Кърмене и отказване от всякаква друга храна...

  • 1 349
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
ma_nda_rinka , ситуацията ти ми е болна тема - даже днес плаках от безсилие  Cry Ще следя темата, защото и аз търся изход от ситуацията. Прегръщам те  Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 1 254
Mдааам... Ходих да питам педиатъра... Сега ще ви светна къде е истината... А уж го избирах да подкрепя дългото кърмене, ама явно "дълго" е субективно понятие.
Каза ми следното "Докато го кърмиш, няма да яде. Ако искаш да яде спри да го кърмиш."
Тъй като аз нямам такива намерения, ще продължавам отчаяните опити да му давам и друго освен кърма, краставици и хляб и щях да забравя ракията Grinning
Благодаря ви за идеите и се надявам да има още майки с още идеи по темата.

# 17
  • Мнения: 2 467
Идеи нямам. Вмъквам се да шпионирам.
Моето дете и то така  Crossing Arms Всичко описано от ma_nda_rinka  е едно към едно с моята калпазанка. С тая разлика, че не яде краставица.

Опитите да я стимулирам сама да яде завършват с мазане и хвърляне на храна. Какво ли не опитах вече  ooooh! бавно и внимателно. Гледам да не съм настойчива, да не я гоня с лъжицата... ама... 80% от храната и е кърма, понякога и на 100% за ден. Не и харесва когато друг я храни. Иначе дъвче без проблем.
Не е свалила кг, но и не качва...

# 18
  • София
  • Мнения: 293
Нашата кака и тя е така с не-яденето. Мислех, че проблема е в безразборното кърмене, но ми хрумна, че може би е нещо свързано с възрастта.
Днес бяхме на гости и 2-годишното детенце, което определено не е на кърма от много отдавна и преди си хапваше с апетит, вече не ядяло почти нищо, много трудно било да го накараш да яде нещо и ако не го тормозиш, можело цял ден нищо да не хапне. Чувах подобни описания и за други дечица на тази възраст.
При нас интересното е, че ако има други ящни деца - братовчедка й, например - хапва с доста по-голямо желание.
Може би наистина губят интерес към храненето и трябва да се пробва с разнообразие.
Решила съм напоследък да не се притеснявам много за този проблем. Но с интерес ще следя за нови идеи.

# 19
  • Мнения: 4 242
Тъй Мандарино, забравила си какво съм ти пяла тогаз за туй ще се повторя. Ива започна да яде 100-200гр храна за целия ден на година и 4-5 месеца, като закуска до ден днешен не приема, освен лека към 11ч, най- много яде на обед и малко надвечер. Сега на 2г и 6-7 месеца яде максимум 200-250гр на ден, на хората децата това го поемат на едно хранене на 1г  Mr. Green. Старая се менюто и макар оскъдно от към количество поне да е сериозно разнообразно. Ива до ден днешен е същата каквато я помниш, само дето устата и не спира, и все още води наборите си с по кило-две-три.
На 2г точно изкара дълъг криза покрай зъбоникненето и отказа всякакво ядене за 21 дни, ни лъжичка, не отслабна.
Остави детето на мира, явно си има причина да не иска. Не се ядосвай предварително като сядаш да го храниш а се настрой че може да си се трепала да готвиш 3 часа и накрая да не ти го вкусят, тъй няма да се вбесяваш hahaha Ще прояде Иво не бой се! А ся го намачкай от една забравена вече лелка  Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 1 081
Аз се справям с проблема по един не чак толкова добър начин-храня го пред телевизора или РС:( Знам, че е голяма грешка, обаче от 6-7 месечен кротуваше само зяпайки 4-5 клипа по ТВ. И тия клипове си ги свалих на компа, слагам столчето пред него, и будаленцето започва да си отваря устата като робот. Ама ако спре музиката, или ако почне не-любима негова песен-дотам с манджата. Сега се радвам, че успявам все пак нещо да му дам да яде, ама след време може и да плача с тоя телевизор.

И в мой стил-от кило лимони да си направя сладка лимонада-радвам се, че поне музикален вкус има детето:) Върл фен на Нели Фуртадо и Джъстин Тимбърлейк Joy Joy Joy

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 4 133

И в мой стил-от кило лимони да си направя сладка лимонада-радвам се, че поне музикален вкус има детето:) Върл фен на Нели Фуртадо и Джъстин Тимбърлейк Joy Joy Joy

Ха-ха и ние сме така - чак искам да пиша на Джъстин писмо от най-голямата му почитателка  Joy hahaha Като го види, замръзва и почва да пляска и да тактува чак

# 22
  • Мнения: 1 737
Като минала през хранителна терапия при психолог и логопед на патологично злоядо дете бих споделила няколко полезни неща:
 - част от терапията ни беше да си играе с храна. Психоложката установи  какви форми и играчки го впечатляват най-много (кръгчета, колелца, пръчици) и каза да му се поднася храната в такива разноцветни форми. Целта е да се предизвика интерес към храната и докато си играе междувременно сам да я опитва.  Научаването, че храната не е за игра, а за ядене е за по-късен период от развитието. Рисуване с храна върху огледало. Пресипване на храна от една купичка в друга. Докато играе с храната може да се опитва да му се дава в устата, ако желае. Оглеждане на себе си в огледало докато яде. Дробене на хляб в супата. Боцкане с клечки за зъби на хапки и слагане в устата.
- много е важно храненето съвместно с други хора, по възможност на всяко ядене да е с компания на масата, да му се разрешава да бърка в чиниите на другите, да ги храни, докато те демонстративно мляскат шумно и дъвчат срещу него. Може да се ползва мушама, ако става голямо мазало.

