Амниоцентеза - къде и при кого?

  • 7 519
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 555
karfichka - не и споменавай за аборт и т.н.. Кажи и, че е по-добре да побърза с амниоцентезата просто, защото след този срок, които ти писах няма да има как да се направи изследването, мисля че вече клетките на бебето няма как да се изследват или вече няма толкова клетки на бебето в амниотичната течност, не съм сигурна за точната причина. Така че, ако е решила да прави амниоцентеза трябва да побърза, ако е решила да се откаже - ще е по-добре да не мисли за този риск до края на бременността и да не се притеснява.

# 16
karfichka - не и споменавай за аборт и т.н.. Кажи и, че е по-добре да побърза с амниоцентезата просто, защото след този срок, които ти писах няма да има как да се направи изследването, мисля че вече клетките на бебето няма как да се изследват или вече няма толкова клетки на бебето в амниотичната течност, не съм сигурна за точната причина. Така че, ако е решила да прави амниоцентеза трябва да побърза, ако е решила да се откаже - ще е по-добре да не мисли за този риск до края на бременността и да не се притеснява.


Добър съвет. Ще се възползвам от него.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 039
Здравей, копирам ти координатите на доц.Кременски, за да не губиш време да ги търсиш. Желая успех на приятелката ти.
Ето: Лаборатория по молекулярна патология (за генетични изследвания)
Университетска болница по акушерство и гинекология
ул. "Здраве" 2, София 1431
Доц. Иво Кременски
Тел: 02/ 952-04-90; Fax: 02/ 952-01-24
тел.: 02/ 91-72-268 ; 02/ 91-72-476; факс: 02/ 91-72-469 e-mail: kremensk@medfac.acad.bg
http://ivo.medfac.bg

Център за репродуктивно здраве - Медицински университет - УМБАЛ - Плевен

# 18
  • по света
  • Мнения: 1 587
Благодаря за всички отговори. Общо взето потвърдихте предварителните ми проучвания и сега по-уверено мога да препоръчам МД и лекарите на моята приятелка. Мен лично ме стряска този резултат от скрининга, но все си мисля, че има шансове бебето да е добре, надявам се и приятелката ми да издържи дотогава, че не ми се мисли какво е да си на нейно място.

Нека приятелката ти не се плаши много и да се опита да бъде колкото е възможно по-спокойна. БХС често дава грешни резултати, аз също бях с повишен риск и за това правих амниоцентеза, а всичко после беше наред.  Peace Един съвет от мен - не знам в коя г.с. е приятелката ти, но проблемът в МД обикновено е, че записват час за след една-две седмици, което е късно.(прави се до към 19-20г.с.) Ако и за вас ще е късно обадете се на проф. Кременски (той е шеф на генетичната лаборатория, където обработват резултатите, а кординатите му можеш да вземеш от интернет) и го помолете да ви съдейства за по-ранен час. Надявам се всичко да е наред!  Praynig


Ако не се лъжа, е в 16-та или 17-та г.с. И аз четох, че при проблем и при решение за аборт е хубаво да се действа до 20-та, макар че от опит знам, че тези гестационни седмици не винаги отговарят на истината. Само че как да й кажа да бърза без да я нараня??? Така се надявам тя да не е този 1% от 123-те...
Факта че и лекаря който я наблюдава вижда нещо което го притеснява плюс резултата от БХС трябва да я накара да се стресне и да не губи време.По-добре е да се уплаши и да потърси компетентна помощ ако няма нищо просто ще продължи нататък спокойна,но ако има ........

# 19


Ако не се лъжа, е в 16-та или 17-та г.с. И аз четох, че при проблем и при решение за аборт е хубаво да се действа до 20-та, макар че от опит знам, че тези гестационни седмици не винаги отговарят на истината. Само че как да й кажа да бърза без да я нараня??? Така се надявам тя да не е този 1% от 123-те...
[/quote]
Факта че и лекаря който я наблюдава вижда нещо което го притеснява плюс резултата от БХС трябва да я накара да се стресне и да не губи време.По-добре е да се уплаши и да потърси компетентна помощ ако няма нищо просто ще продължи нататък спокойна,но ако има ........

