С 39-градусова температура от вчера!

  • 9 766
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 417
Границата на максимално допустимата температура след която се препоръчва да се дават лекарства май само в България е 38-38.5 градуса. Много майки и при 37.5 дават панадол. Нашата лична лекарка /не е хомеопат/, но препоръчва да се сваля само температура над 39 градуса и то само ако детето де чувства видимо зле и не поема течности. Свалянето трябва да не е рязко /това също е предпоставка за гърч/, както обикновенно свалят температурата лекарствата, а постепенно /например обтриване с мокра кърпа, компреси, къпане с вода 38 градуса/. Гърчове правят много малко деца и то при предразположеност, което може да се случи и при доста ниска температура.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 324
Температурата при детето и как да се справяме с нея

Детето ви се събужда през нощта, плачейки неутешимо. Усеща се горещо на пипане и вие бързо измервате температурата. 39,5 ! Разбираемо е, че сте притеснени! Трябва ли да се обадите на доктора? Трябва ли да се втурнете към спешното отделение?

УСПОКОЙТЕ СЕ И НЕ ИЗПАДАЙТЕ В ПАНИКА!

Ето няколко полезни съвета, които ще ви помогнат безопасно и по-спокойно да изкарате нощта.

ОПАСНА ЛИ Е ТЕМПЕРАТУРАТА?

НЕ. Родителите често имат погрешното разбиране, че температурата е нещо лошо и признак за сериозна болест. Това просто не е вярно. Температурата е нормален и здравословен отклик на тялото към болестта. Имунната система отделя вещества, които повишават телесната температура. Това е нормален процес за борба с инфекцията.

КОЯ ТЕМПЕРАТУРА Е ВИСОКА?
Нормална температура - 36 до 37.2
Леко повишена температура - 37.3 дo 38.3
Повишена температура - 38.4 дo 39.7
Висока температура – над 39.8

Трябва ли да давам лекарства при леко повишена температура?

Не. Леко повишената температура е полезна за справяне с инфекциите. Лекарства за температура се дават само ако тя кара детето ви да се чувства истински зле. Лекувайте детето си, а не температурата.

Трите най-чести причини за температура
Вирусна инфекция – това е най-честата причина за повишена температура при децата. Случва се при инфекции като робеола, варицела, заушка и много други. Повечето вируси не са опасни. Те просто трябва да бъдат преодолени и това става в рамките на няколко дни. Не се лекуват с антибиотици.
Бактериална инфекция – някои примери са отит, синузит, пневмония, цистит (възпаление на пикочните пътища) и ангина. Те се лекуват с антибиотици, макар че лечението обикновено може да изчака 12 часа и да се свържете с лекаря си на другата сутрин.
Пробиването на зъбките – то също може да предизвика температура, но обикновено не по-висока от 38,5 градуса.

Как да измеря температурата на детето?
Обикновен термометър за подмишницата – този “старомоден” метод все още е най-точният, макар че е труден за осъществяване при ревящо и мятащо се дете. Опитайте се да го задържите на място за 3 минути и се уверете, че върхът му е дълбоко в ямката под мишницата.
Термометър за измерване в ухото – този бърз и лесен метод е все по-популярен. Но точността на тези термометри варира. На едното ухо може да даде 37, а на другото 39,5 – на кое да вярвате? Ако двете стойности са близки, тогава може би е вярно. Ако отчита 39,5 или повече, може да опитате да го потвърдите с обикновен термометър! Стойности между 37.2 дo 38.9 са по-вероятни.
Анален термометър – трябва да бъде използван само при новордени до 3-месечна възраст, тъй като точността на измерване е критично важна при тази възраст. Нежно вкарайте термометъра около 2 сантиметра в дупето и го задръжте 3 минути.
Дигитален термометър – те са орални, за подмишницата или анални. Много по-бързи са от обикновения термометър, макар че точността им варира както при термометъра за измерване в ухото.

