителните страни, като примерно: 
   - не си плащаш тока- спират ти го на следващия месец (както на мен ми го спират);
   - няма къде да живееш или изкарваш пари да си купиш жилище или работиш и живееш под наем, който си плащаш...
  и такива разни работи трябва да съпътстват интеграцията, според мен.
Присламчвам се към Кифления отговор. Grinning

# 28
# 29
  • Мнения: 2 700
И аз съм на мнение, че насила хубост не става. След като самите цигани не желаят да се интегрират, всичко изглежда безмислено.
Аз съм от расистите, нека си живеят, но далече от нас.

Общи условия

Активация на акаунт