За и против детската градина.

  • 8 339
  • 186
  •   1
Отговори
Аз съм твърдо против да си дам детето на детска градина. Бих го дал единствено ако ситуацията ме принуждава и нямам друг изход. Макар, че като се замисля човек винаги ще намери изход.
Ще ми е интересно да разбера какво мислят и други хора по въпроса.
Иначе тук в моя град, като се замисля голямо е натискането за детска градина и се налага едва ли не да подадеш молба още докато детето е в корема на майка си та да успее да се класира, когато трябва.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 867
Едното ми дете не е ходило на детска градина, другото ходи, т.е. имам поглед и върху двата варианта. Определено съм ЗА детската градина. Не само аз, но и децата ми. Дори Виктория се жалва, че е пропуснала тази веселба.
А имаме възможност Габриела да не ходи на детска градина.

# 2
  • Мнения: 6 029
оооох лоша тема, ще стане скандал пак.

ЗА детската градина.
защото... ох мога да пиша дълго...
учат се на самостоятелност
общуват с други деца
и много други предимства. мързи ме да пиша.
сега гледам дъщеря ми вкъщи, спях я от градина да не мъкне болести на бебето. полудява детето вкъщи горкото.

# 3
Единствено може би бих го дал към 5 годинки за да свикне за училището.
Значи против съм понеже се учат на простотия от децата на просташки семейства. Научават купчина цинизми. Виждал съм деца, които ходят на градина и обраното които не ходят, наблюденията са ми били върху поведението им по време на игра.
Децата, които ходят на градина не желаят да делят играчките си с другите деца и във всеки удобен момент са готови да се бият и бутат с другите деца било то за играчки или просто, защото друго дете ги е бутнало без да иска или пък не харесват някое от децата.
Другото което е там са постоянно болни децата и не мисля, че по този начин се каляват или получават по силен имунитет а напротив.
Детето докато е малко трябва да не боледува много, за да може да укрепне имунната му система по-добре.
Някой от лелките колкото и да се стараят не се държат най-добре с децата.
Също голям стрес е за едно дете примерно на година а дори и на две да се отдели от маика си и да попадне в тази среда.
Познавам много хора на които децата им не са ходили на градина и всички те са много успешни и не са по-никакъв начин осакатени от това. Аз също не съм ходил на градина.

# 4
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 425
Трябваше да избирам между два варианта за сина ми - двете баби / на смени / или детска градина. До един момент го гледаха бабите, но забелязах, че започва да му става скучно с тях, става твърде капризен. Освен това аз се изморих да тичам постоянно от къща на къща, за да го водя и прибирам  Stop
И така реших да пробваме с Детската градина. Не бях убедена, че ще е за постоянно. Но детето се адаптира много бързо, почти не е плакал и видимо се чувства добре. Освен това научи много песнички и стихотворения и е доста самостоятелен в заниманията си. Аз съм "ЗА" градината, ако детето се чувства добре там и ходи с желание.

# 5
  • Мнения: 6 029
моето дете не е простак?!
учат се на простотия и в градинките. ти твоето дете не го ли извеждаш? не го ли събираш с други деца?
99% от децата не искат да си дават играчките, това няма общо с градината.
повечето деца от групата на дъщеря ми не се бият и бутат, тези които го правят са били такива и преди това.
за болестите - ами родителите си пускат децата болни. но пък моето дете не е боледувало тази година почти.
децата имат ослабя имунна система до три годишна възраст. боледуват повече. за това не съм привърженик на яслата. детската градина е след 3годишна възраст.

# 6
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 425
mordecai ти си така или иначе твърдо "против" за какво ти е тази тема  newsm78

# 7
  • Мнения: 27 524
Сложно е. Според мен зависи от самото дете. То си показва кога и дали. Така мисля аз.
Аз съм била дете, което никога не свикна и не хареса детската градина, дори и училището. Тиха, затворена и плаха. Може да е минус, но такава бях. Не се научих да играя с другите и да отвръщам на огромната енергия и на доста често срещаната агресивност. Засега синът ми се очертава като мен. Знам, че за яслите винаги и независимо от детето съм твърдо против. Тук, в Белгия, майчинството трае 3 месеца и след това започва яслата. За бебе на 3 месеца  ooooh! Никога  Naughty За мен едно дете има нужда от домашната среда и от майка си (или рдотелите си) минимум до 2-3 годишна възраст. Напълно съм ЗА общуването с децата, но за едно дете, вече уверено, разбиращо и знаещо и сигурно в любовта и сигурността на родителите си, а това не става преди 4 години. Мое мнение. До 4 синът ми ще е с мен. Пак с деца и общуване, но не сам по 8 часа с други деца, кое с кое по-непредвидими.
Виждали сме се на гости с приятелски семейства и тяхното "бебе" - то го блъска, тъпче, гази, удря, налага, събаря... синът ми гледа неразбиращо и даже не плаче от почуда. Ако мога да спестя всички тези отрицателни емоции на все пак ЕДНО БЕБЕ - винаги  Hug

# 8
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 425
моето дете не е простак?!
учат се на простотия и в градинките. ти твоето дете не го ли извеждаш? не го ли събираш с други деца?
99% от децата не искат да си дават играчките, това няма общо с градината.
повечето деца от групата на дъщеря ми не се бият и бутат, тези които го правят са били такива и преди това.
за болестите - ами родителите си пускат децата болни. но пък моето дете не е боледувало тази година почти.
децата имат ослабя имунна система до три годишна възраст. боледуват повече. за това не съм привърженик на яслата. детската градина е след 3годишна възраст.

 Peace

Според мен авторът на темата трябва да се въздържа от обобщения и квалификации, защото звучат обидно. НЕ само детската градина влияе на детето, дори бих казала, че в по-голяма степан влия семейната среда за това как се държи или ще се държи то. Лошите думички се учат много лесно - моят син ги научи доста преди градината от кварталните батковци, които се кефеха как им подражава. До градината вече ги беше забравил ....

# 9
  • Мнения: 4 841
Цитат
Значи против съм понеже се учат на простотия от децата на просташки семейства.

Има много и различни видове детски градини - общински, частни, с религиозна насоченост, почасови... Със сигурност има и НЕ-просташки. Предполагам де, няма откъде да знам.

Има теми с по 10-15 страници по ТОЧНО тази тема Whistling

# 10
  • Мнения: 14 133
оооох лоша тема, ще стане скандал пак.

ЗА детската градина.
защото... ох мога да пиша дълго...
учат се на самостоятелност
общуват с други деца
и много други предимства. мързи ме да пиша.
сега гледам дъщеря ми вкъщи, спях я от градина да не мъкне болести на бебето. полудява детето вкъщи горкото.
Peace Иначе съм изцяло "ЗА" градината. Плюсовете са повече от минусите!!!! bowuu

# 11
  • Мнения: 27 524
Мине се не мине месец и хоп! тази тема пак се пуска!
Ти сериозно ли се интересуваш от мнението на останалите или искаш да си вдигнеш ранга? Wink

Защо трябва да сте толкова крайни? Подразбира се, че всеки родител (или не) трябва да се е родил научен и сигурен ли? Недейте така, аз поне съм абсолютно съгласна с mordecai  Peace
Познавам деца, ходещи на ДГ, и не. Има ОГРОМНА разлика. Едните (неходещи) гледат, изчакват, плахо посягат, пробват се. На наши близки децата ходят и като дойдат у нас започват да блъскат Криско, да го налагат с играчки по главата, да пищят и да се тръшкат. Съжалявам, но това е факт! За повечето, не слагам всички под един знаменател. Малкото дете и бебе си е малко дете и бебе и то има нужда от майка си. Не искам да уча на агресия сина си, не искам да се среща с агресивността и надпреварата в невръстна възраст. Радавам се, че мога да го направя  Hug

# 12
  • Мнения: 1 364
За детска градина. Децата се учат на самостоятелност, на ред, общуват с други деца и т.н.
Алекс също иска да ходи на градина.

# 13
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?

# 14
  • София
  • Мнения: 10 825
Блонди, бъди сигурна, че не зависи от ДГ или поне не изцяло. Моя син също не ходи на ДГ, но последното, което мога да кажа за него е, че посяга плахо и се пробва. Вярно - дава си играчките на други деца, но не смятам, че това има нещо общо с неходенето му на детска градина

# 15
  • Мнения: 27 524
Блонди, бъди сигурна, че не зависи от ДГ или поне не изцяло. Моя син също не ходи на ДГ, но последното, което мога да кажа за него е, че посяга плахо и се пробва. Вярно - дава си играчките на други деца, но не смятам, че това има нещо общо с неходенето му на детска градина

Да, така е, наистина зависи основно от домашната среда и възпитание. Може би аз прекалено жаля детето си и не съм готова да го пусна на крехката възраст на 2 или 3 годинки сам с цяла група деца. Може да е грешка, знам ли  Confused

# 16
  • Мнения: 819
Определено ЗА , но пък съм против ясли- поне за моето дете. И с някои уговорки - не преди 3 г. Моята я дадох чак на 3, 5г. Сега е 2-ра група и се чувства прекрасно, но свикването и беше почти цялата първа година.
Не всички деца се учат на простотиите, които се говорят в градината  Peace До дете си е. Как пък дъщеря ми не каза нито един цинизъм за 2 години? Казвала ми е, че някои деца говорят лоши думи и като съм я питала какви- "няма да ги кажа, защото са лоши".Това е, не се притеснявам.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?

Не е задължително да е по-лошо. Със сигурност обаче ще му е по-скучно.

Последна редакция: чт, 14 юни 2007, 16:40 от Янита

# 18
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 425
Блонди, бъди сигурна, че не зависи от ДГ или поне не изцяло. Моя син също не ходи на ДГ, но последното, което мога да кажа за него е, че посяга плахо и се пробва. Вярно - дава си играчките на други деца, но не смятам, че това има нещо общо с неходенето му на детска градина

Да, така е, наистина зависи основно от домашната среда и възпитание. Може би аз прекалено жаля детето си и не съм готова да го пусна на крехката възраст на 2 или 3 годинки сам с цяла група деца. Може да е грешка, знам ли  Confused

Тук едва ли става дума за грешка. Не всички деца се адаптират в градината. Всичко е въпрос на конкретна преценка за конкретното дете. Лично аз, ако можех да си го гледам щеше да го гледам по-дълго, но просто не става  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 27 524
Със сигурност обаче ще му е по-скучно.

И това не е задължително, разбира се  Hug

# 20
  • Мнения: 7 821
Аз съм доволна, че ги пуснах. Особенно за големия. Преди това беше плах и несигурен, все се вреше покрай мен. Дори на площадката не играеше с децата, а при конфликт винаги им отстъпваше. Имахме възможност да не ги даваме, но поговорихме с баща им и решихме, да опитаме.
Не съжалявам нито за момент, въпреки че Виктор свикна доста трудно и 2 месеца си мрънкаше всяка сутрин.
Сега е съвсем различен, научи се да отстоява себе си, научи се, че не е центъра на вселената, че не можа да командва винаги (както прави в къщи с брат си), че понякога може и да загуби, но това значи следващия път да се постарае повече. Научи се да общува и да играе. Да не споменавам стихотворенията и т.н. все пак те могат да се научат и в къщи, не споменавам и самостоятелността, защото аз така или иначе не им ходя подир дупетата  Wink.
Според мен децата, особено тези които нямат братя, сестри или други близки роднини деца задължително трябва да тръгнат, ако не на 3, то на 4 или 5 години. Някога хората не са ходили по градини но семействата са били с 5 - 10 деца и общуване не е липсвало.
Аз самата не съм ходила на градина и ми трябваха години в училище докато се науча да се справям, изминах дълъг път които другите бяха извървели още в градината.

# 21
  • Мнения: 3 425
След 3 годишна възраст съм ЗА  Peace

Вече сте изброили повечето неща....аз бих прибавила и развиване на инстинкт за самосъхранение,НО докато детето не може да си каже:Искам вода! или Боли ме коремчето! съм ПРОТИВ  Naughty

# 22
  • Мнения: 2 885
Много зависи от детското заведение. То от квартал до квартал има даже разлика.

На есен с песен тръгваме на ясла, другата година на градина.

Аз не съм ходила на градина и това се отразява на
социалното ми общуване с другите все още /дори на тази възраст/.
Не бих постъпила така със Стефан, както майка ми. Naughty

# 23
  • Мнения: 819
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?
Така въпросът звучи малко странно?  Едно дете не е добро или съответно лошо защото ходи или не ходи на градина? Моето /малко се повтарям/ не е станало по-лошо, защото ходи на градина-напротив даже. Ако имате възможност и сте убедени, че детето не бива да ходи на градина-ок, решението си е ваше. Защо трябва да се делят така децата? Възпитанието си зависи от домашната среда най-вече. И все пак мисля, че е добре да ходи, пък дори и след 4 годишна възраст. Иначе има вероятност в у-ще да му е по-трудно с адаптацията, да не говорим за болестите, през които задължително се минава първата година от градината. Не, че са тежки или много страшни, но ако започне да кара всички видове шарки чак след 1-ви клас, ще е много по-сложно /това просто като пример/.

# 24
  • Мнения: 4 406
аз съм ЗА градината най- вече, защото детето се чувства добре там! осигурявам му общуване с връстници, което не може да получи ако го гледам у дома. понякога еднообразието е досадно не само за майките, но и за дечицата.

# 25
  • Мнения: 27 524
Според мен децата, особено тези които нямат братя, сестри или други близки роднини деца задължително трябва да тръгнат, ако не на 3, то на 4 или 5 години. Някога хората не са ходили по градини но семействата са били с 5 - 10 деца и общуване не е липсвало.
Аз самата не съм ходила на градина и ми трябваха години в училище докато се науча да се справям, изминах дълъг път които другите бяха извървели още в градината.

На 4 или 5 съм напълно съгласна, за бебе преди 2 или малко след това... рано ми се струва. Иначе съм съгласна с твоя постинг, но да дам себе си за приемер - ходила съм много на градина, но така и не се научих и не свикнах с нея. Беше ми всичките години всекидневна мъка, тъга, тежест, неразбиране. Тежко! И в училище пак беше така, въпреки годишния ми опит в училище.  Confused  И заради това смятам, че и си е до дете, до характер и гъвкавост, няма закономерност за всички. Хубаво е родителят да успее да прецени кое би били положително или не чак толкова за неговото дете.

# 26
  • Мнения: 3 425
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?

Зависи от самото дете...няма еднозначен отговор  Peace

ПП Моля не ми дърпайте косите,че съм с маска  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 4 406
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?
по- лошо няма да бъде, естествено. но ще реагира на ситуации така, както е наблюдавало единствено вкъщи... мисля, че на възраст 3 години дечицата могат сами да изграждат мироглед, а родителите само да ги насочват в пътечката от ценности, които смятат за задължителни детето им да има.

# 28
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Много зависи от градината!
Моят в първата се научи да плюе, да употребява думичката "глупак" и да отстоява физически правата си  Crazy
Във втората точно обратното. Като го подпитвах дали се кара и бие с други деца там, той ми отговоряше, че лелките не давали   Wink Отделно го занимаваха много повече и научи много неща. Свикна да е сред деца не само на неговата възраст.
От 4 години ходеше на трето място. Научи се да ползва вилица и нож  Mr. Green и не само  Laughing
За детска градина съм, но да е на ниво  Peace

# 29
  • Мнения: 27 524
аз съм ЗА градината най- вече, защото детето се чувства добре там! осигурявам му общуване с връстници, което не може да получи ако го гледам у дома. понякога еднообразието е досадно не само за майките, но и за дечицата.

Невинаги детето се чувства добре ТАМ. Ако не излизате, да, няма как да общува, но ако го водиш в парка или в градинката с майки и деца, веднъж или два пъти дневно, играят с часове наред, но ти си там.... това е добро разрешение. Поне за мен.

# 30
  • Мнения: 5 790
Познавам деца, ходещи на ДГ, и не. Има ОГРОМНА разлика. Едните (неходещи) гледат, изчакват, плахо посягат, пробват се. На наши близки децата ходят и като дойдат у нас започват да блъскат Криско, да го налагат с играчки по главата, да пищят и да се тръшкат. Съжалявам, но това е факт! За повечето, не слагам всички под един знаменател. Малкото дете и бебе си е малко дете и бебе и то има нужда от майка си. Не искам да уча на агресия сина си, не искам да се среща с агресивността и надпреварата в невръстна възраст. Радавам се, че мога да го направя  Hug


Абсолютно съм съгласна с Блонди. Смятам, че детето трябва да е с майка си, с баща си и с родителите си, които ще му дадат любов и топлина, които ще го възпитат по най-добрия възможен за тях начин, детето няма да се среща с агресията и няма да се научи да й отвръща. Не смятам, че 2-3 лелки и 1-2 учителки могат да възпитат детето ми по-добре от мен, най-малкото защото трябва да се занимават с 20 деца. Убедена съм, че не искам чужди хора да ми възпитават детето, защото едва ли ще го направят по-добре от мен. Те едва ли могат да му дадат това, което ще му дадат родителите му. Това са основните ми мотиви защо дъщеря ми няма да ходи на градина.

