Кърмене от две гърди към едната???

  • 9 315
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 823
stiskam ti palci,dano vsi4ko da se opravi,6te 4akame da pi6e6 sled nyakolko dni.no da si kaja 4e nyamam mnogo vyara na balgarskite pediatri i na men pediatarkata ni mi kaza che nyamam karma,no eto ,4e be4e vtora sedmica si karmya uspe6no(dano taka i da prodalja)

# 16
Скъпа Танче, на прав път си, дай си малко време и нещата ще се наредят. Всяка от нас е минала по този път да няма време зъбите да си измие, да се тревожи и депресира, да се чувства зомбирана от липсата на сън. Хубаво е, че си се научила да кърмиш легнала. Това би трябвало да ти помогне с наваксването на съня. Когато се научих да кърмя легнала и да спя с бебето, тогава почнах да се понаспивам. Колкото повече кърмиш, повече кърма ще се образува, но мисля, че съм чела, че трябва 2 седмици за да се усети разлика.

# 17
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: Anonymous
Скъпа Танче, на прав път си, дай си малко време и нещата ще се наредят. Всяка от нас е минала по този път да няма време зъбите да си измие, да се тревожи и депресира, да се чувства зомбирана от липсата на сън. Хубаво е, че си се научила да кърмиш легнала. Това би трябвало да ти помогне с наваксването на съня. Когато се научих да кърмя легнала и да спя с бебето, тогава почнах да се понаспивам. Колкото повече кърмиш, повече кърма ще се образува, но мисля, че съм чела, че трябва 2 седмици за да се усети разлика.

Това мнение е мое, аз съм summer, пак ме е отлогнало докато пиша

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Надявам се да си се поуспокоила с подкрепата на мамите тук.
Пиша само да ти кажа, че доктор Спок е меко казано отживял - бях писала по-рано, че не само, че никога не е кърмил, но дори няма собствени деца. Запекът може да е предизвикан и от друго, ако само един-два дена не е акало, не е показател!
И още - и аз преди няколко месеца започнах да спя с бебето, преди това все ставах, и не смеех да легна с нея, да не би нещо... Но всъщност рискът е много малък. Слагам я откъм таблата (имаме от едната страна на леглото), с възглавничка зад гърба. 'Лягам' я на една стран, и аз самата - също на една страна. Ръката, която ми е отдолу, я прибирам под възглавницата, с горната придържам гърдата. Дръпвам се малко назад така, че не съм плътно до нея, и гърдата е един вид протегната към устата й, с малко разстояние между нас. Така заспивам - по-често тя я пуска, и обръща главата с лицето нагоре (някога й давам биберон, някога не), но от време навреме се събуждам два часа по-късно, и виждам, че още ми държи зърното насън, без да суче.
Не я завивам с моята завивка - себе си завивам по-надолу, за да не я заметна случайно върху нея, а бебето покривам с нейното си одеалце.
Сънят на майката най-често е много лек, така, както я чуваш да се размърдва в кошарката още преди да е станала, така и ще я усещаш щом мръдне до теб.
И най-накрая: ти не си ощетена от природата. Можеш да правиш мляко за бебето си, и всичко да е наред. На мен моята педиатърка ми каза, че нямам кърма, пробното кърмене показа 20 грама (с въздишка от нейна страна тип "ето още една, дето мисли, че прави добро на бебето, като го кърми, а не му дава бутилка"). Но пробното кърмене може да е акуратно само, ако се прави вкъщи, на всяко ядене, една седмица - за да може да се прецени какво е положението всъщност. Мен ме изкараха, че моря бебето, и то е отслабнало дори. Но ако решиш да даваш добавки - цеди кърма, и давай с лъжичка. Не се хвърляй веднага на адаптираните млека. Давай да суче във всякакви пози (сменяй ги на едно хранене по 2-3), после оригвай и ако иска, додавай с лъжичка.
И не се тревожи, най-трудни са първите шест седмици. След това всичко полека ще се оправи, и време за разходки ще има, и кърменето ще тече по-гладко и без проблеми... Аз сега мога да разхождам малката от 11 до 19 ч. - в 11 излизаме, в 12, 15 и 18 (приблизително) се храним по градинки, при роднини и приятели (прислоняваме се за прехапване и смяна на дупето), и така по цял ден сме навън.
Всичко ще се нареди, не се стресирай прекалено.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 249
Skypa Tan4e,
Stana mi mychno kato prochetoh dumite ti, che prirodata te e oshtetila. Ne dopuskaj takiva misli!!! Kakto veche i drugite mami pisaha, sluchaite na hipogalaktia sa izkluchitelno redki !!
Kolko se rodi bebcheto ti i kolko obshto e naddalo dosega?
Izchakaj oshte malko s borbata i prodylvete da se budite i hranite chesto i nepremenno i prez noshta. Da kyrmish legnala e naistina goljamo udobstvo!
Za zapekyt – gladen zapek e samo ako izpragneniata sa tvyrdi,suhi i oskydni, a inache prosto ne e zapek. Mnogo kyrmeni deca se izhogdat prez njakolko dni, no akoto nikoga ne e tvyrdo.
Kakto i Boo ti e pisala, 1 probno kyrmene e nishto, oshte poveche sledobed – povecheto bebcheta  jadat poveche sutrin i po-malko sledobed i vecher, kakto i proizvodstvoto na prolaktin e po-visoko sutrin i namaljava prez denja.
Stiskam ti palci!!!
Nikoj tuk njama da te osydi za tova, che iskash da nahranish bebcheto si!!!!

