За и против "пенсионерите" на работното място

  • 1 977
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 730
Има една много вярна приказка - занаят не се учи, а се краде.
Никой няма да дойде да си губи времето да те учи на каквото и да било, особено, ако му се явяваш конкурент на мястото. Твоята задача е да чиракуваш - гледаш, питаш, попиваш методите на работа на по-старите кучета и така... Ако си кадърен, ще станеш и ти майстор. Ако не си, язък за парите, дето си изял на мама и тати, докато те изучат.  Laughing

 Peace Нямам нищо против пенсионерите,щом си вършат работата.Някои от тях са с толкова мизерни пенсии,че не знам как не умират от глад.Майка ми е човек с образование и с 30 год.стаж и преди 4 години се пенсионира с жалката сума от 60лв Sick.Това не е пенсия,а престъпление.Ще работи жената,естествено,като само лекарствата са и за толкова пари.Абсолютно съм ЗА кадърните хора,дори и в пенсионна възраст да работят.

# 16
  • Мнения: 8 999
Естествено, че съм ЗА. Ако човек е здрав, има потенциал, владее някоя професия или пък просто едвам свързва двата края и е принуден да продава вестници на будката - няма значение каква е причината, поради която един пенсионер продължава да работи, но трябва да има това право. И не е наша работа да обсъждаме. И когато бях на 30 г, пак не бях много склонна да споделям професионалните си тайни с някого - нали трябва да си защитавам позициите и заплатата! От къде на къде трябва да си тикам хляба в ръцете на друг човек - както аз съм се научила, да си намери и той пътечки и източници /в случая не говоря конкретно за себе си, а принципно от гледната точка на по-възрастен работник/. Не мога да схвана протеста.

# 17
  • Мнения: 3 447
Зависи от областта, зависи от човека. Ако е адекватен и не забравя, че човек се учи, докато е жив - за. Ако смята, че единствено опитът на 60-те му години е достатъчен и упорито се опитва да налага остарели разбирания - против. Не визирам конкретно пенсионерите, а един определен мисловен модел, характерен за хората в по-зряла възраст.

# 18
  • Мнения: 25 636
За моята професионална област съм против.
Трябва ли да кажа защо?

Недей, че да не ти кажа пък аз за една позната, която е от няколко години пенсионерка и не само продължава да работи при предишните си работодатели, но и генералният директор й праща специална кола, когато се налага да оправя бакиите на младите си колеги със съвременното образование. Точно в твоята област е.  Mr. Green
Опита си е напрупала, работейки дълги години в Изчислителен център и говорят, че е една от най-добрите програмисти в нашия град.
Наскоро говорих с друга позната, също пенсионерка, която продължава да работи в същото предприятие. Поканена е точно от човека, който е заел мястото й. Явно момчето е достатъчно умно, за да оцени опита и полезността й. За главен технолог става въпрос.
А за пенсионираните лекари-специалисти, пред чиито кабинети се вият опашки да споменавам ли?
Когато става въпрос за професионализъм, няма млад, няма стар. Има можеш или не. По-възрастните имат едно основно предимство - опитът. Той не се купува, нито го има в дебелите учебници. Придобива се лично през годините.

# 19
  • Мнения: 208
Зависи от областта, зависи от човека. Ако е адекватен и не забравя, че човек се учи, докато е жив - за. Ако смята, че единствено опитът на 60-те му години е достатъчен и упорито се опитва да налага остарели разбирания - против. Не визирам конкретно пенсионерите, а един определен мисловен модел, характерен за хората в по-зряла възраст.
Твърдо против що се отнася до някои професии - най-вече визирам лекарите. Няма какво да се лъжем - с възрастта започва прогресивно измиране на милиони мозъчни клетки годишно. Може да си бил най-добрия на младини, но възрастта никому не прощава. Има и други професии, в които пенсионерите ми се виждат не на място, но да не задълбавам... Моята е една от тях - ще се пенсионирам рано  Grinning

# 20
  • USA
  • Мнения: 559
Когато става въпрос за професионализъм, няма млад, няма стар. Има можеш или не. По-възрастните имат едно основно предимство - опитът. Той не се купува, нито го има в дебелите учебници. Придобива се лично през годините.

Много добре казано! Аз съм определено ЗА хората с опит. Много ми е смешно като се появи някой младок, който се изживява като върха на професията си. От по-опитните хора винаги има какво да се научи. И не бих класифицирала човек на 45 за стар или минал разцвета на силите си. Не мога да разбера на какво се дължи това презрение към по-възрастните хора в България, че вземали хляба на младите.  Crazy

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
ЗА, ако става въпрос за специалисти в областта си. Все пак дългогодишния опит си казва думата. Но категорично против за многото области в които младите са по добри, просто защото са по издръжливи физически, или са по наясно с новите технологии. Макар че и в тези случаи възраста не винаги може да бъде критерий. Но лично на мен ми се е случвало да тегля колежка на години (дори не пенсионерка), която може и да се е справяла с работата си, когато снимките са се копирали ръчно. Обаче хал хабер си нямаше от Фотошоп и така и не пожела да го научи. Или пък пенсиониран военен, от тези дето през целия си трудов стаж се е скатавал (навремето минаваше този номер) и на третия си месец работа почва да ми реорганизира работата, щото той така мисли че трябва. Naughty

