Пюретата са неестествени и ненужни за бебетата

  • 5 148
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 829
Първо искам да благодаря за статията-на мен лично ми беше много полезно да прочета, че правилно захранвам малкия, т.к. не му давам пюрета.
За отбиването-недоразумението идва от там, че в английския weaning on solids означава захранване и постепенно заместване на млякото с твърди храни. Т.е. смята се, че отбиването започва с първата хапка твърда храна. Превода е буквален, но думата отбиване има различно значение.
Потърсих информация за baby-led weaning и никъде не се препоръчва рязко отбиване, точно напротив, набляга се на кърменето на поискване и на това да оставяме децата сами да избират по колко твърда храна да изядат и кога да сучат. Нещо, което аз смятам за правилно и така правя.
Все пак има доста разлики м/у този подход и Педагогическото захранване (което аз практикувам)-при ПЗ на бебето се дава от всичко, което ядат родителите, докато тук препоръчват да се дават само подходящи храни, ПЗ препоръчва поне в началото майката да слага парченцата в устата, а тук-да се оставя бебето да взима само и т.н.
Хубавото обаче е, че все повече хора и организации осъзнават, че е хубаво да се върнем към естественото и че всички измислени за наше "улеснение" уреди са излишни и дори по-скоро вредни Simple Smile

# 16
  • Мнения: 4 111
yanast, би ли споделила как, кога и с какво захрани детето си? Интересно ми е. На мен ми предстои да захраня моето дете и всяка информация ще ми е от полза. Благодаря ти!

# 17
  • Мнения: 2 829
Ами захраних го малко преди да навърши 6 месеца, въпреки, че исках по-късно-просто беше станало непоносимо вече-протягаше се към нашата храна и ревеше, единствения начин да не му давам беше да се крием от него докато ядем. В началото му давах само малки парченца (колкото глава на кибритена клечка), по 3 от всяко нещо. Първите дни давах само по 1 нещо-например парченца картоф или ориз от нашата храна. После започнах да давам от всичко-месо, ябълка, банан, зеленчуци, хляб, овесени ядки-всичко, което ям аз. Месец след началото на захранването започнах постепенно да давам по-големи парченца (постепенно) и по колкото иска (в началото не се дават повече от 3 трохи от всяко нещо, което има на масата). Първия месец малкия беше като метла, поглъщаше всичко като невидял. После имаше период в който не искаше да яде-не настоявах. Сега вече хапва с апетит, въпреки,че не знам колко изяжда, понеже яде от моята чиния. Но за мен това е предимство-така не се тревожа дали е ял достатъчно-тъй като не знам колко мляко е изсукал и колко твърда храна е изял приемам по презумпция че яде колкото трябва и не се тревожа.
Ако имаш други въпроси-питай Simple Smile

# 18
  • Мнения: 4 111
Благодаря ти, много интересно, ако се сетя нещо ще питам!  Hug

# 19
# 20
  • Мнения: 4 111
My_Moonka, благодаря ти!   bouquet
От библиотеката съм прочела почти всичко, но ми беше интересно кой е побвал този вид захранване. Не знаех, че имало специална тема на тези майки. Ами така е, не чета този подфорум, а по-долния.  Blush

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Янаст е обяснила значението на "отбиване" съвсем точно - първата храна, различна от мляко (кърма или АМ) е захранване, съответно - начало на отбиването (което може да продължи с години). Наистина, на български преведено без обяснение звучи малко странно, но е съвсем коректно казано.
Да, впрочем, съм съгласна и аз със статията. Особено ако майката не успее да проследи и навреме да започне да включва по-груби като консистенция храни, има опасност да срещне трудности при приучването на бебето към по-твърди и по-едри като частици храни.
Това важи особено за готовите пюрета, които обичайно се рекламират и препоръчват точно с довода колко са фини като консистенция и оттам - по-добри за бебетата Rolling Eyes
Не съм в никакъв случай противник на готовите храни, защото не всеки има възможност да приготвя домашна храна за бебето си, освен това има много случаи, в които е просто по-удобно и удачно да се прихване бурканче с готово пюре, но домашната кухня за бебето си има редица предимства в много случаи.

Общи условия

Активация на акаунт