Клуб на многодетните родители - Пълна къща (7

  • 11 776
  • 302
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 740
Първо, да ви се извиня, че съм дала линк към старата стратегия за детето - до 2007. Ама нямах време да я чета тогава, а и не предполагах, че може в сайта на МСТП да оставят старата стратегия. Всъщност, новата - до 2017 - е още проект, може би затова не са я пуснали.
Имам проекта разпечатан, който иска, ще му го дам.
Тук накратко ще напиша нещата, които ми направиха впечатление. Моите коментари са в зелено, подчертаванията са също мои.

Положителните моменти, според мен:

- Развиване на политики за поемане от държавата на част от жилищните кредити за млади и многодетни семейства – с.12
- Развиване на семейното подоходно облагане да се посочат срокове, да става по-смело и с по-бързи темпове и да включва и 4-то и следващо дете – искаме реално семейно подоходно облагане, а не елементи от него
- Оперативна програма “Регионално развитие” – подпомага дейности по строителството, рехабилитацията, модернизацията и оборудването на ДГ
- Обхващане на децата от уязвимите групи в безплатна предучилищна подготовка – с. 19
- Академизмът да се съчетае с обучение по практически умения – социални и професионални – с. 20
- Развиване на извънкласни и извънучилищни дейности – с.21
- Центрове за детска културно-творческа дейност – училища, читалища и други културни институции – с. 21
- Подкрепа на децата с изявени дарби – с. 22
- Всички мерки, засягащи интеграцията на децата с увреждания
- Мерките, засягащи лекарското наблюдение на бременността, раждането, новородените, както и имунизациите на децата
- Нормативна рамка за въздействието на рекламата върху децата – с. 22
- Стимулиране на публично-частни партньорства за организиране на свободното време на децата – с.22
- Повишаване на квалификацията на професионалистите, работещи с деца – лекари, учители, социални работници – за сигнализиране при случаи на насилие – с. 23
- Защита на децата от вредно медийно влияние – с. 24
- Актуализиране на длъжностните характеристики на специалистите със задължения по наблюдение правата на детето – с. 29
- Насърчаване на общините и НПО да финансират дейности за деца – включително чрез промени в данъчното законодателство и Закона за местното самоуправление и местната администрация – с. 31
- Да се приеме държавен стандарт за съотношението “социален работник – брой клиенти” – с. 33
- Разходи за образованието – 6% от БВП  – с. 35
- Във всяка община – общински или друг културен център – 1 на 3000 деца  – с. 36
- Процент от бюджета на общините за детски културни дейности, спорт, свободно време – с.36



Забележки и препоръки:

- Диференциране на помощите – според възрастта и поредността на детето в семейството – с. 12. Според възрастта би трябвало да нарастват, както се вижда от данните за необходимата издръжка на децата в различна възраст. Обаче според поредността и сега имаме диференциране, но то е в ущърб на 4-то и следващо дете.
- Социално подпомагане – премахване на таксите за детска градина – с. 12. Това всички деца ли засяга или само отделни групи? И сега има облекчения за отделни групи.
- Да се развиват възможностите за целодневно обучение на децата в началната и прогимназиалната степени – с. 19. Думата “обучение” отново навежда на академизъм . По-добре е да се използва “занятия” – да се засилят заниманията със спорт, културно-творческа дейност, придобиване на социални умения – особено в следобедните часове. Да се премине към едносменна форма на обучение. Това пък води до нуждата от строителство на нови училища там, където не достигат.
- Да се намаляват непреките разходи за образование (за дрехи, учебници, училищни принадлежности, хранене, транспорт) на семействата от уязвимите групи – с. 20. Не е ясен механизмът на тази мярка – за транспорт и учебници е горе-долу ясно, храненето в училище все пак може да се организира, но с дрехите е много вероятно а се стигне до тазгодишната ситуация с несъобразените размери, лошото качество и унизителната емблема.
- Санкции за родителите, които не осигуряват посещение на училище – възможност за замяна на финансовите санкции с общественополезен труд в полза на училището – с.20. Не е ясно кой ще осигури действието на тази мярка.
- Политика за организиран семеен отдих и почивка – с. 22. Как би могло да стане?
- Стимули за масов детски спорт – с. 22. Какви? Към кого да са насочени?
- Да се забрани прилагането на унизителни за детето методи на възпитание в семейството – включително и физическото наказание – с. 23. Как би могло да стане това, след като дори драстични случаи на физическо насилие остават без последствия? Кой следи за прилагането на тази мярка?
- Санкции за търговците – относно защита на децата на обществени места – с.23. Не е ясно какво обхваща – дали включва продажбата на цигари, алкохол и т.н. или само случаи като “Индиго”. Кой следи за изпълняването на мярката?
- Наблюдение на новородените в рисковите семейства – с.24. Защо само на новородените?
- Да започне подготовка на социални педагози, аниматори на свободното време, учители по изкуствата и детски треньори – бакалаври и магистри- с. 34. Проблемът по-скоро е в реализацията им.
- Осигурени … кв.м модерна спортна база на дете – с.36. Не пише колко, все пак.

В най-общи линии това са нещата, които ми се видяха важни за коментиране.
На самата работна група се говори много по най-различни аспекти на стратегията, повечето от нещата, които се казаха, бяха разумни и полезни.
Аз говорих за няколко неща:
- Похвалих включването на многодетните в предложението за облекчения при жилищен кредит
- Отново напомних, че е важно семейното подоходно облагане да тане реално и да не дискриминира семействата с повече от 3 деца
- Напомних, че и наказателните мерки при помощите след 3-то дете са дискриминация. Когато говорех по тази и предходната точка, две госпожи срещу мене започнаха оживено да коментират нещо, но не ги чух какво. После Ева ми каза, че реагирали с : "Ами да не раждат толкова деца", но аз не го чух. Жалко, защото щяха да ме ядосат и да ми мине притеснението. Този път, не знам защо, ужасно се притесних, дори гласът ми трепереше леко и дори малко заеквах.
- Казах, че е много важно училищата да се превърнат в естествени центрове на живота на децата - да се мине към едносменно обучение и следобедните часове да се използват за спорт, културно-творчески занимания и развитие на социалните умения. За целта е необходимо да се построят нови училища там, където се налага.
- Обърнах внимание на безопасната среда - като се почне от екологията (въздуха, водата, храната на децата), мине се през паркиралите на тротоара коли и липсата на велосипедни алеи и читави детски площадки и се стигне до продажбата на алкохол и цигари на малолетни и непристойни реклами по телевизията и от билбордовете.
Общо взето, доста хладно приеха изказването ми, но все пак ще им изпратя тези неща, за да ги имат и в писмен вид.
Ако се сещате още нещо важно, казвайте.

# 16
  • Мнения: 3 740
Ето къде била приказката,а аз ви чакам в другата тема...защо не вземем да ги обединим двете...все Пълни къщи

Целувки!  bouquet

габи, тази тема е по организационните въпроси. Ако обединим двете теми, няма нищо да свършим, защото ще се объркаме.
Е, случва се и тук да се отпуснем в приказки, но като цяло се опитваме да сме по-делови.

# 17
  • Мнения: 3 740
Да, забравих да ви кажа, че получихме отговори на нашите питания от Френското и Холандското посолство. Като ги преведа, ще ги постна тук.

# 18
  • Мнения: 2 807
Галче, и аз взех за Дани за 4-5 години - добре му стои и на дължина, и на ширина, но все пак е с цели 6 месеца по-голям от Матей. Според мен нея не скъсявай...
За 2-3 годинки взех за Ивето, но й е доста дълга - всъщност разликата в дължината между двете тениски е само около 2-3 см.
А разликата между моите човечета (Ива е на 2, Дани на 4) е около 20 см.

Дивна самке, днес цяяял ден се хиля на постингите ти  Hug
И не само докато съм в нета...  Laughing

Аааа, Джули, твоята книжка първо на мен я обеща  Wink  Hug
Тя пешеходката скоро няма вече да ходи пеша  Wink




# 19
  • Мнения: 2 433
Не се карайте за книжката Mr. Green ще си я менкате!!!! HugНие тръгваме. Връщаме се в неделя и в понеделник сме на линия. Ако сколасаме да стигнем до снимки Wink ще ви пуснем като си дойдем. Ама нали сме без децата...дали изобщо ще се сетим за фотоапарата?! newsm78
Пожелайте ми да няма задръстване на Шипка. И безаварийно пътуване! Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 2 022
Не се карайте за книжката Mr. Green ще си я менкате!!!! HugНие тръгваме. Връщаме се в неделя и в понеделник сме на линия. Ако сколасаме да стигнем до снимки Wink ще ви пуснем като си дойдем. Ама нали сме без децата...дали изобщо ще се сетим за фотоапарата?! newsm78
Пожелайте ми да няма задръстване на Шипка. И безаварийно пътуване! Heart Eyes

Пожелавам безаварийно и беззадръствано пътуване.
Сигурна съм, че няма да се сетите за фотоапарата, но пък довечера ще знам от какво е земетресението
  Wink

# 21
  • Мнения: 3 740
Холандците обещават да дадат допълнителна информация от тяхното Министерство на социалните грижи и заетостта (ако така се превежда), а засега ни изпращат информация от сайта на Банката за социално осигуряване (вероятно техния НОИ). Ето превода със съкращения:
- помощите за деца се изплащат на тримесечия – започват от първото тримесечие след раждането на детето
- помощите зависят от възрастта на детето
      - от 0 до 5 г. – 187 Е за тримесечие
      - от 6 до 11 г. – 227 Е за тримесечие
      - над 12 г. – зависят и от поредността на детето (сумите са за тримесечие)
         - за 1-во дете – 267 Е
         - за 2-ро         – 301
         - за 3-то          - 312
         - за 4-то          - 336
         - за 5-то          - 351
         - за 6-то          - 361
         - за 7-мо         - 368
         - за 8-мо         - 380
         - за 9-то          - 390
         - за 10-то        - 399
- ако детето живее извън дома (например семейни затруднения, учи в друг град или е на лечение), родителите получават допълнителна помощ (над 748 Е за тримесечие) след доказване на разходите за издръжката (квартира, учебни такси, лечение и т.н.)
- след навършване на 16 г. продължава получаването на детски, ако детето продължава обучението си в общообразователно училище, не може да работи и официално се води без работа (не става ясно дали всички условия трябва да са изпълнени едновременно)
- след навършване на 16 г. се спира получаването на детски, ако детето продължава обучението си в професионално училище или университет или работи повече от 19 часа на седмица
- за деца над 16 г. детските се спират, ако самите деца печелят суми, надвишаващи сумата на помощта за дете. Изключение се прави за месеците юни, юли и август

