Женска консултация и работа

  • 1 873
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 724
Ами и аз незнам как е по закон, много зависи от работодателя.
Мен винаги ме пускат без да използван дни от опуската, просто се обаждам на шефа, че отивам на лекр и това е  Peace
и аз бях така

# 16
  • Мнения: 3 116
(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177.

(Кодекс на труда)

Т.е. ЖК е допълнителен платен отпуск, нямащ нищо общо с платения отпуск от 20 дни.

# 17
  • Мнения: 545
Не мисля, че трябва да си взимаш отпуска или болнични!  Просто предупреждаваш, че ще отсъстваш час-два или ще закъснееш и така. Не ходиш всеки ден на консултация или изследвания. До седмия месец се ходи веднъж в месеца, кръвните изследвания се правят рано сутрин преди часа за работа. Изследванията като цяло не са толкова много (ако имаш нормална бременност). Аз имам шеф, който е голям работохолик и няма особено разбиране за човешките проблеми, но дори и той не е правил проблем за това, че съм излизала или закъснявала. Аз все си насрочвах часовете за женска консултация по обяд, така че просто излизах в една по-дълга почивка. Грижи се за себе си и не се тревожи за глупости. Всеки нормален човек ще ти влезе в положение. Успех и лека бременност!

# 18
  • Мнения: 1 544
Доколкото знам, по закон са длъжни да те пуснат без да си пускаш отпуска или болничен. Поне с моите шефове нямах проблем да отсъствам 1-2 часа в работно време.

и аз така

# 19
  • Мнения: 3 116
В кодекса точно това се казва, т.е. предупреждаваш че отиваш на женска консултация и толкова. Часовете за женска консултация не ги отработваш, не взимаш болничен, не взимаш платен отпуск, те ти се водят нещо като допълнителен платен отпуск.

# 20
  • Мнения: 1 273
В кодекса точно това се казва, т.е. предупреждаваш че отиваш на женска консултация и толкова. Часовете за женска консултация не ги отработваш, не взимаш болничен, не взимаш платен отпуск, те ти се водят нещо като допълнителен платен отпуск.

Абсолютно!
На мен не ми се е налагало да ползвам кодекси и т.н., защото шефовете ми ме пускаха по всяко време, дори да не не съм на лекар, а просто ми е зле или не съм на кеф  Crazy. Абе много са ми точни в повечето отношения. Друг е въпроса, че работя на смени и си избирам почивните дни, та си ги и нагласях понякога да ми съвпадат с Ж.К-то.

# 21
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
За съжаление каквото и да кажем, всечки знаем, че КТ не се спазва  Sad
По-добре не изпадай в ситуация да молиш или питаш, а казвай "ТРЯБВА да отида на лекар".

# 22
  • Мнения: 2 197
Аз си избрах гинеколог във възможно най-близкия Медицински център до работата ми. Никой преглед не ми е коствал повече от половин час, което си ми е обедната почивка. Така или иначе винаги съм яла нещо докато работя и винаги съм си тръгвала поне час след края на работното време. И съм работила до края.
Трябва да се разбереш с шефовете си по въпроса. Намекни им, че по-добре да те пускат за по1 час отколкото да си в болничен по цял ден. То е ясно, че никой не спазва кодекса.

# 23
  • Мнения: 3 116
Ноеми, в компанията в която работя кодекса се спазва, затова пък си плащам данъците като пич  Sick Всяко нещо си има добрата и лошата страна  Thinking

# 24
  • Мнения: 5 362
ritka,ти е отговорила много правилно на въпроса Peace

# 25
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Ноеми, в компанията в която работя кодекса се спазва, затова пък си плащам данъците като пич  Sick Всяко нещо си има добрата и лошата страна  Thinking
И моята компания си спазва 100% КТ, но в БГ малко са такива. А като си напрая една сметка колко данъци съм платила за 7те години в САП... ми се реве с глас!  newsm45
 Hug
а добрата страна - одобряват кредитите за 3 дни  Wink

# 26
моята счетоводителка ми искаше просто някакво лист4е от аг-то с пе4ат и подпис 4е съм била на жк на тази дата и тя си оправя6е по някакъв на4ин деня в които ме няма,обясни ми 4е ми се полагат 1-2 дни на месец за жк.

# 27
  • Мнения: 576
Винаги са ме пускали за ЖК

# 28
  • Мнения: 2 336
Благодаря на всички, които откликнаха. Просто исках да си знам правата.

# 29
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Много зависи от естеството на работата ти. Най-добре се разбери с шефовете.

Общи условия

Активация на акаунт