Колото и странно да е, тази терапия даде много добър резултат при нас, 2-3 месеца я прилахгах, къщата ми беше мазало, но вече преминахме към игра с играчки по време на хранене и се научи когато ми бърка в чинията с вилица да не маже наоколо, а когато си играе ядейки солети из хола, да не ги хвърля по земята, а да ги скага на чинийка на масата. След прояждане на детето, отказването от мазането и играта с храна е лесно, като се замени с нови интересни играчки.

А към пушенето по време на кърмене съм доста негатовно настроена...

# 23
  • Мнения: 1 737
Пропуснах и още един номер, който логопедката неведнъж направи и имаше голям ефект при моето дете:
Отвори пред него пакет бисквити, без да му обръща внимание. опита една и супер възхитено започна да я коментира - Мммм, бисквита! Леле колко е вкусна! (мляскайки звъчно с отворена уста) Аууу, каква хубава бисквита! - без въобще да го поглежда, а той я гледаше вцепенено. После почерпи мен и изчака и аз да реагирам. Когато протегна пакета към психоложката, сина ми вече се беше нахвърлил на бисквитите.

Може и да изглежда съвсем обикновено и тривиално отстрани, но ако се опита обикновено има голям ефект.

# 24
  • на Север
  • Мнения: 503
От доста време и аз мислех да пускам подобна тема  ooooh!
Моника е захранена на 5 месеца и половина. Ядеше всичко без проблем, вземахме кухня до 1 г.1м. , когато спряхме защото започна да отказва повечето храни. Предлагах домашно приготвена, предпочиташе супи, но преди 3-4 месеца започна да не иска почти нищо друго освен кърма. Яде без проблем и солети, понякога суха паста. Единствената храна която не отказва е таратор, печено пилешко и пържени картофи. Не яде никакви плодове и сурови зеленчуци и никакво готвено. Сигурно в седмицата 1-2 пъти ще опита лъжичка -две от яденето на кака си. И по цял ден и по цяла нощ си цоцаме Crazy.
Не се притеснявам, че ще отслабне, защото си е пухкава (почти само от кърма), но ми се иска да хапва и готвено понякога. Засега нищо не мисля да предприемам, възможно е да е период, защото преди си хапваше всичко.
Не ти помогнах с поста си, но поне за знаеш, че има и други като твоето пристрастено зверче

# 25
  • Varna
  • Мнения: 66
Имах подобен проблем с малкия. Ако храната му харесваше изяждаше 3-4 лъжици и дотам, а ако пък не - просто затваря устата и край! Пробвала съм какво ли не - обаче не и не!
Сега вече яде, но само пред компа. Като стане време за ядене слагаме стола пред компютъра, има 2-3 любими филмчета, пускам 1 и започваме. Той гледа, аз пъхам лъжицата. Знам че не е хубаво така, ама в крайна сметка и аз предпочитам като седна да ям да гледам тв.
Ех, ако можех да реша и въпроса с приспиването да не става само на гърдата... Wink, ама за това ;е почакам още малко

# 26
  • София
  • Мнения: 1 254
Мери, благодаря ти за съветите, твоята Ива винаги ми е била пример Simple Smile
AQ, това е доста полезна информация, спомням си че съм чувала, че имахте проблеми с храненето, но не знаех, че сте минали през такава терапия. А онова за цигарите беше шега и ставаше въпрос за цигарите на Иво Grinning

Сетих се още нещо, което ми каза док, който всъщност е много свестен док. Каза, че децата имали по едно основно хранене на ден и в нашия случай това била закуската. Явно в случая на Ива на Мери, това е обяда.
Каза и че любимите храни се сменят и може сега да обича краставици ама след 2 седмици да не обича вече...

П.П.: Мери, щях да забравя... Ужасно много се зарадвах като видях, че си бременна! Много те целувам и лека бременност ти желая! Направо умрях от кеф!

# 27
  • Мнения: 294
AQ мерси за съветите, ще ги пробвам. Аз също забелязах,че номерът е разнообразието. Моят син непрекъснато си сменя любимите храни и все ме изненадва като откаже да яде нещо ,което му беше най-любимото до вчера. Така се ядосвам като измислям нови храни, приготвям,а той не ги и поглежда. Накрая се отказвам да тъпча,а просто си ям до него и той започва да гледа любопитно и да опитва от моето ядене. Така за 2 дни опита по малко : макарони болонез, ориз с месо от една сърма, боб чорба, супа с фиде и пи прясно изцеден сок със сламка!!! Все неща ,които не мислех да му давам специално,но опита от мен.
Ще продължавам с експериментите, дано не заслабне много, че и без това си е кльочо. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт