Расист ли е Българинът?

  • 5 872
  • 139
  •   1
Отговори
# 75
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Аааа, како, ша ма прощаваш, ама роми се наричат само политиците Grinning Нашто сиган на село си вика сиганин и хич не се обижда, като му кажеш така.

Да, така е. Аз имах една позната ...ромка, дето каза, че са "италянци", та внимателно.  Wink
Е... нашите цигани впрочем и турци се наричат, без да знаят бъкел турски. Всички сателитки са насочени към Турция. Освен маанетата обаче, не виждам друго да прихващат.

# 76
  • Мнения: 552
molestosa, ти го приемаш много лично, защото имаш смесен брак. Ъгълът, от който гледаш е различен и изобщо не си обективна, защото явно си център на разни забележки и си била обект на "странни" погледи и коментари.
Въпросът не е до културата когато ще наречеш негъра "чернокож". Трябва да ти кажа, че на широко скроените хора (а не комплексарите) изобщо не им пука.
Имах приятел и съсед в Студентски град, който се казваше Джедонге Лаоденгао Каман и беше от синьо-черните негри. Даже го даваха по телевизията в предаването Ку-Ку - беше посланик на държавата Нубия  Joy
Та въпросния "чернокож" когато вдигнеше повече врява с многобройните си приятели, идваше при мен и ми казваше: "Альбена, ако те притесняваме, звънни на вратата и ни се скарай. Кажи: Хайде, вие, маймуни такива, отивайте да се катерите по палмите".  Crazy
И трябва да ти кажа, че изобщо не ми пречеше да го уважавам, защото беше страхотен човек. Умееше да се шегува с всичко, дори със себе си.
Така че стига си се вкисвала по темата, а гледай прекрасните си деца и им се радвай.

# 77
  • Мнения: 720
Не, не е обидна по принцип. Тук е България и се говори на български. Затова е и нормална. Ако беше англо-говоряща държава, без съмнение щеше да е обидна и некоректна Peace




разбирам те какво имаш в предвид наистина Peaceно надявам се 4е и ти ще се съгласиш 4е има и други определения да оприли4иш някои тъмнокож  /ето тази например Simple Smile/....а не мислиш ли 4е ок понякога да се съобразим и уважим ...?

миналата седмица  по англииския биг брадър изгониха една от участни4ките ЕДИНСТВЕНО заради то4но тази дума....каза я на шега но не беше много добре разбрана шегата й и я изгониха в 3 4аса посреднощ.

# 78
  • Мнения: 3 405
нека за България да си говорим  Thinking

# 79
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Никол, ако кажеш същото на англоговорящ на английски - Of colour или подобно, как мислиш, ще ти се зарадва ли? Grinning

нека за България да си говорим  Thinking
Просто това е истината. Тук, в тази държава, където се говори този език, тази дума не е обида.

# 80
  • Мнения: 505
molestosa, ти го приемаш много лично, защото имаш смесен брак. Ъгълът, от който гледаш е различен и изобщо не си обективна, защото явно си център на разни забележки и си била обект на "странни" погледи и коментари.
Въпросът не е до културата когато ще наречеш негъра "чернокож". Трябва да ти кажа, че на широко скроените хора (а не комплексарите) изобщо не им пука.
Имах приятел и съсед в Студентски град, който се казваше Джедонге Лаоденгао Каман и беше от синьо-черните негри. Даже го даваха по телевизията в предаването Ку-Ку - беше посланик на държавата Нубия  Joy
Та въпросния "чернокож" когато вдигнеше повече врява с многобройните си приятели, идваше при мен и ми казваше: "Альбена, ако те притесняваме, звънни на вратата и ни се скарай. Кажи: Хайде, вие, маймуни такива, отивайте да се катерите по палмите".  Crazy
И трябва да ти кажа, че изобщо не ми пречеше да го уважавам, защото беше страхотен човек. Умееше да се шегува с всичко, дори със себе си.
Така че стига си се вкисвала по темата, а гледай прекрасните си деца и им се радвай.

Съвсем, ама съвсем не си права.  Hug И мисля, че със сигурност съм по-обективна от тебе. Едно е приятелят ти сам да каже за себе си това, и е друго ти да му го кажеш със съответната интонация.

ааа и не съм вкисната - а усмихната

# 81
  • Петрич
  • Мнения: 321
Мислите ли че българинът  е расист?

Да,за съжаление.

# 82
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Едно е приятелят ти сам да каже за себе си това, и е друго ти да му го кажеш със съответната интонация.
ЕстеВствено. Човек може и Афро-холандец да каже с такава интонация, че да не е изобщо тайна фактът какво мисли за него Grinning

Ако приемем, разбира се, че другаде, освен в Щатите, казват така - афро-холандец, афро-испанец и прочее Grinning

# 83
  • Мнения: 505
Едно е приятелят ти сам да каже за себе си това, и е друго ти да му го кажеш със съответната интонация.
ЕстеВствено. Човек може и Афро-холандец да каже с такава интонация, че да не е изобщо тайна фактът какво мисли за него Grinning

Ако приемем, разбира се, че другаде, освен в Щатите, казват така - афро-холандец, афро-испанец и прочее Grinning

е нали се разбрахме как не се казват  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

# 84
  • Мнения: 488
Връщаме се откъдето дойдохме.  Hug  но-сенс  ooooh!

Виж сега, явно трябва целият форум да се включи, за да си каже мнението, и пак няма да те убеди, защото си ПРЕДубедена. По простата причина, че си омъжена за ...? тук оставям място на теб да попълниш, защото вече ме е страх да употребя думата "негър".
Справка, Тълковен речник на българския език, онлайн версия - тук
Няма нищо обидно в тази дума в българския език. Твоите и на други живеещи или живяли в чужбина асоциации произтичат от негативната конотация на тази дума в съответната страна. Повярвай, в България такава не съществува. Вече се посочиха съответните варианти, не искам да ги повтарям.
Не целя да те обидя по никакъв начин, включвам се в спора от чисто езикова гледна точка, защото като филолог ми се иска да ти обясня, че хората в България използват негър точно по същия начин, по който и арабин примерно, без да имат нещо лошо наум.

# 85
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
е нали се разбрахме как не се казват  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ти кажи как СЕ казват Laughing

# 86
  • Мнения: 6 167
'българинът' е голям дискриминатор. един от най-големите, които съм виждала.
бих искала да знам на колко от касите на билла, метро или фантастико има касиерки
от друг етносс, ако има такава, нека да се запише тук, моля.

# 87
  • Мнения: 505
Абе вие не четете Laughing Laughing Laughing Laughing и понеже съм добра и отговарям - си мислите, че се паля.
Е наричат се - пешо, Питър или Педро да речем - имат си имена. Hug

на Мяу - само едно Бау и да чете какво съм писала преди това, че не ми се повтаря.  Laughing Laughing Laughing Laughing

# 88
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
За касиерка се иска едно средно образование, поне. Колко циганки с такова познаваш? Аз - нито една. Познавам мъже с такова образование - приятел семеен (циганин) работи като ръководител на бригада в Сиенит, примерно. Същият е общински съветник в местна община. И не беше издигнат от ДПС.

# 89
  • Мнения: 10
Циганите и турците са много по голями расисти от нас.Ако Българин пребие циганин,това е расизъм,ако е обратното не е!

Общи условия

Активация на акаунт