# 31
  • Мнения: 4 406
аз съм ЗА градината най- вече, защото детето се чувства добре там!

Невинаги детето се чувства добре ТАМ.
Embarassedписах конкретно за моето дете  Embarassed

# 32
  • Мнения: 14 133
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?

Не е задъжително да е по-лошо. Със сигурност обаче ще му е по-скучно.
Peace Да!!!! А и за не мога да го занимавам толкова разнообразно, както педагозите в градината!!! Не е задължително да стане агресивно само от ходенето на градина!!! Моето човече се научи да се защитава, но не напада друго дете само за идеята.

# 33
  • Мнения: 6 243
Струва ми се, че авторът на темата няма нужда от дискусията. Мнението му е категорично и крайно. Аз лично не бих искала детето ми да е в една група с неговото, защото никога не съм съумявала да водя диалог с подобен род хора, а родителите на децата (в групата в градината и в класовете в училище) имат доста неща, които да обсъждат и за които да вземат заедно решения.

Само две думи по повод казаното от Блонди: напълно съм убедена, че агресивността при децата не е функция на груповите занимания. Дъщеря ми не ходи на детско заведение, но е доста опЕрена, да не кажа по-лоша дума. Понякога няма задръжки с бой да си извоюва нейното. Не че това ме кара да съм горда майка, но е факт.

За мен от значение са нуждите на детето. В настоящият момент виждам, че тя непрекъснато търси компанията на други деца. И аз, и бавачката й ежедневно я събираме с деца на нейната възраст, но за съжаление това не й стига. Мнението на бавачката е, че за Ирина е по-добре вече да ходи на градина и аз го споделям. Но ако вместо това виждах, че тя се чувства некомфортно, като я водя да играе в кварталната ДГ, че отказва да влиза там и пр. - ами нямаше да я запиша.

Аз също мисля, че ролята на родителите и на възпитателите в ДГ е съвсем различна. Но учителките в ДГ не заместват майката и таткото. Те просто допълват това, което ние правим за израстването на децата. Ако родителят съумее да намери ДГ, в която детето ще получава внимание и добра грижа, на мен ми се струва,че от това детето само би спечелило.

# 34
  • Мнения: 2 567
Против съм за моето си дете-деца. Не приемам обобщения от рода на - ходи на градина - значи става супер самостоятелно и контактно. Не ходи- нищо не научава и в училище все боледува и му е трудно.
Всичко си е до детето.
Моята и ден не е ходила на градина, може да те купи и продаде. Запознава се от раз и с деца и възрастни без да и мигне окото.
В първи клас не е боледувала и ден, за разлика от съучениците си ходили и на градини и ясли и предполагащи се, че са изградили имунитет. Нямаше проблем нито с адаптацията, нито с децата и учителите.
Племенника ми е ходил и на ясла и градина. Няма по боледуващо и по срамежливо дете от него. На 13 е, а го е срам да отиде да купи нещо от магазина дори.
Да не говорим пък за това, че дете не ходило на градина няма да научи нещата, които връстниците му научавали в градината. Нищо подобно. Имаш ли време и желание можеш да си го научиш на абсолютно всичко. Дори според мене по-бързо и на повече неща  Wink
Не обичам и обобщенията от рода на тези, че дете ходило на градина научава само простотии и става простак.

# 35
  • Мнения: 27 524
напълно съм убедена, че агресивността при децата не е функция на груповите занимания. Дъщеря ми не ходи на детско заведение, но е доста опЕрена За мен от значение са нуждите на детето. В настоящият момент виждам, че тя непрекъснато търси компанията на други деца. И аз, и бавачката й ежедневно я събираме с деца на нейната възраст, но за съжаление това не й стига. Мнението на бавачката е, че за Ирина е по-добре вече да ходи на градина и аз го споделям. Но ако вместо това виждах, че тя се чувства некомфортно, като я водя да играе в кварталната ДГ, че отказва да влиза там и пр. - ами нямаше да я запиша.

Както винаги си съвсем права. Именно затова казвах, че е важно родителят да прецени (когато е възможно, де) дали да пусне детето си на детска или не. Имаме тук агресивни приятелчета, никога неходили на детска, но все така блъскащи се и оправни.   Simple Smile С Криско ходим в градинките при деца, ами... него го е страх... любопитен е, иска да гледа, но никога да участва и никога да е близо до тях без мен на метър от него. Затова си мисля, че сам с група деца без нас би му било трудно. Не знам, може да греша, така ми се струва.

# 36
  • Мнения: 294
Струва ми се, че авторът на темата няма нужда от дискусията. Мнението му е категорично и крайно.
Само две думи по повод казаното от Блонди: напълно съм убедена, че агресивността при децата не е функция на груповите занимания. Дъщеря ми не ходи на детско заведение, но е доста опЕрена, да не кажа по-лоша дума. Понякога няма задръжки с бой да си извоюва нейното. Не че това ме кара да съм горда майка, но е факт.

За мен от значение са нуждите на детето. В настоящият момент виждам, че тя непрекъснато търси компанията на други деца. И аз, и бавачката й ежедневно я събираме с деца на нейната възраст, но за съжаление това не й стига. Мнението на бавачката е, че за Ирина е по-добре вече да ходи на градина и аз го споделям. Но ако вместо това виждах, че тя се чувства некомфортно, като я водя да играе в кварталната ДГ, че отказва да влиза там и пр. - ами нямаше да я запиша.

Аз също мисля, че ролята на родителите и на възпитателите в ДГ е съвсем различна. Но учителките в ДГ не заместват майката и таткото. Те просто допълват това, което ние правим за израстването на децата. Ако родителят съумее да намери ДГ, в която детето ще получава внимание и добра грижа, на мен ми се струва,че от това детето само би спечелило.

newsm10 smile3501 Съгласна съм.

# 37
  • Мнения: 920
А пък на мен ми е интересно какво мисли майката на детето. Защото предполагам, че тя го отглежда.

# 38
  • Мнения: 84
Съгласна съм с mordecai и до известна степен с Блонди. (Това че детето е плахо може да е характер, а не резултат от неходене на ДГ. За такива дечица ДГ е доста хард преживяване)
Надявам се да не ми се налага да пращам детето си на ДГ, освен предучилищна, като в същото време се надявам че ще направя всичко за да не го лишавам от социални контакти, но не с деца, събрани на едно място по случаен признак, като в ДГ, а с деца с които АЗ съм преценила, че искам да си общува. Наречете ме сноб, но смятам че в ранна детска възраст е много важно с кого и как си общува едно дете, и че е по-добре аз да прецинявам сега с кого да си контактува, вместо след години да се тръшкам че не ми харесва средата му.

# 39
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
...ЗА детската градина.
защото... ох мога да пиша дълго...
учат се на самостоятелност
общуват с други деца
и много други предимства...

Това щях да напиша и аз Peace

# 40
  • Мнения: 7 821
аз съм ЗА градината най- вече, защото детето се чувства добре там! осигурявам му общуване с връстници, което не може да получи ако го гледам у дома. понякога еднообразието е досадно не само за майките, но и за дечицата.

Невинаги детето се чувства добре ТАМ. Ако не излизате, да, няма как да общува, но ако го водиш в парка или в градинката с майки и деца, веднъж или два пъти дневно, играят с часове наред, но ти си там.... това е добро разрешение. Поне за мен.
Блонди,
Това е добро решение, но за съжаление за малки деца, каквото е твоето. Ние живеем в Борово, квартала е "млад", има много деца, но през деня по площадките няма деца по-големи от 3 г. И едно 4, 5 годишно дете скучае със сигурност. Казвам го от опит, минала седмица ги оставих в къщи, ами Виктор подивя, излизаме на вън, а там е пълно с бебета. Всички деца в квартала с които си играеше докато беше малък са на градина и аз не бих могла да му осигуря никаква компания. Така че това с излизането по парковете си е до време.

# 41
  • Мнения: 6 029
значи щом пита за детска градина става въпрос за деца над три години. безсмислено е да пишем за по-малки деца.

# 42
  • Мнения: 27 524
Блонди,
Това е добро решение, но за съжаление за малки деца, каквото е твоето. Ние живеем в Борово, квартала е "млад", има много деца, но през деня по площадките няма деца по-големи от 3 г. И едно 4, 5 годишно дете скучае със сигурност. Казвам го от опит, минала седмица ги оставих в къщи, ами Виктор подивя, излизаме на вън, а там е пълно с бебета. Всички деца в квартала с които си играеше докато беше малък са на градина и аз не бих могла да му осигуря никаква компания. Така че това с излизането по парковете си е до време.

Разбира се, напълно съм съгласна. Всичко е до време. Аз ти цитирах по-скоро ситуация в България, което ни се случва 3-4 пъти годишно, лятото за по 2 или 3 месеца, но тук градинки няма, деца накуп няма, общуване няма.  Sad Така че удържам положението засега, но не може да е така още дълго време. Не и за доброто на детето, знам го. Разбира се, че едно по-голямо дете няма какво да прави с бебета, та дори разлика от 3 до 4 годинки при тях вече е съществена и батковците и каките са важни и труднодостъпни  Simple Smile Hug
Сложно е, пак казвам, да се прецени според детето. Сестра ми никога не е искала да играе на улицата и с деца, мълчаливо е понасяла детската, пази тъжни спомени от нея. Аз също бях ужасена и мразех детската, но роптаех и мрънках. Същевременно игарех от сутрин до мрак навън и с плач се прибирах вечер. Много е относително, много е трудно, особено за родители, които имат по-малък избор.  Heart Eyes

# 43
Жена ми е напълно съгласна с моето мнение. Както писа по-напред една участничка всичко което учат детето на градина може да бъде научено и у дома и даже много повече. контактите с други деца също не са проблем.
Детето ми само ще спечели, че не е ходило на градини и ясли.
Пак казвам познавам хора на които децата не са ходили на градина и не само, че децата им не отстъпват по нищо на другите, които са ходили а дори мога да кажа, че и в много случаи ги превъзхождат.

# 44
  • Мнения: 819
Жена ми е напълно съгласна с моето мнение. Както писа по-напред една участничка всичко което учат детето на градина може да бъде научено и у дома и даже много повече. контактите с други деца също не са проблем.
Детето ми само ще спечели, че не е ходило на градини и ясли.
Пак казвам познавам хора на които децата не са ходили на градина и не само, че децата им не отстъпват по нищо на другите, които са ходили а дори мога да кажа, че и в много случаи ги превъзхождат.

Амиии....добре?  newsm78 Тогава темата май трябваше да се казва "против детската градина", защото така или иначе "за" не те интересува?

# 45
  • Мнения: 14 654
Глупаво е да сравняваш децата , които ходят на градина с тези, които - не, възпитават се някои умения там, но не се формират характери, семейството е определящо. Иначе в градината всички да бяха еднакви, а не са  Wink
С простотията детето ти ще сблъска- ако не в градина, в училище, но пак не е задължително да въприеме този начин на поведение.
По-скоро съм за градината и то за моето дете, а не за всички деца по принцип, имах намерение да го спра заради честите болести, но в крайна сметка се справихме с това.

# 46
  • Мнения: 46 551
Против съм.
Но не знам дали ще имам възможност да я гледам след септември.

Освен, че майката е свободна през деня и може да работи, друго предимство на градината не намирам, по отношение на самостоятелност и контактност- изцяло зависи от характера на детето, в нашия случай, няма какво повече да учи.
Контакти има достатъчно, около обяд и сутрин са по-малките навън, след 14 ч. остават по-големите, а вечер има от всякакви възрасти. В дните с лошо време рядко имам проблеми, заиграва си се сама, а и е достатъчно голяма, за да не мрънка, че иска навън, когато вижда, че вали например.
Това, което ме спира да я пусна е основно, че работното ми време няма съвпада с това на градината, менюто й трябва да се промени тотално и половината от времето, през което сега е на въздух, ще го прекарва в затворено помещение, пък и се каним за второ от доста време, ако се престраша, варианта да ми носи вируси и шарки по време на бременността хич не ми харесва.

Ето още една подобна тема Peace

# 47
  • Мнения: 7 404
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?
Ами постави го и така : С какво ще е по-добро моето дете от детето на комшията,което ходи на ДГ?
              Като ти чета писанията,да ме извиняваш,но си личи,че не си ходила на ДГ.Там децата се учат и на ТОЛЕРАНТНОСТ.Приемат,че има различни хора и не обиждат.Другите били "просташки семейства" ,а твоето какво е ? Самия ти начин на мислене подсказва,че се смяташ за нещо повече,което както и да го въртиш си е точно просташко и еснафско.Така разсъждава човек,който НЕ ПРИЕМА различията в социалнен,финансов и какъвто щеш друг аспект.Ами ако в ДГ има дете ,което не чува  или не вижда добре КАК ще се държи твоето неходило на градина дете??? Дали няма да смята,че е нещо повече? И ще обижда без да се замисли за какво става дума.Свидетели сме на подобни "сценки" ежедневно в училищата и ДГ-ни.Слиза от лъскаво возило,изтупан ,а поведението му на " "нещо повече" ......говори сещай се за какво!!!  Mr. Green
               

# 48
  • Мнения: 46 551
... Там децата се учат и на ТОЛЕРАНТНОСТ.Приемат,че има различни хора и не обиждат ...

Противоречиш си  Simple Smile ако ги учеха на това, нямаше да сме свидетели на ...

... подобни "сценки" ежедневно в ... ДГ-ни ...

 

# 49
  • Мнения: 27 524
Като ти чета писанията,да ме извиняваш,но си личи,че не си ходила на ДГ.Там децата се учат и на ТОЛЕРАНТНОСТ.Приемат,че има различни хора и не обиждат.Другите били "просташки семейства" ,а твоето какво е ? Самия ти начин на мислене подсказва,че се смяташ за нещо повече,което както и да го въртиш си е точно просташко и еснафско.Така разсъждава човек,който НЕ ПРИЕМА различията в социалнен,финансов и какъвто щеш друг аспект.Ами ако в ДГ има дете ,което не чува  или не вижда добре КАК ще се държи твоето неходило на градина дете??? Дали няма да смята,че е нещо повече? И ще обижда без да се замисли за какво става дума.Свидетели сме на подобни "сценки" ежедневно в училищата и ДГ-ни.Слиза от лъскаво возило,изтупан ,а поведението му на " "нещо повече" ......говори сещай се за какво!!!  Mr. Green      

За толерантност да говорим между 15-20 или 30 деца с 2 или 3 лелки и неясно какви искания от всяко от тях  Rolling Eyes Има деца, които отрано се сработват с другите. При други деца не е така. Цял живот съм била съобразителна и толерантна и досега съм такава. Но няма да забравя като дете в детската как по-наперените момичета ме слагаха да легна на пейката и скачаха с крака върху гърдите ми. Само защото бях тиха и неагресивна. Благодаря  Stop, ако мога да спестя това на детето си - ВИНАГИ!!! Недейте да извъртате темата от детската градина до физически недъзи, нещата нямат нищо общо.

# 50
  • Мнения: 6 243
Сега си мисля, че нещата имат още много аспекти.
В момента в Бг има недостиг на детски градини. По тази причина ние сме доволни, ако изобщо детето е прието в що-годе прилична общинска градина (говоря за нашия град, където частната градина е една и не е добра). В тази ситуация родителят не може да избира градина, не можеда избира учителки, които му допадат като отношение или като темперамент... за избор на учебна програма да не говорим.

В тази ситуация за мен е напълно обяснимо защо някои родители предпочитат детето да не ходи на ДГ. Аз самата получих културен шок на родителската среща в детската градина, където бяха приели Ирина. С госпожите говорехме на напълно различни езици и перспективата да се разберем не беше голяма. За мой късмет детето беше прието на две места и второто "събеседване" премина много добре. Днес я записах. Но имаше голяма вероятност да не я запиша изобщо и да си остане вкъщи. Предпочитам това, отколкото да ходи при учителки, които не се усмихват и излъчват дистанцираност. (ама и аз съм една лигла според тези госпожи Laughing)

# 51
  • Мнения: 46 551
sladka hapka, какво ти събеседване, тук на повечето места не ти казват кои са учителките, чак на есен  Laughing

# 52
  • Мнения: 1 299
Аз съм твърдо ЗА детските градини. Имам възможност да ги сравнявам с не български и определно мисля, че нашите са много на ниво. В никакъв случай не бих липила детето си от детска градина.

