За и против детската градина.

  • 8 348
  • 186
  •   1
Отговори
# 105
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Хайде не ме разсмивай сега. Детски купон винаги може да се заформи.
Извинявай но като няма кой да ги учи лелките ще ги учат.
Виждаш отдолу моя на колко години е той вече може да води съвсем нормален разговор с нас познава цветовете и правим и опити за броене, също така и песнички пее. Слава на Бог, че ме е благословил с такова прекрасно дете.
Има деца, които и на градина ходят а на три години едвам обелват по някоя дума.
Ауууу, изостанали сте! Моята брои до 5 и на български и на английски  Mr. Green

Блонди, наистина зависи и от детето, но деца, които не се вписват в атмосферата на градината, процентно са по-малко, а понякога и годините не ги променят особенно. Брат ми е бил такова дете и до ден днешен си е малко странна личност, добре че снахата е оправна Wink
На твое място аз бих пробвала. Но намери място, където ще са отзивчиви и ще разберът тревогите ти. Аз съм много възхитена от педагозите, на които попаднах първата година тук! Синът беше на 4 години и говореше само български. Не искаше и дума да се отворя, да ходи тук в детско заведение. Един ден го заведох, уж да видим и го оставих, до ден днешен ми напомня как съм го извъртяла тогава  Embarassed Много плака, но вечерта, лягайки си в леглото ми каза, мамо хайде и утре да пробваме на училище  Heart Eyes Не знам какво бяха правили госпожите 3 часа с него, хем не можеха да комуникират пълноценно, но имаше ефект! После на 6 години го записах в детски клуб, нямаше кой да го гледа ваканциите. Молеше ми се да не ходи, да съм го прибирала по-рано. След първото посещение вече ме питаше, защо толкова рано съм идвала да го взема Mr. Green
Малката и тя сега много скача и рита, като я оставям някъде. Сърцето ми се къса, но рано или късно ще трябва да свикне  Rolling Eyes

# 106
  • Мнения: 4 965
1. Мъжът ми изкарва достатъчно, за да си стоя аз вкъщи; аз изкарвам достатъчно, за да си стои той вкъщи - никой от двамата не би го направил, защото ни харесва да работим, да учим, да имаме "социални контакти", а и двойните финанси ни дават 2 пъти повече възможности; за нас би било прекалено голяма жертва да се откажем от собствените си личности, от професиите си и от годините в учене и упорита работа, за да се превърнем в придатъци на децата си, които след 15-20 г. вече няма да имат нужда от нас, а ние ще се чудим с какво да си уплътняваме времето;
2. бавачка или баба за мен не е добър вариант, защото по този начин децата са ограничени да контактуват само с 1 (често чужд) възрастен + срещите с различни деца в парка, а за мен е важно децата ми да общуват с повече деца (предпочитам да са едни и същи), както и с квалифицирани педагози; да свикват, че в обществото има определени правила и норми на поведение; отсега да учат различни неща, които аз вкъщи не мога да им дам/съответен преподавател ще може (не говоря да ги науча да говорят или да броят до 10, а за чужди езици, плуване, танци, спорт, рисуване и т.н.); да създават приятелства и да са сред свои връстници.

# 107
  • По-близо до звездите
  • Мнения: 274
Защо "за":
заради децата, с които може да осъществи контакти и заради различните забавни игри.
Защо "не":
заради честите болести (особено през есенно-зимния период) и агресивността на някои от децата.

