Към мамите с две деца

  • 1 827
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 57
Само да допълня, ако е от значение - между двете ми деца никога не е имало ревност или някакво съревнование. Още преди да се роди малката съм обяснявала на каката, че когато бебето се роди ще му обръщаме повече внимание, но това не значи, че няма да обичаме нея, просто защото бебето самичко няма да може да се нахрани и да си смени памперс-а и въобще да се грижи за себе си и тя го възприе съвсем нормално, дори чисто съвпадение беше, че тя си пожела да има сестриче и то се роди такова. Сега ми казва - Мамо, какво щях да правя, ако си нямах сестриче? Толкова се радвам, че я има!, което само може да ме радва мноооого. Е, разбира се те също се карат за играчките, най-вече!
Може, да има разлика в поведението на момченцата и момиченцата ...  newsm78 ... незнам!

# 16
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Не ми се е случвало-казвала е,че ще набие сестра си,че повече няма да играе с нея,че няма да я обича-ей такива неща. newsm78

# 17
  • Мнения: 234
На нас се случи нещо такова.Преди да се роди малката,баткото започна да изпитва може би някаква ревност.Дойде момент,в който след като му се бях скарала за нещо го чух да си говори тихичко самичък в детската.Като му чух думите,ми настръхнаха косите и се разплаках.Говореше си,че ще излезе да си играе на вън и повече няма да се върне.Щял да отиде в друг град,за да не го намерим.Можело и да скочи през терасата,а за по-сигурно щял да се качи отгоре на блока.Мисли си,че след като му се караме или го наказваме някак/най-често да не играе на компютъра/-значи не го обичаме.Преди това,държа да кажа съм му казвала,че го обичаме и когато му се караме,то не е без разумна причина.Обаче той явно е имал друго виждане по въпроса.Последва сериозен разговор барабар с таткото и решихме поне за известно време да не му правим абсолютно никакви забележки и намеци.Оказа се,че има резултат.Детето стана по-уверено и според неговите разбирания по-обичано.Така ние преодоляхме този период.Стигнах обаче до извода,че при много деца го има този момент.И за да не се стига до там,ние трябва да направим така,че детето да се почувства уникално по някакъв начин.Да знае,че винаги може да разчита на нас.В момента сина ми и дъщеря ми с разлика от 8 години пак имат моменти,в които са на нокти един срещу друг.Когато се сдърпат гледам да не взимам страна.Те все пак са с различни характери-не могат да са еднакви.Знаят обаче,че ги обичаме еднакво и двамата.
За теб какво да кажа,освен да не се притесняваш след като вече сте си поговорили с детето.Нали си му казала,че го обичаш въпреки че се налага отвреме на време да му се поскарваш.Това е някакъв период през който преминават много деца.Всичко ще се оправи.
Успех и целувки за дечицата.   Party

# 18
  • Мнения: 2 584
ревност винаги има, при нас разликата е 13г. и се усеща, по точно преди да родя свекървещицата му беше наговорила много неща и сина се промени, след като си поговорихме се оправиха нещата, но сега винаги гледам да му отделя дори и 1 час само за него, има ефект

# 19
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Не мисля, че изказването му е провокирано от ревност и от това, че са две деца. Аз също имам две деца. Саши - на 7 г., Димана - на 5 г. В случая става въпрос за Саши. През последния месец няколко пъти ми се случва, след /според мен/ основатело направена забележка да чувам от него: "Ще отида някъде, и няма да се върна вече.... Ти ще ме търсиш и ще ти е мъчно, но няма да ме намериш ....  "Confused След което изпълнява заканата си, но аз обикновено го намирам ..... засега. Може би това е реакция на по-чувствителните деца, когато смятат че са несправедливо наказани, направена им е неоснователна забележка и т.н. Аз също държа много на справедливостта, но може би понякога бъркам или преувеличавам, когато му се карам. От друга страна се чудя, дали не се опитва да ме манипулира и плаши  Thinking. Явно му е ясно, че го обичам, след като казва "ще ти е мъчно ....".


....... поне за известно време да не му правим абсолютно никакви забележки и намеци.  Party

Това не мога да го постигна, а и не желая. Може би трябва по-внимателно да съобразявам провинението с остротата на забелжката  newsm78.

# 20
  • Мнения: 334
Разликата на двете ми деца е същата,бих се притесниала от такова изказване.
Не ми е се е случвало.
Ревност между децата винаги има,голямата често ми казва,че не я обичам достатъчно,
но само,когато е сърдита.
Не мога да ти дам адекватен съвет,защото и аз незнам как бих реагирала в подобна ситуация.........
но ти си знаеш най-важното, показвай на детето,че го обичаш и всичко ще бъде наред.

# 21
  • Мнения: 503
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=43695.msg813384#msg813384

Това е тема, която открих съвсем скоро. Мисля, че е полезна и дава отговор на някои от въпросите, които ви тревожат.

# 22
  • Мнения: 2 084
Аз май не съм за тука, че нашите са двама, но са близнаци, но единия почти не позволява на другия да се гушка в мен. Започва едно блъскане и тръшкане.

