секцио или с епид.анестезия?

  • 1 914
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • plovdiv
  • Мнения: 122
Здравейте, момичета, въпроса сигурно ми е малко глупав или вече е засегнат някъде във форума,  но нямам време да търся, затова питам директно: според вас кой вариант е по-добър? това ми е второ раждане, първото беше нормално, но не искам да се подлагам отново на "това". По-скоро ме интересуват негативните страни. Моля ви пишете , ако сте минали по някой от двата пътя. Благодаря предварително на всички!!! Confused

# 1
  • Мнения: 105
Не разбирам кои са "двата пътя"  Shocked
Секцио или нормално?
Или "секцио с пълна упойка" vs. "секцио с епидурална упойка"?
нещо не е ясно?


Здравейте, момичета, въпроса сигурно ми е малко глупав или вече е засегнат някъде във форума,  но нямам време да търся, затова питам директно: според вас кой вариант е по-добър? това ми е второ раждане, първото беше нормално, но не искам да се подлагам отново на "това". По-скоро ме интересуват негативните страни. Моля ви пишете , ако сте минали по някой от двата пътя. Благодаря предварително на всички!!! Confused

# 2
  • plovdiv
  • Мнения: 122
секцио или епидурална?
 Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 1 877
Според мен двата варианта са секцио с/у нормално раждане с епидурална.

Не мога да те посъветвам, защото тук няма правилен отговор... Аз исках да раждам по нормален път, но в последния момент ме срязаха по спешност, та мога да споделя само за секциото - ГАДНО Е!

# 4
  • Мнения: 466
Предполагам питаш дали да е секцио или нормално раждане с епидурална упойка ?
Аз раждах секцио по медицински съображения - не съм раждала нормално . Не зная как е при вагиалното раждане , но не съм съгласна с тези , които прокламират , че родиш ли секцио всичко е супер лесно и с много малко или без болка . Всичко е индивидуално според мен - зависи си от организма на човека . Мен лично ме болеше след раздвижването - температура правех - биеха ми антибиотици , спукаха ми де що имаше вени по ръцете  - защото са ми тънки и скрити - бутовете ме боляха от  мускулните инжекции . Не съм била с епидурална упойка . анестезиологът ми  обясни , че той дълго време е практикувал секцио само с епидурална упойка , но е спрял защото неговите наблюдения били , че повечето жени не я понасят особено добре - в много случай се шокирали от факта , че не си усещат въобще краката . Каквото и да избереш все е раждане  Mr. Green Желая ти успех и сладко бебче .Едно е сигурно - забравят се незгодите   bouquet

# 5
  • plovdiv
  • Мнения: 122
ами първия път родих нормално, без упойка и си беше също ужасно и дълго раждане, за това искам да го избегна като емоция този път. Мисля си, че ако е с епидурална, поне болка няма да има. Ако греша ме поправете...
 А иначе, точно сте разбрали въпроса ми, може би неправилно се изразих, извинете ме Embarassed

# 6
  • Мнения: 2 865
Обикновено второто раждане е много по-лесно от първото а и по-бързо. Освен това след час-два си на крак, докато при секциото пак ще те боли, но след самата операция, съответно и за бебето няма да можеш да се грижиш веднага. След изписването ще ти трябва помощ ако си с операция. Според мен нормално с епидурална е най-добрия вариант.
Единствения плюс на секциото е че е по-безопасно за бебето.

# 7
  • Мнения: 620
Обикновено второто раждане е много по-лесно от първото а и по-бързо. Освен това след час-два си на крак, докато при секциото пак ще те боли, но след самата операция, съответно и за бебето няма да можеш да се грижиш веднага. След изписването ще ти трябва помощ ако си с операция. Според мен нормално с епидурална е най-добрия вариант.
Единствения плюс на секциото е че е по-безопасно за бебето.

присъединавам се! Освен към последното изречение.
Щом дилемата ти е дали е секцио или раждане с епидурална, значи при всички положения искаш да бъдеш упоена, така че няма какво да обсъждаме рисковете от упойките.
При така зададения въпрос - аз съм за раждането, все е по-естествен процес от цезаревото.
Но и при двата варианта има рискове.
Аз се триумя между раждане/раждане с епидурална/секцио -  newsm78 не е хубаво понякога човек да има избор....

# 8
  • Мнения: 999
Родих нормално с епидурална, сега мисля пак да раждам така ако всичко е на ред. Това и ти го знаеш, но  след нормално раждане се възстановяваш много по бързо отколкото ако родиш секцио.