Мисля, че синтезираното от всички мнения досега е (не защото някой ми е искал синтезирането, но за да се сложи край на препирането):
1. Всяко дете е различно и затова реагира на посещаването на ДГ по различен начин.
Една моя съседка си прибра детето още на третия ден, защото то така се беше изнервило и стресирало и такъв рев му беше ударило, че и тя се изплаши от ситуацията. Такива ексцесии можели да доведат до нощни кошмари за дълго време Sad
Друга пък беше от първия ден с грейнало лице, защото хлапето се отпуснало и няма и досега никакви проблеми.
2. МНОГО ЗАВИСИ ОТ ДЕТСКАТА ГРАДИНА. Защото в някои детски градини персоналът е образцов колектив за пример, докато в други ДГ лелките мислят само как да им повишат заплатата  newsm11. Лошото е, че не навсякъде се държат добре и ако искаш повече подробности, те гледат като извънземно от Кей пакс
3. Наскоро се замислих относно болестите и митът за заздравяване на имунната система. Ако редовно си блъскам колата и се отнасям към нея зле, много скоро вместо да се е заздравила, най-много да си имам трошка за каране bash
Странно ми е тогава, как като разрушаваш една имунна система с непрекъснато излагане на болести и тровиш организма на детето с антибиотици редовно, му изграждаш ЗДРАВА имунна система Shocked
Аз го сравнявам с това, да си блъскам редовно детето пред колите с цел да го науча да пресича правилно. Ее , голяма работа за два счупени крака и един пукнат череп - ама се  е научило да пресича newsm44
4. Майките искат да ходят на работа и затова пращат децата си на ясла или градина. Отдавна търся тайната на това, как, като си изморена след 8 часа работа и си ходила да пазаруваш, успяваш да приготвиш вечерята, да погледнеш дома си и да обърнеш качествено внимание на детето си, когато то иска да го получи, за да сподели преживяванията от деня?!
Аз, по-скоро бих искала първо да се погрижа за себе си и да си почина, защото възрастта ми не е голяма, но някои болежки ме побутват оттук-оттам. Искам да се занимавам с външни от семейството дейности, но ми е малко трудно да си представя как бих успяла да ги съчетая Thinking Може би е въпрос на организация newsm78
  Мисля си, че много зависи приемането на различното от вашето мнение от това, кой пише постинга. Защото виждам, че към някои от поддръжниците на идеята "антиДГ" сте по-благосклонни, отколкото към други  smile3505 . Дали само така ми се струва. newsm78
Извинете за дългия постинг; той не е с цел да постави крайно мнение или да засегне някого - просто мисля, че сме хора, достатъчно надраснали себе си и поради това способни да чуят и приемат (макар и да не одобряват) мнението на останалите себеподобни newsm51 hug

# 108
  • Мнения: 294
Мисля, че има много теми изписани по въпроса "ЗА" и "Против" ДГ. Според мен е малко безмислено да се спори, защото повечето хора не си променят мнението Rolling Eyes. Самият автор на темета си противоречи - хем му е "твърдо" мнението, хем "ако има доставъчно аргументи" щял да си го промени Shocked newsm78.
Аз съм "ЗА" ДГ и мисля, че е добре децата да я посещават. "Против" яслата съм, освен ако не е наложително.
Съгласна съм също, че много зависи дали е добре едно дете да посещава ДГ от неговия характер и разбира се от самата ДГ (като качество).
Сега малко оф темата, но както обикновено, когато се говори за посещаване на ДГ/ясла от децата се коментира дали майките са работещи или не, и съответно как работещите майки "не успяват да се грижат и възпитават добре" децата си. #Crazy По този въпрос мисля, че дали майката работи или не това не е толкова важно за грижите и възпитанието на едно дете, а много по-важно е какви са принципите, моралните разбирания, възможностите, желанието и старанието на една майка във възпитанието на децата.

# 109
  • Мнения: 7 434
... Там децата се учат и на ТОЛЕРАНТНОСТ.Приемат,че има различни хора и не обиждат ...

Противоречиш си  Simple Smile ако ги учеха на това, нямаше да сме свидетели на ...

... подобни "сценки" ежедневно в ... ДГ-ни ...

