"Жълтеница от майчина кърма"?

  • 2 383
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 617
КОгато бяхме на пръвата консултация (на вторта седмица), педито ми каза, че имаме още жълтеница, ако може да водат повече подсладена вода (2 ч.л за 100 мл) или глюкоза. Ние бяхме почти месец на глюкоза. Ако искаш не бързай със спирането на кърменето за 1-2 ден. а просто давай водичка. Всичко ще се оправи. На втората консултация на 1 месец - всичко беше наред.
Пожелавам ти ги и на теб

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 317
Дъщеря ми също е все още с жълтеница и наддаде само 300гр. за две седмици. Направихме изследвания на билирубина (взима се кръв от петичката) и и изписаха Фенобарбитал. За два дни детето избеля. Продължавам да я кърмя, следващата седмица ще видим колко е наддала. Според мен и направи изследванията и спрямо резултатите ще прецениш какво да правиш. Второ лекарско мнение също няма да навреди. Peace Аз не бих рискувала да не взема никакви мерки. Hug

# 17
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Реших - няма да спирам кърмата! Посъветвах се с една моя позната акушерка - много деца са и минали през ръцете...По нейн съвет - сега давам 10% глюкоза, ще изведа днес беба на вън малко да я "види" слънчицето... А на педи ще кажа, че бих искала да изчакам и тази седмица да видим дали ще наддаде - и ако не тогава да я водя на изследвания... Не знам как ще възприеме моя отказ да я заведа веднага на въпросните изследвания, но това е положението - ако не и харесва - ще сменям просто педито....

# 18
  • Варна
  • Мнения: 2 317
Според мен наддаването и жълтеницата са две различни неща. Синът ми наддаваше с кило на месец, но изкара тежка жълтеница. Едно бодване в крачето не е кой знае какво, но ще ти даде ориентир на къде вървят нещата. Все пак ти си решаваш. Peace

# 19
  • Мнения: 2 865
Според мен наддаването и жълтеницата са две различни неща. Синът ми наддаваше с кило на месец, но изкара тежка жълтеница.

И с моят син беше така. Беше почти на два месеца когато все още имаше жълтеница и беше от кърмата. Аз спрях да кърмя за два дни като давах АМ и билирубина за тези два дни падна наполовина.
Според мен бебето ти е още малко и може би е по-добре да изчакаш още известно време да мине жълтеницата. Ако не мине направете изследвания и тогава решавайте какво да правите.
Даването на глюкоза не помага!
Детето изследвано ли е за билирубин в родилното преди изписването?

# 20
  • София
  • Мнения: 17 592
Че какво пък ще навреди да се направи изследването? Нали е единствения начин да се провери предположението на доктора - да се потвърди или да се отхвърли... ако е прав, нали не искаш да тровиш детето изчаквайки? Самото изследване едва ли е някакво такова инвазивно и страшно...

# 21
  • Мнения: 3 092
. Беше почти на два месеца когато все още имаше жълтеница и беше от кърмата.
стига бе....и как го установиха това.Честна дума много ми е интересно Thinking

# 22
  • Мнения: 2 051
. Беше почти на два месеца когато все още имаше жълтеница и беше от кърмата.
стига бе....и как го установиха това.Честна дума много ми е интересно Thinking

И на мен също. Mr. Green

Доникка, за Бога не се връзвай на тези приказки!
Жълтеница причинена от кърмене е лаф достоен за номинацията в темата за най-абсурдната реплика, свързана с кърменето. #Cussing out
На твое място бих споделила на висок глас името на въпросното медицинско лице!
Поздрави и си кърми спокойно, а ако ти е притеснено, питай в кърмаческия.

# 23
  • Мнения: 498
Защо да е абсурдно?
При бебетата има 2 видя жълтеница.Едната е физиологичната-първите няколко дни след раждането,разграждат се червени кръвни телца,които са в повече.Втората е тази,която продължава месеци след раждането.Дължи се на незрялост на чернодробно ензимче,поради това не могат да се разграждат едни киселини в майчината кърма.За това се нарича "жълтеница от майчина кърма".Този проблем не съществува при бебета ,хранени с адапте.Наистина някои педиатри дават фенобарбитал в случая като ензимен индутор.

# 24
  • Мнения: 1 233
Абсолютно съгласна съм с написаното от nadeto7, това ми обясниха и на мен, консултирах с двама педиатри. Временното прекраняване на кърменето е възможно най-безболезнения вариант за бебето. В случая не говорим за бебешка жълтеница, която продължава две-три седмици след раждането. Когато бебето продължава да е жълто примерно два месеца след раждането, тогава нещата са притеснителни.

# 25
  • Мнения: 2 051

Защото се измества причината и се изкривява действителността - вместо просто да се каже "кърмаческа жълтеница" се върти и се суче за да се докара до израза "жълтеница от майчина кърма". На една млада и несигурна все още майка, нали се сещаш как и влияят такива послания.

