За и против детската градина.

  • 8 360
  • 186
  •   1
Отговори
# 60
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Блонди, имаш лоши спомени от градината  Hug По-горе не случайно споменах, че е важно градината да е хубава! А не събрали на едно място 30 деца и ги оставят сами да се оправят  Crazy Такива градини и аз не одобрявам  Peace
Мъж ми също не е ходил на градина, имал си е жена да го гледа  Laughing не виждам разлика с тези, които са ходили. Само където се разболя от шарка на дърти години, покрай синчето  Mr. Green Като се обади в работата да каже, че има варицела, не му повярваха  Laughing
На мен лично ми е трудно да се въртя все покрай децата, ходи ми се на работа  Rolling Eyes Но мъж ми има едно условие, разходът за гледане на децата да не е по-голям от парите, които ще изкарвам  Twisted Evil

# 61
  • Мнения: 1 866
Мисля, че ходенето на ясла/градина зависи и от детето, и от родителя. Има деца които много страдат в тези заведения и не успяват да се адаптират. Винаги има по няколко такива в групите (интересното е, че много често са момченцата), наблюдавах го в яслата на дъщеря ми. Други деца пък много обичат да ходят на такива места, като дъщеря ми. Тя не обича, а направо обожава. Сутрин препира да тръгва, там блъска на вратата да влиза по-бързо и даже се е случвало и да се сърди ако не й отворят веднага Grinning А преди да я пусна (1г7мес) просто не смееше да приближи друго дете, изключително неконтактна беше. Сега като види деца и не мога да я удържа. За градина даже не ми е минавало през ум да не я пускам.

Както казах, от родителя също има значение дали е по-добре или по-зле да пусне детето си в такова заведение. Аз лично колкото и пари да имам, пак не бих стояла в къщи да си гледам децата. Ето сега родих 2 деца през 2 години, това означава да се обрека на не знам си колко години да си гледам само децата. А аз не съм спирала повече от 2-3 месеца работа за всяко дете. Така се организирах, че хем си гледах децата, хем работех от вкъщи, но ако не бях пуснала дъщеря ми на ясла просто мисията щеше да бъде невъзможна. Освен това има майки, които много добре успяват да се занимават с децата си, да измислят постоянно игри, да ги учат на разни неща, имат търпение и подход. Трябва да призная, че аз не съм от тях. Освен това с бебе в къщи да занимаваш пълноценно по-голямо дете си е цяло предизвикателство. Пример от преди 2 дни само - изваждам аз пластелин и решавам да играем с 3-годишната ми дъщеря. Бебокът обаче (на 11 мес.) започва да протестира, защото той също иска да пипне вълшебното вещество. Обаче няма как да му дам, защото той веднага го лапва. Опитвам се да го залъжа, но той понеже е хитър от малък, не се примирява. Така става, че дъщеря ми пак остава сама в заниманието си, защото аз трябва да залъжа малкия да не крещи за пластелина. И всеки път така става. Единствената успешна игра, която успях да приложа е на чичо доктор, ама пациентът е малкото братче. Но последиците бяха покъртителни, защото един ден докато замалко бях в кухнята дъщеря ми реши сама да го прегледа и щеше да му извади сливиците буквално. А той не се оплаква и вече като взе да се дави разбрах, че нещата са загрубяли. Та така със заниманията в къщи. Със сигурност дъщеря ми ще научи повече в градината, отколкото в къщи, защото при нея се получава така, че брат й я дърпа назад. Предпочитам да контактува с деца на нейната възраст и вечер да дивее с брат си по бебешки. Сега се сещам, че яслата за нея също беше много полезна що се отнася до намаляване на ревността, която имаше като се роди бебето. Тя си имаше статут на голяма и си ходеше на ясла, което беше много добре, тъй като не беше свидетел на безкрайните кърмения и занимания с бебето и така имаше по-малко поводи за ревност. Майките на две деца с малка разлика ще ме разберат много дбре за какво говоря.

Накратко, ако родителят е готов да се отдаде на детето си и да поеме изцяло отглеждането и удовлетвпряването на интелектуалните му и социални нужди - чудесно. Ако не - детските заведения са чудесна алтернатива.
Извинете ме за дългия постинг, не знам дали имахте нерви да ме прочетете.

# 62
  • Мнения: 5 468
.

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 00:20 от Ню

# 63
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако един мъж може да осигури финансово семейството си така, че да може жената да не е длъжна да започва работа е много добре. Ще може спокойно да се занимава с децата а ако има и повече доходи може да си наеме детегледачка това е за по-мързеливичките.
Мнението ми е че дете се дава на ясла, градина само ако няма друг изход и семейството е в затруднено положение.
..............

Аз съм от жените, които искат да работят. Ей така, не желая да съм вечна домакиня, обичам да съм сред хора, искам да се развивам и не на последно място - харесвам си професията. И в този ред на мисли - колкото и да изкарва съпругът ми, няма да си остана вкъщи, не ми харесва и идеята с детегледачката.
Големият ми син не е научил нито една простотия и цинизъм, въобще по мои наблюдения градината му се отрази добре. Боледува често само първата година.
Аз ценя приятелствата  си от градината и училище и не смятам да лиша и децата си от това.
Да, за градината съм, но съм против яслите.
Малката си я гледаме двамата - и двамата работим. Догодина живот и здраве лятото ще тръгне на градина.

# 64
  • Мнения: 3 423
Ако един мъж може да осигури финансово семейството си така, че да може жената да не е длъжна да започва работа е много добре. Ще може спокойно да се занимава с децата а ако има и повече доходи може да си наеме детегледачка това е за по-мързеливичките.
Мнението ми е че дете се дава на ясла, градина само ако няма друг изход и семейството е в затруднено положение.
Не приемам доводи от рода на: "да се социализира детето" "да преболедува болестите, че да е по-здрав" - това е анти здравна логика, също така: "да играе с други деца"- игрите винаги могат да се осигурят на едно дете без да ходи на градина.
Много важно е в най-ранните детски години хората които ще прекарват най-много време с детето да са неговите родители и никой друг.
Иначе могат да бъдат нанесени много психически а даже и физически травми на детето. Не казвам, че непременно става така но е много вероятно да стане.
Никой чужд човек не може да гледа детето така както неговите родители.
Също така детето може да се научи на самостоятелност и извън детската градина.
Да аз не съм ходил на детска градина и това може само да ме радва.
Колегата ми има 3 деца и нито едно от тях не е ходело на градина. Най-голямото е студент по информатика в Американския университет и е отличник. Второто дете също е отличник последна година в езикова гимназия и спечели конкурс от 10 човека за цяла България и замина да учи в Америка за една година. Третото най-малкото се е насочило към музиката. Нито едно от тях не е имало проблеми с другите деца в игрите или в училище. Има още много такива семейства.
Не казвам, че децата, които са ходили на градина не могат да бъдат същите. Това го казвам специално за някой, които ще се опитат да изопачат думите ми.
Да аз имам твърдо мнение против детската градина. Темата пуснах защото исках да изложа моите разбирания и да узная доводите на опонентите. Разумен човек съм и е възможно да си променя твърдото мнение, което имам за сега при наличие на достатъчно доводи от опонентите. За сега обаче това не може да стане.
добре казано
изцяло подкрепям(с изключение на определението"по мързеливички" за майките ,които имат помощ от бавачка-аз не работя ,но ми помага и бавачка)
а и говорих с педиатърката и тя каза ,че ако е възможно е добре до 3-4 годишна възраст детето да се предпазва от болестите в детските градини и ясли и идеалния вариант е да е до майка си