 
Изобщо няма противоречие.АЗ говоря за "възпитанието" дадено от някои родители.Съгласете се,че примера им трудно се коригира.А какво ,вие само на възпитанието в ДГ ли разчитате?!
              Не убеждавам никого да дава детето си в ДГ ,а само коментирам.Всяко нещо има и + и - .Не може да се каже,че в един от двата случая детето ще превъзхожда другите по нещо.Когато се тръгва от позиция "просташките" семейства,чийто деца ходят на ДГ,какво очаквате да прави това дете сред връстниците си ? Никой не може да отрече,че не винаги родители ,които са с по- ниски доходи  са простаци /както между другото считат повечето от така наречените "непросташки семейства/.
              Като цяло мога да кажа със сигурност,че повечето от нас не знаят какво точно се прави в ДГ.Да не говоря,че не се интересуват дори .Единственото което правят със сигурност е да мърморят.Не отричам и не оспорвам,че има и хора от персонала ,чието място не е там,но питам - къде няма подобни?! Навсякъде се сблъскваш с некъдърници.И каква точно е вината на хората,които си вършат работата ,както трябва?Защо трябва да се носят негативите от поведението на тези,които просто трябва да си търсят друга работа.Лично аз винаги съм отправяла обвиненията или претенциите си към точно определен човек в ДГ или у-ще и никога към всички.И обикновено съм си решавала проблема.С една дума не може да се отрича тотално нещо без да се помисли малко.
              Следейки темата аз просто се замислям - защо трябва да дам детето си в частна детска градина  newsm78 - там в повечето случаи работят хора от общинските и държавни градини. Тогава като се оплаквам от тях каква ми е ползата да дам детето си пак при тях само ,че срещу доста по-голяма сума от 40 лв? Учителките не получават по-големи заплати от тези в общинските ДГ,получава сумата собственика.Защо ли съм убедена,че той едва ли би могъл да види всичко /почти като директора в общинската ДГ/.Я, казвайте сега - не е ли по-добре да си намеря детегледачка срещу 300 евро вместо частна ДГ?  Mr. Green  bouquet

# 110
  • Мнения: 346
Твърдо ЗА детската градина.
 Аз самата не съм ходила на градина и си спомням, че много съжалявах за това  Cry

Децата ми ходят в 22-ро ОДЗ в Люлин - градината е чудесна, учителите и поощният персонал са перфектни, директорката е изключително ерудирана жена - пример за Мениджър в образованието!

Децата ми се чувстват страхотно там. Големият ми син (вече за втори клас) все ми казва: "Мамо, така ми се иска още да съм в градината...", малкият с голяма радост ходи там -  иска да го водя пръв и да го взимам последен  Hug

През януари ще подавам молба да чакам ред за ясла и за госпожицата (третото ни зайче). Мисля да запазя място, а да я пусна чак към 2,5 г, защото смятам, че децата до 2,5-3 годинки трябва да са гледани у дома - малки са още, изискват специално, индивидуално внимание, а не отглеждане в група.

Успех на всички мами   bouquet

# 111
  • Мнения: 4 965
1. при моите дца, специално - няма връзка между ходенето на градина и болестите - почти не болдуват, а наистина сериозните болести /една варицела и една диария/ хванаха от братовчедите си по време, когато не ходеха на градина /братовчедите им не посещават/;
2. след 8-часов работен ден не се прибирам изморена, а нахъсана и тонизирана /работата ме зарежда/, а после вечерта е на децата ми и на семейството ми; с такива неща като пазаруване, готвене и т.н. не се занимавам, а и не ходя из къщи с парцала; вечерта съм спокойна и отдадна на децата си - разходки, сладкарници, паркове, игри и т.н. /докато стоях известно време вкъщи, през деня се инервях, иморявах - особено от бездействието, а вечер нямах желание да ходя никъде с мъжа ми и с децата - чувствах се като затворничка/.

# 112
  • Мнения: 46 572
За различните нужди и аз мога да кажа нещо. Всички сме различни и имаме различни нужди. Но когато сме в колектив, се налага да се съобразяваме. Когато децата ни тръгнат в първи клас, пак ще имат различни нужди, от това да стават в 6:30, за да са в 8 ч. на училище, нали? И тогава, кво правим?

Именно. Цял живот все ще се съобразява с някой. Искам да живее свободно, колко то се може по-дълго, за мен 3-4 годишните са си бебета, не виждам защо да приинявам това на едно бебе, ако мога да й позволя да е на свободен режим. Когато иде в 1 клас ще е на 7, малко по-лесно можеш да обясниш на едно 7 годишно защо трябва да се вдигне по тъмно, вместо да се наспи.
А за възрастните хора- това пък е съвсем друг въпрос, имат причини, които ги мотивират за това да се съобразяват с колектива, не е насила, най-малко заплатата след свършената работа ...

... А какво ,вие само на възпитанието в ДГ ли разчитате?! ...

Най-малко на това разчитам  Wink
Написах, че си противоречиш, защото каза, че авторът на поста е нетолерантен и по това си личи, че не е ходил на ДГ ...

ох, аз и сега имам нужда. Кажи на шефа.