# 22
  • Мнения: 3 447
Но лично на мен ми се е случвало да тегля колежка на години (дори не пенсионерка), която може и да се е справяла с работата си, когато снимките са се копирали ръчно. Обаче хал хабер си нямаше от Фотошоп и така и не пожела да го научи.
Точно за това говоря... Да си пишеш материалите на пишеща машина, защото така си свикнал и гледаш на компютъра като на сатанинско творение... И какво от това, че имаш опит в областта? При темповете, с които се развиват технологиите, опитът изобщо не е това, което беше. За сметка на това обаче дава усещане за непогрешимост.

# 23
  • Мнения: 6 167
Вчера вечер се заслушах в думите на Слави Трифонов за водещите на програма "Хоризонт" (ставаше дума, че са жени на около и над 50 г.). Аз работя в подобна среда - най - младият ми колега е на 40 г, а останалите са на по 50-60 г. Определено според мен един човек е в разгара на силите си именно между 35-45 години - тогава е гъвкъв и си разбира от занаята. Моето мнение е че тези хора преди пенсионна възраст трябва да са или с ръковдна функция (като ръковдна се разбира да напътстват), защото те нямят градивно мислене и "пазенето" на занаята определено пречи на фирмата с голямото текучество което създават. ....

хм. ами какво предлагаш на тези хора над 45 г, които вече не са с гъвкаво мислене и не са в ръководна позиция newsm78

# 24
  • Мнения: 3 423
Аз съм определено ЗА хората с опит. Много ми е смешно като се появи някой младок, който се изживява като върха на професията си. От по-опитните хора винаги има какво да се научи.

Да, определено има какво да се научи от по-старите.
Но младите пък не са за подценяване. Защото е много
по-лесно да накараш млад човек да се активизира, да
го спечелиш за каузата, младият се впечатлява лесно,
единственото важно нещо на този етап в живота му е
да се реализира, идентифицирайки се с фирмата, като
влага и последната минута от свободното си време, за
да доизпипа утрешната презентация. Докато един стар
рутиниран вълк няма какво вече да го вдъхнови, той знае
всички трикове и всички вратички, мотивацията му не е от
най-големите, а приоритетите в живота му са степенувани
по друг начин и подредени по други критерии.
Ако обаче става въпрос за собствения ти бизнес, нещата
изглеждат другояче. Там няма млади и стари.

# 25
  • Мнения: 207
Не съм против пенсионерите на работното място, но съм ЗА за повече млади по по-добрите работни места. Grinning

# 26
  • USA
  • Мнения: 559
Лиска, съгласна съм с теб. Не може да се замени ентусиазма на младите хора, но и той не може да замени опита. Аз не искам да сравнявам хората млади вс. стари, защото мисля, че за всеки има място. Но идеята да изхвърлиме всички над 45 само на база възраст, за да има място за по-младите ми е много странна.

# 27
  • Мнения: 25 636
Ако обаче става въпрос за собствения ти бизнес, нещата
изглеждат другояче. Там няма млади и стари.

Именно. Примерите, които дадох са за частни фирми. Колко частника познавате, които ще държат пенсионери, ще им плащат луди пари, без въпросните да са им роднини, любовници или в други лични взаимоотношения? Единствената причина е, че въпросните хора им носят още повече пари.
От друга страна - гледам, по разни телевизионни предавания често канят разни експерти от министерствата. Младо пиленце, на около 23-25 години, с жълто около човката, а главен експерт!  Crazy Кога завърши, кога изучи занаята, кога стана експерт, че и главен??? 
newsm78 А как звучи главен мениджър под 25 години? Че и под 30? Току-що назначен, без да си има и понятие от бранша? ooooh! Смешно е!

# 28
  • Мнения: 2 069
Все ми е едно кой на колко години е, стига да си върши работата. Така че съм За.

# 29
  • Мнения: 393
Ако обаче става въпрос за собствения ти бизнес, нещата
изглеждат другояче. Там няма млади и стари.

Именно. Примерите, които дадох са за частни фирми. Колко частника познавате, които ще държат пенсионери, ще им плащат луди пари, без въпросните да са им роднини, любовници или в други лични взаимоотношения? Единствената причина е, че въпросните хора им носят още повече пари.
От друга страна - гледам, по разни телевизионни предавания често канят разни експерти от министерствата. Младо пиленце, на около 23-25 години, с жълто около човката, а главен експерт!  Crazy Кога завърши, кога изучи занаята, кога стана експерт, че и главен??? 
newsm78 А как звучи главен мениджър под 25 години? Че и под 30? Току-що назначен, без да си има и понятие от бранша? ooooh! Смешно е!

Кое е смешно ? Че някой на 25 год. има достатъчно мозък да стигне дотам ли !
Възрастта няма никакво отношение , всичко се свежда до отделния човек - едни усвояват бързо , адаптират се лесно ... други и години да им обясняваш все не вдяват .

Общи условия

Активация на акаунт