Примерна схема за захранване

  • 191 624
  • 612
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 250
Здравейте.Следя много внимтелно темичката и след няколко дни започваме и ние.Имам едно въпросче за сега,а ако възникнат други по нататък се надявам да помагате.Въпроса ми е кои зърнени храни освен ориза са без глутен?

# 286
  • Мнения: 3 695
Ей това се замислям напоследък и аз - за честото предлагане на даден продукт. Примерно в почти всички пюрета, които давам, има картоф. Това дали създава опасност от алергия към него?

# 287
  • Мнения: 1 449
Не би трябвало да има опасност. Щом няма незабавна алергична реакция, отключването на непоносимост към даден продукт (т.е. забавена алергична реакция) зависи от няколко неща. /Аз май прекалявам с тиквичките и търсих инфо/

Вероятността за алергична реакция към конкретен продукт се снижава ако:
- се предлага не повече от една порция 1 път дневно
- се предлага не повече от 3-4 пъти седмично
- се подложи на топлинна обработка (повечето алергени се инактивират)
- се поема по-продължително време (изяжда се в рамките на 40-50 мин., а не 5 мин.)

Освен това, вероятността за алергична реакция по принцип се снижава ако:
- захранването започне след 6 месеца (ензимната активност е по-силна и вероятността да се разградят алергените е по-голяма)
- захранването е много бавно и постепенно (продуктите като потенциални алергени се вкарват в малки дози, така че имунната система да ги приеме безпроблемно)
- няма наследствена предразположеност (към каквито и да било алергии, не само хранителни)
- майката-кърмачка има балансиран режим на хранене (въпреки че директната връзка тук не винаги е доказуема)

Въпроса ми е кои зърнени храни освен ориза са без глутен?
Елда / Просо / Царевица / Киноа / Амарант

# 288
  • София
  • Мнения: 1 235
Здравейте от нас!
Много се радвам, че я има тази темичка. Мисля да захранвам Ели към 5-6м. Искаше ми се да направя дом. пюрета и да ги затворя в бурканчета, но преди това имам няколко въпроса. След обработката и пасирането на продукта, бурканчетата трябва ли да се варят (заради капачките) и тези от готовите пюрета (защото такива ми даде една приятелка) дали са подходящи. Понеже нямам домашни плодове и зеленчуци, мога ли да използвам тези, който се предлагат на пазара? Не мисля, че трябва да е проблем, защото готовите пюрета едва ли се правят с домашни продукти, но ми се иска мамите с опит да кажат какво мислят  newsm78 За сега това се сещам и благодаря предварително.

# 289
  • Мнения: 2 096
А защо искаш да правиш домашни пюрета и да ги затваряш в бурканчета.. аз си мисля че като е домашно най добре пресничко.. На Ники дори му ги приготвям непосредствено преди хранене да не престояват.

# 290
  • Мнения: 3 695
Косе Босе, много ти благодаря за подробната и много полезна информация.  Hug

# 291
  • Мнения: 19 317
имам два въпрос,въпреки че следя темата не ми стана ясно
като въвеждам нова храна трябва ли да спирам старата?

при нас нещо много се забави захранването заради слуз и кръв в изпражненията и затова по съвет на педито съм дала само сок и пюре от моркови.тия дни смятам да въведа тиква и да давам малко повече от 1седмица,за да мога след това да въведа тиква с месо.
искам да въведа пуешко,защото хемоглобинът на малката е 110.

според вас да въведа ли преди това картоф и след това тиква и тиква с месо?проблемът е,че хем ме е страх от желязодефицитна анемия и не ми се чака с картофа,но хем заради острия АД ме е страх да не алергизирам с бързото въвеждане на пуешко като трета храна.

# 292
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Когато въвеждам нова храна, не спирам старата. Тоест въвела си моркови, може сега да въведеш моркови + картоф. После лесно се въвежда картоф+ тиква. Тоест правиш повечко картоф и 1 лъжичка тиква, както е прието да се захранва- бавно и постепенно.

# 293
  • София
  • Мнения: 1 235
А защо искаш да правиш домашни пюрета и да ги затваряш в бурканчета.. аз си мисля че като е домашно най добре пресничко.. На Ники дори му ги приготвям непосредствено преди хранене да не престояват.

Ами мислех си да направя няколко от плодовете и зеленчуците, които когато захранвам няма да ги има. Иначе и аз мисля, че прясно приготвените са най-добрия вариант  Grinning

bubi0909, не е ли много бързо въвеждането на месо  newsm78 Защо не питаш педи какво ще ти препоръча.

# 294
  • Мнения: 8 242
А защо искаш да правиш домашни пюрета и да ги затваряш в бурканчета.. аз си мисля че като е домашно най добре пресничко.. На Ники дори му ги приготвям непосредствено преди хранене да не престояват.

Ами мислех си да направя няколко от плодовете и зеленчуците, които когато захранвам няма да ги има. Иначе и аз мисля, че прясно приготвените са най-добрия вариант  Grinning

Най-добре ги замрази.
Виж тук -> http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=222380.0

Правила съм и в бурканчета стерилизирани, но като по-голям вече манджи - бяхме на море 2-3 седмици и не исках да готвя там та напълних 30тина бурканчета  Crazy.
Варя ги 30 мин., иначе бомбират на 2-3 ден  Rolling Eyes
Бурканчетата от новите пюрета не стават за целта - пробвала съм - при варенето изхвърча цялата капачка  ooooh!

За захранване не бих направила стерилизирани пюрета..

# 295
  • София
  • Мнения: 1 235
duhi_puhi, благодаря ти!  Hug  Ще отложа бурканчетата за по-късно и ще замразя!

# 296
  • Мнения: 88
Имам един такъв въпрос (дано не ви се стори глупав) - кога една храна се счита за въведена (какво количество) и може да се пристъпи към друга. Аз смятам да захраня в 5 м. с оризова каша, но не искам да измествам кърменето все още. Как да постъпя - да го кърмя и след това да предлагам каша - колкото иска толкова? И после - колко време след като съм давала само оризова каша, мога да въведа нещо различно? Напр. тиквичка, круша - нещо регулиращо.

# 297
  • Мнения: 8 242
Една храна се счита за въведена, ако даваш от нея 3-7 дни и бебето не направи реакция. Количеството няма значение  Wink
За оризовата каша също - даваш няколко дни оризова каша, ако всичко е наред - добавяш към нея примерно тиква, или ябълка, или круша.. Можеш и отделно да ги даваш..
Аз ги смесвах - старо със ново, защото така по-лесно приемаше вкуса на новото  Peace

# 298
  • Мнения: 19 317
аз имам и още един въпрос.нормално ли е изпражненията да станат абсолютно оранжеви от захранването с пюре от морков?изглеждат така все едно въобще не е преработила пюрето.

# 299
  • Мнения: 2 096
bubi0909 ДА

Общи условия

Активация на акаунт