Полага ли се преглед при ортопед по здравна каса на бебе?

  • 7 823
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 011
да, сестра ми има момче и иска такъв талон и тя тя това й заявила.
Звучи ми страшно,честно!Луксацията наистина не е често срещано заболяване,но как ще разчитат родителите на такава педиатърка при често боледуващо дете?Като моето напоследък например.По два пъти в седмицата ходим при нея и никога не ми е отказвала направление,изследвания или консултация.
И аз от прочетеното тук във форума се подготвях психически,че направления почти за нищо не се полагат,но нашата педиатърка определено ни изненада много приятно!

# 16
  • Германия
  • Мнения: 60
По програма ”Детско здравеопазване” /приложение №6 от НРД 2006г./ в профилактичния преглед е предвидено изследване за дисплазия на тазобедрените стави –два пъти при навършване на един и четири месечна възраст на детето. Насочването към специалист-ортопед се осъществява по преценка на общопрактикуващия лекар.

Това е отговорът на РЗОК по този въпрос.

http://plovdiv.nhif.bg/bg/post.phtml?topicid=957

А  това е сайтът на РЗОК - Пловдив, където могат да се правят консултации и да се задават всякакви въпроси он - лайн. Този отговор го извадих оттам.

# 17
  • Мнения: 1 230
Полага се и още как - ние 3 пъти ходихме докато навършим 6 месеца - започнахме още от 2 месец със съмнения за недоразвита ябълка на ставата...

# 18
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Да,полага се за преглед на тазобдрените стави(на спец апарат).Този преглед става след навършени 3 месеца.Нашите бяха добре,но познавам 2 бебета,на които им се наложи поставяне на каишки
така беше и при нас след като навърши 3 месеца малкия тогава ни дадоха направление

# 19
  • Мнения: 3 456
По програма ”Детско здравеопазване” /приложение №6 от НРД 2006г./ в профилактичния преглед е предвидено изследване за дисплазия на тазобедрените стави –два пъти при навършване на един и четири месечна възраст на детето. Насочването към специалист-ортопед се осъществява по преценка на общопрактикуващия лекар.

Това е отговорът на РЗОК по този въпрос.

http://plovdiv.nhif.bg/bg/post.phtml?topicid=957

А  това е сайтът на РЗОК - Пловдив, където могат да се правят консултации и да се задават всякакви въпроси он - лайн. Този отговор го извадих оттам.
Това е малко притеснително. Според мен трябва да са задължителни тези прегледи, а не по преценка на общопрактикуващия лекар, защото така се създават предпоставки за "пестене " на талони.

# 20
  • Мнения: 2 388
Няма никаква лична преценка. Полага се на всички бебета! Търсете си правата, мами!!!

# 21
  • Мнения: 288
Полага се !К Twisted Evilажи на педито ,че си проверила и да дава напрвлението,че ще се види в новините

# 22
  • 1st floor
  • Мнения: 9 112
когато малкия беше на месец, педито ни даде талон за доктор Драганов, имам предвид него ни пропоръча, но той беше отпуска и щяхме да си изпуснеме талона...та отидохме в ортопедията в Горна Баня, там ни насочи лекарката и ни даде телефон на един лекар, за да си запиша час. Обадих се , записахме час, и той каза като сме пристигнели , да му се обадя по телефона - ще слезе лично да ни посрещне!!!Бях страшно изненадана Shocked! Отиваме там с още една майка с бебе / и тя с талон за преглед/, той ни посрещна , каза че кабинета му в момента не работи и ни заведе в някаква учебна зала - прегледа бебетата , каза че са ОК, и накрая си каза цената - 25 лв, защото талоните не важали... Shocked. ДРугите майки , които бяха ходили при Драганов , ми бяха казали , че не са плащали нищо! Та аз му казах, че ще си платя , но искам някакъв документ - касова бележка , фактура или нещо такова...Тоя като се разбесня, като се развика , че не сме му уважавали професията... #Crazy
Взени снимките от видеозона на бебетата и каза да се махаме...
Аз все още не бях сигурна, дали наистина трябва да платиме нещо и затова го помолих просто ,за някаква бележка , че се извършва това плащане , не съм казала , че не искам да платя, или че го обвинявам в нещо...Той само ме погледна , каза да не го търсиме повече и направо побягна нагоре по стълбите!!!
Жалко че сигурно доста майки се хващат на въдицата, пък 25 лева нито сега, нито преди две - три години бяха малко пари / тогава майчинстовто ми беше 100лв/...
Жалко и че не му запомних името... Confused
само си спомням , че беше младичък , ....и тогава за първи пет видях телефон , от тия скъпите, с голям екран и отгоре с нещо като химикалка си цъкаш по менюто...има си пари човека...