# 53
  • Мнения: 6 243
sladka hapka, какво ти събеседване, тук на повечето места не ти казват кои са учителките, чак на есен  Laughing
Абе голям зор видях. Хората се чудят как да ги запишат изобщо някъде, аз обикалям като някое куку и проучвам градините. Добре, че на второто място се оказаха свестни и ми обърнаха внимание. Показаха ми базата, отговориха на всичките ми въпроси, заведоха малката да играе с каките на двора... супер беше. И я записах. Спечелиха ми доверието. Дано имаме късмет и наесен да е все така.

# 54
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?
Ами постави го и така : С какво ще е по-добро моето дете от детето на комшията,което ходи на ДГ?
              Като ти чета писанията,да ме извиняваш,но си личи,че не си ходила на ДГ.Там децата се учат и на ТОЛЕРАНТНОСТ.Приемат,че има различни хора и не обиждат.Другите били "просташки семейства" ,а твоето какво е ? Самия ти начин на мислене подсказва,че се смяташ за нещо повече,което както и да го въртиш си е точно просташко и еснафско.Така разсъждава човек,който НЕ ПРИЕМА различията в социалнен,финансов и какъвто щеш друг аспект.Ами ако в ДГ има дете ,което не чува  или не вижда добре КАК ще се държи твоето неходило на градина дете??? Дали няма да смята,че е нещо повече? И ще обижда без да се замисли за какво става дума.Свидетели сме на подобни "сценки" ежедневно в училищата и ДГ-ни.Слиза от лъскаво возило,изтупан ,а поведението му на " "нещо повече" ......говори сещай се за какво!!!  Mr. Green
               

Е така като ми изопачават думите се дразня. Никъде не съм казал, че всички деца които ходят на градина са от просташки семейства.

# 55
Ако един мъж може да осигури финансово семейството си така, че да може жената да не е длъжна да започва работа е много добре. Ще може спокойно да се занимава с децата а ако има и повече доходи може да си наеме детегледачка това е за по-мързеливичките.
Мнението ми е че дете се дава на ясла, градина само ако няма друг изход и семейството е в затруднено положение.
Не приемам доводи от рода на: "да се социализира детето" "да преболедува болестите, че да е по-здрав" - това е анти здравна логика, също така: "да играе с други деца"- игрите винаги могат да се осигурят на едно дете без да ходи на градина.
Много важно е в най-ранните детски години хората които ще прекарват най-много време с детето да са неговите родители и никой друг.
Иначе могат да бъдат нанесени много психически а даже и физически травми на детето. Не казвам, че непременно става така но е много вероятно да стане.
Никой чужд човек не може да гледа детето така както неговите родители.
Също така детето може да се научи на самостоятелност и извън детската градина.
Да аз не съм ходил на детска градина и това може само да ме радва.
Колегата ми има 3 деца и нито едно от тях не е ходело на градина. Най-голямото е студент по информатика в Американския университет и е отличник. Второто дете също е отличник последна година в езикова гимназия и спечели конкурс от 10 човека за цяла България и замина да учи в Америка за една година. Третото най-малкото се е насочило към музиката. Нито едно от тях не е имало проблеми с другите деца в игрите или в училище. Има още много такива семейства.
Не казвам, че децата, които са ходили на градина не могат да бъдат същите. Това го казвам специално за някой, които ще се опитат да изопачат думите ми.
Да аз имам твърдо мнение против детската градина. Темата пуснах защото исках да изложа моите разбирания и да узная доводите на опонентите. Разумен човек съм и е възможно да си променя твърдото мнение, което имам за сега при наличие на достатъчно доводи от опонентите. За сега обаче това не може да стане.

# 56
  • Мнения: 46 551
По принцип съм съгласна с теб, но ако ще се наема детегледачка, то детето пак не е с родителите си  Thinking

И още нещо. Подразбира ли се кой ще се откаже от професията си или това се обсъжда и решава от двамата. Ако жената ти иска да работи и може да осигури финансово семейството ви, готов ли си да останеш вкъщи с децата?

# 57
  • Мнения: 920
Ако един мъж може да осигури финансово семейството си така, че да може жената да не е длъжна да започва работа е много добре. Ще може спокойно да се занимава с децата а ако има и повече доходи може да си наеме детегледачка това е за по-мързеливичките.
Мнението ми е че дете се дава на ясла, градина само ако няма друг изход и семейството е в затруднено положение.

Демек, колко съм велик и мога да го осигуря. А жената може да не е удовлетворена да седи 100 г. вкъщи да гледа деца.

# 58
  • Мнения: 5 790
Mordecai, подкрепям напълно мнението ти против детската градина и напълно приемам аргументите, които си изложил. Аз не съм ходила на детска градина и както вече написах, моето дете също ще се лиши точно от това преживяване точно по същите причини, които ти си изложил.
Няма да се съглася с теб само за едно - "Ако един мъж може да осигури финансово семейството си така, че да може жената да не е длъжна да започва работа е много добре". Моят мъж ме осигурява финансово, но въпреки това аз ходя на работа и не си давам детето на градина. Предпочитам да ходя на работа, вместо да си седя вкъщи и да гледам детето по цял ден и да нямам и една секунда личен живот. Действа добре на нервите и на самочувствието. С две думи - против патриархата съм. Но - хора всякакви, свят - широк. Сори за лиричното отклонение, ама не се удържах, болна тема ми е.

# 59
Сега да уточня! Всяка жена включително и моята има право на избор и ако иска да работи ще работи аз няма да и забраня това.
Не съм писал специално за мен по горе за осигуряването на семейството. Написаното от мен беше точно това: "Ако един мъж може да осигури финансово семейството си" От този цитат става ясно, че е нелепо да се тълкува от него, че пиша директно и само за мен. А и мисля, че тук не обсъждаме аз как постъпвам със семейството си. Това не е тайна и ако някой иска да разбере ще му разкажа.
Не съм се замислял до сега дали ако жена ми осигурява семейството бих си седял в къщи. Аз съм християнин и Бог е постановил мъжа да е глава на семейството и след като Бог е постановил това мъжът трябва да си стои на мястото. Ако трябва да осигурява семейството си ще го прави.
Да детегледачката не може да се сравнява с родителите но според мен е по добрия избор от градината примерно.

# 60
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Блонди, имаш лоши спомени от градината  Hug По-горе не случайно споменах, че е важно градината да е хубава! А не събрали на едно място 30 деца и ги оставят сами да се оправят  Crazy Такива градини и аз не одобрявам  Peace
Мъж ми също не е ходил на градина, имал си е жена да го гледа  Laughing не виждам разлика с тези, които са ходили. Само където се разболя от шарка на дърти години, покрай синчето  Mr. Green Като се обади в работата да каже, че има варицела, не му повярваха  Laughing
На мен лично ми е трудно да се въртя все покрай децата, ходи ми се на работа  Rolling Eyes Но мъж ми има едно условие, разходът за гледане на децата да не е по-голям от парите, които ще изкарвам  Twisted Evil

# 61
  • Мнения: 1 866
Мисля, че ходенето на ясла/градина зависи и от детето, и от родителя. Има деца които много страдат в тези заведения и не успяват да се адаптират. Винаги има по няколко такива в групите (интересното е, че много често са момченцата), наблюдавах го в яслата на дъщеря ми. Други деца пък много обичат да ходят на такива места, като дъщеря ми. Тя не обича, а направо обожава. Сутрин препира да тръгва, там блъска на вратата да влиза по-бързо и даже се е случвало и да се сърди ако не й отворят веднага Grinning А преди да я пусна (1г7мес) просто не смееше да приближи друго дете, изключително неконтактна беше. Сега като види деца и не мога да я удържа. За градина даже не ми е минавало през ум да не я пускам.

Както казах, от родителя също има значение дали е по-добре или по-зле да пусне детето си в такова заведение. Аз лично колкото и пари да имам, пак не бих стояла в къщи да си гледам децата. Ето сега родих 2 деца през 2 години, това означава да се обрека на не знам си колко години да си гледам само децата. А аз не съм спирала повече от 2-3 месеца работа за всяко дете. Така се организирах, че хем си гледах децата, хем работех от вкъщи, но ако не бях пуснала дъщеря ми на ясла просто мисията щеше да бъде невъзможна. Освен това има майки, които много добре успяват да се занимават с децата си, да измислят постоянно игри, да ги учат на разни неща, имат търпение и подход. Трябва да призная, че аз не съм от тях. Освен това с бебе в къщи да занимаваш пълноценно по-голямо дете си е цяло предизвикателство. Пример от преди 2 дни само - изваждам аз пластелин и решавам да играем с 3-годишната ми дъщеря. Бебокът обаче (на 11 мес.) започва да протестира, защото той също иска да пипне вълшебното вещество. Обаче няма как да му дам, защото той веднага го лапва. Опитвам се да го залъжа, но той понеже е хитър от малък, не се примирява. Така става, че дъщеря ми пак остава сама в заниманието си, защото аз трябва да залъжа малкия да не крещи за пластелина. И всеки път така става. Единствената успешна игра, която успях да приложа е на чичо доктор, ама пациентът е малкото братче. Но последиците бяха покъртителни, защото един ден докато замалко бях в кухнята дъщеря ми реши сама да го прегледа и щеше да му извади сливиците буквално. А той не се оплаква и вече като взе да се дави разбрах, че нещата са загрубяли. Та така със заниманията в къщи. Със сигурност дъщеря ми ще научи повече в градината, отколкото в къщи, защото при нея се получава така, че брат й я дърпа назад. Предпочитам да контактува с деца на нейната възраст и вечер да дивее с брат си по бебешки. Сега се сещам, че яслата за нея също беше много полезна що се отнася до намаляване на ревността, която имаше като се роди бебето. Тя си имаше статут на голяма и си ходеше на ясла, което беше много добре, тъй като не беше свидетел на безкрайните кърмения и занимания с бебето и така имаше по-малко поводи за ревност. Майките на две деца с малка разлика ще ме разберат много дбре за какво говоря.

Накратко, ако родителят е готов да се отдаде на детето си и да поеме изцяло отглеждането и удовлетвпряването на интелектуалните му и социални нужди - чудесно. Ако не - детските заведения са чудесна алтернатива.
Извинете ме за дългия постинг, не знам дали имахте нерви да ме прочетете.

# 62
  • Мнения: 5 468
.

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 00:20 от Ню

# 63
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако един мъж може да осигури финансово семейството си така, че да може жената да не е длъжна да започва работа е много добре. Ще може спокойно да се занимава с децата а ако има и повече доходи може да си наеме детегледачка това е за по-мързеливичките.
Мнението ми е че дете се дава на ясла, градина само ако няма друг изход и семейството е в затруднено положение.
..............

Аз съм от жените, които искат да работят. Ей така, не желая да съм вечна домакиня, обичам да съм сред хора, искам да се развивам и не на последно място - харесвам си професията. И в този ред на мисли - колкото и да изкарва съпругът ми, няма да си остана вкъщи, не ми харесва и идеята с детегледачката.
Големият ми син не е научил нито една простотия и цинизъм, въобще по мои наблюдения градината му се отрази добре. Боледува често само първата година.
Аз ценя приятелствата  си от градината и училище и не смятам да лиша и децата си от това.
Да, за градината съм, но съм против яслите.
Малката си я гледаме двамата - и двамата работим. Догодина живот и здраве лятото ще тръгне на градина.

# 64
  • Мнения: 3 423
Ако един мъж може да осигури финансово семейството си така, че да може жената да не е длъжна да започва работа е много добре. Ще може спокойно да се занимава с децата а ако има и повече доходи може да си наеме детегледачка това е за по-мързеливичките.
Мнението ми е че дете се дава на ясла, градина само ако няма друг изход и семейството е в затруднено положение.
Не приемам доводи от рода на: "да се социализира детето" "да преболедува болестите, че да е по-здрав" - това е анти здравна логика, също така: "да играе с други деца"- игрите винаги могат да се осигурят на едно дете без да ходи на градина.
Много важно е в най-ранните детски години хората които ще прекарват най-много време с детето да са неговите родители и никой друг.
Иначе могат да бъдат нанесени много психически а даже и физически травми на детето. Не казвам, че непременно става така но е много вероятно да стане.
Никой чужд човек не може да гледа детето така както неговите родители.
Също така детето може да се научи на самостоятелност и извън детската градина.
Да аз не съм ходил на детска градина и това може само да ме радва.
Колегата ми има 3 деца и нито едно от тях не е ходело на градина. Най-голямото е студент по информатика в Американския университет и е отличник. Второто дете също е отличник последна година в езикова гимназия и спечели конкурс от 10 човека за цяла България и замина да учи в Америка за една година. Третото най-малкото се е насочило към музиката. Нито едно от тях не е имало проблеми с другите деца в игрите или в училище. Има още много такива семейства.
Не казвам, че децата, които са ходили на градина не могат да бъдат същите. Това го казвам специално за някой, които ще се опитат да изопачат думите ми.
Да аз имам твърдо мнение против детската градина. Темата пуснах защото исках да изложа моите разбирания и да узная доводите на опонентите. Разумен човек съм и е възможно да си променя твърдото мнение, което имам за сега при наличие на достатъчно доводи от опонентите. За сега обаче това не може да стане.
добре казано
изцяло подкрепям(с изключение на определението"по мързеливички" за майките ,които имат помощ от бавачка-аз не работя ,но ми помага и бавачка)
а и говорих с педиатърката и тя каза ,че ако е възможно е добре до 3-4 годишна възраст детето да се предпазва от болестите в детските градини и ясли и идеалния вариант е да е до майка си

Никол за бавачката-ние имаме бавачка,но предимството е,че бавачката сам си я избираш и  в нашия случай тя е жена интелигентна,културна и добра и влиянието и върху сина ми може само да ме радва,докато нивото на лелките в детската съжалявам ,но не ми вдъхва доверие.(един друг татко бе пуснал тема за как лелките пускали чалга на децата и те после(на възраст 4-5 години) припявали текстове със сексуално съдържание)

за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения

# 65
  • Мнения: 819
Само да добавя по повод чалгата - честно, не съм вярвала, че е възможно да пускат на децата такава музика в градината...НО...снощи,докато слагах дъщеря ми да спи, тя ми запя "Буря"- ама точно както си е, думи, мелодия..  Shocked Питам я къде я е научила -"в градината ни я пускаха и всички пяхме и танцувахме"  ooooh! Joy голям купон ще да е било.Е, пуснали им само тази песен, после слушали детски песнички, но е факт?!?  Успокоява ме само, че сега е в дежурна градина, за 2 месеца, после се връща в нейната, от която пък съм много доволна,до сега нито веднъж не са им пускали чалга, отношението към децата е много добро, персоналът е на ниво...абе всичко си е ОК.
Тази сутрин пък влизаме в градината, имаше и други родители, едно по-малко детенце плачеше...аз съответно наблюдавам как ще постъпи госпожата/майката още беше там/.Въпросната госпожа , много спокойна, мило гушна детенцето,започна да го успокоява и го прибра вътре.До тук добре, майката си тръгна, аз също се готвя да си тръгвам...в този момент излиза госпожата и започва да се оплаква на някаква друга госпожа, ама се възмущава на висок глас "как може, те за какви ни имат, никакво доверие нямат в нас, ще ми казва тя /майката на детето/, че той това не обичал и да не съм го карала да яде...ами да ми каже в очите, че ми няма доверие, защо ми го води тук тогава, а не си го държи вкъщи..." и тем подобни гневни излияния  Shocked Shocked Shocked  А, после пък, обръщайки се към мен/нямаше вече др. родители/ ми вика: "Абе тия малките от 53-та са на много ниско ниво,на какво са ги научили,моите до Нова година ги бях научила и да ядат сами и да спат..." и т.н. и т.н. Е извинявайте, ама просто се втрещих. Не и ли беше неудобно-ние също идваме от въпросната 53-та ЦДГ ?А смея да твърдя, че определено ги занимават децата.Нормално е дете от първа група,което едва е свикнало с неговата си градина,да плаче,да не иска да яде? И какво е това лицемерие - пред майката мила и добра,после оплюва.Поне да беше изчакала и аз да тръгна.
Пак казвам, по принцип съм ЗА градината, но зависи от самата градина..не, ами дори само от това на каква госпожа ще попадне.
Съгласна съм с доста от доводите на автора, именно за това дадох дъщеря ми чак на 3,5 г., защото точно този период/до 3 г./ детето действително има най-голяма нужда от майка си и баща си.

# 66
  • Мнения: 2 885
Мили mordecai, съпругата ти с какво се занимава? С какво образование е? На колко години е?

Извинявам се за любопитството, но една кариеристка с 2 висши образования, шеф на собствена фирма и същевременно с две деца /едното в Американски колеж и влязла с първите/ и да я затвориш вкъщи да си гледа децата - абсурд! Мъжът й също не би й позволил да седи и да гледа децата. Същите й са били с бавачка, ходили на ясла и градина, но не коя да е. Образовани и възпитани деца.  Пример за подражание. Зависи от кръга от хора/средата, населеното място и възпитанието на родителите. Тук ролята на ДЗ е по-малка, т.е. допълва наученото вкъщи.

