Tandoori for President -"12-та нощ" по американски

  • 9 379
  • 337
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 491
съгласна съм с миз;
нереално е да се бленува по "и да си у дома за ве4еря",това го няма в пове4ето индустриализирани места;
решението ,поне за мен,е в добро у-ще и добри след у-щни занимания,ТВ няма,не седят сами у дома,спорт активен,спорт мисловен,домашни,малко топка и време за ве4еря..
лятото-кемпове до откат,като порастнат малко и по Европа и туй то. Изисква доста мислене,пари, таксиджийстване и изобретателност родителска,но поне аз друг изход не виждам
Анет ... малки са ти децата. Изброеното от тебе не стига и не изчерпва. А реалностите са нещо, което подлежи на промяна, поне в тази страна винаги има надежда за това!
Ето тази книга например свети като искрица надежда, прясна-прясна, от 2007-ма година  Flutter:

http://www.amazon.com/Childs-Play-Rediscovering-Families-Communi … ies/dp/0679314075

Последна редакция: пн, 11 юни 2007, 23:25 от блажка

# 16
  • Мнения: 7 091
Joy  Joy  Joy

Това беше репликата на деня, ти сигурна ли си, че не бъркаш нещо  Joy  Joy  Joy - отдавна бяхме на училище, може да са се променили нещата  Joy

Да ти кажа този е толкова убедителен, че в един момент почнах да се съмнявам в собствените си знания до 7-ми клас, но то градуса с тези градуси така се качи и темата такъв завой взе, че направо не можах да се сдържа да не направя един 180 градусов в отношението.  ooooh! То бива бива ама....

По статията ( звучи интересно от коментарите ви) ще взема отношение като я прочета, че сега правя гювеч.  Peace

# 17
  • Мнения: 26
Хареса ми тази статия:

http://www.whitedot.org/issue/iss_story.asp?slug=sedentary%20kids

За по-големички деца  се отнася, поне на 8-9г., малките изискват по-друг тип внимание, разбира се. Но се надявам нещо да се промени, защото започнаха и книги да се появяват на тази тема: за неструктурираната свободна игра навън с други деца като неотменна част от детството. Струва ми се, че в доста случаи нещата опират до параноично, граничещо с инфантилност родителство.
Тъжно ми става. 

Мъжът ми има две момчета от предишниа си брак, те са съответно на 12 и 14 години. При нас са през един уикенд.
Тази ситуация се повтаря всеки път, когато са при нас, нищо друго не им се прави, само електронни игри и компютри им дай. Как ли не сам се опитвала да ги въвлека в нещо по-различно - то не бяха музеи, зоологически градини, какви ли не още мероприятия, опитах се да ги запозная с други култури, особено с Българската култура и история, предложения за ваканция на пасажерски кораб или почивка в България например или Европа-не щат и да чуят даже... #Crazy  еми не искат и това си е. Като ги питам как е училището и въобще как е минал денят им, те ми казват, че им е скучно в училище и предпочитат да си седят вкъщи и да гледат телевизия, че много неща се научавали по телевизиата и от игрите. А и двамата с в advanced class, но... newsm78
Заниманията им навън се ограничават, когато са някъде на лагер или майка им си е взела отпуска и решили да ходят някъде, или пък мъжът ми също си е взел отпуска и отиваме някъде на почивка.

# 18
  • Мнения: 1 593
Даруша, рисуваш ми действителност, от която сериозно се опасявам и съм прехвърляла за бъдещето си дете и неговия живот в Америка.

Възможно ли е да се избегне еднотипността на Американското мислене без детето да изглежда като round peg in a square hole сред връстниците си?

Моля ви кажете си мненията подкрепени с някой друг пример, защото това е едно от нещата, които ме тормозят и които изтъквам за довод, когато мисля за прибриане в БГ след някоя и друга година.

Преди да кажете, че в БГ не е much better, да поясня, че там ще имам възможност да му дам всичките пари на света и ВРЕМЕТО си, за да се опитам да му обогатя хоризонта. А и наред с гаменчетата, много български деца имат доста широк кръгозор (повече от нашите американски сънародници тука), та няма да е като изолирано....

Не знам, кажете какво мислите, все пак не съм гледала дете и тук и там, искам да чуя мнението ви!  Peace

# 19
  • usa
  • Мнения: 2 113
Даруша, рисуваш ми действителност, от която сериозно се опасявам и съм прехвърляла за бъдещето си дете и неговия живот в Америка.

Възможно ли е да се избегне еднотипността на Американското мислене без детето да изглежда като round peg in a square hole сред връстниците си?

Моля ви кажете си мненията подкрепени с някой друг пример, защото това е едно от нещата, които ме тормозят и които изтъквам за довод, когато мисля за прибриане в БГ след някоя и друга година.

Преди да кажете, че в БГ не е much better, да поясня, че там ще имам възможност да му дам всичките пари на света и ВРЕМЕТО си, за да се опитам да му обогатя хоризонта. А и наред с гаменчетата, много български деца имат доста широк кръгозор (повече от нашите американски сънародници тука), та няма да е като изолирано....