# 9
  • Мнения: 230
Нямам представа, колко е продължило първото ти раждане и колко те е боляло, но повярвай ми секциото няма да те спаси от болката (ако тя е проблемът).
Докато раждаш нищо няма да усещаш, но после...
Възстановяването при всяка е различно, но ако имаш моя "късмет" ще продължи два месеца. Дни след секциото не можех да се засмея, защото после пищях от болка. При мен го правиха с пълна упойна - не я понесох никак добре - до петия ден ми причерняваше и припадах по коридорите - нямах сили да си държа детето, за да го накърмя.

# 10
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Не съм раждала секцио, но раждах с епидурална и имам само хубави спомени. Така че моя отговор е - епидурална

# 11
  • София
  • Мнения: 6 011
Раждах със секцио.Ако мислиш,че не боли-определено се лъжеш.Няколко дни след операцията болките при ставане от леглото са ужасни.Моя приятелка,на 33 години,роди нормално с епидурална първото си дете преди 9 месеца.Ами да ти кажа-много е доволна,през цялото време на контракциите си е подремвала.Напъвала е само накрая,нищо не я е боляло.Има 2 вътрешни шева.Щом нямаш медицински показания,раждай нормално с епидурална.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 563
Дали секциото или нормалното раждане ще е гадно според мен зависи много и от лекаря, който го води. Аз, след секцио, на втория ден ходех и определено можех и да кърмя, и да си гледам бебето, а след две седмици изобщо не си усещах шева.  А от пълната упойка нямах никакви негативни последствия. изобщо няма и да си помисля да се правя на майка героиня и да се мъча с часове.

# 13
  • Мнения: 669
Според мен всичко е много индивидуално и супер различно. Тук ще прочетеш много различни мнения, така че едва ли ще имаш поглед реално над това, което ще те сполети.
Лично моят опит е нормално раждане с епидурална упойка - раждането мина леко, но имах епизиотомия, и си ме болеше близо 10 дни след това и то доста. Не можех да си седна на задника, изобщо беше гадно.
Преди 2 седмици си правих операция от киста на яйчника, която я съпоставям с раждането със секцио - пак 10 дни ме боля, сега вече почти нещо не усещам, само при по-резки движения усещам придърпване от шева. Но като сравнявам болката при епизиотомията след ражането и тази, първата беше по-неприятна и гадна. Това е че при секциото трябва да се пазиш повече, да не вдигаш дълго време тежко и т.н. Така че ............... въпрос на избор, пък дано да уцелиш правилния начин и всичко да е ОК.

# 14
  • Мнения: 865
Според мен двата варианта са секцио с/у нормално раждане с епидурална.

Не мога да те посъветвам, защото тук няма правилен отговор... Аз исках да раждам по нормален път, но в последния момент ме срязаха по спешност, та мога да споделя само за секциото - ГАДНО Е!
Раждах със секцио.Ако мислиш,че не боли-определено се лъжеш.Няколко дни след операцията болките при ставане от леглото са ужасни.Моя приятелка,на 33 години,роди нормално с епидурална първото си дете преди 9 месеца.Ами да ти кажа-много е доволна,през цялото време на контракциите си е подремвала.Напъвала е само накрая,нищо не я е боляло.Има 2 вътрешни шева.Щом нямаш медицински показания,раждай нормално с епидурална.
зависи кой и къде ти прави секциото smile3555.аз мога да се похваля,че болката при секциото ми беше първия ден след това.чувствах се прекрасно.аз съм ЗА секцио с епидирална и спинална упойка.не виждам защо в 21-ви век трябва да се правят чудеса от храброст newsm78

# 15
  • София
  • Мнения: 6 011
зависи кой и къде ти прави секциото smile3555.аз мога да се похваля,че болката при секциото ми беше първия ден след това.чувствах се прекрасно.аз съм ЗА секцио с епидирална и спинална упойка.не виждам защо в 21-ви век трябва да се правят чудеса от храброст newsm78
Разбира се,че зависи къде и кой ти прави секциото  Hug,обаче все пак си е до организъм.Прага на болка е различен при всички.Иначе аз раждах в частна болница и се грижеха за мен като за принцеса,лекаря ми е супер,упойката беше спинална,но истината е ,че 3-4 дни след операцията ме болеше при ставане от леглото.Въпрос на физика,явно.
Не бих направила и аз чудеса от храброст-много съм далече от тази нагласа като човек.И пак ще раждам някой ден в тази болница с този екип!Секцио,но по мед.показания.

# 16
  • Мнения: 865
зависи кой и къде ти прави секциото smile3555.аз мога да се похваля,че болката при секциото ми беше първия ден след това.чувствах се прекрасно.аз съм ЗА секцио с епидирална и спинална упойка.не виждам защо в 21-ви век трябва да се правят чудеса от храброст newsm78
Разбира се,че зависи къде и кой ти прави секциото  Hug,обаче все пак си е до организъм.Прага на болка е различен при всички.Иначе аз раждах в частна болница и се грижеха за мен като за принцеса,лекаря ми е супер,упойката беше спинална,но истината е ,че 3-4 дни след операцията ме болеше при ставане от леглото.Въпрос на физика,явно.
Не бих направила и аз чудеса от храброст-много съм далече от тази нагласа като човек.И пак ще раждам някой ден в тази болница с този екип!Секцио,но по мед.показания.
може да сме раждали на едно и също място Laughing.не може без болка,но мен ме ужасява мисълта да ме цепнат и после на полуживо да ме шият

# 17
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Аз съм ЗА нормално раждане с епидурална анестезия.Така и раждах.

# 18
  • Виена
  • Мнения: 725
И аз бих те посъветвала за нормално раждане с епидурална анестезия  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 6 011
може да сме раждали на едно и също място Laughing.не може без болка,но мен ме ужасява мисълта да ме цепнат и после на полуживо да ме шият
Аз родих във Вита.
Шиене на полуживо-имаш предвид шиене на разкъсванията и разрязванията по време на естествено раждане?Защото ако е това-контактувам с една мама с 45 шева след "естествено" раждане,май си е на живо,а не полу...Но след това определено месеци наред си полу...

# 20
  • Мнения: 7 420
Аз съм ЗА нормално раждане с епидурална анестезия.
     Peace Peace Peace

# 21
  • Мнения: 1 467
Нормално с епидурална. Мен ме рязаха по спешност - отвратителна работа.

# 22
  • Мнения: 27 524
"Това" за мен мина супер лесно, леко и бързо, така че съм пристрастна. По принцип - без медицински показания за секцио, никога на твоя глава!!! Това е тежка коремна операция, без нужда да се прави е неразумно. От двете ти двоумения - нормално с упойка!

Последна редакция: ср, 13 юни 2007, 01:32 от Блонди

# 23
  • Мнения: 2 936
ако нямаш мед.показания за секцио,най-добре е нормално раждане с епидурална  Peace

# 24
  • Мнения: 24 467
Напоследък дори секциото се прави с епидурална аналгезия, а не с пълна упойка и не само то, има и други операции, нямащи нищо общо с раждането, които се правят с епидурална упойка- напр. операции на крайници /имам близък, който мина през такава/.
Нормалното раждане с такъв тип обезболяване е идеално, поне според мен. Не бих предпочела секциото пред тази възможност, както и естественото раждане без обезболяване- имам право да го кажа, тъй като мога да сравня на собствен гръб, както се казва.

# 25
  • Мнения: 676
Раждах нормално без упойка и не че е изживяването на живота ми, но само абсолютно против епидуралните и спинални упойки, защото ако не ти ги сложат правилно могат да те окипазят за цял живот.Като не искаш нормално давай секцио с пълна упойка и толкоз.

# 26
  • Мнения: 512
Правиха ми секцио по спешност със спинална анестезия. Препоръчвам го горещо, нямаше проблеми. Анестезиологът ми сметна, че това е по-добър вариант от епидуралната (не знам защо) и всичко беше ОК. Очевидно и вторият път ще е така...
Видях си бебето веднага и си го гушках, не разбирам защо още се практикува секцио с пълна упойка? Много по-натоварващо е.

Но те разбирам защо не искаш да раждаш пак нормално (аз се пънах ден и половина преди да ме оперират #Cussing out). Видях му ги "хубостите" на нормалното раждане, искам да кажа. А дори и възстановяването да е по-бавно, болките от секциото бяха 10 пъти по-леки от контракциите, които имах... Така че - не бих раждала нормално, дори да ми предлагат, благодаря!
Успех и леко раждане!

# 27
  • Мнения: 111
секцио Peace Peace Peaceза 3-4 дни всичко минава!

# 28
  • plovdiv
  • Мнения: 122
еи, много ви благодаря на всички, които споделихте мнение! Вече имам изградена представа за нещата, и май клоня към нормално раждане с епидурална. Имам още време до края де, така че ще мога да се консултирам и с моята докторка, при която ще раждам. Тя води и първото ми раждане преди 7 години, имам страхотно доверие в нея.
Още веднъж ви благодаря, желая успех на всички!!!

# 29
  • plovdiv
  • Мнения: 122
Ansam, сега виждам и твоя отговор- ето това исках да чуя, за да се успокоя за секциото. Ако наистина има разлика в болката м/у нормално без упойка и секцио, маи съм готова и на секцио, защото си имам причини чисто физиологически, да не искам нормално раждане...

# 30
  • Мнения: 306
Първото дете родих нормално след 12 часа мъки, шевове хиляди,едва оживяхме, а раждах с доктор!!!1,5месец не можех да седна,кърмех легнала,разпорих се.Ужас!!!!
Второто секцио по спешност/иначе исках с епидурална/ все едно не съм раждала,а не издържам на никаква болка!!!!С мъжа ми сме категорични при трето пак със секцио!!!!
Имай в предвид, че епидуралната се слага м/у 4 и 6 см. от разкритието, а дотогава не е ясно какви болки ще имаш!!!!Докато бях в болницата чувах как някои майки с епидурална вият като вълци.Едната 5часа не можеше да получи необходимото разкритие със система окситоцин и хапче!!!!
"Правиха ми секцио по спешност със спинална анестезия. Препоръчвам го горещо, нямаше проблеми. Анестезиологът ми сметна, че това е по-добър вариант от епидуралната" Peace

# 31
  • Мнения: 54
И двамата ги родих секцио с епидурална.Зависи много от организма относно възстановяването.Със сина ми станах още на другият ден сутринта,а със  щерката същият ден.Много бързо се оправих и сме си ги гледали сами без никой да ни помага.
Успех.  bouquet

# 32
  • Мнения: 3 092
Аз не успях да получа разкритие много време...абе ревах къде по коридорите, къде в леглото си има няма 14 часа.После получих 5 см , след още 3 часа на система с окситоцин и с помощта на доктора родих.Имах епизотомия , ши си ме на живо 40минути , а акушерката ми каза че се лигавя -надали нещо усещам.
Исках да родя с епидурална анестезия , но странното е че в шока и болката дори не я поисках Tired
Дори и да ми беше спестила тези 3 часа болка накрая все щеше да е по-добре от нищо.
Не знам какво бих правила например ако има втори път. newsm78Фен съм на естествените неща , но ако пак получа разкритие след толкова часове зверски болки..тогава какво правим  newsm78
Възстанових се обаче след 4-5 дни и си гледах бебето сама.
За това напълно разбирам авторката на темата - сложно е и е много важно да направиш наистина правилният избор и аз от сърце пожелавам късмет и леко раждане Hug

# 33
  • Мнения: 3 268
Препоръчвам ти нормално раждане с епидурална.Първото си дете родих без грам обезболяващи. За Второ реших като теб да си облекча положението.Болката е много поносима и притъпена,нищо общо с това,което съм преживяла първия път.При ме обаче се наложи секцио по спешност,така че и това го преживях.После си като премазана с танк.До ден днешен си нося пораженията от тази операция,получих сраствания и още екстри.Секциото при мен се наложи с оглед на възрастта ми/бях на 36г/ и оглед големината на бебето,което се роди 4 кг.,54 см.

# 34
  • plovdiv
  • Мнения: 122
ами то и аз съм на 36 години, което не е без значение. Дъщеря ми я родих на 30, нормално, без никакви упойки, ама седем часа се измъчих много и си мисля, че ще е най-глупавото нещо от моя страна да се подложа пак на същото, при положение, че има и други методи. Далеч съм от мисълта , че ще си спестя всички болки, все пак си е раждане.  така или иначе имах нужда от информация и реших , че най-точно мога да я получа  от вас -все пак друго е да си го преживял, докторите могат да съветват всичко( изключвам ситуация, която налага секциото, тогава те си дават последната дума). Надявам се тази тема да даде отговор или поне да насочи и други момичета, пред които стои тази дилема към правилно решение!

# 35
  • Мнения: 4 555
А ти какво избра в крайна сметка?

# 36
  • Мнения: 674
ако бебето ти е разположено добре и можеш да го родиш по естествен път избери този вариант.
наистина с епидуралната упойка е много-по добре.обаче на мен ми я сложиха на 4 см разкритие
и докато стигна тези 4 см си видях всички роднини,много боля.след като сложиха упойката ми светна
и разкритието до 10 см стана много бързо.епизотомия имах,но нищо не усетих от нея.6 часа след
като родих бях на крака.при секциото май възтановяването върви по-бавно,операция е все пак.

# 37
  • Мнения: 375
нормално раждане

# 38
Родих на 23,04,2007 в "Майчин дом"Варна със секцио с местна упойка.Много съм доволна,защото преди 10г в Разград родих нормално за12ч и едва не колабирах от болки.Важно е много какъв ще бъде екипа ,който ще Ви изражда и дали  му имате доверие.Желая безболезнено и благополучно раждане на всички бъдещи майки.

Общи условия

Активация на акаунт