# 22
  • Мнения: 3 740
Преди седмица министърът на труда и социалната политика на Украина обяви въвеждането на безлихвен кредит за жилище за семействата с три деца. За семействата, в които се роди (или осинови, или се вземе за приемна грижа) 4-то дете, се предвижда предоставянето на безплатно общинско жилище при разчет от 17 кв.м на член от семейството.
Предвижда се и увеличение на детските надбавки и еднократната помощ при раждане.
От април е въведена частична компенсация за жилищните кредити на младите семейства независимо от броя на децата.

# 23
  • Мнения: 3 323
Това са си по 200 лева минимум на месец! Не знам там как е стандарта, ама за тук е една сериозна сума! Всъщност, какво стана с Розето - що не пише? Можеше да я питаме!Тя нали е наблизо...

# 24
  • Мнения: 1 470
   Джулс,,ако си наблизо,да знаеш че #Cussing out!!!В пратката ти намаше така желаните,и обещани от теб,мои визитки!!!Искам обяснение,пред всички?! Crossing Arms Crossing Arms Crossing Arms   
    А иначе здравейте!!!И аз днес гордо се издокарах с тениската си,когато тръгнах из квартала,лошото бешще само че бе ужасно топло,и бързо се прибрахме в къщи на хлад...
    А по темата -ЕХ КОЛКО СМЕ ДАЛЕЧЕЕЕ...От света...И колко път трябва да извървим...И колко правителства да преборим...Но поне сега знам че сме заедно,и се увеличаваме,все някой ден,ще успеем.Няма начиен!

# 25
  • Мнения: 1 470
     Защо ви няма в тази темичка?!В другата нещо съвсем му изпуснах края...

# 26
  • Мнения: 370
Кабо Алма, поздравления за дейността, въпреки лятната ваканция, която сме започнали!
Отговорите е хубаво да имаме преведени и да ги цитираме - както е във Франция, в Холандия или Украйна. Така ще имат по-голяма тежест исканията ни!
За срещата - надявам се, че само на теб ти се е струвало, че ти трепери гласът (даже съм сигурна   Laughing ) Явно хората там не са били узрели още за нашите идеи!

Да подкрепим инициативата на Червената шапчица за детските градини! Поне да изпратим някакви писма до разни места!

# 27
  • Мнения: 1 470
     Благодаря ти Теди!!!Чаках,чаках някой да пусне нещо такова,ама май аз съм най-лудата...Кой знае какво мислят вече форумките...Само се опитвам да ги провокирам...Ама се дразня като ни правят на маймуни,а ние си мълчим!То за мойто синче,още сме в преговори,ама защо въобще да се налага да съм задължена на някого,като това е мое право,нали?!А пък те се държат кото господ,отсреща...А преди шест години се молеха,нали?!

# 28
  • Мнения: 3 740
Шапчице, писах в другата ти тема.
Ако си спомняш, в предложенията, които внесохме на заседанието на Икономическия и социален съвет, имаше две точки по въпроса:
"14. Работното време на детските градини и ясли да бъде наистина до 19 ч., т.е. персоналът да са длъжен да стои до 19, независимо дали има деца или не - така няма да имат повод да бъдат тормозени родителите, които поради удължено работно време (или пътуване) идват по-късно за децата си.
15. Да се намалят ваканциите на детските градини и ясли или да се осигури алтернативна форма за отглеждане на децата на работещите родители по време на тези ваканции.
"


Само да добавя в тази за днешния (вече вчерашния) материал във в.Сега - http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2678&sectio … =5&id=0001401

Не че някой влиза да чете в тази тема (май само СуперТеди е изключение), ама все пак... Mr. Green

Последна редакция: чт, 21 юни 2007, 01:37 от Кабо Алма

# 29
  • Мнения: 710
Цитат
Не че някой влиза да чете в тази тема (май само СуперТеди е изключение), ама все пак... Mr. Green
Не влизах защото не знаех как,нещо ми спря известяването по пощата и така ми е трудно да намирам темите.
Аз да питам, член ли съм на клуба?
Нещо напоследък все не ми стига времето,прочела съм статията до половина,другата довечера,отиваме да записваме седмокласника в спортното училище,ще е бъдеща футболна звезда  Wink

Общи условия

Активация на акаунт