Никол за бавачката-ние имаме бавачка,но предимството е,че бавачката сам си я избираш и  в нашия случай тя е жена интелигентна,културна и добра и влиянието и върху сина ми може само да ме радва,докато нивото на лелките в детската съжалявам ,но не ми вдъхва доверие.(един друг татко бе пуснал тема за как лелките пускали чалга на децата и те после(на възраст 4-5 години) припявали текстове със сексуално съдържание)

за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения

# 65
  • Мнения: 819
Само да добавя по повод чалгата - честно, не съм вярвала, че е възможно да пускат на децата такава музика в градината...НО...снощи,докато слагах дъщеря ми да спи, тя ми запя "Буря"- ама точно както си е, думи, мелодия..  Shocked Питам я къде я е научила -"в градината ни я пускаха и всички пяхме и танцувахме"  ooooh! Joy голям купон ще да е било.Е, пуснали им само тази песен, после слушали детски песнички, но е факт?!?  Успокоява ме само, че сега е в дежурна градина, за 2 месеца, после се връща в нейната, от която пък съм много доволна,до сега нито веднъж не са им пускали чалга, отношението към децата е много добро, персоналът е на ниво...абе всичко си е ОК.
Тази сутрин пък влизаме в градината, имаше и други родители, едно по-малко детенце плачеше...аз съответно наблюдавам как ще постъпи госпожата/майката още беше там/.Въпросната госпожа , много спокойна, мило гушна детенцето,започна да го успокоява и го прибра вътре.До тук добре, майката си тръгна, аз също се готвя да си тръгвам...в този момент излиза госпожата и започва да се оплаква на някаква друга госпожа, ама се възмущава на висок глас "как може, те за какви ни имат, никакво доверие нямат в нас, ще ми казва тя /майката на детето/, че той това не обичал и да не съм го карала да яде...ами да ми каже в очите, че ми няма доверие, защо ми го води тук тогава, а не си го държи вкъщи..." и тем подобни гневни излияния  Shocked Shocked Shocked  А, после пък, обръщайки се към мен/нямаше вече др. родители/ ми вика: "Абе тия малките от 53-та са на много ниско ниво,на какво са ги научили,моите до Нова година ги бях научила и да ядат сами и да спат..." и т.н. и т.н. Е извинявайте, ама просто се втрещих. Не и ли беше неудобно-ние също идваме от въпросната 53-та ЦДГ ?А смея да твърдя, че определено ги занимават децата.Нормално е дете от първа група,което едва е свикнало с неговата си градина,да плаче,да не иска да яде? И какво е това лицемерие - пред майката мила и добра,после оплюва.Поне да беше изчакала и аз да тръгна.
Пак казвам, по принцип съм ЗА градината, но зависи от самата градина..не, ами дори само от това на каква госпожа ще попадне.
Съгласна съм с доста от доводите на автора, именно за това дадох дъщеря ми чак на 3,5 г., защото точно този период/до 3 г./ детето действително има най-голяма нужда от майка си и баща си.

# 66
  • Мнения: 2 885
Мили mordecai, съпругата ти с какво се занимава? С какво образование е? На колко години е?

Извинявам се за любопитството, но една кариеристка с 2 висши образования, шеф на собствена фирма и същевременно с две деца /едното в Американски колеж и влязла с първите/ и да я затвориш вкъщи да си гледа децата - абсурд! Мъжът й също не би й позволил да седи и да гледа децата. Същите й са били с бавачка, ходили на ясла и градина, но не коя да е. Образовани и възпитани деца.  Пример за подражание. Зависи от кръга от хора/средата, населеното място и възпитанието на родителите. Тук ролята на ДЗ е по-малка, т.е. допълва наученото вкъщи.

Много се съмнявам, че в този форум има майки, които не се интересуват от условията/персонала и записват децата си в най-близката ясла/градина, само и само да ходи детето в детско заведение.