Много се съмнявам, че в този форум има майки, които не се интересуват от условията/персонала и записват децата си в най-близката ясла/градина, само и само да ходи детето в детско заведение.

Пък може и да има, знам ли?!..........Е, аз последвах примера на сладката хапка Crossing Arms

Кумът ни е приятел на мъж ми от както са били на 1 годинка. Приятелство за цял живот.
Дано и моето дете създаде такива някога. Heart Eyes

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 10:53 от немирница

# 67
  • Мнения: 920
Само да добавя по повод чалгата - честно, не съм вярвала, че е възможно да пускат на децата такава музика в градината...НО...снощи,докато слагах дъщеря ми да спи, тя ми запя "Буря"- ама точно както си е, думи, мелодия..  Shocked Питам я къде я е научила -"в градината ни я пускаха и всички пяхме и танцувахме"  ooooh! Joy голям купон ще да е било.

Моите деца са ходили на градина. Но песента "Буря" не ми е известна. Явно и вие разбирате от поп-фолк.

# 68
  • Мнения: 3 146
Забелязвам, че мъжете (включително моят) са по-скоро против детската градина.
А майките как да работят?? Поради тази причина съм ЗА
 Аз също не искам да давам моя син лично, но в нашия квартал няма деца на възрастта му, всички са на детска. Е, няма да го лиша от приятели!!! Ще го пратя.

# 69
  • Мнения: 5 468
за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения
Това са пълни щуротии. Не може да твърдиш и обобщаваш, че насила се търси добрата страна в градината, защото така се налага. В Детската градина има много положителни страни, най-малкото, че детето ще си има приятели, с които ще води разговори, ще мечтае, ще си играе, ще бъде в конкурентна среда. Нещо общо с някой набор - съвсем по-различна е тръпката, от тази да има с мама, с тате или баба. Никой не може да ме убеди, че детето му, което е на 4-5 години и стои в къщи, успява да се забавлява и се чувства страхотно с мама и баба. Какво прави по цял ден това дете? Ето това не ми става ясно от такива теми. Става в 9, излиза на разходка самО или с бебетата ... и после какво?

# 70
Мили mordecai, съпругата ти с какво се занимава? С какво образование е? На колко години е?

Извинявам се за любопитството, но една кариеристка с 2 висши образования, шеф на собствена фирма и същевременно с две деца /едното в Американски колеж и влязла с първите/ и да я затвориш вкъщи да си гледа децата - абсурд! Мъжът й също не би й позволил да седи и да гледа децата. Същите й са били с бавачка, ходили на ясла и градина, но не коя да е. Образовани и възпитани деца.  Пример за подражание. Зависи от кръга от хора/средата, населеното място и възпитанието на родителите. Тук ролята на ДЗ е по-малка, т.е. допълва наученото вкъщи.

Много се съмнявам, че в този форум има майки, които не се интересуват от условията/персонала и записват децата си в най-близката ясла/градина, само и само да ходи детето в детско заведение.

Пък може и да има, знам ли?!..........Е, аз последвах примера на сладката хапка Crossing Arms

Кумът ни е приятел на мъж ми от както са били на 1 годинка. Приятелство за цял живот.
Дано и моето дете създаде такива някога. Heart Eyes

Жена ми също пише във форумите и ако пожелае сама ще отговори на въпросите и ще си даде мнението.
А това с жените кариеристки можем да разглеждаме, като частен случай. В България са много малък процент жените от подобно естество. Всеки сам избира, кое е най-доброто за неговото дете.
Кариеристката в случая е избрала най-доброто  и не е сгрешила.
А богатствата и кариерата това всичко е преходно, нищо не можем да занесем с нас след като умрем. Децата са обаче тези, които остават след нас, ето и една от причините поради които децата и правилното им възпитание и отглеждане е едно от най-приоритетните ни занимания.
Ако си ги възпитал неправилно може да им оставиш много пари след, като умреш а те да ги пропилеят и да останат без нищо. И обратното може да им оставиш много малко но те да постигнат  много много повече и от нас.
Децата са най-голямото благословение в нашия живот и същевременно носят и много отговорности, които трябва да изпълним.
Ако някой не е поел отговорността която произлиза от благословението което той е получил то може да се превърне в проклятие за него, колкото и грубо да ви звучи.
Когато си верен на малкото, което имаш ще получиш и голямото.
Също всеки бизнес е основан на много отговорности и ако някой не е готов да се изправи срещу тях много скоро идва и фалита.

# 71
  • Мнения: 819
Само да добавя по повод чалгата - честно, не съм вярвала, че е възможно да пускат на децата такава музика в градината...НО...снощи,докато слагах дъщеря ми да спи, тя ми запя "Буря"- ама точно както си е, думи, мелодия..  Shocked Питам я къде я е научила -"в градината ни я пускаха и всички пяхме и танцувахме"  ooooh! Joy голям купон ще да е било.

Моите деца са ходили на градина. Но песента "Буря" не ми е известна. Явно и вие разбирате от поп-фолк.
Разбираме до толкова, до колкото я въртят навсякъде и е меко казано популярна. В случая не се хващам за самата песен,не е от вулгарните чалгарии,но не е там въпросът.Вкъщи чалга не слушаме, ако това намекваш-иначе щях ли изобщо да се възмутя?Няма логика просто.

# 72
за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения
Това са пълни щуротии. Не може да твърдиш и обобщаваш, че насила се търси добрата страна в градината, защото така се налага. В Детската градина има много положителни страни, най-малкото, че детето ще си има приятели, с които ще води разговори, ще мечтае, ще си играе, ще бъде в конкурентна среда. Нещо общо с някой набор - съвсем по-различна е тръпката, от тази да има с мама, с тате или баба. Никой не може да ме убеди, че детето му, което е на 4-5 години и стои в къщи, успява да се забавлява и се чувства страхотно с мама и баба. Какво прави по цял ден това дете? Ето това не ми става ясно от такива теми. Става в 9, излиза на разходка самО или с бебетата ... и после какво?

Въпросът опира до това дали наистина това, което ще му предложи градината е по-добро от това, което може да му предложи майка му.
Има начин един родител да осигури игра на детето си с други деца като него и без да посещава детската градина. Дори бих казал, че детето може да има много повече разнообразие с родителя отколкото в градината.

# 73
  • Мнения: 2 768

Много се съмнявам, че в този форум има майки, които не се интересуват от условията/персонала и записват децата си в най-близката ясла/градина, само и само да ходи детето в детско заведение.


Права си Нем! Peace
Всички искат възможно най-добротата ДГ и там има нещо като конкуренция м/у заведенията.
По-оправните директорки успяват да намерят и персонал, и помощ от фирми и държ. учреждения.
Така че ДГ не са това, което са били преди 15-20г. За частните пък да не говорим!

За останалото какво да кажа - все по-често срещани са такива залитания на някои пресни (зелени) родители. И във форума и около мен.
Гледам им сеира, честно казано, как около 4-5та година на децата вече търсят къде полудневни групи в читалища, къде детски клубове.
Щото става ясно, че дете на тази възраст не му е интересно с родител, още по-малко с баба.

# 74
  • Мнения: 6 029
за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения
Това са пълни щуротии. Не може да твърдиш и обобщаваш, че насила се търси добрата страна в градината, защото така се налага. В Детската градина има много положителни страни, най-малкото, че детето ще си има приятели, с които ще води разговори, ще мечтае, ще си играе, ще бъде в конкурентна среда. Нещо общо с някой набор - съвсем по-различна е тръпката, от тази да има с мама, с тате или баба. Никой не може да ме убеди, че детето му, което е на 4-5 години и стои в къщи, успява да се забавлява и се чувства страхотно с мама и баба. Какво прави по цял ден това дете? Ето това не ми става ясно от такива теми. Става в 9, излиза на разходка самО или с бебетата ... и после какво?

абсолютно съм съгласна с Ню.
НИКОГА един възрастен не може да разбере света на децата. за справка - "Малкия принц"...

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 13:55 от Julie

# 75
  • Мнения: 459
Аз съм ЗА детската градина. Децата трябва да общуват с деца.

# 76
  • Мнения: 3 423
за съжаление има родители, които са принудени да търсят и добрите страни на детската градина,поради финансови затруднения
Това са пълни щуротии. Не може да твърдиш и обобщаваш, че насила се търси добрата страна в градината, защото така се налага. В Детската градина има много положителни страни, най-малкото, че детето ще си има приятели, с които ще води разговори, ще мечтае, ще си играе, ще бъде в конкурентна среда. Нещо общо с някой набор - съвсем по-различна е тръпката, от тази да има с мама, с тате или баба. Никой не може да ме убеди, че детето му, което е на 4-5 години и стои в къщи, успява да се забавлява и се чувства страхотно с мама и баба. Какво прави по цял ден това дете? Ето това не ми става ясно от такива теми. Става в 9, излиза на разходка самО или с бебетата ... и после какво?

Въпросът опира до това дали наистина това, което ще му предложи градината е по-добро от това, което може да му предложи майка му.
Има начин един родител да осигури игра на детето си с други деца като него и без да посещава детската градина. Дори бих казал, че детето може да има много повече разнообразие с родителя отколкото в градината.
аз пък съм съгласна с mordecai
и не знам къде някоя мама го бе писала(май Шани-Шани извини ме ако греша Hug)но много ми хареса
та бе писала нещо в смисъл,че само въображение и парички са нужни и детето с родителя ще прекара хиляди пъти по весело
и да не ходи на градина едно дете пак общува с връстниците си,но под погледа на родителя

# 77
  • Мнения: 46 551
Аз съм ЗА детската градина. Децата трябва да общуват с деца.

Моето си общува и без да е на градина  Flutter

# 78
  • Мнения: 6 029
Дори бих казал, че детето може да има много повече разнообразие с родителя отколкото в градината.

абсурд, освен ако не е клоун.
имаш ли идея как протича един ден в градината? имаш ли идея колко ги занимават и на колко неща ги учат? виждал ли си тържество в детска градина? всеки път, когато има тържество плача от щастие и не мога да повярвам, че това е моето дете и че е научило толкова много. или пък в допълнителните занимания - в нашия случай английски и приложни изкуства.. отидох на открит урок.. децата могат да броят до 100 на английски... могат да пеят песнички.. е извинявай... и това е за 12 лв. на месец. кажи ми къде другаде ще си пратиш детето на английски за 12 лв? или гледачка за 2 лв. на ден?

# 79
  • Мнения: 6 243
Ъъъъъъъъъъ, пийс!  Peace

просто говорите за различни деца  Laughing

# 80
  • Мнения: 6 029
Ъъъъъъъъъъ, пийс!  Peace

просто говорите за различни деца  Laughing



ъхъ, ама другаря дето е пуснал темата ме нерви нещо:)

# 81
  • Мнения: 6 243
И мене ме нерви. Връща ме в Американския Юг през по- миналия век.

# 82
  • Мнения: 4 841
Дори бих казал, че детето може да има много повече разнообразие с родителя отколкото в градината.

абсурд, освен ако не е клоун.
имаш ли идея как протича един ден в градината? имаш ли идея колко ги занимават и на колко неща ги учат? виждал ли си тържество в детска градина? всеки път, когато има тържество плача от щастие и не мога да повярвам, че това е моето дете и че е научило толкова много. или пък в допълнителните занимания - в нашия случай английски и приложни изкуства.. отидох на открит урок.. децата могат да броят до 100 на английски... могат да пеят песнички.. е извинявай... и това е за 12 лв. на месец. кажи ми къде другаде ще си пратиш детето на английски за 12 лв? или гледачка за 2 лв. на ден?

 Peace Абсолютно подкрепям! Моят син ходи и на танци - ами изгледай един годишен концерт на школата "Танцувай с мен" и ми обясни как точно ще му организираш такова изживяване само с въображение...

И не мога да разбера защо, след като един родител е взел решение да дава (или съответно да не дава) детето си на детска градина, трябва да убеждава всички останали, че точно неговото решение е правилното?
Аз съм категорично ЗА детската градина и съм сигурна, че детето ми се чувства ОТЛИЧНО там, аз също - защото знам, че е на добро място Peace

# 83
  • Мнения: 920
А бе, аз като майка си признавам - бих откачила, ако трябва до 6 г. възраст да го отглеждам - на мама детето. Няма да съм полезна нито за него, нито за себе си.

# 84
  • Мнения: 5 468
Има начин един родител да осигури игра на детето си с други деца като него и без да посещава детската градина.
Какъв е начина? Разходка от 10 до 13 ч., връщане в къщи - обяд..., сън?... или не... майката може би трябва да прави нещо за ядене. И после, какво? Ще му чете приказка. И после? Ще му включи ТВ - това е. Защото и тя е уморена. Не може по цял ден да обикаля улиците и парковете, за да доставя удоволствие на детето си. А и не всеки път става така. Аз съм си мислила, че детето ми иска да излиза всеки ден на разходка. И като станем, храня го и му казвам: "Хайде да ходим навън!". И така - всеки ден. Един ден, хлапето ми каза: "Ти излез сама, а аз ще те чакам тук" Shocked. Да не се окаже така, че аз излизам, заради нея, а тя - заради мен? Joy
Идва и един такъв момент, в който излизате в парка, по улицата и т.н., но няма деца. Няма! Някои са се прибрали в къщи, някои са на градина, някои са заминали някъде..., някои са болни... и оставате на улицата сами. Детето се оглежда, тича хаотично наоколо, започва да се лигави от скука - иска сок-не иска сок, иска дъвка- не иска дъвка, иска чипс- не иска чипс... това е..., какво си мислиш, че се прави по цял ден? Освен това, майката ти казах, че по цял ден не може да тича по парковете и улиците, тя се уморява, има нужда от почивка, има нужда да се прибере в къщи, да прибере в къщи разхвърляните играчки, да направи нещо за ядене за вечерта, да изчисти тук-там, да измие съдовете...
Но пък всеки си гледа детето, както намери за добре. Аз не бих си оставила детето в къщи на 4 годишна възраст, дори и да съм много богата. Разликата, ако съм богата ще бъде само в това, че ще я запиша в частна градина, някъде по Иваняне и Банкя, а не тук.

# 85
  • Мнения: 1 866
А бе, аз като майка си признавам - бих откачила, ако трябва до 6 г. възраст да го отглеждам - на мама детето. Няма да съм полезна нито за него, нито за себе си.
Мисля, че повечето жени са така. Поне около мен жените. И не сме кариеристки. Просто и ние имаме нужда да общуваме с връстниците си.  Grinning Затова детето на градина, а мама на работа.

Последна редакция: пт, 15 юни 2007, 14:18 от lala

# 86
  • Мнения: 459
Аз съм ЗА детската градина. Децата трябва да общуват с деца.

Моето си общува и без да е на градина  Flutter

Колко време? Час- два докато сте навън.
Незнам твоето как е, но моето като се прибираме започва кански рев защо си тръгваме. Докато я съблека, нахраня и приспя, вече съм капнала. Завъртя се из къщи, малко домакинска работа и тя станала и рев пред вратата пак да сме навън.

# 87
  • Мнения: 5 468
Аз съм ЗА детската градина. Децата трябва да общуват с деца.
Моето си общува и без да е на градина  Flutter
Никол, не става въпрос за такова общуване. Това не е общуване. Да поиграеш 5-10 мин. на пясъка с непознато дете, 10 мин. да постоиш в къщичката с друго непознато дете и да се люшкаш половин час с трето непознато дете, не е общуване. Говори се за вид общуване, в група, когато детето знае, че това е Сийка, това е Минка, това е Спас и те са неговите приятели и утре ще правят заедно нещо с пластелин. Общуването, когато ги слагат по леглата да спят, да се усмихват един на друг и да си смигат заговорнически, когато се събудят..., да играят на нещо в двора на градината и да очакват с нетърпение сутрин приятелката им да я доведат на градина.
Хаотичното тичане по детската площадка не е никакво общуване.

# 88
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Ей сега минах покрай една градина. Дечицата бяха излезли в дворчето и играеха организирано с една топка, две от учителките тичаха с тях. Децата се смееха, явно им е харесала играта Wink Аз по площадките не съм виждала така организирано да си играят група деца, пък и майките редом до тях, за да няма произшествия. Пожелах си и моята щерка да може да се включи в тези игри  Peace

# 89
  • Мнения: 46 551
... Говори се за вид общуване, в група, когато детето знае, че това е Сийка, това е Минка, това е Спас и те са неговите приятели и утре ще правят заедно ...