[/quote]

Явно се е уплашила и то много, защото не мога да се свържа с нея и да й кажа да действа (добре, че поне ги има sms-ите, та й пратих координати на лекари).

# 20
Здравейте момичета.И аз като вас преди да се реша на амниоцентеза четох много но сега след като всичк свърши ще ви кажа.Аз съм много страхлив човек относно медицински манипулации дори  и от инжекции. Който е решил да я направи да я прави.Няма място за страх.Аз я правих в 18 седмица в майчин дом на 31.05. при виолета димитрова.Много добър специалист.Самата манипулазия е все едно ти слагат инжекция .Нищо не усещаш трае не повече от 2 мин.Е който не го е изпитъл не вярва и на мен така ми казваха докато и аз не го установих че е така. Резултата за даун излезе след една седмица  а другите след още 2-3 .Така че който е решил да я прави да я направи без никакък страх. Поздрави от мен  на  всички .

# 21
  • Мнения: 2 746
На колко години е приятелката ти и първа бременност ли е това?

# 22
  • Мнения: 2 332
Преди време имаше вероятност да правя амниоцентеза /след "съвет" от генетичната консултация след БХС/ и се бях насочила точно към д-р Виолета Димитрова. След разговор с нея отидох първо на фетална морфология в МЦ "Фемина" - 30 мин най-подробно тя разглеждаше бебето, след което ми каза, че няма нужда от амниоцентеза. Вечно ще съм и благодарна, тъй като ме беше страх от тази процедура; сега си имам здраво почти 7-месечно второ момиченце.
Стискам палци всичко да е наред и при твоята приятелка!  Praynig Praynig Praynig

# 23
  • Мнения: 433
Да споделя и аз. Онзиден бях на амниоцентеза, точно при д-р Димитрова. Процедурата наистина е като обикновена инжекция. Доби по-лека, бих казала - мен венозната инжекция ме боля повече, отколкото това леко убождане (мога да ги сравня точно, защото 3 дена преди това давах два пъти кръв за изследвания). Дори си надигнах главата да гледам, интересно ми беше и д-р Димитрова ми се скара да не мърдам  Simple Smile

В понеделник, за съжаление, ще трябва да повторя процедурата, защото се взе доста малко течност и няма да се получи пълен анализ - получих контракции. Това обаче няма връзка със самата манипулация, а с цялата лудница преди нея. Затова пиша, добре е жените да отиват там подготвени.

Бяхме 4 жени за амниоцентеза, мотаха ни цяла сутрин. Висях 40 мин пред 210 кабинет в основното тяло, който си е обикновен кабинет за прием на бременни - минаха жени за задържане, с преносване, докато ги преглеждаха, ние отпред се изнервихме доста  Close   Отделно се минава през регистратурата, през лабораторията да ти дадат епруветки, ходиш до аптеката да си купуваш игла - изобщо обикаляш като кон целия Майчин дом и околностите, докато стигнеш до 10 етаж, където да чакаш за процедурата. За мен дори нямаше легло, та ме "опаткаха" набързо и веднага, другите ги отложиха за следващия ден, защото междувременно беше станало 14 ч .  Изобщо организацията е под всякаква критика!  В моята фирма не бих търпяла подобно размотаване и един ден  #2gunfire

Единственото положително нещо през целия ден ми беше лекотата на манипулацията и професионалното поведение на д-р Димитрова, колкото и да беше уморена и намусена в този момент.

Когато се ходи за амниоцентеза, добре е жената да е с нагласата, че ще прекара там цял ден. Доц.Георгиева от генет.лаборатория дори ме беше посъветвала да си взема книжка за четене - имаше защо.  По принцип настаняват жените тамм на 10 ет,, дава им се легло. т.е. добре е да се носи нощница и чехли. Може да не се преспива, особено ако са от София, но понякога се случва.  Аз си тръгнах 15-20 мин след убождането, но колата ми беше долу на улицата и по принцип карам много лека бременност - не с всички е така.
Важно е също да ги има направени кръвни изследвания - СПИН, Васерман, кръвна група и т.нн.  И направление  за хоспитализация от личния лекар или гинеколог.  Всичко това Димитрова ми го каза при транслуценцията, когато ми назначи амниоцентеза, но някои от другите жени бяха дошли от други лекари и не знаеха това. А това също е причина да се отложи за следващ ден.

