За и против детската градина.

  • 8 346
  • 186
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 2 567
Никол е права. Какво прави това дете в 14 часа на площадката. Явно майка му не иска да изпусне лафа и затова то е там. По това време и децата в градините спят и не се забавляват. Ако майката на това дете, по това време го занимава вкъщи нещо  и излезне малко по-късно на детето със сигурност няма да му е вече скучно. Но явно на майката не и се стои вкъщи. Сама си е виновна, а не детето, че да му пък се и кара.
Игрите както и в градината са рано сутрин и след следобедния сън.
И при моята беше така. Следобедите понеже не спеше си играеше с кухните или куклените къщи, или рисуваше, или се учеше да чете. Това време - от обед до към 5 часа го уплътняваше много добре и дори за миг не е показвала признаци на скука. И след това почваше играта  Simple Smile

# 151
Предучилищната (или 4та група в ДГ) е задължителна. Акодетето няма възможност да свикне в по-различа от домашната среда предварително, първи клас е много голям стрес за него.
Синът ми го пратих на градина 4та група, точно поради тази причина, тогава още не беше задължителна предучилищната. В първи клас той имаше съученик, който всяка сутрин е плачел за мама...
А кога трябва да тръгне детето - според мен когато тръгват и другит деца. В противен случай то ще попадне в среда, в която другите деца вече са посвикнали и са се адаптирали донякъде, те са придобили опит и се справят с всекидневието. По-добре е да влезе в този колектив, когато другите са също тъй уплашени и неопитни.

# 152
  • София
  • Мнения: 249
Моето мнение е, че детето трябва да тръгне на градина около 2.5-годишна възраст. Тогава вече не е толкова зависимо от майка си и има нужда от общуване със своите връстници. Вярно е, че колективът се оформя още от самото начало и ако вашето дете попадне във вече оформен колектив, трудно ще успее да се приобщи. Децата вече ще си имат свои групички и няма да го приемат в тях. Дъщеря ми мина през това и до ден-днешен е затворено и плахо дете. Попадна в колектив на вече 2 години, където постоянно я наричаха "новото момиче".

# 153
  • Мнения: 5 468
Моето мнение е, че детето трябва да тръгне на градина около 2.5-годишна възраст. Тогава вече не е толкова зависимо от майка си и има нужда от общуване със своите връстници. Вярно е, че колективът се оформя още от самото начало и ако вашето дете попадне във вече оформен колектив, трудно ще успее да се приобщи. Децата вече ще си имат свои групички и няма да го приемат в тях. Дъщеря ми мина през това и до ден-днешен е затворено и плахо дете. Попадна в колектив на вече 2 години, където постоянно я наричаха "новото момиче".
И аз така мисля Peace. С малка разлика за възрастта за тръгване. В градината приемат от 3 год. възраст и оттогава мисля, че е нормално да се тръгне "в обществото".

# 154
  • Мнения: 2 768
Моето мнение е, че детето трябва да тръгне на градина около 2.5-годишна възраст. Тогава вече не е толкова зависимо от майка си и има нужда от общуване със своите връстници. Вярно е, че колективът се оформя още от самото начало и ако вашето дете попадне във вече оформен колектив, трудно ще успее да се приобщи. Децата вече ще си имат свои групички и няма да го приемат в тях. Дъщеря ми мина през това и до ден-днешен е затворено и плахо дете. Попадна в колектив на вече 2 години, където постоянно я наричаха "новото момиче".
И аз така мисля Peace. С малка разлика за възрастта за тръгване. В градината приемат от 3 год. възраст и оттогава мисля, че е нормално да се тръгне "в обществото".


Аз може и да се потретя, ама в Холандия (а и за Белгия съм чувала), от 3-годишни децата тръгват на задължително училище.
Преди това пак повечето посещават ясли (от бебета). Там се смята за грешка дете да се отглежда у дома, и искаш-неискаш те задължават да го пратиш от 3г на ДГ (наречена "училище")

инфото ми е от 1-ва ръка, изпратих гости от Холандия вчера

# 155
  • Мнения: 27 524
(а и за Белгия съм чувала), от 3-годишни децата тръгват на задължително училище.
Преди това пак повечето посещават ясли (от бебета). Там се смята за грешка дете да се отглежда у дома, и искаш-неискаш те задължават да го пратиш от 3г на ДГ (наречена "училище")

Слава Богу за Белгия не е задължително. Яслите започват от 3 месеца, да. Т. нар. училище от 3 годинки и от 6 - първи клас. Не е задължително обаче при нас. Те ще ми кажат кога ще си дам детето някъде, ама ха  Close
Как няма да го смятат за грешка, като раждат на 35-40 години 3, 4 или 5 едно след друго, имат кариера и майчинството е само 3 месеца. Нямат избор.  Mr. Green

# 156
  • София
  • Мнения: 1 877
Аз съм против детската градина! За момента имам възможността да НЕ давам детето си и това много ме радва. Няма болести (най-вече!!!), обидни думи, стрес и тнт... А детето ми е много много контактно, весело и интелигентно и по никакъв начин не мисля, че изпуска нещо съществено от не-ходенето на детска градина.

По детските площадки общува с деца ежедневно. От съвсем скоро започнах да я водя на танци, от есен ще запишем балет (по нейна инициатива), ще се пробвам са английски (само ако й е интересно) и други забавни неща, които пожелае.