Пък може и да има, знам ли?!..........Е, аз последвах примера на сладката хапка Crossing Arms

Кумът ни е приятел на мъж ми от както са били на 1 годинка. Приятелство за цял живот.
Дано и моето дете създаде такива някога. Heart Eyes

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 10:53 от немирница

# 67
  • Мнения: 920
Само да добавя по повод чалгата - честно, не съм вярвала, че е възможно да пускат на децата такава музика в градината...НО...снощи,докато слагах дъщеря ми да спи, тя ми запя "Буря"- ама точно както си е, думи, мелодия..  Shocked Питам я къде я е научила -"в градината ни я пускаха и всички пяхме и танцувахме"  ooooh! Joy голям купон ще да е било.

Моите деца са ходили на градина. Но песента "Буря" не ми е известна. Явно и вие разбирате от поп-фолк.

# 68
  • Мнения: 3 146
Забелязвам, че мъжете (включително моят) са по-скоро против детската градина.
А майките как да работят?? Поради тази причина съм ЗА
 Аз също не искам да давам моя син лично, но в нашия квартал няма деца на възрастта му, всички са на детска. Е, няма да го лиша от приятели!!! Ще го пратя.

# 69
  • Мнения: 5 468
за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения
Това са пълни щуротии. Не може да твърдиш и обобщаваш, че насила се търси добрата страна в градината, защото така се налага. В Детската градина има много положителни страни, най-малкото, че детето ще си има приятели, с които ще води разговори, ще мечтае, ще си играе, ще бъде в конкурентна среда. Нещо общо с някой набор - съвсем по-различна е тръпката, от тази да има с мама, с тате или баба. Никой не може да ме убеди, че детето му, което е на 4-5 години и стои в къщи, успява да се забавлява и се чувства страхотно с мама и баба. Какво прави по цял ден това дете? Ето това не ми става ясно от такива теми. Става в 9, излиза на разходка самО или с бебетата ... и после какво?

# 70
Мили mordecai, съпругата ти с какво се занимава? С какво образование е? На колко години е?

Извинявам се за любопитството, но една кариеристка с 2 висши образования, шеф на собствена фирма и същевременно с две деца /едното в Американски колеж и влязла с първите/ и да я затвориш вкъщи да си гледа децата - абсурд! Мъжът й също не би й позволил да седи и да гледа децата. Същите й са били с бавачка, ходили на ясла и градина, но не коя да е. Образовани и възпитани деца.  Пример за подражание. Зависи от кръга от хора/средата, населеното място и възпитанието на родителите. Тук ролята на ДЗ е по-малка, т.е. допълва наученото вкъщи.

Много се съмнявам, че в този форум има майки, които не се интересуват от условията/персонала и записват децата си в най-близката ясла/градина, само и само да ходи детето в детско заведение.

Пък може и да има, знам ли?!..........Е, аз последвах примера на сладката хапка Crossing Arms

Кумът ни е приятел на мъж ми от както са били на 1 годинка. Приятелство за цял живот.
Дано и моето дете създаде такива някога. Heart Eyes

Жена ми също пише във форумите и ако пожелае сама ще отговори на въпросите и ще си даде мнението.
А това с жените кариеристки можем да разглеждаме, като частен случай. В България са много малък процент жените от подобно естество. Всеки сам избира, кое е най-доброто за неговото дете.
Кариеристката в случая е избрала най-доброто  и не е сгрешила.
А богатствата и кариерата това всичко е преходно, нищо не можем да занесем с нас след като умрем. Децата са обаче тези, които остават след нас, ето и една от причините поради които децата и правилното им възпитание и отглеждане е едно от най-приоритетните ни занимания.
Ако си ги възпитал неправилно може да им оставиш много пари след, като умреш а те да ги пропилеят и да останат без нищо. И обратното може да им оставиш много малко но те да постигнат  много много повече и от нас.
Децата са най-голямото благословение в нашия живот и същевременно носят и много отговорности, които трябва да изпълним.
Ако някой не е поел отговорността която произлиза от благословението което той е получил то може да се превърне в проклятие за него, колкото и грубо да ви звучи.
Когато си верен на малкото, което имаш ще получиш и голямото.
Също всеки бизнес е основан на много отговорности и ако някой не е готов да се изправи срещу тях много скоро идва и фалита.