Как да се справим през нощта?
Първа стъпка – преценете температурата изисква ли вземане на мерки според горните препоръки.

Лекарства:
Ацетаминофен (Тиленол)
(бел прев. – в България ацетаминофенът e известен със синонимното си име Парацетамол и съществуват множество лекарства за деца, които го съдържат като активна съставка – например Ефералган, Калпол и т.н.)
Tова болкоуспокояващо и свалящо температурата средство е известно от дълго време и е ефективно в повечето случаи. Може да бъде давано през 4 часа. Нови изследвания от 2001 година показват, че даването на начална двойна доза ацетаминофен при висока температура е едновременно и безопасно, и по-ефективно в бързото смъкване на висока температура. Давайте двойна доза само ако температурата е висока! Двойна доза може да се дава само веднъж на няколко дни, ако има нужда. Всички други дози трябва да са стандартните.
Ибупрофен (бел.прев. - в България е известен като Нурофен) – това по-ново лекарство също е ефективно при болки и температура. Често е по-ефикасно при висока температура и има по-дълготраен ефект. Може да се дава през 6 часа. Преди се препоръчваше за деца над 6-месечна възраст, но наскоро беше одобрено за безопасно и ефективно и при деца над 2-месечна възраст.
Използване на комбинация от двете лекарства – най-добре е да се използва само едното. Но все пак, ако едното не е достатъчно или действието му е твърде краткотрайно, е безопасно да дадете и другото в прибавка без да чакате. Друг вариант е да ги редувате през 3 часа – например ацетаминофен в 8, ибупрофен в 11, ацетаминофен в 2 и т.н.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ – НЕ давайте АСПИРИН на деца под 12-годишна възраст!
Повръщане – ако детето ви повръща и не може да задържи лекарството, можете да използвате свещички.
Хладка вана и хладък компрес – могат да помогнат да се свали по-бързо температурата, особено ако е много висока, но се използват само в комбинация с температуропонижаващо лекарство, а не вместо него!
Студени течности – помагат да се охлади тялото и да не се обезводни детето.
 
 Кога да не се притесняваме?
Запомнете – температурата е естественият отговор на тялото към инфекцията и не е непременно знак, че се случва нещо сериозно.
Леко повишената температура обикновено не е сериозна, лекува се лесно и може да чака до сутринта, преди да се свържете с лекаря.
Температура в рамките на 38.4 дo 39.5 също обикновено не е сериозна и може да чака, освен ако няма някой от признаците, описани по-долу.
Висока температура над 40 градуса или по-висока, която обаче бързо се сваля до 37.8 - 38.3 с гореизброените мерки, също не е сериозна и може да чака до сутринта, освен ако няма някой от признаците, описани по-долу.

Кога да се притесняваме?
Ако бебето ви е под 6-седмична възраст и има температура около и над 38.4, това е спешно състояние. Детето трябва да бъде видяно от лекар веднага или закарано в спешно отделение. Не давайте никакви температуропонижаващи лекарства в този случай (нали не искате докторът да не може да установи каква е температурата при прегледа). Уверете се, че сте потвърдили стойностите на температурата с ректален термометър (а не само с ушния) преди да се свържете с лекаря си.
Бебета на възраст 7 седмици до 3 месеца с температура над 38,4 изискват незабавно свързване с лекаря. Той ще ви помогне да определите как да действате в конкретната ситуация. Потвърждавайте всяка измерена стойност с ректалния термометър, преди да се свържете с доктора.
 
 Ако детето ви има един или повече от следните симптоми, трябва незабавно да се обадите на лекаря:
Висока температура над 40 градуса, която не се смъква до  38.3 - 38.9 с мерките, описани по-горe
Летаргия – означава не просто детето ви да е отпуснато и да иска да лежи в ръцете ви, а да е безжизнено и да не задържа погледа си във вашия.
Раздразнителност – има се предвид нещо повече от нормалното хленчене. Истински раздразнителното дете ще плаче с часове, няма да говори и е почти невъзможно да го успокоите.
Менингит – симптомите са висока температура над 40 градуса, схванат врат и/ли болки в тила, които правят навеждането на главата към гърдите болезнено и невъзможно, повръщане, силно главоболие, очите са болезнени при ярка светлина.

