Некролози

  • 68 952
  • 177
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 080
Мда ,виждам за професионалните оплаквачки става въпрос.....

# 106
  • Мнения: 2 755
Да се върнем на темата за некролозите. Мисля, че некролозите са един вид уведомление за кончината на даден човек - погребение или панахида. Нали има дата, час и място на ритуала. Поради тази причина се поставят на видни места. Който иска да заповяда. Персоналните покани са само за близки и приятели. След като ритуалът мине, какъв е смисълът некролога да продължава да стои с години? Има други начини да се преклоним пред паметта на починалите - Задушница, цветя на гробовете, свещички в църквите.....
Днес е Черешова Задушница. Да си спомним за починалите Flowers Rose

# 107
  • Мнения: 143
И все пак традициите не са това, което бяха.
Нямам спомен по време на социализма да са се лепяли некролози по оградите на детските градини и яслите.
Или греша...?
Грешиш..

Възможно е. Не споря.
Но, само този акт на отношение не ми действа приятно.
Иначе, нямам нищо против това  как хората почитат паметта на близките си или са решили да не го правят. Всеки има съображения и е прав за себе си.
Знам само, че смъртта е също толкова е стествена, както раждането, както изгрева, .....

# 108
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 616
Много цинични изказвания. Ама откровено цинични...

Не ми дреме кой ще ме чуе и какво ще си помисли, когато плача на гроба на детето си.
Явно има хора, които ходят на гробищата ей така, само за спорта. Колкото да стискат сключени палци зад гърба си и да си казват- Ех, добре, че не съм на тяхно място...
Предварително планували дали ще имат некролог или не. Дали близките му ще носят черно. Дали..бла- бла.

# 109
  • Мнения: 7 132
Тарти,  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 110
  • Мнения: 1 629
Съгласна съм с Тарталета, нито е етично, нито съдържателно да обсъждаме чуждата болка и мъка и кой как ги изразява.

Колкото до това:
Знам само, че смъртта е също толкова е стествена, както раждането, както изгрева, .....
Естествена? Да, когато умре някой на 85-90-100 години. Има логика в естествествеността тогава. Логика в смъртта на деца и млади хора няма. Нито е естествена.

# 111
  • Мнения: 6 167

понеже за съжаление в момента сме на тази вълна, да кажа, че тук (Италия) няма некролози;
има табло така да се кажа пред църквата, има съобщения във вестника. толкоз.
това на всяко дърво да се вее некролог с някаква безумна в повечето случаи снимка, на която човека
на себе си не прилича , ми се струва ужасно. татко ми 'вися' на входа точно 40 дни и то мама я беше страх да го махне по причините посочени от Ню ( страх да не ощетиш починалия Rolling Eyes). 

да се върна на Италия - няма обичай да се 'раздава' на погребение.
за сметка на това има обичай ( вчера се запознах с него) да се обявяват 'оферти' в полза на нещо или някой.
тоест, слага се касичка за някаква кауза и хората правят дарение.
ние 'събрахме' доста добра сума за 2 дни, в полза на хосписа , в който почина свекърва ми.
евала на хората, че са измислили това нещо!!!
сега с книгата за дарения и сумата ще отидем в хосписа, ще благодарим.
смятам да залепим и писмени благодарности на екипа , който ще отида сутринта да им залепя на вратата на болницата и пред асансьора.


тъпия обичай тук е, да се раздават нещо като картички с името и снимка на починалия на хората, присъстващи на погребението. на нас това ни се стори безумно и не пожелахме тази екстра.


# 112
  • София
  • Мнения: 4 423
Тарталета ,   bouquet.
Казват, че там ред няма - от това най - много се страхувам, видях го с очите си, преживях го със сърцето си, не го пожелавам на никой.
Момичета, поне бъдете малко по - толерантни към болката на тези, които разказват как един некролог е станал част от живота им, по  - добре да замълчим, от колкото да сипем безсмислени и никому ненужни изречения, само за да покажем как сме над тези неща - това показва една откровена коравосърдечност и жестокост!

# 113
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 616
Толерантност не търся, Бубс, честно. Това, че приемам темата твърде лично си е само мой проблем. Жестокостта се сломява...

# 114
  • Мнения: 6 167
имам един в-с за БГ: може ли някой да ми обясни защо на некролозите до 40 дни не се слага снимка на починалия, а след 40тия ден некролозите са със снимка  newsm78

# 115
  • София
  • Мнения: 4 423
Тарталета , знам, че не търсиш Peace Hug, не само ти приемаш темата твърде лично - и аз съм така и Ню и много други минали през това....
Lennie, приема се, че до 40 дни духът на покойника е все още на земята, затова не се поставя образа му никъде, затова се покриват огледалата....

# 116
  • Мнения: 6 167

Lennie, приема се, че до 40 дни духът на покойника е все още на земята, затова не се поставя образа му никъде, затова се покриват огледалата....

има логика, не бях чувала.
аз не вярвам в огледала , образи и тн. не мисля, че духа е толкова елементарен и тн.

сетих се, че съм била много малка, Лом още не беше цигански град и едно лято бях при баба и дядо.
там един ден мина нещо , като процесия с един ковчег и хора след него...
обичаят в Лом беше, като минава такава процесия хората да коленичат  леко и да наведат глави.
много ясно помня тази случка, защото аз бях дете и не разбирах защо трябва да коленича, струвало ми се е ужасно.. всички хора клякат на едно колянце.. - баба ми отвъртя един шамар и бързо ме свали на земята.
не знам този обичай дали го има още там ( или на др. места)...

другото, което помня е, че не трябва да се гледа телевизия , да се слуша радио тия 40 дни.
да си облечен в черно, да скърбиш и тъжиш...

не знам, замислих се за тези неща. много съм на вълната на тая тема в момента.

# 117
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 616
имам един в-с за БГ: може ли някой да ми обясни защо на некролозите до 40 дни не се слага снимка на починалия, а след 40тия ден некролозите са със снимка  newsm78

Още на първите некролози сложих снимка. А огледала не съм покривала.

# 118
  • София
  • Мнения: 4 423
Ами няма как да се веселиш, да пееш, да танцуваш - бил ли ти е близък човека, сърцето ти не  дава Confused
Аз лично съм гледала телевизия, защото ако това не беше щях да полудея....
Огледала също не съм покривала, но черно носех, много дълго време, много, чак когато ме накара мъжът ми да променя малко облеклото ми стана гадно, толкова бях свикнала...

# 119
  • Мнения: 1 299
Не харесвам некролозите. Така разбрах за смъртта на един съученик...беше наркоман. Ужасно е навсякъде да те заобикалят некролози, да виждаш снимки на хора, които вече не са сред нас... натъжавам се когато това са млади хора  Cry
И ми омръзна да обяснявам на чужденците, че тези хора всъщност не се издирват... Реакцията - "Егати, колко възрастни хора преступници има при вас" ме довърши  Shocked

Общи условия

Активация на акаунт