Моля ви спешно за съвет - проблем с кърменето и наддаването

  • 1 332
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Цеди се след всяко хранене. Когато бебето засуква кърмата слиза, така че няма опасност да си се изцедила и да няма после за бебето. Разбира се недей да цедиш до празно, а само за стимулиране на лактацията

# 16
  • Мнения: 134
Ще се получи, само важното е да не се притесняваш и да не изискваш от себе си прекалено много, все пак съвсем скоро си родила и си се справила успешно, ще се справиш и с кърменето, даже след време ще се чудиш колко лесно е всичко. Бъди сигурна, че ще е така!  Grinning Не позволявай да си мислиш, че трябва едва ли не да си някаква майка-супергерой, която от първия ден върти и къщата, обръща внимание и на мъжа си, готви и т.н. Сега бебо е най-важен, другите ще почакат малко! Намери начин да прехвърлиш поне временно домашните задължения на някой друг, за да можеш да поспиваш с бебчо, какво като е през деня, все пак за него доскоро не е имало ден и нощ, ще мине време докато се настрои на нашия режим. Ако се притесняваш за количеството кърма може да пиеш лактогонен чай, аз не съм пила, но много майки са, така че ако трябва ще кажат марка някаква. Хапвай и ядки, те също помагат. Но най вече намери начин ти да си спокойна. Кураж и ще се справиш!  Hug

# 17
  • Мнения: 160
Разбира се недей да цедиш до празно, а само за стимулиране на лактацията

Как трябва да се цедиш за да се стимулира лактацията?

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Разбира се недей да цедиш до празно, а само за стимулиране на лактацията

Как трябва да се цедиш за да се стимулира лактацията?
Всъщност ако се цеди за стимулиране на лактацията, се препоръчва да се цеди повечко. Не "до последна капка", защото кърмата се произвежда на принципа на търсенето и предлагането и последна капка постоянно ще има Simple Smile
Но примерно може да се поцеди след кърмене (даже да е малко) или между кърменията (ако бебето суче под някакъв режим горе-долу и майката прецени по кое време е най-удачно да цеди).
Така освен кърменето от гърда майчиният организъм получава допълнителна стимулация да произвежда повече мляко. Хубаво е да се цеди с помпа, която е подходяща за майката - дали ще е скъпа или евтина, дали ще е с помпа изобщо или ще е цедене на ръка, няма кой знае какво значение, важното е майката да не изпитва дискомфорт, още по-малко - болка. Ако има някое от тези неща, може би помпата не е подходяща за нея или нещо в техниката на цедене не е както трябва.

# 19
  • София
  • Мнения: 191
Какво е положението - потръгна ли ти кърменето на поискване, как е бебочето?

# 20
  • Мнения: 377
Много старателно спазвах съветите, но до консултацията , на която докторката каза че за 7 дни е наддал 180 грамаи се налага да почваме дзохранването. Така че сега и кърмя и дохранвам с АМ. Дано си струва
Имам чувството че само го храня и уригвам, и се цедя.

# 21
  • София
  • Мнения: 191
Много е кофти това цедене, съчувствам ти. А що не пробваш да му даваш по-често от гърдите, и постепенно да спреш да цедиш? Скоро ще се регулира лактацията и ще е безсмислено.
Желая ти успешно занапред кърмене!

# 22
  • Мнения: 264
Струва ми се, че сте прибързали с АМ-а. Ужасно е , но всяка втора мама все има проблем  и не й достига кърмата и изчежда само 10-15мл, което според нея значи че няма кърма! Това, разбира се се смята за достатъчна причина кърменето да се спре и да се мине на АМ. Толкова лесно и удобно!  #2gunfire Да, ама за кого? Със сигурност не и за детето ти.  Само за успокоение мога да ти кажа, че със сина ми не можех да изцедя и 5мл и това от самото начало. Е, сега е на 7 месеца и допреди месец беше само на кърма и тежи 8,400 гр, а се роди 3,400. Единственият начин е да го кърмиш на поискване, без да даваш вода. А останалото, че нямаш време до тоалетната да отидеш, си е класика в жанра, така че нищо ново/страшно не ти се случва. Всички сме минали от там. Само не спирай да го кърмиш и махни добавката и ще видиш, че всичко ще се нормализира, кърмата ти ще се регулира и ти ще се успокоиш. Никога не съм съжалявала за решението си да кърмя двете си деца, въпреки че и аз съм ревала с първото защото си мислех че не ми достига кърмата. Защо не направите пробно кърмене с педиатърката и да видите колвко изсуква? Това вторачване в грамчетата хич не ми звучи добре - всяко дете си е индивидуално и расте и се храни по собствен си начин. Няма смисъм от унифициране и взиране в разни таблици със сантиметри и грамове!
А кърмата е безценна и освен че е готова във всеки един момент, стерилна и с подходяща температура, не струва пари , а и предпазва от болести и е най-доброто лекарство и храна за бебето когато/ако се разболее. Плюсовете са безкрайно много, а винаги е толкова лесно да купиш АМ от магазина, само че не можеш да купиш с него и една четвърт от ползите и преимуществата на майчиното мляко. Така че помисли си добре, ти решаваш.