Доникка, виж тук:

"Кърмаческата жълтеница достига пик между 10 и 21 ден, но може да продължи до два – три месеца. Тя представлява нормално състояние. При нея краткотрайното прекъсване на кърменето се налага много рядко, ако изобщо се наложи. Инцидентно се налага прилагането на специално лечение, например фототерапия. Не е доказано този вид жълтеница да води до неблагоприятни последици за детето. Кърменето не следва да бъде преустановено “за да се постави диагноза”. Ако бебето се развива нормално на кърма, не съществува никаква причина кърменето да бъде преустановено и да се дава някакъв заместител на кърмата. Представата, че бебето с кърмаческа жълтеница е болно, идва от наложеното схващане, че стандартите за развитие на бебето се определят съобразно хранените с адаптирано мляко деца. Този начин на мислене, често срещан у медицинските работници, действително преобръща логиката на нещата. Тъй като хранените с адаптирано мляко бебета рядко имат жълтеница след първата си седмица, ако това се случи, обикновено е признак за наличието на някакъв проблем. Следователно, бебето, което има т. нар. кърмаческа жълтеница дава повод за притеснения и се налага “нещо да се направи”. Обаче в практиката ми, повечето изключително кърмени бебета, които са напълно здрави и наддават добре, все още имат жълтеница през първите си пет-шест седмици, че и повече. Въпросът в този случай по-скоро е дали не е нормално детето да страда от жълтеница и дали отсъствието на признаците й не е повод за безпокойство? Не преустановявайте кърменето заради “кърмаческата” жълтеница.
д-р Джак Нюмън"
.
 
и само ако имаш време, просто за успокоение, това:

Билирубинът като антиоксидант

Д-р Джей Гордън

Противно на това, което често чувате – че повишаването на нивата на билирубин при новородените не е добър знак – има нови изследвания, които показват важността на присъствието на билирубин.
Билирубинът има способността да действа като антиоксидант в мозъка, прогонвайки свободните радикали и предпазвайки мозъка от оксидативни увреждания.
„Когато жените кърмят, бебетата имат по-високи нива на билирубин и са по-здрави. Бебета с по-висок билирубин са по-устойчиви на заболявания”, казва д-р Sylvain Dore от Johns Hopkins School of Medicine, Baltimore, Maryland. „Билирубинът предпазва също така от ретинопатия при недоносените бебета”.
Д-р Дор е провел изследване за невропротективния ефект на билирубина в хипокампус. Неговите изследвания показват, че ниски концентрации на билирубин намаляват увреждания от оксигениращите радикали, което предполага, че билирубинът може да действа като антиоксидант.
Дор експериментирал по-нататък с култивирани неврони, като показал, че билирубинът предпазва от оксидативен стрес. Ензимът хемеоксигеназа е отговорен за производството на билирубин. В тези експерименти изследователите предотвратили синтеза на билирубин, като елиминирали гена на оксигеназата и като резултат открили двойно по-високи стойности на инсултни увреждания при мишки.
Сред медицинските професионалисти съществува известно вярване, че билирубинът е бактериостатична съставка, която забавя или елиминира растежа на бактериите и по този начин дава предимство на бебетата с по-силно изразена жълтеница. Тази теория има своя принос към факта, че кърмените бебета, при които нивата на билирубин намаляват по-бавно, боледуват по-рядко.
Тези изследвания хвърлиха нова светлина върху начина, по който трябва да се разглежда жълтеницата при новородените. Няма причина да се реагира с агресивна терапия при стойности на билирубина под 20, стига майката да кърми често (на всеки 60-90 минути, когато е будна и не повече от две не по-дълги от 4 часа паузи през нощта), бебето да мокри памперсите и стойностите да забавят покачването си или да започват да намаляват.
Майките трябва стриктно да спазват честото кърмене до отзвучаване на жълтеницата, дори това да означава да будят бебето, понеже жълтеницата прави бебетата сънливи.

И двата превода са на разположение в библиотеката на Кърмаческия.


# 26
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Мили мами, благодаря ви много за отговорите ! Аз все пак я заведох на гастроентриолог в Детската консултативна клиника /няма да разказвам в каква жега и в какво задръстване бяхме .../ - там доцент Желев я прегледа - човек с доста опит бих казала! Ядосах се, че листа на педито ми не било направление и трябваше да си платя, не защото няма ЕГН беба, а не била регистрирана още в Здравната каса! Но както и да е ! Човека и пипа стомахчето, черния дроб - нищо! Премери я - каза,че наистина не е наддала - и ми каза до следващия понеделник да я кърмя и понеже казах чеимам в къщи везна - да съм я мерила преди и след всяко хранене - да водя дневник,тоест - и да отидем другия понеделник пак при него да я види! Ако пак не е наддала - явно не и достига кърма и ще дохранваме..Успокои ме човека, каза само спокойна да съм и да си я кърмя! Не ми пусна изследвания - нищо просто!

# 27
  • Мнения: 3 089
и аз съм на твоя хаl, само дето камен е на месец и половина и наддава повече от добре /1.5 кг. за първия месец/. неговата жълтеница е точно от кърмата. педи обаче не препоръча да сpра кърменето, а да цедя и да преварявам на водна баня. така някакъв белтък се разграждал и нямало да има проблеми. при нас проблемът обаче е, че детето не иска да яде от шише. за 24 часа успяхме да натикаме едва 200 гр. така че от тази сутрин пак кърмя  Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 13 юни 2007, 10:42 от majceto

Общи условия

Активация на акаунт