Не знам, кажете какво мислите, все пак не съм гледала дете и тук и там, искам да чуя мнението ви!  Peace


а къде другаде ще предоставиш на детето си по-разнотипни начини на мислене от държавата с население изградено от имигранти от всички точки на света?

# 20
  • Мнения: 2 563
Даруша, рисуваш ми действителност, от която сериозно се опасявам и съм прехвърляла за бъдещето си дете и неговия живот в Америка.

Възможно ли е да се избегне еднотипността на Американското мислене без детето да изглежда като round peg in a square hole сред връстниците си?

Моля ви кажете си мненията подкрепени с някой друг пример, защото това е едно от нещата, които ме тормозят и които изтъквам за довод, когато мисля за прибриане в БГ след някоя и друга година.

Преди да кажете, че в БГ не е much better, да поясня, че там ще имам възможност да му дам всичките пари на света и ВРЕМЕТО си, за да се опитам да му обогатя хоризонта. А и наред с гаменчетата, много български деца имат доста широк кръгозор (повече от нашите американски сънародници тука), та няма да е като изолирано....

Не знам, кажете какво мислите, все пак не съм гледала дете и тук и там, искам да чуя мнението ви!  Peace


Не мисля, че американците имат еднотипно мислене. Ти ги изкара еднакви американските деца.  Laughing
Кръгозор ще разшири като чете разнообранзи неща, като се среща с най-различни хора (огромно предимство за Америка), като ходи в качествено училище, където го карат да мисли само.

Честно да ти кажа модерните българчета нито четат, нито разбират нещо повече за света отвъд България, нито получават кой знае какво образование. И също ужасно се прехласват по телевизия и компютърни игри.

# 21
  • Мнения: 3 491
съгласна съм с миз;
нереално е да се бленува по "и да си у дома за ве4еря",това го няма в пове4ето индустриализирани места;
решението ,поне за мен,е в добро у-ще и добри след у-щни занимания,ТВ няма,не седят сами у дома,спорт активен,спорт мисловен,домашни,малко топка и време за ве4еря..
лятото-кемпове до откат,като порастнат малко и по Европа и туй то. Изисква доста мислене,пари, таксиджийстване и изобретателност родителска,но поне аз друг изход не виждам
На този етап виждам само един (защото всичко изброено няма да е достатъчно, имаме го, въпрос на месеци или година е при нас, така ми се струва): да запиша докторат по теология (с цялата си формална нерелигиозност), да си дадем жилището под наем, и да се преместим под наем в комшийския комплекс, т.е. в семейния кампус на семинарията. Там неструктурирана игра и деца, мотаещи се с часове по поляните, има на воля, не съвсем без родители, но никой не слухти. И миз, има постоянно патрулираща полицейска кола, и не съм останала с впечатление, че някой държи сметка за закона. Явно щом Господ дава, и полицията мълчи.
Но на този етап се задоволявам само с дискретно примъкване на чужда територия. Пак е нещо.

Последна редакция: пн, 11 юни 2007, 23:59 от блажка

# 22
  • usa
  • Мнения: 2 113
съгласна съм с миз;
нереално е да се бленува по "и да си у дома за ве4еря",това го няма в пове4ето индустриализирани места;
решението ,поне за мен,е в добро у-ще и добри след у-щни занимания,ТВ няма,не седят сами у дома,спорт активен,спорт мисловен,домашни,малко топка и време за ве4еря..
лятото-кемпове до откат,като порастнат малко и по Европа и туй то. Изисква доста мислене,пари, таксиджийстване и изобретателност родителска,но поне аз друг изход не виждам
На този етап виждам само един (защото всичко изброено няма да е достатъчно, имаме го, въпрос на месеци или година е при нас, така ми се струва): да запиша докторат по теология (с цялата си формална нерелигиозност), да си дадем жилището под наем, и да се преместим под наем в комшийския комплекс, т.е. в семейния кампус на семинарията. Там неструктурирана игра и деца, мотаещи се с часове по поляните, има на воля, не съвсем без родители, но никой не слухти. И миз, има постоянно патрулираща полицейска кола, и не съм останала с впечатление, че някой държи сметка за закона. Явно щом Господ дава, и полицията мълчи.
Но на този етап се задоволявам само с дискретно примъкване на чужда територия. Пак е нещо.

тя полицията мълчи, но ако някой загрижен гражданин им подаде сигнал, че деца под разрешената от закона възраст са без родителски надзор, ще им се наложи да вземат отношение. не го одобрявам, просто го отчитам Simple Smile. иначе аз съм с късмет - в нашия щат възрастта е 10 години и моите деца вече играят навън "неструктурирано", само дето няма много-много с кого...