... вЕрвам, не си на 3, тогава му е било времето, сега ще стискаш зъби  Mr. Green

# 113
  • Мнения: 5 468
Когато иде в 1 клас ще е на 7, малко по-лесно можеш да обясниш на едно 7 годишно защо трябва да се вдигне по тъмно, вместо да се наспи.
То ще се наспи, когато стане в 7 и вечерта ще си легне в 21-22 ч. От 21-22 до 7 сутрин има цели 9-10 часа за спане. Дори като свикне първата седмица с този режим, ще се събужда самО в 7... биологичен часовник.
И едно 4 год. дете в никакъв случай не е бебе. Ще видиш, като стане на толкова, как няма да иска да седи в къщи сама.
Ама нейсе... не искам да споря с теб за или против градината. Всеки да прави, каквото ще. Приета е, твое си е решението да я пускаш в градина или не. Аз съм сигурна, че София ще ходи с голям ентусиазъм на ДГ. Направо съм убедена.

# 114
  • Мнения: 46 572
Аз лично нямам биологичен часовник, не мога да разчитам, че тя има  Stop

... Аз съм сигурна, че София ще ходи с голям ентусиазъм на ДГ. Направо съм убедена.

Тя навсякъде ходи с ентусиазъм  Crazy

# 115
  • Мнения: 27 524
Когато иде в 1 клас ще е на 7, малко по-лесно можеш да обясниш на едно 7 годишно защо трябва да се вдигне по тъмно, вместо да се наспи.

Уф, това със ставането за мен беше жива мъка. Не за друго, а заради принудителното събуждане. Мразя го това и както синът ми спи до 10-11 сутрин, горкия като трябва да става за училище.  Sad Нечовешко рано са го направили, малките би трябвало да почват малко по-късно  Crossing Arms

# 116
  • Мнения: 2 768
     Я, казвайте сега - не е ли по-добре да си намеря детегледачка срещу 300 евро вместо частна ДГ?  Mr. Green  bouquet

Не е, разбира се! Голямата ми дъщеря беше в ЧДГ (преместена от държавна ДГ, така че правя разлика м/у двете) сега и малката ще бъде в същата.
Разлика има, и то огромна - от гледането, заниманията та до храната.
Но това си е отделна тема.

# 117
  • Мнения: 7 434
Не е, разбира се! Голямата ми дъщеря беше в ЧДГ (преместена от държавна ДГ, така че правя разлика м/у двете) сега и малката ще бъде в същата.
Разлика има, и то огромна - от гледането, заниманията та до храната.
Но това си е отделна тема.
Отделна тема ,но е свързана с тази.Що ли познавам много добре системата и хич не ми се вярва на това което се вижда от пръв поглед .По-горе пише,че учителите са с 30-год стаж.Къде са го придобили ? В тези градини , от които се оплакваме.И какво с магическа пръчка ли са се променили? Финансовия стимул в ЧДГ е почти като този в държавните,в дадени случаи и по-лош.Какво определя по-доброто гледане и всичко останало ? Отговора е еднозначен поне за мен - човека,който ти гледа детето. Така,че според мен, не е важно дали градината е частна или общинска, и дали детето ти се гледа от детегледачка ,а е важно кой го гледа.И в най-скапаната градина може да има учител по призвание и в най-елитната  частна или общинска- пълен некадърник.А що се отнася до битовите условия - не винаги и в частните са на необходимото ниво - имам на ум така необходимата градина,в която да се извеждат децата.Всеки ден минавам покрай една ЧДГ с огрмен строеж до нея и с напълно непочистен двор.Не ми се иска детето ми да е там ,та ако ще столчетата и масичките да са златни. Mr. Green За персонала - не коментирам след като не си е почистил дори двора. Mr. Green
              За да не спорим напразно предупреждавам , че просто коментирам темата и изказвам размислите си по въпроса без да убеждавам някой да се съобразява с тях. Peace  bouquet

# 118
  • Мнения: 2 768
Сега пак не по темата, ама от ЧДГ до ЧДГ изглежда има разлика.

В тази, за която говоря от лични наблюдения, учителките са млади (някои дори и по-млади от мен) и са страхотни като педагози!

Не че правя реклама, то и без това за там има списък за чакащи тройно по-голям от приема им.

# 119
  • Мнения: 46 572
... И какво с магическа пръчка ли са се променили? ...

Колкото и да е добър един учител, ще се справи по-добре с 10 деца, отколкото с 30, примерно.

Общи условия

Активация на акаунт