мами в ГЪРЦИЯ - 5

  • 27 799
  • 280
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 111
Момичета, знаете ли къде се изгуби  eleiana? Не се е включвала от много време, беше писала последно, че има проблем с паспорта, как малката го е скъсала във влака... Имам я в скайпа си, а не се е включвала и там. Предстоеше й път и се замилих какво ли е станало...

# 61
  • Мнения: 4 111
Пак аз да нахалствам... Много ми се ще да си купя студено пресован зехтин, но не знам какъв да бъде той и как да разбера кой е струдено пресован и кой не... Знаете тук колко мнооого вида зехтин има, че представете си: Лилянчо клекнал пред щанда за зехтих и разлиства речника да си превежда... Не ви ли е жал, помогнете му...  hahaha

# 62
  • Мнения: 558
аз си мисля,че всички са студено пресовани,или newsm78 респективно рафинирания зехтин не е годен за употреба...а и дори да не е така,така ще пише, тъй че грабвай тоя в най-хубавата бутилка  Laughing
що не си вземеш за разнообразие рапично олио (rape oil), казват че е по-хубаво от зехтина,заради по-голямото съдържание на ненаситени мастни киселини и на омега-3-мастни киселини,които в зехтина липсват...аз ползвам такова в момента...ок е...не че разбирам много де...купих си го то4но заради омега-3 Simple Smile... ползвам го предимно в салати, иначе със слънчогледово...

Последна редакция: ср, 04 юли 2007, 02:24 от pepelja6ka

# 63
  • Мнения: 4 111
pepelja6ka, много благодаря за информацията, не бях и чувала за рапично олио  Blush .    bouquet
Тeopr, като изявена кулинарка, какво ще посъветваш Лилянчо?  Heart Eyes

# 64
  • Мнения: 102
Отворихте тема за зехтина.
Аз не съм наясно но струва ми се този по магазините не е студено пресован.Така твърди свеки LaughingИ една мама ми каза същото,като бях миналото лято в София.Тя търсеше студено пресован,детето и имаше някаква алергия към мазнини.
Ще ми е интересно да разбера обаче каква е истината.
Свеки имат много маслини и сами си го правят,така че за нейния съм сигурна.И това което знам от нея,че зехтина не се използува за готвене,само за салати.Появяват се болки в гърлото ако го използваш за готвене.А по БГ ТВ масово рецептите са със зехтин.Което пак ме навява на мисълта,че купения е рафиниран.
Лилянчо имаш две възможности,ако се окаже,че зехтина по магазините е не пресован.Да питаш някой около вас дали не произвежда сам зехтин(не промишлени количества) или ние като ходим в Атина да ти дам от този на свеки Simple Smile
А рапичното олио с приятен вкус ли е?

# 65
  • Мнения: 558
ами на мен вкуса на рапичното олио ми е приятен...няма натрапваща миризма, пък и като знам, че нещо е полезно, го ям....
сега се поразрових малко и прочетох,че зехтинът е мн подходящ за готвене/пържене, защото имал мн висока точка на прегаряне :студено пресования  при 190°, а рафинирания при 220°...проблема на рафинирания бил,че типичния вкус на маслина липсвал( и кво от това?!) имало някакъв зехтин дето се правел при повторно извличане на олио от обвивката и зърната на маслината(нещо като от "отпадъчния" материал пак да се извлече олио) и само той не е годен за употреба....явно рафинирания е ок....
мисля,че значението на зехтина се преекспонира,точно щото се вярва,че има повече ненаситени мастни киселини,ама се оказва,че в рапичното и в слънчогледовото имало повече....а гърците и италианците естествено,че ще си държат на него...там е пълно с маслини...другия плюс на зехтина пред слъчогледовото олио е в аромата му...

# 66
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Здравейте,

аз съм противник на рапичното олио, защото рапицата е на 99% генно модифицирана. Не ми допада и на вкус.
В къщи използваме домашен зехтин ( роднини имат маслини, носят ги за пресоване и ние си купуваме от тях). Това, което на мен ми е известно, а съм се ровила доста, е че зехтина е по-често пресован, рафинира се този, който е с висока киселинност, но променя както вкуса така и цвета си. Извличането на зехтина става чрез пресоване, центрофугиране и филтриране.
Разбира се, че се готви със зехтин, както основните ястия, така и за сладкиши. Правят го 90% от домакинствата тук, както и в останалите средиземноморски държави. Просто ако искаме да запазим 100% от вкусовите му качества трябва да се прибавя в края на готвенето. Разбира се много малко хора го правят, а понякога е и невъзможно.
Лилянчо , гледай на бутилката да пише παρθενο ελαιόλαδο или αγουρέλαιο ελαιόλαδο.

# 67
  • Мнения: 4 111
Момичета, златни сте, благодаря ви за информацията!

   bouquet   bouquet   bouquet


orchestra, трогната съм от предложението ти, но не мисля да се възползвам, много ми е неудобно, в магазините има 20 вида зехтин (че и повече), ще намеря подходящия!

# 68
  • Мнения: 102
Момичета,благодаря за инфото.
Не знам тогава защо моята свеки твърди,че не се готви с него.Има го наистина в изобилие(не иска да го продава) и се чудя сега защо не използва този дар,а купува или фъстъчено или слънчогледово олио за готвене.
Значи да си поготвям тайничко  Laughing

# 69
  • Мнения: 2 926
Лилянчо,
по- добре се възползвай от предложението на orchestra.
В магазините има зехтин ,но  със съмнително качество ,
а и никога не знаеш кога изтича срока  на годност:)
У дома ползваме само зехтин- и за салати,и за готвене ,и за пържене.
За сладкиши не-  не ,че правя често такива.
От мъжа ми съм се наслушала много за неговите качества ,
кой е най-добрият и как с е познава това ,ама пусто не помня:)
Цветът му знам ,че трябва да е зелен.
Доколкото знам вече не правят студенопресован-даже и тези дето имат маслини.
Това са митове за купувачите и отживелици.
Някой искаше два албума на Сфакианакис.
1999 -  XXX Enthimion (2plo cd Live)



СД1и СД2





1998 - Oi notes einai 7psyxes


СД1   СД2

Свалих ги с ДЦ++ и ги качих в албума си.


Ако е досадно да се свалят така една по една мога да ги закача и като един архив.

# 70
  • Мнения: 102
Пак за зехина..
Явно истината за зехтина е някъде по средата.Реших и аз да попрочета нещо.
http://margaritta.dir.bg/2005/yan/01maslina.htm
Та тук по надолу обобщават:
студено пресован - за салати
рафиниран-за готвене
Французите не допускат  готвене със зехтин,докато другите европейци смело го наливат в тиганите.
при всички случаи е по-полезен от другите масла,заради високата точка на горене.
А и за разкрасяване е идеален Grinning
Искам да допълня,че когто купя зехтин,издържа много дълго време без да се промени вкус,цвят..(тук във френско си купуваме,но следващия път ще си донеса),а този на свеки е така да се каже неиздръжлив,отворя ли може би след месец променя вкуса и става по мътен.Та приемам още инфо по въпроса,със сигурност родата има какво да каже Simple Smile

# 71
  • Мнения: 558
това,че в франция не го тачат,не би тр да е меродавно....в Гърция,Италия и Испания имат мн масли,произвеждат си такова олио и си го ползват...арабите,китайцит и японците наблягат на сусамовото...това си имат хората, от това си правят олио....апропо генното модифициране...ами то това да им е бил проблемът на семената,бог знае с какво още са ги пръскали и поливали,ами при доматите,картофите...ако продължавам да се замислям...трябва да хващам гората...не че не си изхвърлих рол-он-а с алуминийй вътре и си купих такъв без Laughing...

# 72
  • Мнения: 4 111
Ох, то не е много за хвалене, ама като ми е слаб мозъка  и не си записвам... Видях какво е писала Теорг и тръгнах към супера, та се върнах със съвсем друго олио  Embarassed
ΜΙΝΕΡΒΑ ΠΕΔΙΝΟΙ ελαιωνες  newsm78

Поне е зелено  Blush

# 73
  • Мнения: 17
Здравейте пак от мен! Blush Аз много-много работа все още нямам тук, ама искам пак да задам едно въпросче. Simple Smile И то към тези, които живеят в Солун. Някакви мнения за квартала/района "Саранда еклесиес"? Simple Smile Благодаря! Simple Smile

# 74
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
 "Саранда еклисиес" не беше ли от Камара нагоре?Ако е това,което си мисля,веднъж съм ходила там,едни познати живееха там и ми се стори много спокойно.
За зехтина-аз го ползвам само за салати.За готвене олио.В момента тук ползвам на Минерва,като пише Екстра Върджин(мисля,че това означава,че е студено пресован).

Общи условия

Активация на акаунт