# 20
Iva_D,

статистиката е такава:
10.март родена 3100
на изписването след 6 дни 2960
консултация 30.март 3150
пробно теглене на 7.април 3230.

Запекът продължи от неделя (последното хубаво акане; после имаше само два пъти петънца) до снощи, когато беше напълнила памперса, но акото беше зелено. Вчера съм я кърмила общо 10 пъти, може би затова се е изакала.
Но снощи за пръв път не заспа след банята, оставих я на гърдите малко повече от час и въпреки това цяла нощ не спря да мрънка, а досега не е имала и една нощ да не е спала...дори правех нощна пауза, като и давах малко вода. Е, сега почвам като вас вече - ще я кърмя колкото иска.


boo,
никога не съм успяла да изцедя повече от наколко капки след ядене, така че няма какво да и давам с лъжичка; а забелязвам от 3-4 дни, че и гърдите ми не се уголемяват преди кърмене, както беше до скоро, но все пак като кърмя почва да тече мляко.

И правилно ли ви разбирам всички, че и вие сте се съмнявали калко кърма имате?!?! Моя бебо става днес на месец и си мислех, че досега дори трябва да имам повече кърма, а признаците са като че ли намалява?! Това ще мога да го установя скоро, защото тия дни ще се сдобия с везна и почвам да меря на всяко ядене - да видим какво изсуква бебео от мен. Дано не съм закъсняла....
и пак ви благодаря за съветите