След 19 ч. е така на нашата площадка, ела някой път и ще видиш Mr. Green  децата си се познават, играят на майки, бащи, бебета и не знам си какви  Grinning а за спането- спането в един хангар с 30 други деца не ми е приоритет на този етап Crazy аз в детската никога не съм спала, лежах и гледах 2 часа тъпо, щото така трябвало, вместо да си играя  Rolling Eyes

# 90
  • Мнения: 7 821
Прави ми впечатление, че повечето изказващи мнение "против" градините всъщност имат малки деца и те са им първите. Ами и аз забавлявах добре децата си докато бяха на по 3, но сега големия е на почти 6 и честно казано бих се притеснила ако предпочита само и единствено моята компания и ме смята за най-забавния човек на света.
Не че сега не се забавляваме или не общуваме, но са много приятни (и за двама ни) миговете вечер когато споделя какво е станало през деня му, с какво се е сблъскал, какво го е зарадвало или обидило.
Иначе много се заваляваме Събота и Неделя когато сме заедно и ходим на интересни места, но не може човек само по театри, кино, музеи и др. да си прекарва времето.
Да не забравяме и това, че сега е лято и децата все пак има къде да излязат, ами какво ги правите късна есен и зимата когато вали и когато не може да си по цял ден навън? В крайна сметка става точно както е писала и Ню, стават, ядат, четеш книжки, гледат едно филмче докато ти оправиш къщата, излизате за час - два, ядете, обръщате си внимание, спят, ядат, излизате за час, прибирате се готвиш, те тъпеят, ядат, четеш книжка, играете нещо и хайде по леглата и това всеки божи ден. Ами за едно 2 годишно може и да е върха на сладоледа таз програма, но за едно 5 годишно не е.

# 91
  • Мнения: 920
... Говори се за вид общуване, в група, когато детето знае, че това е Сийка, това е Минка, това е Спас и те са неговите приятели и утре ще правят заедно ...

След 19 ч. е така на нашата площадка, ела някой път и ще видиш Mr. Green  децата си се познават, играят на майки, бащи, бебета и не знам си какви  Grinning а за спането- спането в един хангар с 30 други деца не ми е приоритет на този етап Crazy аз в детската никога не съм спала, лежах и гледах 2 часа тъпо, щото така трябвало, вместо да си играя  Rolling Eyes

Децата имат нужда от почивка - някой ще спи, друг - ще гледа тъпо - кой квот си може.

# 92
Дори бих казал, че детето може да има много повече разнообразие с родителя отколкото в градината.

абсурд, освен ако не е клоун.
имаш ли идея как протича един ден в градината? имаш ли идея колко ги занимават и на колко неща ги учат? виждал ли си тържество в детска градина? всеки път, когато има тържество плача от щастие и не мога да повярвам, че това е моето дете и че е научило толкова много. или пък в допълнителните занимания - в нашия случай английски и приложни изкуства.. отидох на открит урок.. децата могат да броят до 100 на английски... могат да пеят песнички.. е извинявай... и това е за 12 лв. на месец. кажи ми къде другаде ще си пратиш детето на английски за 12 лв? или гледачка за 2 лв. на ден?

Хайде не ме разсмивай сега. Детски купон винаги може да се заформи.
Извинявай но като няма кой да ги учи лелките ще ги учат.
Виждаш отдолу моя на колко години е той вече може да води съвсем нормален разговор с нас познава цветовете и правим и опити за броене, също така и песнички пее. Слава на Бог, че ме е благословил с такова прекрасно дете.
Има деца, които и на градина ходят а на три години едвам обелват по някоя дума.

# 93
  • Мнения: 46 551
Децата имат нужда от почивка - някой ще спи, друг - ще гледа тъпо - кой квот си може.

Имат, ама имат различни нужди и когато са на 3-4 г. не е нужно да им показваме какво е ставане с първи петли, като пораснат и това ще правят.
Аз лично имах нужда от тази почивка сутрин, едва ли съм била единствената.

# 94
  • Мнения: 5 468
... Говори се за вид общуване, в група, когато детето знае, че това е Сийка, това е Минка, това е Спас и те са неговите приятели и утре ще правят заедно ...

След 19 ч. е така на нашата площадка, ела някой път и ще видиш Mr. Green  децата си се познават, играят на майки, бащи, бебета и не знам си какви 
Tired Едва ли е същото. Представям си, какъв калабълък е след 19 ч. на кафето и на какво могат да си играят децата. И така до края на света? Говоря ти за 4 годишно дете, все пак.
Никол, знам мнението ти за ДГ и в никакъв случай не се опитвам да ти налагам моите убеждения (а и не мога). Аз съм ти казала, че с времето ще стигнаеш сама до други разсъждения, размисли и страсти.

# 95
  • Мнения: 920
Децата имат нужда от почивка - някой ще спи, друг - ще гледа тъпо - кой квот си може.

Имат, ама имат различни нужди и когато са на 3-4 г. не е нужно да им показваме какво е ставане с първи петли, като пораснат и това ще правят.
Аз лично имах нужда от тази почивка сутрин, едва ли съм била единствената.

ох, аз и сега имам нужда. Кажи на шефа.

# 96
  • Мнения: 5 468
За различните нужди и аз мога да кажа нещо. Всички сме различни и имаме различни нужди. Но когато сме в колектив, се налага да се съобразяваме. Когато децата ни тръгнат в първи клас, пак ще имат различни нужди, от това да стават в 6:30, за да са в 8 ч. на училище, нали? И тогава, кво правим?

# 97
  • Мнения: 27 524
Блонди, имаш лоши спомени от градината  Hug По-горе не случайно споменах, че е важно градината да е хубава! А не събрали на едно място 30 деца и ги оставят сами да се оправят  Crazy Такива градини и аз не одобрявам  Peace

Е, аз съм на 32 години все пак  Wink По-онова време нито избор имаше, нито различни градини  Grinning
Смятам обаче, че основно си е до дете. Едно по-чувствително, плахо и срамежливо дете трудно може да се почувства добре сред много деца, които не са като него. Достатъчно е да са по-енергични и шумни и то вече е ошашавено  Crazy
И Елипр е права, че пък сме с малки деца и не знаем още, може би с годините нещата придобиват други аспекти  Thinking

# 98
  • София
  • Мнения: 3 421
 Аз съм за детската градина. Има много, много плюсове...няма да повтарям предни мнения.

Аз снощи като казах на малкият, че от утре няма да ходи и той се разплака, че иска да си ходи на детска...повече какво да кажа.

 И аз забелязвам, че противниците обикновено са майки на едно дето на 3-4 годишна възраст(обикновено).
Да, площадките спасяват положението(ама само донякъде) на тази възраст, обаче после не е така.
 Колкото пъти сме си оставали с щерката в къщи след 4-тата й година се разиграва следният сценарий - малко книжки, малко филмчета, малко игри(някакви) и се почва - Хайде да се обадим на Калоян - Ами той е на детска- А Стефани - Ами и тя е на детска...и в крайна сметка се оказва, че всички са на детска, а само ние в къщи. То добре 1-2 дни, ама за постоянно...

# 99
  • Мнения: 459
Блонди, имаш лоши спомени от градината  Hug По-горе не случайно споменах, че е важно градината да е хубава! А не събрали на едно място 30 деца и ги оставят сами да се оправят  Crazy Такива градини и аз не одобрявам  Peace

Е, аз съм на 32 години все пак  Wink По-онова време нито избор имаше, нито различни градини  Grinning
Смятам обаче, че основно си е до дете. Едно по-чувствително, плахо и срамежливо дете трудно може да се почувства добре сред много деца, които не са като него. Достатъчно е да са по-енергични и шумни и то вече е ошашавено  Crazy
И Елипр е права, че пък сме с малки деца и не знаем още, може би с годините нещата придобиват други аспекти  Thinking

Да, възможно е и да е до дете. Но понякога детето е плахо и срамежливо именно заради липсата на контакт с връстници. В началото може и да е ошашавено, но после бързо да се адаптира. Все пак нищо не пречи да се опита за определено време.

# 100
  • Мнения: 5 468
и се почва - Хайде да се обадим на Калоян - Ами той е на детска- А Стефани - Ами и тя е на детска...и в крайна сметка се оказва, че всички са на детска, а само ние в къщи. То добре 1-2 дни, ама за постоянно...
Ама моето и сега е така, хем е на 3 години. Ако някой от приятелите й се разболее и не можем да го видим и се почва едно мрънкане, един хленч, моли ме всяка вечер да я водя на гости на Злати Shocked, че аз да не би да ми е удобно всяка вечер да тичам у Злати, на гости на майка му и баща му? Laughing... и още какви ли не неволи... Скучно й е, виждам... търси деца, чуди се с какво да се забавлява... Аз съм все уморена.
Само се моля болестите да са по-малко или да са леки и да тръгва... и аз да си намеря работа, и тя да живее пълноценно.

# 101
  • Мнения: 1 426
Добре тогава нека поставим въпроса така с какво ще е по-лошо моето дете от детето на комшията, което ходи на градина?
Може да е по-лошо, може и да е по-добро, но тук, разбира се, градината няма нищо общо.
Със сигурност моите деца не са били учени на простотии, стиснатост и - не помня от първите ти постове на какви още лоши неща. Казвала съм го на различни места във форума и извън него: моите деца имаха щастието и късмета да попаднат в детската градина на прекрасни лелки и учителки и на съвсем свестни  деца с нормални майки и татковци. И определено съм сигурна, че градината им е дала повече, отколкото евентуално им е отнела.
И децата си обичаха градината. Случвало се е като съм компенсации и не ги заведа на градина, да ми се сърдят. И най-редовно вечер като ги взимах, ми казваха: нека да си поиграем още мъничко.

# 102
  • Мнения: 289
Дори бих казал, че детето може да има много повече разнообразие с родителя отколкото в градината.

абсурд, освен ако не е клоун.
имаш ли идея как протича един ден в градината? имаш ли идея колко ги занимават и на колко неща ги учат? виждал ли си тържество в детска градина? всеки път, когато има тържество плача от щастие и не мога да повярвам, че това е моето дете и че е научило толкова много. или пък в допълнителните занимания - в нашия случай английски и приложни изкуства.. отидох на открит урок.. децата могат да броят до 100 на английски... могат да пеят песнички.. е извинявай... и това е за 12 лв. на месец. кажи ми къде другаде ще си пратиш детето на английски за 12 лв? или гледачка за 2 лв. на ден?

Хайде не ме разсмивай сега. Детски купон винаги може да се заформи.
Извинявай но като няма кой да ги учи лелките ще ги учат.
Виждаш отдолу моя на колко години е той вече може да води съвсем нормален разговор с нас познава цветовете и правим и опити за броене, също така и песнички пее. Слава на Бог, че ме е благословил с такова прекрасно дете.
Има деца, които и на градина ходят а на три години едвам обелват по някоя дума.
Ей сега вече много, ама много се издразних. И ти виж отдолу моята на колко е - айде да знам много добре какво маже твойто на тези години. А детската градина е супер нещо. Всеки ден УЧИТЕЛКИТЕ /лелки са в яслите, но вие няма откъде да ги знаете тези неща, защото не събирате мнения, а само търсите поле за изява на някакви проповеди/ занимават и учат децата на различни неща. Това са хора с образование точно за да обучават деца и не случайно има 1 група на една възраст, втора група и т.н.
Ох че се ядосах. Само ще кажа - Мъж ми /главната буква не е грешка/ осигурява огромна финансова стабилност /нали така трябва?/, аз работя в собствена фирма, защото така искам. Дъщеря ми ходи на ясла от 2год., а от 3 годишна - на детска градина. Мога да си позволя не една, а три бавачки, но съм супер доволна, щастлива и каквото искаш, че детето ми ходи в дет.градина и то точно при тези учителки /това е важно, а не толкова базата или близост/отдалеченост от вкъщи/ Детето ми казва на една от учителките "моята дневна мама"
 Всъщност извинете, че толкова понаписах, а друг път ако някой иска да изказва мнения така категорично, не пускайте тема "за и против.....", а просто си напишете "Моите мисли и убеждения относно....." Peace

# 103
  • Мнения: 6 029

Хайде не ме разсмивай сега. Детски купон винаги може да се заформи.
Извинявай но като няма кой да ги учи лелките ще ги учат.
Виждаш отдолу моя на колко години е той вече може да води съвсем нормален разговор с нас познава цветовете и правим и опити за броене, също така и песнички пее. Слава на Бог, че ме е благословил с такова прекрасно дете.
Има деца, които и на градина ходят а на три години едвам обелват по някоя дума.

абе човек, аз ли не съм в ред или?
всеки ден ще заформям детски купони? да не мислиш, че имам нерви?! нормално е да прави нещата, които изброяваш. не е малък вече. нищо необичайно. моята дъщеря броеше до пет и на 1 година и половина. това не значи че са гении?!

# 104
  • Мнения: 102
Направо съм изумена,4е има майки с такива абсурдни категори4ни мнения за неща,за които сами признават,4е са некомпетентни.Възпитанието и поведението на всяко дете са толкова индивидуални,4е никога не бих си позволила подобна категоризация и сегментация на деца,спрямо това дали посещават детско заведение или не. Shocked

# 105
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Хайде не ме разсмивай сега. Детски купон винаги може да се заформи.
Извинявай но като няма кой да ги учи лелките ще ги учат.
Виждаш отдолу моя на колко години е той вече може да води съвсем нормален разговор с нас познава цветовете и правим и опити за броене, също така и песнички пее. Слава на Бог, че ме е благословил с такова прекрасно дете.
Има деца, които и на градина ходят а на три години едвам обелват по някоя дума.
Ауууу, изостанали сте! Моята брои до 5 и на български и на английски  Mr. Green

Блонди, наистина зависи и от детето, но деца, които не се вписват в атмосферата на градината, процентно са по-малко, а понякога и годините не ги променят особенно. Брат ми е бил такова дете и до ден днешен си е малко странна личност, добре че снахата е оправна Wink
На твое място аз бих пробвала. Но намери място, където ще са отзивчиви и ще разберът тревогите ти. Аз съм много възхитена от педагозите, на които попаднах първата година тук! Синът беше на 4 години и говореше само български. Не искаше и дума да се отворя, да ходи тук в детско заведение. Един ден го заведох, уж да видим и го оставих, до ден днешен ми напомня как съм го извъртяла тогава  Embarassed Много плака, но вечерта, лягайки си в леглото ми каза, мамо хайде и утре да пробваме на училище  Heart Eyes Не знам какво бяха правили госпожите 3 часа с него, хем не можеха да комуникират пълноценно, но имаше ефект! После на 6 години го записах в детски клуб, нямаше кой да го гледа ваканциите. Молеше ми се да не ходи, да съм го прибирала по-рано. След първото посещение вече ме питаше, защо толкова рано съм идвала да го взема Mr. Green
Малката и тя сега много скача и рита, като я оставям някъде. Сърцето ми се къса, но рано или късно ще трябва да свикне  Rolling Eyes

# 106
  • Мнения: 4 965
1. Мъжът ми изкарва достатъчно, за да си стоя аз вкъщи; аз изкарвам достатъчно, за да си стои той вкъщи - никой от двамата не би го направил, защото ни харесва да работим, да учим, да имаме "социални контакти", а и двойните финанси ни дават 2 пъти повече възможности; за нас би било прекалено голяма жертва да се откажем от собствените си личности, от професиите си и от годините в учене и упорита работа, за да се превърнем в придатъци на децата си, които след 15-20 г. вече няма да имат нужда от нас, а ние ще се чудим с какво да си уплътняваме времето;
2. бавачка или баба за мен не е добър вариант, защото по този начин децата са ограничени да контактуват само с 1 (често чужд) възрастен + срещите с различни деца в парка, а за мен е важно децата ми да общуват с повече деца (предпочитам да са едни и същи), както и с квалифицирани педагози; да свикват, че в обществото има определени правила и норми на поведение; отсега да учат различни неща, които аз вкъщи не мога да им дам/съответен преподавател ще може (не говоря да ги науча да говорят или да броят до 10, а за чужди езици, плуване, танци, спорт, рисуване и т.н.); да създават приятелства и да са сред свои връстници.

# 107
  • По-близо до звездите
  • Мнения: 274
Защо "за":
заради децата, с които може да осъществи контакти и заради различните забавни игри.
Защо "не":
заради честите болести (особено през есенно-зимния период) и агресивността на някои от децата.

