Ако имаш български и американски паспорт?

  • 5 290
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 093
Мисля че ще имаш. Не зная подробности, но днес точно бях в Бг консулството в Торонто  и имаше  такива хора като теб с изтекли паспорти и се молиха на нашия консул  да направи нещо. На единия мьж, му издадоха някакьв специален документ ( забравих му името), с който можеше да лети, иначе си губеше билета. За сьжеление не знам подробности, защото ги чувах като си говореха, докато чаках да ми дойде реда на гишето. Мисля че мьжа са го вьрнали от самото летище и не са му дали да се качи на самолета.
Най-добре се обади и попитай, за да си нямаш неприятности и да не ти изгорят билетите.

# 16
  • Мнения: 636
Chrisimommy, от така разказания случай си мисля, че човекът не е имал друго гражданство/паспорт, освен български. Консулът му е издал пасаван.

# 17
  • Мнения: 2 257
От/в Америка излизаш и влизаш с US паспорта. В БГ даваш, който искаш - ако дадеш американския обаче, следват глупавите регистрации и лимит на престоя и да те питат къде ти е българския; ако дадеш българския - може да те питат къде живееш и с какъв статут си в ЮС и пак да показваш американския (то това ти си го писала вече всъщност, гледам). По междинните спирки никой не бие печати, само искат паспорта за сверка - показваш американския, предполага се, че живееш в Америка, в крайна сметка.

# 18
  • Мнения: 1 062
Само едно до уточнение Simple Smile в България от януари НЕ слагат вече печати.  Laughing

# 19
  • Мнения: 1 216
Българските граждани са длъжни по закон да влизат в страната/Бг/ с българските си паспорти.
Дори и да покажеш чужд паспорт, ще ти изискат българския, ако нямаш такъв- кратка справка на митницата и влизаш в Родината  Grinning.

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Само едно до уточнение Simple Smile в България от януари НЕ слагат вече печати.  Laughing
Laughing да пропускате го този момент, че вече НЯМА печати. Тази година два пъти съм влизала и излизала в и от страната. Отделно, ако пътуваш за Европа, вече и не питат, защо и къде отиваш  Peace
А Блажка много добре е обяснила защо на влизане показваш БГ паспорт, другият не ги интересува. За американския могат да те попитат само на излизане, заради визовия режим с Щатите.
Chrisimommy, изтекъл БГ паспорт в чужбина не може да се удължи, нито може да се издаде нов, такива са правилата. В такъв случай издават пасаван и само в Бг можеш да си издадеш нов. Ако имаш 2 международни паспорта, ползваш валидния и нямаш нужда от пасаван.

# 21
  • Мнения: 2 257
Само едно до уточнение Simple Smile в България от януари НЕ слагат вече печати.  Laughing
Laughing да пропускате го този момент, че вече НЯМА печати.

Не съм се прибирала от две години и това е ново за мен. А какво правят, предполагам, че поне в компютър вкарват данни, че си напуснал страната - питам, щото се сещам за НОИ, не че ме вълнуват техните методи толкова.

# 22
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не са ми много ясни всички тези промени, но познавам поне 4 човека, които са с двойно гражданство и миналата и тази година, влязоха в България само с холандски паспорт.  newsm78

За братовчедка ми не съм навлизала в подробности, но много ясно си спомням, че беше ходила до Американското посолство и се ядосваше, че е влязла с българският паспорт.

А ако ти изтече американският паспорт, можеш ли да го продължиш, ако си в Холандия? Интересно ми е главоболията с паспортите дали е само наш патент...

# 23
  • Мнения: 1 147
Не са ми много ясни всички тези промени, но познавам поне 4 човека, които са с двойно гражданство и миналата и тази година, влязоха в България само с холандски паспорт.  newsm78

Калинка, ако си български гражданин (дори да си с двойно гражданство), си задължен по закон да притежаваш български документи за самоличност. Съответно влизайки или напускайки територията на страната, си длъжен да се представяш с българския си задграничен паспорт, като гражданин на съответната страна.  На влизане или излизане от другата държава ( Холандия, САЩ и т.н.) съответно излизаш и излизаш с местния си паспорт. Печати не се бият почти никъде вече, включително в България.

За братовчедка ти, не виждам причина да се ядосва, че влиза с българския си паспорт, или пък какво общо има американското посолство и кое налага ходенето до там. Мъжът ми е американски гражданин, всеки път влиза с българския си паспорт, и в последните две години, не сме имали никакви проблеми на паспортен контрол. Преди години правеха проблем, ако се опиташ да влезеш с американския си паспорт, със сигурност в последните 12-18 месеца не е така. И отношението е различно, което ме навежда на мисълта, че има промяна в законодателството.

# 24
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Зора,
Със сигурност има закон, но явно е факт, че не се изпълнява винаги.
Колкото до братовчедка ми, нямаше проблем за влизане с паспорт, а друг инцидент.

# 25
  • Мнения: 1 436
Не съм се прибирала от две години и това е ново за мен. А какво правят, предполагам, че поне в компютър вкарват данни, че си напуснал страната - питам, щото се сещам за НОИ, не че ме вълнуват техните методи толкова.

Вкарват, разбира се, нали ти сканират паспорта  Peace.

# 26
  • Мнения: 1 216

Chrisimommy, изтекъл БГ паспорт в чужбина не може да се удължи, нито може да се издаде нов, такива са правилата. В такъв случай издават пасаван и само в Бг можеш да си издадеш нов. Ако имаш 2 международни паспорта, ползваш валидния и нямаш нужда от пасаван.


Може, разбира се. Поне тук може.
Услугата се извършва лично в консулството или посолството. Дори тук наскоро имаше консулски дни, за да не летят хората до другия бряг. Документите пътуват с дипломатическа поща и са готови за около 3 месеца.

# 27
  • Мнения: 3
Благодаря ви за отговорите.Дано да нямам проблеми.Сега проверих,4е се вади временен паспорт,но аз нямам време.Каквото стане.

# 28
  • Мнения: 940
И аз съм в същото положение но не ми се налага да си ходя в БГ за сега.Чудя се дали да си извадя нов БГ паспорт тук чрез консулството или на место в БГ когато си ходя.И аз съм с US паспорт!

Свиркайте ако някой разбере как седят нещата и дали правят проблем в БГ ако влезнеш с изтекъл БГ паспорт при положение че имаш друг от друга държава и валиден!
 

# 29
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
А вие защо не ползвате личните си карти на влизане  newsm78
Аз дълбоко съм се замислила дали да подновявам международния си паспорт  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт