Моля за съвет дали кърмя правилно

  • 1 326
  • 21
  •   2
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 3 889
Пак съм аз.
От вторник насам нещата бяха по добре, имах кърма повечко, само за храненето в полунощ не стигна 2 пъти и трябваше да се дохраним. Вчера обаче стана беля - следобед получих страхотно запушване на дясната гърда, Половината беше на камък. След 5 часа топлене и цедене се оправих, до сутринта нямаше буци. Бебо обаче в това време яде от шише, защото сученето беше прекалено болезнено, предпочитах да се цедя непрекъснато, отколкото да го чакам 2 часа да се събуди.
През нощта спа 5 часа, сутринта сука и после изведнъж се оказа, че нямам кърма. Сучеше 4-5 минути, пуска зърното и почва да пищи. Пробвах да се издеця - нищо. Наложи се да яде АМ Sad Следобед кърмата потече, обаче си имаме нов проблем - бебо май иска лесното. Много бързо спира активното сукане, почва само да ме дъвче, след малко се ядосва, пуска зърното и пак пищи. Така се мъчим от 6 часа. Междувременно се къпахме, той не спря да реве. Давам му през половин час да суче, повтаря се едно и също - смуче леко, но май не изкарва нищо. Накрая заспа от изтощение. Сега пробвах да се изцедя - пак нямам кърма Sad нищо не тече. Какво да правя? В 12 ще трябва пак АМ да му дам. А утре? Имам чувството, че повече няма да поиска да суче. А как хубаво сучеше... Направо ми се реве. Какво следва? Да се цедя като имам кърма и да му давам от шише ли? Има ли шанс да го накарам да суче ефективно пак, при положение че и моята кърма ту я има ту я няма?
Имам чувството, че губя битката  Cry Помогнете!

П.С. Вчера бяхме на консултация, наддал е 500 гр. за две седмици, но педито каза, че е малко. Предложи да го дохранвам всеки път с 30 мл, вместо в полунощ като вече е прегладнял да му давам само АМ. А по принцип педито подкрепя кърменето. Но смята, че бебето ми не се храни достатъчно. Това ме съсипва, само като си помисля, че може да гладува  Sad

# 16
  • Мнения: 393
Виж сега, на първо време се успокой Heart Eyes Няма да умре от глад бебчето ти, нито пак е възможно така рязко да спре кърмата, особено след като така ти се е препълнила гърдата, че е станала на буци.
Като за начало спри да даваш АМ от шише.Ако държиш да го дохранваш за момента и това те прави по- спокойна го прави с лъжичка , или чашка повече за това виж тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14870
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=200201.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21140
Бебчето ти е много мъничко и е нормално понякога да е просто залепено за гърдата .Оставяй го да суче колкото може повече, то само ще започне да го прави, след като премахнеш всякакви заместители на гърдата- биберони и шишета. Бебетата инстинктивно сучат правилно когато спят, така че е добре да му предлагаш гърдата веднага след като заспи, докато се унася.
Цеденето не е никакйв критерий за това колко кърма имаш Naughty Десетина дни след раждането на Митко и аз бях изпаднала в паника, че нямам кърма, защото не успявах да изцедя и капка, а подплънките в сутиена ми бяпа мокри между кърменията LaughingПросто не бях и хванала цаката на помпата Wink
За наддаването също не бери грижа, бебчетата наддават скокообразно, което означава, че за следващите 2 седмици може да наддаде и килограм. Пък и 500 гр не ми се вижда толкова малко, в крайна сметка това звачи че с този темп за месец ще наддаде 1 кг, което си е супер Hug
Пий повече течности, около 2-3 литра на ден, яж варено жито, някакъв лактогонен чай можеш също да опиташ- всичко това, съчетано с много често кърмене (слагане на гърда), ще ти осигурят достатъчно кърма.
Не го мисли толкова, успокой се, отпусни се, гушни си сладкото бебче и го кърми ако трябва и постоянно. Дано има кой да ти помага в къщи Поздрави и пиши как се справяш Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 17
  • София
  • Мнения: 2 410
П.С. Вчера бяхме на консултация, наддал е 500 гр. за две седмици, но педито каза, че е малко. Предложи да го дохранвам всеки път с 30 мл, вместо в полунощ като вече е прегладнял да му давам само АМ. А по принцип педито подкрепя кърменето. Но смята, че бебето ми не се храни достатъчно. Това ме съсипва, само като си помисля, че може да гладува  Sad
Педиатърът ти май не подкрепя истински кърменето. 500 гр за две седмици е по учебник.
Мойта кукла качи само 850 гр  първия месец, но на никой не му хрумна да ме съветва да я дохранвам.
И от опит - спокойствие. Това е най-силното средство за повишаване на лактацията. Всичко ви е наред. Не го мисли толкова. Предлагай на бебчо, той си знае останалото. Peace

ПС. И още нещо, това, че не изцеждаш с помпата, не значи, че нямаш кърма. Пак от опит, имала съм случаи да не мога и 20 мл да изцедя с помпата, а след това бебка да си суче преглъщайки шумно.

# 18
  • България
  • Мнения: 3 621
ПС. И още нещо, това, че не изцеждаш с помпата, не значи, че нямаш кърма. Пак от опит, имала съм случаи да не мога и 20 мл да изцедя с помпата, а след това бебка да си суче преглъщайки шумно.
Ей, тва исках да кажа, ама вече са ти го казали. Забрави да сравняваш изцеденото мляко с това което бебето изсуква. Когато бебето суче , то си е и въпрос на психика и природа , тогава се отделя повече мляко, защото това е естествения процес, а не с някакви пластвасови помпи да се доим като кравите  Laughing Хаха, да не се засегне някой и аз съм се "доила" но само след кърмене и мъжа ми ме майтапеше.
А и още нещо педи да не е нещо слънчасал 500г за 2 седмици било малко  #Crazy Той колко  иска по кило на седмица Laughing Моята принцеска за месец качи 700г.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 3 889
Благодаря ви  Hug
Днес се мъчим да сучем. В 3 и 6 сутринта сука и заспиваше доволно. От 9 обаче почна старата песен - суче малко, заспива, след половин час се буди пак гладен. Аз се заинатих и реших да му давам така докато каталясаме Simple Smile Не знам колко изяжда по този начин, но явно не е много, щом огладнява така бързо.
А за наддаването и аз се зачудих. Той се роди 3,600, изписаха ни на петия ден 3,350, в този четвъртък (16-ти ден) беше 3,850 на кантара на педито вече. Това прави 500 гр. отгоре, нали? И е порастнал с 4 см.

Последна редакция: сб, 30 юни 2007, 13:30 от svetli

# 20
  • Мнения: 1 924
Благодаря ви  Hug
Днес се мъчим да сучем. В 3 и  сутринта сука и заспиваше доволно. От 9 обаче почна старата песен - суче малко, заспива, след половин час се буди пак гладен. Аз се заинатих и реших да му давам така докато каталясаме Simple Smile Не знам колко изяжда по този начин, но явно не е много, щом огладнява така бързо.
А за наддаването и аз се зачудих. Той се роди 3,600, изписаха ни на петия ден 3,350, в този четвъртък (16-ти ден) беше 3,850 на кантара на педито вече. Това прави 500 гр. отгоре, нали? И е порастнал с 4 см.

Правилно си се заинатила, продължавай в този дух!
Имай също  в предвид, че кърменето далеч не е само хранене.Тоест,когато бебчо търси гърда, това не винаги означава, че е гладен.Напротив-може допреди 15 минути да се е насукал предоволно,и въпреки това да търси допира , миризмата, близостта на мама, сученето носи успокоение за малкото.Постави се на негово място-колко ли му е хубаво да усеща всичко това!
Така че недей да се тормозиш непрестанно стига ли му кърмата ,или не.
Моят мъж има периоди,в които сякаш е прикачен за мен, и никога не съм се притеснявала, че не му стига кърмата.Това ,което не му стига, е близкият контакт с мама. Grinning
А иначе добре е пораснал и наддал.
Според ' нормите" наддаване от 125 до 500 гр на седмица е идеално, вие сте точно по средата Peace

# 21
  • Мнения: 2 829
Мисля, че съвсем правилно постъпваш. Наистина бебето сигурно не изсуква по много, ама нама как да прегладнее след като му даваш винаги като поиска. Предполагам че 1-2 дни ще ти е трудно-първо, бебето вероятно чака да се умориш и да му дадеш лесния биберон, второ от лутането и проблемите до сега вероятно гърдите ти имат нужда да се нагодят към бебето колко кърма да произвеждат и трето, ти имаш нужда да се успокоиш и да повярваш, че ВИНАГИ ще имаш точно толкова кърма, колкото е нужна на бебето.
Наистина, малко е досадно а кърмиш почти непрекъснато, много добре знам, аз и малкия ми пакостник бяхме скачени първия месец, дори често съм ходила до тоалетната с него. По едно време имах чувството, че може да продължи така с месеци-повярвай ми обаче, скоро ще мине.
Ако имаш нужда от идеи как да ти е удобно и приятно докато кърмиш-пиши ми на лични Simple Smile Кърменето може да бъде време за почивка, хапване, пийване, четене, гледане на ТВ и т.н., все неща, за които скоро няма да имаш време Twisted Evil
За наддаването-няма да коментирам, може би педиатъра не е видял добре кантара, или пък неправилно е прочел теглото при изписването-иначе трябва да е луд!
Успех от мен и приятно кърмене!

Общи условия

Активация на акаунт