# 71
  • Мнения: 819
Само да добавя по повод чалгата - честно, не съм вярвала, че е възможно да пускат на децата такава музика в градината...НО...снощи,докато слагах дъщеря ми да спи, тя ми запя "Буря"- ама точно както си е, думи, мелодия..  Shocked Питам я къде я е научила -"в градината ни я пускаха и всички пяхме и танцувахме"  ooooh! Joy голям купон ще да е било.

Моите деца са ходили на градина. Но песента "Буря" не ми е известна. Явно и вие разбирате от поп-фолк.
Разбираме до толкова, до колкото я въртят навсякъде и е меко казано популярна. В случая не се хващам за самата песен,не е от вулгарните чалгарии,но не е там въпросът.Вкъщи чалга не слушаме, ако това намекваш-иначе щях ли изобщо да се възмутя?Няма логика просто.

# 72
за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения
Това са пълни щуротии. Не може да твърдиш и обобщаваш, че насила се търси добрата страна в градината, защото така се налага. В Детската градина има много положителни страни, най-малкото, че детето ще си има приятели, с които ще води разговори, ще мечтае, ще си играе, ще бъде в конкурентна среда. Нещо общо с някой набор - съвсем по-различна е тръпката, от тази да има с мама, с тате или баба. Никой не може да ме убеди, че детето му, което е на 4-5 години и стои в къщи, успява да се забавлява и се чувства страхотно с мама и баба. Какво прави по цял ден това дете? Ето това не ми става ясно от такива теми. Става в 9, излиза на разходка самО или с бебетата ... и после какво?

Въпросът опира до това дали наистина това, което ще му предложи градината е по-добро от това, което може да му предложи майка му.
Има начин един родител да осигури игра на детето си с други деца като него и без да посещава детската градина. Дори бих казал, че детето може да има много повече разнообразие с родителя отколкото в градината.

# 73
  • Мнения: 2 768

Много се съмнявам, че в този форум има майки, които не се интересуват от условията/персонала и записват децата си в най-близката ясла/градина, само и само да ходи детето в детско заведение.


Права си Нем! Peace
Всички искат възможно най-добротата ДГ и там има нещо като конкуренция м/у заведенията.
По-оправните директорки успяват да намерят и персонал, и помощ от фирми и държ. учреждения.
Така че ДГ не са това, което са били преди 15-20г. За частните пък да не говорим!

За останалото какво да кажа - все по-често срещани са такива залитания на някои пресни (зелени) родители. И във форума и около мен.
Гледам им сеира, честно казано, как около 4-5та година на децата вече търсят къде полудневни групи в читалища, къде детски клубове.
Щото става ясно, че дете на тази възраст не му е интересно с родител, още по-малко с баба.

# 74
  • Мнения: 6 029
за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения
Това са пълни щуротии. Не може да твърдиш и обобщаваш, че насила се търси добрата страна в градината, защото така се налага. В Детската градина има много положителни страни, най-малкото, че детето ще си има приятели, с които ще води разговори, ще мечтае, ще си играе, ще бъде в конкурентна среда. Нещо общо с някой набор - съвсем по-различна е тръпката, от тази да има с мама, с тате или баба. Никой не може да ме убеди, че детето му, което е на 4-5 години и стои в къщи, успява да се забавлява и се чувства страхотно с мама и баба. Какво прави по цял ден това дете? Ето това не ми става ясно от такива теми. Става в 9, излиза на разходка самО или с бебетата ... и после какво?

абсолютно съм съгласна с Ню.
НИКОГА един възрастен не може да разбере света на децата. за справка - "Малкия принц"...

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 13:55 от Julie

Общи условия

Активация на акаунт