Отказах амниоцинтеза, правилно ли постьпих?

  • 5 078
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 069
Отказах амниоцентезата и нямах нито ден спокойствие след това......
Сега, като се върна назад във времето, се чудя как съм посмяла да НЕ СИ Я НАПРАВЯ!!!
След кошмара на моя приятелка, с която и двете бременеехме заедно, двете постъпихме заедно в болница, аз за задържане, тя за преносване.В един и същи ден родихме, аз нормално и здраво бебе а тя за съжаление детенце със синдром на Едуардс и почина 3 дни преди да навърши 2 месеца в ръцете и, пеейки му песничка.....

Направи си амниоцентезата.Това е за твоето лично успокоение, и не само.....ако има проблем с плода, можеш да му спестиш много болка и мъка, а и на себе си и семейството си!

# 16
Здравей,Светла19!Мисля,че не е толкова важно какъв съвет ще ти дадем тук,а дали сама можеш да се справиш с дилемата-правилно ли постъпих?Ако ще се терзаеш през цялото време и ще се обвиняваш,по-добре си направи амниоцинтезата.А ако си убедена,че това е излишно,просто забрави за нея и гледай напред!А колкото до БХС,това е едно статистическо,не диагностично изследване,което нищо не доказва.Защото едни от основните показатели в него са възрастта и килограмите.И съответно дори кръвта ти да е в необходимите референтни граници,може пак да се получи висок риск,просто защото си на 37г например.Просто това изследване се изготвя на база статистика.При мен се получи нисък риск и аз твърдо бях убедена че не ми е необходима амниоцинтеза.Но след това което преживях-мъртъв плод в 19г.с.макар и не по генетични причини,а и след всичко което изчетох по въпроса, мисля че при следваща бременност бих поискала директно амниоцинтеза.Но пак ти казвам-важното е ти да си в мир със себе си!Кураж и повярвай-всичко ще бъде наред!

# 17
  • София
  • Мнения: 2 381
Ако си задаваш въпроси и се чудиш дали си постъпила правилно, явно не си сигурна в избора си. Ако мислиш за това ден и нощ - по-добре си я направи. Мамите ще ти дадат координати на д-р Димитрова, която хвалят. Успех!  Praynig Hug

# 18
Здравейте!
Малко късно забелязах темата, но ще се включа , за да споделя опита си.
На 39 г. съм и тази бременност за мен е трета: имам 2 деца, едното от първия ми брак.
Направих амниоцентеза през април. Всичко мина много бързо. Резултатите, слава богу , са добри. Наистина усещането е убождане от инжекция, но тъй като е на необичайно място  се усеща малко странно.
Бих посъветвала всички , на които предстои да вземат решение дали да правят амниоцентеза - направете това изследване. Ще бъдете по-спокойни по време на бременността. А ако има недобри резултати - ще имате избор да вземете решение дали да продължите бременността .

# 19
  • Мнения: 141
Имам съседка, която имаше две деца със синдром на Даун.
Удивително е, че жената, въпреки че остана вдовица, се грижи за тях до последно - и плака, и се моли, и даде всичко от себе си, въпреки че знаеше какво ще последва. Едното доживя до ученическа възраст, а другото до над 20-годишна възраст, което е рядкост. Жената се превърна в техен роб.
Родила ги е, когато е била на възраст над 35.
Сега живее съвсем сама и не говори за това, но в редките проблясъци, когато може човек да чуе нещо по въпроса, тя се разкайва, че в миналото не е имала възможност (и не е знаела) за такива изследвания.

На днешно време, когато имаме необходимата информация, всеки може да прецени риска от един или друг избор - всичко е въпрос на личен избор.

# 20
  • Мнения: 2 422
Ако имаш време още направи я ...МОЛЯ Praynig Hug Peace

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ако имаш време още направи я ...МОЛЯ Praynig Hug Peace

а аз така те съветвам. Дано всичко да е ОК при теб. Късмет   Hug

Gingerel, как излизат резултатите от амнио-то за 6 дни и за 3 дни?  Rolling Eyes не е ли нужно много повече време?

# 22
  • Мнения: 109
Наистина решението е лично, много правилно сте отговорили, че всеки сам трябва да поеме отговорността. Ще споделя и моя опит. Забременях от трето инвитро на 36 години. Казаха ми, че трябва да направя амниоцинтеза. След кръвни изследвания ми изчислиха индивидуален рист 1/500, ходих на много добър ехографист, който ми каза, че всичко изглежда наред. Наистина много се страхувах, но съвсем отговорно взех решение да се откажа от това изследване и да се надявам, че няма да съм чак такъв карък след две извънматочни бременности и 3 инвитро да ми се случи да родя дете с Даун. На едната вяра си останах...Пък и си помислих, че каквото и да е, това ми е съдбата. Разговарях с една позната, която има дете с хромозомни нарушения и роди второ без такива. Питах я дали за второто е ходила на амниоцинтеза /тя го роди на 35/ - отговори ми, че дори не си е помисляла, решила го е още като забременяла...
Слава Богу, родих здраво детенце, но ако имаше проблем, щях да го приема някак си, тъй като съм поела риска с решението си.
Пожелавам ти да си спокойна в бременността, да си родиш здраво детенце и много да му се радваш!

# 23
  • Мнения: 561
Ако имаш време още направи я ...МОЛЯ Praynig Hug Peace

а аз така те съветвам. Дано всичко да е ОК при теб. Късмет   Hug

Gingerel, как излизат резултатите от амнио-то за 6 дни и за 3 дни?  Rolling Eyes не е ли нужно много повече време?
Шани, направена амниоцентеза в МД, където обработват пробите излизат средно до седмица първите резултати, т.е. нарушенията в броя на хромозомите - тризомия 13,18, 21 /даун/, а нарушенията в структурата на хромозомите излизат до месец, така нареченото цитогенетично изследване, което се прави само на жените, правили амнио в МД.

# 24
Правилно го е написала kalinuccia.
 Пълния цитогенетичен анализ излиза за около 20 дена, а от 3 до 7 дена излизат първите резултати от ДНК анализа за трите най-чести хромозомни нарушения - тризомия 13, 18 и 21.
 

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мерси момичета  Hug

Интересувам се, че и "ние" чакаме тези резултати. За сега 3Д-то е отхвърлило тризомия 18, но ние искаме всичко да е ОК  Praynig

# 26
Шани, дано всичко да е наред с бебчето ти!  Praynig Hug
До 7 дни след амниоцентезата първите резултати от ДНК анализа ще са готови и ще знаеш дали има тризомия 18 или не.

Успех и пиши какво е станало!

# 27
# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
момичета, бебчето не е мое... на много близък до сърцето и душата ми човек е и затова го изживявам и аз така вълнуващо. Но ви благодаря.   bouquet
За сега всичко е ОК. Поне тези резултати, които днес са били готови, са показали, че всичко е наред  Hug

Радостна съм  Heart Eyes Благодаря Ви, че сте с мен/нас в тази радост  Hug

# 29
  • Мнения: 8
светла19, това, че бебето ти изглежда добре на 3д и сърцето му също да не те успокоява.Единствено амниоцентезата дава 100% верен резултат т.к. се извършва генетично изследване с материал взет директно от плода /амниотична течност/.Понякога за съжаление, в живота сме принудени да вземем радикални мерки.

Последна редакция: сб, 30 юни 2007, 02:53 от ваня ст

Общи условия

Активация на акаунт