Мисля, че синтезираното от всички мнения досега е (не защото някой ми е искал синтезирането, но за да се сложи край на препирането):
1. Всяко дете е различно и затова реагира на посещаването на ДГ по различен начин.
Една моя съседка си прибра детето още на третия ден, защото то така се беше изнервило и стресирало и такъв рев му беше ударило, че и тя се изплаши от ситуацията. Такива ексцесии можели да доведат до нощни кошмари за дълго време Sad
Друга пък беше от първия ден с грейнало лице, защото хлапето се отпуснало и няма и досега никакви проблеми.
2. МНОГО ЗАВИСИ ОТ ДЕТСКАТА ГРАДИНА. Защото в някои детски градини персоналът е образцов колектив за пример, докато в други ДГ лелките мислят само как да им повишат заплатата  newsm11. Лошото е, че не навсякъде се държат добре и ако искаш повече подробности, те гледат като извънземно от Кей пакс
3. Наскоро се замислих относно болестите и митът за заздравяване на имунната система. Ако редовно си блъскам колата и се отнасям към нея зле, много скоро вместо да се е заздравила, най-много да си имам трошка за каране bash
Странно ми е тогава, как като разрушаваш една имунна система с непрекъснато излагане на болести и тровиш организма на детето с антибиотици редовно, му изграждаш ЗДРАВА имунна система Shocked
Аз го сравнявам с това, да си блъскам редовно детето пред колите с цел да го науча да пресича правилно. Ее , голяма работа за два счупени крака и един пукнат череп - ама се  е научило да пресича newsm44
4. Майките искат да ходят на работа и затова пращат децата си на ясла или градина. Отдавна търся тайната на това, как, като си изморена след 8 часа работа и си ходила да пазаруваш, успяваш да приготвиш вечерята, да погледнеш дома си и да обърнеш качествено внимание на детето си, когато то иска да го получи, за да сподели преживяванията от деня?!
Аз, по-скоро бих искала първо да се погрижа за себе си и да си почина, защото възрастта ми не е голяма, но някои болежки ме побутват оттук-оттам. Искам да се занимавам с външни от семейството дейности, но ми е малко трудно да си представя как бих успяла да ги съчетая Thinking Може би е въпрос на организация newsm78
  Мисля си, че много зависи приемането на различното от вашето мнение от това, кой пише постинга. Защото виждам, че към някои от поддръжниците на идеята "антиДГ" сте по-благосклонни, отколкото към други  smile3505 . Дали само така ми се струва. newsm78
Извинете за дългия постинг; той не е с цел да постави крайно мнение или да засегне някого - просто мисля, че сме хора, достатъчно надраснали себе си и поради това способни да чуят и приемат (макар и да не одобряват) мнението на останалите себеподобни newsm51 hug

# 108
  • Мнения: 294
Мисля, че има много теми изписани по въпроса "ЗА" и "Против" ДГ. Според мен е малко безмислено да се спори, защото повечето хора не си променят мнението Rolling Eyes. Самият автор на темета си противоречи - хем му е "твърдо" мнението, хем "ако има доставъчно аргументи" щял да си го промени Shocked newsm78.
Аз съм "ЗА" ДГ и мисля, че е добре децата да я посещават. "Против" яслата съм, освен ако не е наложително.
Съгласна съм също, че много зависи дали е добре едно дете да посещава ДГ от неговия характер и разбира се от самата ДГ (като качество).
Сега малко оф темата, но както обикновено, когато се говори за посещаване на ДГ/ясла от децата се коментира дали майките са работещи или не, и съответно как работещите майки "не успяват да се грижат и възпитават добре" децата си. #Crazy По този въпрос мисля, че дали майката работи или не това не е толкова важно за грижите и възпитанието на едно дете, а много по-важно е какви са принципите, моралните разбирания, възможностите, желанието и старанието на една майка във възпитанието на децата.

# 109
  • Мнения: 7 404
... Там децата се учат и на ТОЛЕРАНТНОСТ.Приемат,че има различни хора и не обиждат ...

Противоречиш си  Simple Smile ако ги учеха на това, нямаше да сме свидетели на ...

... подобни "сценки" ежедневно в ... ДГ-ни ...

 
Изобщо няма противоречие.АЗ говоря за "възпитанието" дадено от някои родители.Съгласете се,че примера им трудно се коригира.А какво ,вие само на възпитанието в ДГ ли разчитате?!
              Не убеждавам никого да дава детето си в ДГ ,а само коментирам.Всяко нещо има и + и - .Не може да се каже,че в един от двата случая детето ще превъзхожда другите по нещо.Когато се тръгва от позиция "просташките" семейства,чийто деца ходят на ДГ,какво очаквате да прави това дете сред връстниците си ? Никой не може да отрече,че не винаги родители ,които са с по- ниски доходи  са простаци /както между другото считат повечето от така наречените "непросташки семейства/.
              Като цяло мога да кажа със сигурност,че повечето от нас не знаят какво точно се прави в ДГ.Да не говоря,че не се интересуват дори .Единственото което правят със сигурност е да мърморят.Не отричам и не оспорвам,че има и хора от персонала ,чието място не е там,но питам - къде няма подобни?! Навсякъде се сблъскваш с некъдърници.И каква точно е вината на хората,които си вършат работата ,както трябва?Защо трябва да се носят негативите от поведението на тези,които просто трябва да си търсят друга работа.Лично аз винаги съм отправяла обвиненията или претенциите си към точно определен човек в ДГ или у-ще и никога към всички.И обикновено съм си решавала проблема.С една дума не може да се отрича тотално нещо без да се помисли малко.
              Следейки темата аз просто се замислям - защо трябва да дам детето си в частна детска градина  newsm78 - там в повечето случаи работят хора от общинските и държавни градини. Тогава като се оплаквам от тях каква ми е ползата да дам детето си пак при тях само ,че срещу доста по-голяма сума от 40 лв? Учителките не получават по-големи заплати от тези в общинските ДГ,получава сумата собственика.Защо ли съм убедена,че той едва ли би могъл да види всичко /почти като директора в общинската ДГ/.Я, казвайте сега - не е ли по-добре да си намеря детегледачка срещу 300 евро вместо частна ДГ?  Mr. Green  bouquet

# 110
  • Мнения: 346
Твърдо ЗА детската градина.
 Аз самата не съм ходила на градина и си спомням, че много съжалявах за това  Cry

Децата ми ходят в 22-ро ОДЗ в Люлин - градината е чудесна, учителите и поощният персонал са перфектни, директорката е изключително ерудирана жена - пример за Мениджър в образованието!

Децата ми се чувстват страхотно там. Големият ми син (вече за втори клас) все ми казва: "Мамо, така ми се иска още да съм в градината...", малкият с голяма радост ходи там -  иска да го водя пръв и да го взимам последен  Hug

През януари ще подавам молба да чакам ред за ясла и за госпожицата (третото ни зайче). Мисля да запазя място, а да я пусна чак към 2,5 г, защото смятам, че децата до 2,5-3 годинки трябва да са гледани у дома - малки са още, изискват специално, индивидуално внимание, а не отглеждане в група.

Успех на всички мами   bouquet

# 111
  • Мнения: 4 965
1. при моите дца, специално - няма връзка между ходенето на градина и болестите - почти не болдуват, а наистина сериозните болести /една варицела и една диария/ хванаха от братовчедите си по време, когато не ходеха на градина /братовчедите им не посещават/;
2. след 8-часов работен ден не се прибирам изморена, а нахъсана и тонизирана /работата ме зарежда/, а после вечерта е на децата ми и на семейството ми; с такива неща като пазаруване, готвене и т.н. не се занимавам, а и не ходя из къщи с парцала; вечерта съм спокойна и отдадна на децата си - разходки, сладкарници, паркове, игри и т.н. /докато стоях известно време вкъщи, през деня се инервях, иморявах - особено от бездействието, а вечер нямах желание да ходя никъде с мъжа ми и с децата - чувствах се като затворничка/.

# 112
  • Мнения: 46 551
За различните нужди и аз мога да кажа нещо. Всички сме различни и имаме различни нужди. Но когато сме в колектив, се налага да се съобразяваме. Когато децата ни тръгнат в първи клас, пак ще имат различни нужди, от това да стават в 6:30, за да са в 8 ч. на училище, нали? И тогава, кво правим?

Именно. Цял живот все ще се съобразява с някой. Искам да живее свободно, колко то се може по-дълго, за мен 3-4 годишните са си бебета, не виждам защо да приинявам това на едно бебе, ако мога да й позволя да е на свободен режим. Когато иде в 1 клас ще е на 7, малко по-лесно можеш да обясниш на едно 7 годишно защо трябва да се вдигне по тъмно, вместо да се наспи.
А за възрастните хора- това пък е съвсем друг въпрос, имат причини, които ги мотивират за това да се съобразяват с колектива, не е насила, най-малко заплатата след свършената работа ...

... А какво ,вие само на възпитанието в ДГ ли разчитате?! ...

Най-малко на това разчитам  Wink
Написах, че си противоречиш, защото каза, че авторът на поста е нетолерантен и по това си личи, че не е ходил на ДГ ...

ох, аз и сега имам нужда. Кажи на шефа.

... вЕрвам, не си на 3, тогава му е било времето, сега ще стискаш зъби  Mr. Green

# 113
  • Мнения: 5 468
Когато иде в 1 клас ще е на 7, малко по-лесно можеш да обясниш на едно 7 годишно защо трябва да се вдигне по тъмно, вместо да се наспи.
То ще се наспи, когато стане в 7 и вечерта ще си легне в 21-22 ч. От 21-22 до 7 сутрин има цели 9-10 часа за спане. Дори като свикне първата седмица с този режим, ще се събужда самО в 7... биологичен часовник.
И едно 4 год. дете в никакъв случай не е бебе. Ще видиш, като стане на толкова, как няма да иска да седи в къщи сама.
Ама нейсе... не искам да споря с теб за или против градината. Всеки да прави, каквото ще. Приета е, твое си е решението да я пускаш в градина или не. Аз съм сигурна, че София ще ходи с голям ентусиазъм на ДГ. Направо съм убедена.

# 114
  • Мнения: 46 551
Аз лично нямам биологичен часовник, не мога да разчитам, че тя има  Stop

... Аз съм сигурна, че София ще ходи с голям ентусиазъм на ДГ. Направо съм убедена.

Тя навсякъде ходи с ентусиазъм  Crazy

# 115
  • Мнения: 27 524
Когато иде в 1 клас ще е на 7, малко по-лесно можеш да обясниш на едно 7 годишно защо трябва да се вдигне по тъмно, вместо да се наспи.

Уф, това със ставането за мен беше жива мъка. Не за друго, а заради принудителното събуждане. Мразя го това и както синът ми спи до 10-11 сутрин, горкия като трябва да става за училище.  Sad Нечовешко рано са го направили, малките би трябвало да почват малко по-късно  Crossing Arms

# 116
  • Мнения: 2 768
     Я, казвайте сега - не е ли по-добре да си намеря детегледачка срещу 300 евро вместо частна ДГ?  Mr. Green  bouquet

Не е, разбира се! Голямата ми дъщеря беше в ЧДГ (преместена от държавна ДГ, така че правя разлика м/у двете) сега и малката ще бъде в същата.
Разлика има, и то огромна - от гледането, заниманията та до храната.
Но това си е отделна тема.

# 117
  • Мнения: 7 404
Не е, разбира се! Голямата ми дъщеря беше в ЧДГ (преместена от държавна ДГ, така че правя разлика м/у двете) сега и малката ще бъде в същата.
Разлика има, и то огромна - от гледането, заниманията та до храната.
Но това си е отделна тема.
Отделна тема ,но е свързана с тази.Що ли познавам много добре системата и хич не ми се вярва на това което се вижда от пръв поглед .По-горе пише,че учителите са с 30-год стаж.Къде са го придобили ? В тези градини , от които се оплакваме.И какво с магическа пръчка ли са се променили? Финансовия стимул в ЧДГ е почти като този в държавните,в дадени случаи и по-лош.Какво определя по-доброто гледане и всичко останало ? Отговора е еднозначен поне за мен - човека,който ти гледа детето. Така,че според мен, не е важно дали градината е частна или общинска, и дали детето ти се гледа от детегледачка ,а е важно кой го гледа.И в най-скапаната градина може да има учител по призвание и в най-елитната  частна или общинска- пълен некадърник.А що се отнася до битовите условия - не винаги и в частните са на необходимото ниво - имам на ум така необходимата градина,в която да се извеждат децата.Всеки ден минавам покрай една ЧДГ с огрмен строеж до нея и с напълно непочистен двор.Не ми се иска детето ми да е там ,та ако ще столчетата и масичките да са златни. Mr. Green За персонала - не коментирам след като не си е почистил дори двора. Mr. Green
              За да не спорим напразно предупреждавам , че просто коментирам темата и изказвам размислите си по въпроса без да убеждавам някой да се съобразява с тях. Peace  bouquet

# 118
  • Мнения: 2 768
Сега пак не по темата, ама от ЧДГ до ЧДГ изглежда има разлика.

В тази, за която говоря от лични наблюдения, учителките са млади (някои дори и по-млади от мен) и са страхотни като педагози!

Не че правя реклама, то и без това за там има списък за чакащи тройно по-голям от приема им.

# 119
  • Мнения: 46 551
... И какво с магическа пръчка ли са се променили? ...

Колкото и да е добър един учител, ще се справи по-добре с 10 деца, отколкото с 30, примерно.

# 120
  • Мнения: 3 886
Аз съм ЗА .Но не и за частна Peace

# 121
  • Мнения: 2 768

Учителките не получават по-големи заплати от тези в общинските ДГ,получава сумата собственика.



И с това не бих се съгласила. Разликата в цената отива освен всичко останало и за по-добра храна, което за мен поне, е много важно.

# 122
  • Мнения: 7 404
И с това не бих се съгласила. Разликата в цената отива освен всичко останало и за по-добра храна, което за мен поне, е много важно.
Е,аз не те убеждавам само споделям преки наблюдения.Познавам и млади учителки в ЧДГ и стари / т.с. с повече педагогически стаж/ и мога да ти кажа,че нито една не получава повече от учител в общинска ДГ.Даже им се налага да изискват това заплащане.Ако се "запънат" обикновено са уволнени.Познавам и такива,които чакат за място в общинска градина и сега работят в частна.А за храната също можем да поспорим....и там съм видяла маргарин на филията,а е изписано масло в менюто.Така,че съм убедена,че освен всичко този собственик трябва и печалба да има. Mr. Green
Колкото и да е добър един учител, ще се справи по-добре с 10 деца, отколкото с 30, примерно.
          Тук просто трябва да се направи една мааааааааааалка разлика.Обикновено тези 10 деца са от различни възрасти и трябва доста по-добър педагогически опит и умения за да ги организираш отколкото 20-25 деца от една възраст.Който е имал нещо общо с отглеждането на деца много добре го знае.А освен всичко си има и особености на организация на заниманията и възрастови особености на децата-индивидуалност и т.н.Питам аз ако 2-3 деца са под 2 години ,а другите на 4-5 как организираш заниманията????Или 2-годишните ги слагаш в ъгъла и работиш с по-големите? Mr. Green
                        За да не обидя някой отново предупреждавам,че просто споделям впечатления от преки наблюдения.Не твърдя,че това става във вашите ЧДГ,но със сигурност твърдя,че познавам деца,които са посещавали ЧДГ ,а в момента са в общински и са много по-доволни. Peace  bouquet

# 123
  • Мнения: 5 362
За детска градина. Децата се учат на самостоятелност, на ред, общуват с други деца и т.н.
Peace
Твърдо За съм и аз.

# 124
  • Мнения: 2 567
В частните градини съвсем не е задължително една госпожа да се занимава с 10 деца на различни възрасти.
Там, където моята беше предучилищна, децата бяха разделени на 3 възрастови групи. А не бяха повече от 15 деца. И тези 15 деца имаха не един учител, а трима, като всеки си отговаряше и обучаваше неговата си възрастова група.

# 125
  • Мнения: 7 404
В частните градини съвсем не е задължително една госпожа да се занимава с 10 деца на различни възрасти.
Там, където моята беше предучилищна, децата бяха разделени на 3 възрастови групи. А не бяха повече от 15 деца. И тези 15 деца имаха не един учител, а трима, като всеки си отговаряше и обучаваше неговата си възрастова група.

  Ха,ха. Laughing И аз си имам у дома такава ЧАСТНА детска градина и сме на 4 деца от различни възрасти 6 човека. Mr. Green  bouquet Като включа и съседчетата направо сме ЧАСТНО ОДЗ. hahaha Joy Joy Joy А братовчедите идват на зелено училище. Twisted Evil Peace  bouquet Пропуснах и ЧАСТНАТА ясла започва от 2-месечна възраст. Laughing

# 126
  • Мнения: 2 567
Ами нещо не виждам връзката, ама както и да е   Mr. Green  bouquet

# 127
  • Мнения: 193
За.
Каква е алтернативата, да седят в къщи до тръгване на училище!?
Синът ми тръгна на ясла /частна/. За три дни се научи да казва "моля" и "благодаря". Има голям напредък с гърнето. Неща, на които се опитвам да го науча отдавна ...... Сутрин тръгва с удоволствие за яслата. Вече нямам колебания за решението си да го пусна на ясла.
Не деля яслите/градините на държавни и частни, а на добри и кофти. 

# 128
  • Мнения: 2 292
Аз съм ЗА .Но не и за частна Peace

и аз.