# 23
  • Мнения: 2 792
Батко му е на 6.10г и без да иска го удари с вратата вчера,аз му се скарах по-остро,а той ми казва 'ще отида да се хвърля от балкона".
Да, случвало ми се е  Момчил е централизирано егоцентричен, заплашва ме с доста неща, като намиране на ново семейство, което да го обича (демек да е обграден от хора, които му играят по гайдата), да не живее в тази Вселена или Космос.  Собствената си смърт избягва да я използва, като мотив, тъй като не съм му спестявала последствията относно от това.
  Не съм чела отговорите, но не бих се поддала на подобна провокация, дори ми е смешно, че се приема като сериозна заплаха.   
  На подобен коментар ща отговоря с "Добре, хвърли се"

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

  На подобен коментар ща отговоря с "Добре, хвърли се"
Това ни учиха в университета по детска психология, но ставаше дума за по-големи деца, ученици. 6-7годишните не приемат ли твърде буквално?
Иначе по темата не ми се е случвало, но и винаги гледам да се въздържам да не го отнася само големия.

# 25
  • Мнения: 24 467
И на мен подобна ситуация не ми се е случвала. Синовете ми имаш шест години разлика. Първото ми притеснение беше от появи на ревност и много мислех за отношенията между двамата, въпреки че никога не съм се съмнявала в правилността на избора ни да имаме две деца.
Вече година и месец обаче никакви следи на такива чувства не забелязвам. Напротив, двамата се радват взаимно на компанията си. Имам си предварителен план за работа обаче- никога не карам големият да се занимава по какъвто и да било начин с бебешора. Той прави това само колкото и когато сам поиска. Не му натрапвам нашето присъствие, не му влизаме в стаята, ако той не позволи, за играчките го питам винаги. Закон № 1 в къщи е никога да не се караме на големия заради малкото. Случвало се е да го бутне по невнимание, но никога, ама наистина никога не сме му се карали за това. Грабвам бебето и просто го гушвам така, все едно че е паднал сам. Дори съм казвала на "виновния" батко, че така се случва, тъй като бебето още не може да ходи стабилно и пада и от най- малък неочакван допир.
Темата ми е много "гореща" и гледам много да внимавам. Сега залагаме основите на бъдещите отношения между двамата братя, а това е нещо много важно, по- важно от гърнето, от самостоятелното хранене, от чашката и т.н.

# 26
  • Мнения: 41
Благодаря ви,момичета.Ще се възползвам от някои съвети.Засега нещата са добре и много внимавам.Гледам да обръщам повече внимание на баткото и се надявам да забрави ако има някакви съмнения относно обичта ни към него.  bouquet

# 27
Аз имам син на 1,2г. и дъщеря на 6,8г. и при нас възникват разни подобни ситуации и аз също съм и обяснила, че вместо да го държа в определен момент предпочитам да се изпъна на  дивана и никой да не ме занимава..../това по повод, че не съм и обръщала внимание и че и било скучно, а аз само с него съм се занимавала/ и и предложих, ако не иска да и е скучно да и го дам на нея...., за да и стане ясно, че не че повече го обичам ами з-то нещо мрънка и ми се увесва по краката и ме дърпа...затова го разнасям...
.....Но според мен не е важно само да казваме, че ги обичаме, но и да ги гушкаме..независимо , че са по-големи...дъщеря ми много се впечатлява от това.....размишлява  даже....., че ето на и нея прегръщам и целувам з-то я обичам....и вчера даже след градината нарисувала две сърца и ми подари рисунката в следствие на мили думи които и казах и прегръдка и целувка.....децата имат нужда и от мили думи и от близост с родителите си...и от подаръци разбира се....Аз например за 1-ви юни купих от магазина балони от тънките и дългите с помпичка и инструкция как да ги огъвам, за да направя нещо от тях и цял следобед осуквах балони и накрая се справих и като я взимах от детската градина и занесох цвете от балони...купих и и коктейлни извити шарени сламки за изненада в къщи....и тя беше много доволна ....децата и видяха цветето...тя въпреки това пак им се хвалила...и едно друго момеченце поискало да му правя и на него....

# 28
  • Мнения: 1 909
Аз  бих постъпила по следния начин - бих се опитала да омаловажа и да обърна на майтап цялата ситуация. Щях да му кажа - я по-добре се хвърли от леглото, а пък аз ще те хвана. И историята ще завърши със скачане и прегръдки (в което ще се включи и малкото)

# 29
  • Мнения: 1 608
Понеже моите са на същата възраст и съм наясно, че винаги карането го отнася по-голямото дете, мисля, че доста повече от теб бих се уплашила, ако големият ми каже нещо такова.  #Crazy Бих му обяснила, че не трябва да ме стряска с такова нищо, нито дори за миг да си го помисля, защото е абсурдно човек да се самонаранява по какъвто и да е начин. И му казвай денонощно колко го обичаш и как не би могла да преживееш, ако му се случи нещо - ние си го знаем, но децата не винаги го разбират и е добре да им се повтаря май.
Peace

Общи условия

Активация на акаунт