Като цяло - не се плашете, запасете се с търпение и правете каквото трябва, за да сте спокойни.

# 24
На колко години е приятелката ти и първа бременност ли е това?


Отдавна не бях влизала тук. Не предполагах, че ще има още отговори.
Приятелката ми е на 33 години, с първа бременност. Вече направи амниоцентезата. Лошото е, че всичките резултати ще ги получи след три седмици (дори и този за Даун, който излиза 4 дни след манипулацията). Направи я при Мазнейкова. Аз й препоръчах Димитрова, защото повече хубави неща четох за нея, а и аз самата съм ходила често в МЦ Фемина по време на моята бременност. Сега приятелката ми е в очакване и доста е напреднала в бременността. Можем само да се надяваме, че всичко, ама всичко ще е наред. Благодаря на всички, които се отзоваха с мнение и препоръки.

# 25
  • Мнения: 2 332
На колко години е приятелката ти и първа бременност ли е това?

...
Можем само да се надяваме, че всичко, ама всичко ще е наред. Благодаря на всички, които се отзоваха с мнение и препоръки.

Дано всички резултати са добри! Praynig

# 26
  • София
  • Мнения: 3 123
Най-добрата е д-р Виолета Димитрова специалист по фетална морфология,работи в Майчин дом в София

  и аз съм на това мнение!

# 27
  • Мнения: 22
Аз съм ЗА д-р Мазнейкова, която ми проследи бременността от 7-ма седмица до края.

Всичко, което ми каза още в 9-10 седмица се оказа вярно!
Посъветва ме да не правя амнио, но каза ако настоявам ще го направи.

Родих здраво бебе, вечно ще съм й благодарна! Перфектен специалист, никакво чакане, никакво мотаене, никаква корупция, винаги с внимание и загриженост отделя толкова време, колкото е нужно.

# 28
Аз съм ЗА д-р Мазнейкова, която ми проследи бременността от 7-ма седмица до края.

Всичко, което ми каза още в 9-10 седмица се оказа вярно!
Посъветва ме да не правя амнио, но каза ако настоявам ще го направи.

Родих здраво бебе, вечно ще съм й благодарна! Перфектен специалист, никакво чакане, никакво мотаене, никаква корупция, винаги с внимание и загриженост отделя толкова време, колкото е нужно.



Да, немалко такива отзиви прочетох. Лошото е обаче, че и не съвсем позитивни срещнах и моята приятелка се оказа сред вторите. Не че нещо лошо е станало, просто Мазнейкова е била изключително лаконична и от прегледа (който е задължителен) й е казала само, че не вижда особени отклонения. А, и другото, според мен при риск от Даун са длъжни веднага,т.е. след четирите дни, да дадат отговор на поне този въпрос.

# 29
След като на БХС имах риск 1:239 ме посъветваха да си направя амниоцентеза, първо отидох на Фетална морфология в МЦ "Фемина" при д-р Врагалева, тя каза че всичко е наред, но за наше спокойствие да си направя амниоцентезате, забеляза също че има разминаване в седмиците, затова решихме да повторя БХС. Втория резултат беше 1:390, но всички доктори с които се консултирах казваха, че е по добре да се направи тази манипулация. Тогава се свързах и с д-р Димитрова (толкова бях чела за амниоцентезата, навсякаде пишеше за нея) исках и нейното мнение, но тя категорично отказа да ми запише час, нямало свободни. Реших че за собствено спокойствие ще си направя изследването. Записах си час и така на 18.07.07 д-р Гарнизов в Майчин дом ми направи манипулацията. Оказа се, че не е чак толкова страшно, дори не боли, и всичко минава за не повече от минута. Останах в болница за 24 ч, за да са сигурни че всичко е наред. Вече си взех резултатите и слава бога всичко е нормално. Искам да знаете, че не е чак толкова страшно. Успех

Общи условия

Активация на акаунт