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Бебето действително е наддало за периода по-малко, но това вероятно се дължи на неправилно организирано кърмене. Сега, щом си го поправила, всичко ще се нормализира бързо, и вероятно за този месец ще ти наддаде двойно, което също е нормално.
Запек не е имало, щом акото не е твърдо и трудно за изкарване - тогава бебето се мъчи, и нерядко плаче, докато ака. Има деца, които се изхождат на няколко дена по веднъж - погледни назад във форума, и ще откриеш тема, в която майка разказва, че съвсем здравото й бебе ака на 10 дена.
Зеленото ако няма връзка с кърмата ти, не си мисли, че е нещо, което ти правиш или не правиш. Единият вариант е да е понастинало, а вторият (случая с моето бебе) - да има бърза перисталктика. Във втория случай акото е със зеленикав отенък, или откровено зелено, но бебето не е болно - просто червата му работят по-бързо, и чревната флора предизвиква това оцветяване. Ако бебето е видимо здраво и весело, но ака зелено, няма място за притеснение.
Понякога се случва да не спят и след баня, все пак това е бебе, което има характер, дори да е на 1 месец. Кърми я нощем, това е особено важно. През нощта нивата на пролактин, който е отговорен за образуването на кърмата, са най-високи. Нощните кърмения регулират количеството кърма, затова ако не кърмиш нощем, има опасност кърмата да намалее. Водата е ненужна. Можеш денем да даваш по няколко лъжички преварена вода (не от шише), за да плакнеш устата след ядене против млечница, но като цяло - кърмата е 90% вода.
Нормално е вече да не ти се напрягат гърдите преди ядене. Лактацията се е регулирала. Млякото ти тече заради рефлекса на потичане. При мен вече рядко се случва да текат, но пък усещам почти винаги нещо като изтръпване в другата гърда, когато малечка засуче, което също се дължи на рефлекса. Иначе гърдите съвсем рядко са ми напрегнати, обикновено ако е пропуснато ядене поради някаква причина. Щом не се цедиш, добре - стига да кърмиш достатъчно често, няма и нужда.
Всяка майка се съмнява по едно или друго време дали има кърма. Но истината е, че ако организираш правилно кърменето, вероятно млякото ти ще е достатъчно, независимо дали усещаш гърдите пълни и дали усещаш рефлекса за потиване - това е индивидуално, и не значи, че ако някоя майка го чувства, трябва и ти.
Не те съветвам да взимаш везна и да се хвърляш в мерене. Това носи стрес, който сега ти е излишен, отделно е и разход, който не си струва. Най-добре започни да кърмиш често, както пише в статиите във форума. Направи всичко правилно, махни залъгалките и шишетата и остави само гърдата, и претегли бебето след 7 дена - можеш и в друга консултация, за да не се стресираш от среща с педиатъра, ако ти е проблем. Даже и да е в твоята консултация, просто го занеси само за теглене. Вероятно ще е наддало.
Не си закъсняла, не се тревожи.
П.С. На около 40 дена бебетата преживяват бум в растежа, когато плачат по-често и искат повече мляко. Това е знак за организмът ти да започне да прави повече мляко. Няма нужда да се стряскаш, или да дохранваш. Кърми по-често, и за 1-2 дена тялото ти ще се регулира според новите изисквания. Това ти го пиша, за да си предупредена, и да не помислиш, че макар че правиш всичко точно, бебето е нещастно - причината е физиологическа.
Успех ти желая!




# 22
  • Мнения: 385
Тан4е,

Още съвети. Те никога не са излишни. Ти ще решиш кое ти върши работа.

И аз имах притеснения относно наддаването. А и винаги има някоя свекърва наоколо да каже нещо от сорта "То сега дали гълта мляко или просто само суче." Иначе с GP-то не сме имали проблеми, защото наддавахме по 1-1,2 кг на месец.

Независимо, че наддавахме добре винаги съм имала притеснения. И кантар имаме вкъщи. Но по отношение на кантара- не се изкушавай да теглиш по-често от веднъж седмично. И в никакъв случай преди и след хранене, за да видиш колко е изяло детето. Последното създава само стрес, който ти е излишен.

От това, което прочетох, си мисля, че тази глюкоза доста ви бърка нещата. Иние докато бяхме на глюкоза, той все спеше, а и подозирам, че тя засища организма на детето. Дано скоро се оправите от жълтеницата.

За умората и кърменето. Да и при мен беше много уморително особено през първите три месеца не знаех на кой свят съм. А до 40-то дни и навън не ходех сама, защото можеше да ме блъсне кола, толкова изтощена бях. Мисля, че това е нормално. Съветът за справяне с умората: непременно мобилизирай около себе си помощници, майка, свекърва, мъж. Като правилото е: ти се занимаваш с детето, нали го кърмиш, а те с всичко останало-къща, готвене и т.н. И при мен помагаха и сега помагат, но им е ясно, че гърдата не могат да я подменят.

За кърменето през нощта и аз ще кажа, че най-удобно е детето да спи при теб и да се кърмите в легнало положение. Аз достигнах до този извод след три месеца спазване на правилото детето да си спи в кошчето. Но с честите събуждания нощем ми дойде другия акъл. Ти поне имаш предимството, че мамите тук ще те подкрепят.

И все забравям да кажа във форума имаме група за взаимопомощ. Ако искаш да си пишеш по-често с някоя от майките виж тук ( http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1544 ) техния профил и адрес. Аз, а и много от другите майки, биха ти дали и телефон за връзка. Жалко, че засега май нямаме никоя от Варна.

Хайде, кураж!

Общи условия

Активация на акаунт