Независимо от всичко, ако имате вътрешното усещане, че детето ви е сериозно болно, трябва незабавно да се свържете с лекар!

# 17
  • Мнения: 100
Високата температура не бива да се подценява при толкова малки деца,защото съществува риск детето да направи фебрилен гърч.При такива случай добър ефект има поставянето на свещичка Ефералган,а когато е над 39-градуса се правят и влажни обвивания на тялото.Желая ви бързо оздравяване.Давай и много течности на бебето.

# 18
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ей, големи специалисти, много подковани на теория.  ooooh!
Я стойте вие с 39-40*Т в сегашните жеги, пък ще ви питам дали ви е добре.
Разбира се, че тази Т е висока и опасна.
Triniti, най-безполезния метод за сваляне на висока Т е обливане на бебето/детето с вода в коритцето. Но от 39, да се смъкне на 37.8-38. Че и бързото понижение е вредно.

Даването на Панадол/Ефералган/Нурофен не е излишно тъпчете с лекарства, забележете.
Но децата са си Ваши в крайна сметка. Ако искате им варете мозъчетата, Ваша воля.

# 19
  • Мнения: 3 116
И според мен става дума за Розеола  Thinking

Висока температура, без нищо друго  Thinking Температурата ще продължи 3 дни, на 4 или 5 ден чакай обрив, който ще изчезне от 24 до 48 часа.

Не бих дала антибиотик, ако ви предпише педиатърката, за момента. Чак на 4 ден с температура бих се замислила  newsm78

# 20
  • Мнения: 3 146
Честно ви казвам, направо ми писна от хора в този форум, които нападат всеки, който искада даде АБ или температуропонижаващ медикамент на детето си. Стига вече! Всеки си преценява, кйто иска, се доверява на лекаря си, който не иска - не се доверява. Стига сте нападали всекиго!
 Naughty Naughty Naughty

# 21
  • Мнения: 3 116
Герганди, надявам се не визираш мен за АБ  Peace

Просто казвам как бих постъпила аз и не нападам никой. Всеки сам си взима решението Hug

Известно е, че при шарки антибиотиците са противопоказни, а в момента има бум на шарки, да се чудиш защо при положение че вече е лято  newsm78

# 22
  • Мнения: 365
Не бях влизала тези дни в темата, която пуснах, поради липса на свободно време. Бяхме при педиатърката и аз и обясних за какво иде реч, а тя ми казва: "От зъбките е!" . Питам я "Възможно ли е да е шарка?", тя ми се смее "Коя шарка, те са много." Аз млъкнах, а тази сутрин сме обринати от краката до ушите.
Сърдечно благодаря на всички мами, които писаха. Признателна съм ви за съветите.   bouquet

# 23
  • Мнения: 3 146
Герганди, надявам се не визираш мен за АБ  Peace

Просто казвам как бих постъпила аз и не нападам никой. Всеки сам си взима решението Hug

Известно е, че при шарки антибиотиците са противопоказни, а в момента има бум на шарки, да се чудиш защо при положение че вече е лято  newsm78



О, не не визирам теб, нито накого конкретно, просто съм го забелязала. Мисля, че е масово явление.
Съжалявам за спама!

Triniti, какво, значи е шарка? Как сте?

# 24
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Здравейте мами!
Дъщеричката ми е на седем месеца. Вчера бяхме на разходка и пътувахме с колата (с леко отворен прозорец) и вечерта вдигна температура 39 градуса. Смъкнах я с Панадол, но само за около час. Цяла нощ беше с температура, потеше се, аз й сменях дрешките, давах Панадол и пак ефекта беше временен. Помислих си, че се е разболяла, но днес няма нито хрема, нито кашлица. Само тази 39 - градусова температура я мъчи и е кисела.
Та, въпросът ми към вас е възможно ли е тази температура да се дължи на зъбките (в момента се мъчат да пробият първите 4 горни зъбчета) или е болна (въпреки че няма други симптоми, освен температурата)
.....
Ще се радвам, ако ми кажете и нещо по-ефективно от Панадола срещу високата температура.

 - Дали не е от Ваксина, която се слага именно в 7-ия месец?

  Най-ефективно се сваля висока Т., особено такава с неясен произход, със съответното за конкретния случай хомеопатично л-во.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 610
Здравейте мами!
Дъщеричката ми е на седем месеца. Вчера бяхме на разходка и пътувахме с колата (с леко отворен прозорец) и вечерта вдигна температура 39 градуса. Смъкнах я с Панадол, но само за около час. Цяла нощ беше с температура, потеше се, аз й сменях дрешките, давах Панадол и пак ефекта беше временен. Помислих си, че се е разболяла, но днес няма нито хрема, нито кашлица. Само тази 39 - градусова температура я мъчи и е кисела.
Та, въпросът ми към вас е възможно ли е тази температура да се дължи на зъбките (в момента се мъчат да пробият първите 4 горни зъбчета) или е болна (въпреки че няма други симптоми, освен температурата)
.....
Ще се радвам, ако ми кажете и нещо по-ефективно от Панадола срещу високата температура.

 - Дали не е от Ваксина, която се слага именно в 7-ия месец?

  Най-ефективно се сваля висока Т., особено такава с неясен произход, със съответното за конкретния случай хомеопатично л-во.

Според българския имунизационен календар в 7м не се прави никаква ваксина Naughty .В 6м се прави противохепатитна,а следващата е на 1год.Така,че не се изказвай неподготвен.

# 26
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
Според българския имунизационен календар в 7м не се прави никаква ваксина Naughty .В 6м се прави противохепатитна,а следващата е на 1год.Така,че не се изказвай неподготвен.

Седем месеца -  вътрекожно, 0,1 мл  БЦЖ ваксина    Laughing

 Доскоро се правеше и Първа реимунизация против полиомиелит - жива ваксина, която вследствие натиска на Гражданското общество, част от което е и този Форум!!! , вече е изместена в:
Цитат
Четиринадесет месеца: през устата, 2 капки - Тривалентна убита полиомиелитна ваксина (Imovax-Polio)

Последна редакция: сб, 23 юни 2007, 11:59 от Aleksander

# 27
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Най-ефективно се сваля висока Т., особено такава с неясен произход, със съответното за конкретния случай хомеопатично л-во.

ай стига бре. Спри се.  Stop Имате си вече форум за псевдолечение, пишете си там. Омръзнахте с вечните си проповеди, как видиш ли, всичко с хомеопатия се лекува. Трябва да си улав, та чак шашав, за да повярваш, че голата водица лекува, но това е отклонение.

За най-ефективното и безвредно сваляне на Т вече писах. Ако искаш ПАК ме прочети Wink


Тринити, скорошно оздравяване на бебка  Peace

# 28
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Шани
Цитат
Даването на Панадол/Ефералган/Нурофен не е излишно тъпчете с лекарства, забележете.
Но децата са си Ваши в крайна сметка. Ако искате им варете мозъчетата...

...Трябва да си улав, та чак шашав...
Цитат
... За най-ефективното и безвредно сваляне на Т вече писах. Ако искаш ПАК ме прочети 

 Да, прочетох и те разбрах.  Peace

# 29
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Triniti, най-безполезния метод за сваляне на висока Т е обливане на бебето/детето с вода в коритцето. Но от 39, да се смъкне на 37.8-38. Че и бързото понижение е вредно.

Aleksander, хем си с очила, хем недовиждаш. Време е да се обърнеш към специалист-офталмолог. Стига си се самолекувал с хомео-водица. Виждаш, ефект - няма.
И премини моля те в другия подфорум.

Общи условия

Активация на акаунт