# 23
  • Мнения: 1 593
No offence, за "еднотипността"  Mr. Green , естествено е че да не може да се генерализира, аз черпя впечатления от хората, с които работя. Те не са завършили Харвард, но не са и т.нар. white trash, пък мисленето им е еднотипно, без отношение към външния свят. Може би защото са скучни счетоводители  Joy  
Не че няма простаци и глупаци в България, боже, има бол, но има и много любознателни "културни" хора, тука просто не попадам на много такива... (пък съм от баят време по тези земи)

Аз няма какво да се правя на голямата интелектуалка, ежедневието ми налага да съм ограничена, на музеи и театри не ходя, нито пък чета особено, само пътуването е "моят прозорец" към света... но това е защото ме стискат като лимон на работа

И ето параграф 22 - бачкам по 12-16 часа дневно, за да мога евентуално да си позволя добро училище за детето, но нямам време за него, или пък имам време за него, но нямам пари да го пратя beyond average public школо.

Това естествено е моята лична ситуация, просто исках да чуя от вас, майките на по-големите деца, какво правите за да ангажирате децата си и да им разширите кръгозора и това помага ли?

# 24
  • usa
  • Мнения: 2 113
Това естествено е моята лична ситуация, просто исках да чуя от вас, майките на по-големите деца, какво правите за да ангажирате децата си и да им разширите кръгозора и това помага ли?

ами опитваме се да им осигуряваме различни експириънси, доколкото можем да ги измислим и осигурим -пътуваме, купуваме им книги, чат-пат ги водим на балети, концерти, изложби, разговаряме на различни теми, опитваме се да не им се месим във взаимоотношенията с приятелите им, пускаме им в колата да слушат нпр Simple Smile опитваме се и да не им натрапваме нашите предразсъдъци, а ги оставяме да си изградят техни собствени Simple Smile. аз лично предпочитам децата ми да учат в държавни училища, смятам, че частните биха им ограничили кръга на общуване. има и добри пъблик скулс. всичко това обаче бихме го правили и ако живеехме в друга държава, с изключение може би на слушането на нпр...
до колко помага, не мога да преценя сама, аз съм им майка, за мен те са ширококръгозорни, умни и добри  Mr. Green

# 25
А кои училища са по- добри от пъблик училищата?
Аз за частни училища знам само тези, които са католически
и с изучаване на религия.

# 26
  • Мнения: 3 491
има и добри пъблик скулс. всичко това обаче бихме го правили и ако живеехме в друга държава, с изключение може би на слушането на нпр...
до колко помага, не мога да преценя сама, аз съм им майка, за мен те са ширококръгозорни, умни и добри  Mr. Green
Което за мене би било достоен за зачитане минус.  Simple Smile Бих искала и моите един ден наистина да слушат NPR, защото на този етап им е много често пуснато в колата, но какво им влиза в главите, не знам.

# 27
  • usa
  • Мнения: 2 113
има и добри пъблик скулс. всичко това обаче бихме го правили и ако живеехме в друга държава, с изключение може би на слушането на нпр...
до колко помага, не мога да преценя сама, аз съм им майка, за мен те са ширококръгозорни, умни и добри  Mr. Green
Което за мене би било достоен за зачитане минус.  Simple Smile Бих искала и моите един ден наистина да слушат NPR, защото на този етап им е много често пуснато в колата, но какво им влиза в главите, не знам.

то и аз не знам на моите какво им влиза, но ги облъчвам редовно Simple Smile. напоследък отчитам у голямата щерка добри наченки на самостоятелно и оригинално мислене, та се надявам, че все нещо попива.

# 28
  • Мнения: 3 491
На този етап виждам само един (защото всичко изброено няма да е достатъчно, имаме го, въпрос на месеци или година е при нас, така ми се струва): да запиша докторат по теология (с цялата си формална нерелигиозност), да си дадем жилището под наем, и да се преместим под наем в комшийския комплекс, т.е. в семейния кампус на семинарията. Там неструктурирана игра и деца, мотаещи се с часове по поляните, има на воля, не съвсем без родители, но никой не слухти. И миз, има постоянно патрулираща полицейска кола, и не съм останала с впечатление, че някой държи сметка за закона. Явно щом Господ дава, и полицията мълчи.
Но на този етап се задоволявам само с дискретно примъкване на чужда територия. Пак е нещо.
[/quote]

тя полицията мълчи, но ако някой загрижен гражданин им подаде сигнал, че деца под разрешената от закона възраст са без родителски надзор, ще им се наложи да вземат отношение. не го одобрявам, просто го отчитам Simple Smile. иначе аз съм с късмет - в нашия щат възрастта е 10 години и моите деца вече играят навън "неструктурирано", само дето няма много-много с кого...
[/quote]
Е друго ако не, поне ме разубеди да не се натискам за докторат по религия.

# 29
  • Мнения: 486
И ето параграф 22 - бачкам по 12-16 часа дневно, за да мога евентуално да си позволя добро училище за детето, но нямам време за него, или пък имам време за него, но нямам пари да го пратя beyond average public школо.

A, дали добро училище непременно значи частно училище? Напоследък започвам да се замислям за опция частно училище, ама... как познавате кое частно училище е добро? newsm78 Не виждам да се изнасят резултати от стандартизираните тестове, които все пак са някакъв критерий. И как бихте сравнили кое училище е по-добро - частното Х или държавното У?

Общи условия

Активация на акаунт