Убедена съм, че гледането вкъщи не ограбва детето ми, а по-скоро му дава много!!!

# 157
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
ЗА детската градина съм,ако не боледуваше толкова много там.

Именно там се отказа от дневният си памперс
-там се научи да бъде самостоятелен
-там се научи да общува със децата
-там се научи да рисува
-научи се да отстоява позицията си

Има и още куп неща.
Ето сега,беше болен и две седмици си е във къщи,ама хич не му се стои във къщи,иска на градината и сам пита,кога отново ще го водим там.
Ако нямаше желание да ходи,ако всеки ден го водех със ревове и писъци,най-вероятно нямаше да го пусна повече.И без това съм си във къщи със малката и щях да си ги гледам и двамата.

# 158
  • Мнения: X
Такааа и какво стана сега, ми той автора на темата си пише, сякаш да убеждава сам себе си колко зли, зли лелички са тия в детската градина и какдечицата цял ден плачат мама да дойде да ги вземе от това лошо, лошо, ама много лошо място. А колко точно пъти пусна детето си на градина/ясла, че да прецениш дали то също иска да си седи вкъщи. И не ми ги говорете тия колко е забавно с мама вкъщи и как пълноценно си общуват децата - дрън дрън! И аз съм гледала дете с огромно старание какво ли не правех, за да му разнообразя ежедневието, ама след година и половина положението става различно. И аз се притеснявах много от яслата, а тя се оказа манна небесна! Такава положителна промяна в детето ми не съм очаквала, а знаете ли как протича един ден в яслата/градината. А колко пъти децата Ви са Ви учили на някоя подвижна игра, която са научили в градината и колко пъти сте виждали гордостта им от това.
Айде сега, никоя майка не може пълноценно, в продължение над три години, ежедневно да внася такова разнообразие на детето си. По мои наблюдения има вечно висящи по градинките майки, но те си висят там за свое, а не за детско разнообразие. И какво прави майката, когато детето няма такава нужда от нея. Или ще ми кажете, че жена стояла си 5 години вкъщи е точно същият професионалист, какъвто е била преди? 
Много мога да пиша по темата , но ще спра до тук. Мисля, че хора, които не са опитали няма как да знаят какво е туй чудо градината, че и да се изказват тъй компетентно какви простаци са децата там!

# 159
  • Мнения: 6 461
Аз съм ЗА детската градина.
Цитат на: ivka10
-там се научи да бъде самостоятелен
-там се научи да общува със децата
-там се научи да рисува
-научи се да отстоява позицията си

Peace

А що се отнася за играта... Grinning в къщи не мога да му предоставя възможността всеки ден  да играе с  около 25  и повече деца...



# 160
  • 1st floor
  • Мнения: 9 131
На мен пък ми става жал като виждам деца, които вместо да са в ДГ с връстниците си, се държат за ръката на баба /мама/, играят си сами или с баба /мама/. Струват ми се едни такива тъжни и затворени, прекалено сериозни за възрастта си. Освен това според моите наблюдения, деца, които не ходят на ДГ са ужасно лигави и глезени. Не казвам, че всички са такива, но аз съм срещала само такива.

и аз така ги виждам нещата!!! Peace
и в първи клас , повечето от тях , трудно се вместват в колектива...

# 161
  • Мнения: 6 461
До колкото знам четвърта група в градините е задължителна ...нали се води предучилищна Thinking ,а и училищата я предлагат.
Или греша Thinking

# 162
  • 1st floor
  • Мнения: 9 131
До колкото знам четвърта група в градините е задължителна ...нали се води предучилищна Thinking ,а и училищата я предлагат.
Или греша Thinking

права си! Peace
поправка - трудно свикват в предучилищната група...

# 163
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969

Аз може и да се потретя, ама в Холандия (а и за Белгия съм чувала), от 3-годишни децата тръгват на задължително училище.
Преди това пак повечето посещават ясли (от бебета). Там се смята за грешка дете да се отглежда у дома, и искаш-неискаш те задължават да го пратиш от 3г на ДГ (наречена "училище")

инфото ми е от 1-ва ръка, изпратих гости от Холандия вчера

Това не е вярно!!!  Naughty Задължително е детето да тръгне на училище на 5 години, но има право да го посещава от 4 ( много родители избират този вариант, тъй като не им струва пари ). Нарича се училище, но на практика 1 и 2 група са като предучилищна: не се набляга на учене, като четене, писане и т.н

Ясли: жените избират да дадат детето в такава, ако работят и то ходят максимум 3 дена, тъй като търсят вариант с гледане от баба или гледачка, работят 2-3 дена в седмицата, много мъже също взимат 1 ден почивка.

Детска градина ( тук се нарича зала за игра): посещава се от децата, ако родителите искат и колкото искат. Много от тях решават да ги водят за 1 сутрин или дори за часове, за да се развива социалното общуване на детето. Никой не те задължава детето да посещава такова място.

# 164
  • Мнения: 5 468
И не ми ги говорете тия колко е забавно с мама вкъщи и как пълноценно си общуват децата - дрън дрън!
Направо дрън-дрън..., ама те си вярват - това е най-важното. За себе си са забавни hahaha hahaha и на детето трябва да бъдат Crazy hahaha.

Общи условия

Активация на акаунт