# 129
  • Мнения: 2 768
                        За да не обидя някой отново предупреждавам,че просто споделям впечатления от преки наблюдения.Не твърдя,че това става във вашите ЧДГ,но със сигурност твърдя,че познавам деца,които са посещавали ЧДГ ,а в момента са в общински и са много по-доволни. Peace  bouquet


Никак не съм се обидила, свикнах, че във Форума често се спори ей тъй за спорта без никаква представа за същността на спора.
 
В случая казвам, че аз не само съм минавала или говорила с някой имащ нещо общо с ЧДГ, ами всеки ден съм била там от 9 години насам (брат ми беше в тази градина и начално училище, след това и дъщеря ми).
Там има педагози от самото й начало, т.е от близо 15г работещи. Колко им плащат  - не зная, но е факт, че са там и съвестно работят.

И изобщо защо си мислиш, че лесно се взимат пари на клиент? За да задържат този интерес вече толкова години, все има защо, още повече, че обучение спокойно може да се получи навсякъде безплатно. И колко, мислиш, струва издръжката на едно дете в Детско Заведение, та правиш сметка на кого в джоба отивали парите.

Или, както каза една приятелка, минах със самолет през Малдивите, ама хич не ми хареса, имайте едно наум като ходите  Mr. Green

# 130
  • Мнения: 193
Ако това е принципна позиция, съм любопитна за аргументите.
Синът ми беше приет в общинска ясла /единствената по-свестна в квартала/ в група с още 30 деца. Не го записах, въпреки че за това ОДЗ е голям интереса, въпреки атрактивната такса и въпреки близостта до дома ни. Това съотношение персонал/деца не е здравословно и за двете страни.
Обикалях и частни ясли и мога да кажа, че харесах 3-4. Изборът беше труден. Не съжалявам за решението ни. По всичко личи, че детето ни се чувства добре на това място. За сравнение за група от 10 деца там се грижат 3 момичета.  
Още веднъж казвам, че категориите за мен не са частни и държавни градини. 

# 131
  • Мнения: 14 654
Все пак въпросът беше за или против градината, а не частна или държавна Simple Smile

# 132
  • София
  • Мнения: 13 209
Извинявай но като няма кой да ги учи лелките ще ги учат.
Shocked Shocked Shocked
Май не си наясно с образованието на персонала в градината.... Rolling Eyes

# 133
  • София
  • Мнения: 13 209
А питам се аз защо пусна темата? Да чуеш мнения, да спориш конструктивно, или просто да изкажеш мнението си  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Или за статистиката.... изобщо не схващам. Все едно аз да задам някакъв въпрос и да започна ожесточено да защитавам тезата си, все едно някой се е поинтересувал живо от моите виждания... Mr. Green

# 134
  • Мнения: 46 551
А питам се аз защо пусна темата? ...

Е как защо Mr. Green
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=198352.0 

# 135
# 136
  • София
  • Мнения: 13 209


Ахъъъъм.... сега ми стана ясно! Той човека явно е надушил, че когато даден потребител достигне даден ранг получава дадена награда.... хахахахахах Нъл тъй! Кажете вие с големите рангове...  Joy

# 137
  • Мнения: 46 551
Vache, с моя потенциал, ако имаше награда, просто не можеш да си представиш колко поста щях да имам  Whistling Blush

# 138
  • София
  • Мнения: 13 209
Vache, с моя потенциал, ако имаше награда, просто не можеш да си представиш колко поста щях да имам  Whistling Blush

Виждам, всичко виждам аз.... страшния мод... брррррррррр Twisted Evil

# 139
  • Мнения: 5 183
Никол, с твоите 13 хиляди и кусур постинга ... направо нямаш стигане  bowuu  smile3523
Спри се, бе моми4е  Mr. Green
Гледай, 4е на хората им е дерт, 4е не могат да те стигнат.   smile3534  newsm39
А ти какво си траеш, а не кандидатстваш за някой върховен ранг на база активност във форума   smile3508 newsm47

# 140
  • Мнения: 2 768
Все пак въпросът беше за или против градината, а не частна или държавна Simple Smile

До някъде е общ въпросът, твърди се, че еднакво лоши са и частните и държавните ДГ.

# 141
  • Мнения: 5 183
Синът ми ходи в 4астна детска градина. Доволна съм много - материалната база е много добра, храната също, грижат се много добре за тях, нау4ава много неща. Нау4иха го на 4 години азбуката, да пише някои думи, името си, цифри, рисуват, правят експерименти, водят ги на разходки, в зоологи4еската градина, на плаж, в библиотеката да взимат книги за в градината, има дни в които помагат на готва4ката в кухнята да правят пици, мъфини, сандви4и. Имат урок по музика всяка сряда, джим всеки вторник и таекуондо всеки 4етвъртък. Синът ми обожава детската градина. Запо4на да ходи там на 3,5 години. Преди тази възраст не бях готова да го дам. Той май е бил готов, ала на мен ми трябваше време да свикна с мисълта, 4е няма да сме ве4ноз аедно  Rolling Eyes Heart Eyes

# 142
  • Мнения: 668
На мен пък ми става жал като виждам деца, които вместо да са в ДГ с връстниците си, се държат за ръката на баба /мама/, играят си сами или с баба /мама/. Струват ми се едни такива тъжни и затворени, прекалено сериозни за възрастта си. Освен това според моите наблюдения, деца, които не ходят на ДГ са ужасно лигави и глезени. Не казвам, че всички са такива, но аз съм срещала само такива.

Последна редакция: ср, 20 юни 2007, 13:07 от Tari Faelivrin

# 143
  • София
  • Мнения: 249
Аз имам две дъщери. Голямата в момента е на 7 г. Когато навърши 3 г., бях абсолютно против детските градини и останах да си я гледам у дома. Тогава се роди и малката. И започна истинският ужас. Скука до безсъзнание за голямото ми момиче. Покрай грижите за бебето нямах време да й обръщам внимание и тя започна да се "вбебенява". Записах я на градина едва на 4,5 години. Цяла година й трябваше, за да свикне. Много проблеми имаше с адаптацията и с контактите с другите деца. Всяка сутрин плачеше преди да тръгне. Малката си дъщеря дадох в градината едва на 2 г. Свикна изключително бързо. Много е контактна и се оправя във всяка една ситуация. Много по-зряла е, отколкото беше сестра й на тази възраст.
Разказвам всичко това, за да подчертая колко грешно е децата да се държат у дума. Нужни са им социални контакти. Това оказва влияние върху цялостното им развитие и върху формиране на характерите им.
Аз съм ЗА детската градина! С две ръце!!! Тя възпитава много качества у децата. Дори и отрицателните емоции там са важни! Повярвайте ми.

# 144
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От последното мнение ми се струва, че авторът трябва да си направи много изводи. Трябва да се опитат и двата варианта за да имаш обективна и реална преценка на нещата. Само с гледане отстрани не става.

И как моето дете ще играе с деца, като в радиус няколко километра няма детски площадки, освен на две заведения? А лятото другарчетата биват командировани по бабите и не остава никой.

# 145
  • Мнения: 5 468
Трябва да се опитат и двата варианта за да имаш обективна и реална преценка на нещата.
Разбира се. Аз това говоря на една другарка Wink (тя ще се сети коя е). Ами дай възможност на детето да избере, какво иска - в къщи или в градината? Ако не свикне с градината 1 месец - добре, дръж го в къщи до първи клас. Но ако е контактно, отворено дете, което има нужда от други деца и допълнителни занимания, що трябва да дреме в къщи пред телевизора самО?

На мен пък ми става жал като виждам деца, които да са в ДГ с връстниците се държат за ръката на баба /мама/, играят си сами или с баба /мама/.
И на мен ми е жал.
Особено пък на нашето кафе, какво става. Майка с дете на 4-5 години, всеки ден го води със себе си там. Тя си има една малка компанийка, с която играят на карти. Часът е 14 ч. и няма никакви деца там, само нейното 4-5 годишно само момиченце. Скучно му е и постоянно ходи да дърпа майка си, за това, за онова, мрънка, шушука й нещо... Майката се вбесява и почва да го гони. Отивай на пързалката, отивай в къщичката, отивай в пясъка, не ми досаждай... и т.н.
Егати... що не го дава на градина? Всеки път като ида, то е там "с нея".

Разбира се, може да е боледувало много често, като моето и да го е спряла от градината.

# 146
  • Мнения: 6 039
за детската градина Peace Peace Peace
/въпреки, че се замислям да си построя собствена/

# 147
  • София
  • Мнения: 650
Опитала съм и двата варианта- и в детска градина и в къщи и съм твърдо против детската градина, но при наличие на добра алтернатива за гледане на детето в домашни условия. Лично за себе си съм намерила такава и мога да кажа, че децата ми са много контактни, усмихнати спокойни и отворени към света, научени са на дисциплина, ред и самостоятелност от нас /родителите им/ и не изпитват никакви затруднения в общуването с връстниците си. Точно тук във форума ежедневно чета за родители, недоволни от изстерясали лелки и учителки в градините и много рядко попадам на теми в които родителите хвалят децата си за постиженията им, придобитите умения и изявите им в детската градина /май такава тема въобще не съм срещала/. 

# 148
  • Мнения: 252
аз съм ЗА детската градина. на моето дете му е скучно в къщи, а на детската площадка са само малки деца, и не и е интересно да играе с тях.

# 149
  • Мнения: 46 551
...
И на мен ми е жал.
Особено пък на нашето кафе, какво става. Майка с дете на 4-5 години, всеки ден го води със себе си там. Тя си има една малка компанийка, с която играят на карти. Часът е 14 ч. и няма никакви деца там, само нейното 4-5 годишно само момиченце. Скучно му е и постоянно ходи да дърпа майка си, за това, за онова, мрънка, шушука й нещо... Майката се вбесява и почва да го гони. Отивай на пързалката, отивай в къщичката, отивай в пясъка, не ми досаждай... и т.н.
Егати... що не го дава на градина? Всеки път като ида, то е там "с нея" ...

Е, ама ти говориш за времето, когато всички, включително в градината спят следобеден сън. Това, че то не иска да спи си е негова работа  Peace На същото това дете няколко часа след като си тръгнеш му става интересно, защото е пълно с деца. Има си часове, в които е скучно по площадките, то и в градината, ако отидем в 21 ч. няма да има живо дете, предполагам  Mr. Green

# 150
  • Мнения: 2 567
Никол е права. Какво прави това дете в 14 часа на площадката. Явно майка му не иска да изпусне лафа и затова то е там. По това време и децата в градините спят и не се забавляват. Ако майката на това дете, по това време го занимава вкъщи нещо  и излезне малко по-късно на детето със сигурност няма да му е вече скучно. Но явно на майката не и се стои вкъщи. Сама си е виновна, а не детето, че да му пък се и кара.
Игрите както и в градината са рано сутрин и след следобедния сън.
И при моята беше така. Следобедите понеже не спеше си играеше с кухните или куклените къщи, или рисуваше, или се учеше да чете. Това време - от обед до към 5 часа го уплътняваше много добре и дори за миг не е показвала признаци на скука. И след това почваше играта  Simple Smile

# 151
Предучилищната (или 4та група в ДГ) е задължителна. Акодетето няма възможност да свикне в по-различа от домашната среда предварително, първи клас е много голям стрес за него.
Синът ми го пратих на градина 4та група, точно поради тази причина, тогава още не беше задължителна предучилищната. В първи клас той имаше съученик, който всяка сутрин е плачел за мама...
А кога трябва да тръгне детето - според мен когато тръгват и другит деца. В противен случай то ще попадне в среда, в която другите деца вече са посвикнали и са се адаптирали донякъде, те са придобили опит и се справят с всекидневието. По-добре е да влезе в този колектив, когато другите са също тъй уплашени и неопитни.

# 152
  • София
  • Мнения: 249
Моето мнение е, че детето трябва да тръгне на градина около 2.5-годишна възраст. Тогава вече не е толкова зависимо от майка си и има нужда от общуване със своите връстници. Вярно е, че колективът се оформя още от самото начало и ако вашето дете попадне във вече оформен колектив, трудно ще успее да се приобщи. Децата вече ще си имат свои групички и няма да го приемат в тях. Дъщеря ми мина през това и до ден-днешен е затворено и плахо дете. Попадна в колектив на вече 2 години, където постоянно я наричаха "новото момиче".

# 153
  • Мнения: 5 468
Моето мнение е, че детето трябва да тръгне на градина около 2.5-годишна възраст. Тогава вече не е толкова зависимо от майка си и има нужда от общуване със своите връстници. Вярно е, че колективът се оформя още от самото начало и ако вашето дете попадне във вече оформен колектив, трудно ще успее да се приобщи. Децата вече ще си имат свои групички и няма да го приемат в тях. Дъщеря ми мина през това и до ден-днешен е затворено и плахо дете. Попадна в колектив на вече 2 години, където постоянно я наричаха "новото момиче".
И аз така мисля Peace. С малка разлика за възрастта за тръгване. В градината приемат от 3 год. възраст и оттогава мисля, че е нормално да се тръгне "в обществото".

# 154
  • Мнения: 2 768
Моето мнение е, че детето трябва да тръгне на градина около 2.5-годишна възраст. Тогава вече не е толкова зависимо от майка си и има нужда от общуване със своите връстници. Вярно е, че колективът се оформя още от самото начало и ако вашето дете попадне във вече оформен колектив, трудно ще успее да се приобщи. Децата вече ще си имат свои групички и няма да го приемат в тях. Дъщеря ми мина през това и до ден-днешен е затворено и плахо дете. Попадна в колектив на вече 2 години, където постоянно я наричаха "новото момиче".
И аз така мисля Peace. С малка разлика за възрастта за тръгване. В градината приемат от 3 год. възраст и оттогава мисля, че е нормално да се тръгне "в обществото".


Аз може и да се потретя, ама в Холандия (а и за Белгия съм чувала), от 3-годишни децата тръгват на задължително училище.
Преди това пак повечето посещават ясли (от бебета). Там се смята за грешка дете да се отглежда у дома, и искаш-неискаш те задължават да го пратиш от 3г на ДГ (наречена "училище")

инфото ми е от 1-ва ръка, изпратих гости от Холандия вчера

# 155
  • Мнения: 27 524
(а и за Белгия съм чувала), от 3-годишни децата тръгват на задължително училище.
Преди това пак повечето посещават ясли (от бебета). Там се смята за грешка дете да се отглежда у дома, и искаш-неискаш те задължават да го пратиш от 3г на ДГ (наречена "училище")

Слава Богу за Белгия не е задължително. Яслите започват от 3 месеца, да. Т. нар. училище от 3 годинки и от 6 - първи клас. Не е задължително обаче при нас. Те ще ми кажат кога ще си дам детето някъде, ама ха  Close
Как няма да го смятат за грешка, като раждат на 35-40 години 3, 4 или 5 едно след друго, имат кариера и майчинството е само 3 месеца. Нямат избор.  Mr. Green

# 156
  • София
  • Мнения: 1 877
Аз съм против детската градина! За момента имам възможността да НЕ давам детето си и това много ме радва. Няма болести (най-вече!!!), обидни думи, стрес и тнт... А детето ми е много много контактно, весело и интелигентно и по никакъв начин не мисля, че изпуска нещо съществено от не-ходенето на детска градина.

По детските площадки общува с деца ежедневно. От съвсем скоро започнах да я водя на танци, от есен ще запишем балет (по нейна инициатива), ще се пробвам са английски (само ако й е интересно) и други забавни неща, които пожелае.

Убедена съм, че гледането вкъщи не ограбва детето ми, а по-скоро му дава много!!!

# 157
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
ЗА детската градина съм,ако не боледуваше толкова много там.

Именно там се отказа от дневният си памперс
-там се научи да бъде самостоятелен
-там се научи да общува със децата
-там се научи да рисува
-научи се да отстоява позицията си

Има и още куп неща.
Ето сега,беше болен и две седмици си е във къщи,ама хич не му се стои във къщи,иска на градината и сам пита,кога отново ще го водим там.
Ако нямаше желание да ходи,ако всеки ден го водех със ревове и писъци,най-вероятно нямаше да го пусна повече.И без това съм си във къщи със малката и щях да си ги гледам и двамата.

# 158
  • Мнения: X
Такааа и какво стана сега, ми той автора на темата си пише, сякаш да убеждава сам себе си колко зли, зли лелички са тия в детската градина и какдечицата цял ден плачат мама да дойде да ги вземе от това лошо, лошо, ама много лошо място. А колко точно пъти пусна детето си на градина/ясла, че да прецениш дали то също иска да си седи вкъщи. И не ми ги говорете тия колко е забавно с мама вкъщи и как пълноценно си общуват децата - дрън дрън! И аз съм гледала дете с огромно старание какво ли не правех, за да му разнообразя ежедневието, ама след година и половина положението става различно. И аз се притеснявах много от яслата, а тя се оказа манна небесна! Такава положителна промяна в детето ми не съм очаквала, а знаете ли как протича един ден в яслата/градината. А колко пъти децата Ви са Ви учили на някоя подвижна игра, която са научили в градината и колко пъти сте виждали гордостта им от това.
Айде сега, никоя майка не може пълноценно, в продължение над три години, ежедневно да внася такова разнообразие на детето си. По мои наблюдения има вечно висящи по градинките майки, но те си висят там за свое, а не за детско разнообразие. И какво прави майката, когато детето няма такава нужда от нея. Или ще ми кажете, че жена стояла си 5 години вкъщи е точно същият професионалист, какъвто е била преди? 
Много мога да пиша по темата , но ще спра до тук. Мисля, че хора, които не са опитали няма как да знаят какво е туй чудо градината, че и да се изказват тъй компетентно какви простаци са децата там!