# 23
  • Мнения: 1 924
за 7 дни е наддал 180 грама

Цитат
• Ако бебето ви наддава средно 113-199 грама на седмица, или около 460-800 гр на месец, то получава достатъчно кърма.

Източник:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=200201.0

Цитат
Възраст на бебето------Средно наддаване на тегло
0-4 месеца-----------------170 грама на седмица †
4-6 месеца-----------------113-142 грама на седмица
6-12 месеца ‡-------------57-113 грама на седмица

Source: Mohrbacher N and Stock J. The Breastfeeding Answer Book, Third Revised ed. Schaumburg, Illinois: La Leche League International, 2003, p. 148-149.

Източник:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19325

Писна ми от педиатри-специалисти.


# 24
  • Мнения: 1 924
Струва ми се, че сте прибързали с АМ-а. Ужасно е , но всяка втора мама все има проблем  и не й достига кърмата и изчежда само 10-15мл, което според нея значи че няма кърма! Това, разбира се се смята за достатъчна причина кърменето да се спре и да се мине на АМ. Толкова лесно и удобно!  #2gunfire Да, ама за кого? Със сигурност не и за детето ти. 

Повечето от притесненията на кърмачките са свързани именно с това-получава ли бебето достатъчно кърма?
Особено при майки-първескини,които и без това си имат доста приеснения покрай отглеждането на бебето и искат да правят всичко правилно.
Много е стресиращо, особено когато бебето започне да плаче наглед безпричинно-яло е, преповито е, не му е топло или студено...и започваш да си мислиш, че сигурно кърмата не му стига.Още повече, че бебетата инстинктивно търсят да сучат , когато са стресирани и тревожни-това затвърждава страховете на майката, че рожбата й гладува.
Колко по-удобно е за майката да му налее едно шише с адаптирано мляко-там поне виждаш ясно какво количество е поело бебето всеки път.
Но за бебето далеч по-добре е да получава майчиното мляко.

Мъчно ми е , че все още има толкова много лекари,които не разбират или не подкрепят кърменето.Толкова майки разчитат на техните съвети!

Защото ние тук може да си говорим и говорим, но за повечето хора лекарската дума има по-голяма мощ.

# 25
  • Мнения: 2 332
Според мен започнеш ли да дохранваш с АМ това е пътя на отбиването. Искаш ли да кърмиш - давай толкова пъти гърда, колкото поиска. В началото с малката ми дъщеря правех точно така - в началото имаше период, в който я кърмех на 40 мин, тя заспиваше на гърдата, и след малко искаше пак. Мъж ми ми казваше, че съм луда, и въпреки това продължавах. Наистина - много е уморително за майката, но си струва - поне за мен - след време, бебето като порастне, започва да суче повече и само си разрежда храненията. Гергана като стана на 2 месеца започна да спи по 6-7-8 часа през нощта без изобщо да се събуди. И досега е само на кърма, отказа от известно време пюретата, чат-пат пие вода.

..
Повечето от притесненията на кърмачките са свързани именно с това-получава ли бебето достатъчно кърма?
Особено при майки-първескини,които и без това си имат доста приеснения покрай отглеждането на бебето и искат да правят всичко правилно.
Много е стресиращо, особено когато бебето започне да плаче наглед безпричинно-яло е, преповито е, не му е топло или студено...и започваш да си мислиш, че сигурно кърмата не му стига.Още повече, че бебетата инстинктивно търсят да сучат , когато са стресирани и тревожни-това затвърждава страховете на майката, че рожбата й гладува.
Колко по-удобно е за майката да му налее едно шише с адаптирано мляко-там поне виждаш ясно какво количество е поело бебето всеки път.
Но за бебето далеч по-добре е да получава майчиното мляко.

Мъчно ми е , че все още има толкова много лекари,които не разбират или не подкрепят кърменето.Толкова майки разчитат на техните съвети!

Защото ние тук може да си говорим и говорим, но за повечето хора лекарската дума има по-голяма мощ.
Заставам зад всяка твоя дума - много хубаво си го написала  Peace.

# 26
  • Мнения: 377
Момичета, много ви благодаря за отговорите, много сте мили и ви вярвам много, но колкото ви вярвам толкова и голям си е страхът ми добре ли се храни бебето само с кърма. Много желано бебе е, много обичано и сигурно затова страховете ми са големи. Нощем не мога да спя спокойно дори, когато той спи. Само да чуя някой по странен звук при дишането му и съм скочила от леглото веднага.

Много ви благодаря за отзивчивостта.  bouquet

# 27
  • Мнения: 377
Аааа и още - като бях бременна бях против кърменето, защото го смятах за много първично и нецивилизовано. Като родих също толкова много пък исках да кърмя като знаех колко важно е това за детето ми.

# 28
  • Мнения: 1 924

Разбирам те напълно - първа рожба,много желана-нормално е да си уплашен и несигурен.Нормално е и да се стараеш да правиш всичко най-добро за бебето.
Всички майки сме така Laughing

.

Общи условия

Активация на акаунт