Последна редакция: пт, 08 юни 2007, 14:51 от НеПоКоРнА

# 23
  • Мнения: 3 456
когато малкия беше на месец, педито ни даде талон за доктор Драганов, имам предвид него ни пропоръча, но той беше отпуска и щяхме да си изпуснеме талона...та отидохме в ортопедията в Горна Баня, там ни насочи лекарката и ни даде телефон на един лекар, за да си запиша час. Обадих се , записахме час, и той каза като сме пристигнели , да му се обадя по телефона - ще слезе лично да ни посрещне!!!Бях страшно изненадана Shocked! Отиваме там с още една майка с бебе / и тя с талон за преглед/, той ни посрещна , каза че кабинета му в момента не работи и ни заведе в някаква учебна зала - прегледа бебетата , каза че са ОК, и накрая си каза цената - 25 лв, защото талоните не важали... Shocked. ДРугите майки , които бяха ходили при Драганов , ми бяха казали , че не са плащали нищо! Та аз му казах, че ще си платя , но искам някакъв документ - касова бележка , фактура или нещо такова...Тоя като се разбесня, като се развика , че не сме му уважавали професията... #Crazy
Взени снимките от видеозона на бебетата и каза да се махаме...
Аз все още не бях сигурна, дали наистина трябва да платиме нещо и затова го помолих просто ,за някаква бележка , че се извършва това плащане , не съм казала , че не искам да платя, или че го обвинявам в нещо...Той само ме погледна , каза да не го търсиме повече и направо побягна нагоре по стълбите!!!
Жалко че сигурно доста майки се хващат на въдицата, пък 25 лева нито сега, нито преди две - три години бяха малко пари / тогава майчинстовто ми беше 100лв/...
Жалко и че не му запомних името... Confused
Ужас, наглец. Трябваше да пуснеш жалба.

# 24
  • Мнения: 234
Цитат
Насочването към специалист-ортопед се осъществява по преценка на общопрактикуващия лекар.

С това се опита и нашата педиатърка да мине,но аз нали съм тъпа и упорита    Wink  успях да си изпрося направлението.   Party
Не се отказвайте,бъдете настоятелни.Все пак става въпрос за здравето на собствените ни деца.
Колкото по-рано се направи такъв преглед,толкова по-добре.
На авторката ще кажа да побърза с този преглед,че нещо е позакъсняла.Дано всичко да е наред и да нямате ядове   Peace

# 25
  • Мнения: 3 456

На авторката ще кажа да побърза с този преглед,че нещо е позакъсняла.Дано всичко да е наред и да нямате ядове   Peace
Тук като чета, как всичките й пишете, че позакъсняла и още повече се изнервям на нашата, която ни прат на такъв преглед на 3 месеца и дори беше страшно горда от този факт... Sick Минала работа- няма смисъл да се ядосвам. Дъщеря ми е вече на почти на 3.

# 26
  • Мнения: 1 230
Не е фатално и на 3 месеца, но колкото по-рано, толкова по-добре. Ако има проблем и се открие след 6-7 месец, обикновено мерките са радикални - гащи с каиши (а не профилактичните) и др. Не е късно, но не бива да се чака повече... Hug
btw Ако бебето е било със седалищно прилежание рискът е по-голям

# 27
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Разбира се,че се полага. След 1-вия месец се прави задължително!

# 28
  • Мнения: 2 388
Не е фатално и на 3 месеца, но колкото по-рано, толкова по-добре. Ако има проблем и се открие след 6-7 месец, обикновено мерките са радикални - гащи с каиши (а не профилактичните) и др. Не е късно, но не бива да се чака повече... Hug
btw Ако бебето е било със седалищно прилежание рискът е по-голям

Моля, обясни за седалищното прилежание, че аз сега в второто съм така - с дупето напред.

# 29
  • Мнения: 1 230
http://www.biberonbg.com/info/sedalishtno.htm
http://archives.bg-mamma.com/archive/000/063/652/63652/63652.html


Не е много ясно обяснено, но това намерих. Иначе информацята я имам от първа ръка - приятели имаха проблем с тяхното бебе със седалищно прилежание. Успех на теб  Hug

Общи условия

Активация на акаунт