# 159
  • Мнения: 6 461
Аз съм ЗА детската градина.
Цитат на: ivka10
-там се научи да бъде самостоятелен
-там се научи да общува със децата
-там се научи да рисува
-научи се да отстоява позицията си

Peace

А що се отнася за играта... Grinning в къщи не мога да му предоставя възможността всеки ден  да играе с  около 25  и повече деца...



# 160
  • 1st floor
  • Мнения: 9 122
На мен пък ми става жал като виждам деца, които вместо да са в ДГ с връстниците си, се държат за ръката на баба /мама/, играят си сами или с баба /мама/. Струват ми се едни такива тъжни и затворени, прекалено сериозни за възрастта си. Освен това според моите наблюдения, деца, които не ходят на ДГ са ужасно лигави и глезени. Не казвам, че всички са такива, но аз съм срещала само такива.

и аз така ги виждам нещата!!! Peace
и в първи клас , повечето от тях , трудно се вместват в колектива...

# 161
  • Мнения: 6 461
До колкото знам четвърта група в градините е задължителна ...нали се води предучилищна Thinking ,а и училищата я предлагат.
Или греша Thinking

# 162
  • 1st floor
  • Мнения: 9 122
До колкото знам четвърта група в градините е задължителна ...нали се води предучилищна Thinking ,а и училищата я предлагат.
Или греша Thinking

права си! Peace
поправка - трудно свикват в предучилищната група...

# 163
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

Аз може и да се потретя, ама в Холандия (а и за Белгия съм чувала), от 3-годишни децата тръгват на задължително училище.
Преди това пак повечето посещават ясли (от бебета). Там се смята за грешка дете да се отглежда у дома, и искаш-неискаш те задължават да го пратиш от 3г на ДГ (наречена "училище")

инфото ми е от 1-ва ръка, изпратих гости от Холандия вчера

Това не е вярно!!!  Naughty Задължително е детето да тръгне на училище на 5 години, но има право да го посещава от 4 ( много родители избират този вариант, тъй като не им струва пари ). Нарича се училище, но на практика 1 и 2 група са като предучилищна: не се набляга на учене, като четене, писане и т.н

Ясли: жените избират да дадат детето в такава, ако работят и то ходят максимум 3 дена, тъй като търсят вариант с гледане от баба или гледачка, работят 2-3 дена в седмицата, много мъже също взимат 1 ден почивка.

Детска градина ( тук се нарича зала за игра): посещава се от децата, ако родителите искат и колкото искат. Много от тях решават да ги водят за 1 сутрин или дори за часове, за да се развива социалното общуване на детето. Никой не те задължава детето да посещава такова място.

# 164
  • Мнения: 5 468
И не ми ги говорете тия колко е забавно с мама вкъщи и как пълноценно си общуват децата - дрън дрън!
Направо дрън-дрън..., ама те си вярват - това е най-важното. За себе си са забавни hahaha hahaha и на детето трябва да бъдат Crazy hahaha.

# 165
  • Мнения: 2 270
ЗА детската градина съм,ако не боледуваше толкова много там.



Има и още куп неща.
Ето сега,беше болен и две седмици си е във къщи,ама хич не му се стои във къщи,иска на градината и сам пита,кога отново ще го водим там.
Ако нямаше желание да ходи,ако всеки ден го водех със ревове и писъци,най-вероятно нямаше да го пусна повече.И без това съм си във къщи със малката и щях да си ги гледам и двамата.
ще спре да боледува в един момент,просто имунитета му трябва да укрепне.
Аз и друг път съм писала по тази тема,че за мен градината си е най естественото нещо в развитието на детето.Ето сега ми престои да дам малкия си син на ясла  и ще го направя с нежелание,не защото на детето ще му е зле ,а по скоро майка му ще се чувства като без една ръка.Свикнала съм на едно ежедневие вече 2 години и не ми се иска да се разделям с него.Знам ,че трябва детето ми да си играе с други деца,да учи песнички и стихчета,да апликира,да има различни занимания.Аз това не мога да му го осигуря всекидневно,защото не съм учителка,нямам търпението на учителите,нямам техния подход,техните знания и умения.Детето иска постоянно да си играем,а аз имам да готвя -например.То иска постоянно навън,не толкова за да бъде навън ,колкото за да общува с деца и да се занимава с по различни неща отколкото в къщи.

# 166
  • Мнения: 14 654
ще спре да боледува в един момент,просто имунитета му трябва да укрепне.
Това не е съвсем така- на едни им укрепва имунитетът- други се сдобиват с астма, благодарение на честите бронхити.

# 167
  • Мнения: 5 468
ще спре да боледува в един момент,просто имунитета му трябва да укрепне.
други се сдобиват с астма, благодарение на честите бронхити.
С моето точно това стана в яслата. Още се ядосвам, че я дадох на ясла и й съсипах здравето. Докторите казват, че ще го израсте и сега през септември на 3 г. и половина, имунитета й ще бъде много по-силен. Дано.

# 168
  • Мнения: 14 654
Докторите казват, че ще го израсте и сега през септември на 3 г. и половина, имунитета й ще бъде много по-силен. Дано.
Почти е сигурно, че ще го израсте. Моето дете не с поставена диагноза астма, но получава бронхоспазми при разболяване и просто ми се налага да го гледам възможно най-много вкъщи. Сега през лятото- на планина, да подиша нормален въздух един месец.
Колкото по-голямо става едно дете, толкова повече му ходи на градина, ама трябва да са и здрави  Confused

# 169
  • Мнения: 2 270
ще спре да боледува в един момент,просто имунитета му трябва да укрепне.
други се сдобиват с астма, благодарение на честите бронхити.
С моето точно това стана в яслата. Още се ядосвам, че я дадох на ясла и й съсипах здравето. Докторите казват, че ще го израсте и сега през септември на 3 г. и половина, имунитета й ще бъде много по-силен. Дано.
И аз и съпруга ми и трите ми деца сме минали през алергичните болести/каквато е астмата/ и това не се дължи на яслата,а на света в който живеем.Малкият ми син не е ходил на ясла ,а вече имаше многократни бронхити и хреми и обриви  и тн.Големия до 4 годишен бухаше непрестанно,за разлика от тях дъщеря ми не се е разболявала,/само алергични обриви и херписи получаваше/не е пила антибиотик никога/на 11г е/.Така,че всяко дете си е различно и не можем да обвиняваме само яслите и градините за здравето на децата ни

# 170
  • Мнения: 920
В никакъв случай не мога да обвинявам ДГ за болести. Синът ми се сдоби със спастичен бронхит доста преди това. Отразява се на деца, които са гледани като писано яйце. Ама той се изпотил, а те не му сменили фанелката. Не съм го правила и аз.
Цялата градина беше пламнала от варицела, моите не прихванаха.

# 171
  • Мнения: 2 768
Това не е вярно!!!  Naughty Задължително е детето да тръгне на училище на 5 години, но има право да го посещава от 4 ( много родители избират този вариант, тъй като не им струва пари ). Нарича се училище, но на практика 1 и 2 група са като предучилищна: не се набляга на учене, като четене, писане и т.н




Kalinka, една съфорумка ми беше на гости, живуща в Холандия, тя ми разказа, че училището е задължително. Изглежда аз не съм разбрала от каква възраст.
А по повод този спор, мъжът й (Холандец) доста се поопули на нашите нрави. Изглежда при вас няма такава "мода"? Или поне такъв дебат  newsm78

# 172
  • Мнения: 7 837
Възхищавам се на майки, които могат да забавляват ежедневно децата си, стига това да не включва гледане на ТВ и подобни, докато мама форумства напр.

# 173
  • София
  • Мнения: 1 775
ЗА ДГ съм.

# 174
  • Мнения: 2 567
Възхищавам се на майки, които могат да забавляват ежедневно децата си, стига това да не включва гледане на ТВ и подобни, докато мама форумства напр.


Кейси, много си права. Пълна глупост е да си оставиш детето вкъщи и да го държиш по цял ден пред телевизора.
Радвам се, че когато моята беше малка нямаше толкова интересна телевизия(нямахме дори и кабелна) и ги нямаше форумите, защото не знам тогава дали нямаше друга песен да пея  Simple Smile Все пак бг-мама си е голяма зарибявка и изкушение  Simple Smile

# 175
  • Мнения: 5 468
В никакъв случай не мога да обвинявам ДГ за болести. ......................Отразява се на деца, които са гледани като писано яйце. Ама той се изпотил, а те не му сменили фанелката. Не съм го правила и аз.
Чак пък в никакъв случай! Ако детските заведения не бяха развъдници на болести, хората нямаше да се притесняват да дават децата си още, как проходят на ясли.
Това с писаното яйце, сме го коментирали в много, много теми. Моето дете го гледам доста "закаляващо", но срещне ли се с вируса - прихваща веднага. Не я преобличам изобщо, като се изпоти (от мързел), оставям я на терасата да се плиска с легени студена вода, дори в момента е в банята и "пере Wink" дрехите на куклата си в корито със студена вода. Винаги бабичката, която живее срещу нас, ми чете лекции, че я водя боса и гола с мен си навън и за това толкова боледува... Преди да тръгне на ясла, не беше боледувала никога, после - ела да видиш... всъщност и за това я спрях оттам.
Ако в градините не пускат болни деца и ги връщат от вратата, болестите ще са много по-малко и няма да има вечния проблем - твоето калено ли е? Просто ги пускат болни и заразни - това е.

# 176
Леле,тази тема е безумие.Въпроса е толкова несериозен,че просто нямам думи-детска градина или не,просто е смешно.Естествено,че детска градина.Това е все едно да питаш дали да ходи на училище или не.Нямям думи.Ако тръгна да описвам защо съм толкова категоричен,няма да ми стигне цяла седмица писане Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

# 177
  • Мнения: 27 524
ще спре да боледува в един момент,просто имунитета му трябва да укрепне.

Не приемам това за вярно. Няма рецепта за укрепване на имунитет на малко дете. Факт е, че до 4-годишна възраст имунната система търпи развитие, подобрение, укрепване, завършване. И е факт, както има кекави, болнави и уморени хора, че и децата са такива - едни се тръшкат от един повей на вятъра, други не ги прихващат и най-заразителните вируси. Тотално против съм стерилната среда около новородените и прекаленото вманичаване, никога не съм го правила. Но ако може да се избгене съм и против събирането на едно място на 20 и повече бебета с неясна за тях цел, мислейки къде са майките им и защо са там. За едно 3 и нагоре годишно дете нещата са доста по-омекотени и разбираеми.

# 178
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967



Kalinka, една съфорумка ми беше на гости, живуща в Холандия, тя ми разказа, че училището е задължително. Изглежда аз не съм разбрала от каква възраст.
А по повод този спор, мъжът й (Холандец) доста се поопули на нашите нрави. Изглежда при вас няма такава "мода"? Или поне такъв дебат  newsm78

Какво имаш в предвид под "мода"?
Дебат за или против също няма. Който иска да работи и може да си позволи ясла или зала за игра, си изпраща детето дори и за няколко часа там .Темата за болестите въобще не спира майките от контакт с децата ( вечната тема на българите тук, ама как може и т.н. ). Факт е, че на болестите се гледа по друг начин: ако аз имам 37.2 и почвам да викам, че имам температура ( винаги съм го чувала от майка ми ), а те ми викат: спокойно, не е 38.2!
Може майките тук да не са идеални в някои отношения по отношение на гледане на дете, но се справят отлично, когато стане въпрос за каляване и нормално приемане и реагиране в ситуации, когато ние ще реагираме в паника.

Последна редакция: нд, 24 юни 2007, 14:39 от Kalinka

# 179
  • Мнения: 27 524
На мен пък ми става жал като виждам деца, които вместо да са в ДГ с връстниците си, се държат за ръката на баба /мама/, играят си сами или с баба /мама/. Струват ми се едни такива тъжни и затворени, прекалено сериозни за възрастта си. Освен това според моите наблюдения, деца, които не ходят на ДГ са ужасно лигави и глезени. Не казвам, че всички са такива, но аз съм срещала само такива.

и аз така ги виждам нещата!!! Peace
и в първи клас , повечето от тях , трудно се вместват в колектива...

И все пак си е до дете и гаранции няма. Всичко е много индувидуално. И аз, и сестра ми сме ходили на детска градина с всичките й групи и двете се чувствахме зле там, и двете трудно се адаптирахме в училище, чак след 6-ти клас стана по-поносимо. Разбира се, не сме гаранция за доказателство, но искам да кажа, че си е до индивид и до светоусещане!

# 180
  • Мнения: 2 567
Блонди, не сте само ти и сестра ти. И аз и племенника ми сме така. Ходили и на ясла и на градина, а в училище никакво социализиране.
Все едно живеех два живота. Един в училище и един извън него. Чак към 8 клас при мен се пооправиха нещата.
Племенника ми е същата история. Дори е по зле и от мен. Пишат му слаби оценки само, защото го е срам от преподавателя и съучениците му да си каже урока. А сега ще е 7 клас. Дано успее скоро да се окопити, че не остана много от училището  Simple Smile
Моята е пример пък за точно обратното. За първи път влезе в градина, когато я записвахме в предучилищната. Ами не само не се сви в нас и не каза да си се прибираме, ами овърша всичките стаи и като рече - ходете си, аз оставам- се шашнах  Simple Smile
На мнение съм, че има деца, на които е нужно самочувствието им да не бъде смазано още в яслата и градината. Това гледах да не допусна с моята и смятам, че го постигнах.

# 181
  • Мнения: 639
За градина съм.
 Градините останаха едно от малкото хубави неща в България.
В другите страни само могат да мечтаят за такива заведения.Е, може да са по-модерни и оборудвани,но аз съм много доволна.Като свои деца ги гледаха госпожите без да са ме изнудвали за нищо.Жалкото е,че дъщеря ми все боледуваше и малко и се събира ходенето.
Малкия е от един месец на ясла и ходи с голямо желание.И от неговите лелки съм много доволна.За една седмица го научиха да казва за "пиш" и "ако" и сега е без памперс. Щом ходи със желание,значи му е хубаво.
Всеки сам си преценя за своето дете

Последна редакция: нд, 24 юни 2007, 18:21 от Desita_

# 182
  • Oslo
  • Мнения: 659
Абсолютно за градина, а за ясла - с известни уговорки. Не всички деца до 3 години са готови да се отделят от майките си, жалко, че често родителите просто нямат друга алтернатива.

# 183
  • Мнения: 46 551
Възхищавам се на майки, които могат да забавляват ежедневно децата си, стига това да не включва гледане на ТВ и подобни, докато мама форумства напр.


Има и деца, които мислят за майките си  Mr. Green София редовно ме гони от нейната стая, за да си играе сама  Crazy

# 184
  • Мнения: 2 768
Какво имаш в предвид под "мода"?
...........


Някои от нещата които си изброила.
Те по-скоро са ни наследство ( за болестите и Т например), но и нова мода в отглеждането на децата има (аз го възприемам така, сравнително ново явление е) , показател са темите напоследък в НД.
На мен по ми допадат тамошните нрави и възприятия за грижи за децата  Peace

# 185
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Да, разбрах какво имаш в предвид.

# 186
  • Мнения: 6 167
Аз съм твърдо против да си дам детето на детска градина. Бих го дал единствено ако ситуацията ме принуждава и нямам друг изход. Макар, че като се замисля човек винаги ще намери изход.
..... едва ли не да подадеш молба още докато детето е в корема на майка си та да успее да се класира, когато трябва.

ами това е факт от живота на много хора.
записват по ясли и детски градини отрано, защото майчинството е 3 месеца и реално, докато се усетиш, 9 месеца са минали, а след 3 трябва детето да е някъде. Тоест, записват ги още, докато са бременни, нищо странно няма. проста сметка на месеците.

аз съм за ясли и детски градини. от една страна, свекърва ми казваше, че е добре детето да 'изкара болестите" с други деца ( от което малко ме втриса, но намирам логика, все пак), от друга, защото мисля, че среда от деца е полезна за децата. от трета - един ден не бих искала да съм от майките , които за нищо на света не се отделят децата си.

Общи условия

Активация на акаунт