Тотално обърках захранването! Има ли шанс ПЗ?!

  • 8 596
  • 92
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 401
Мъжи ще ме отмени с малкия, та ще имам време до отговоря.

Принципно съм против детската кухня и нямам намерение да го записвам. Бих го направила единствено, ако не се справя с ПЗ и то за кратко, за да видя дали ще има желание да яде. А докато осмисля принципите, съм решила да пробвам с готовите пюрета - може пък те да са му по на сърце.

За наддаването - три месеца не е мръднал кантара. От 1 месец той пълзи, а от 2 месеца се напъва да ходи, което явно е причина известно време да задържа тегло. Е, хубаво, обаче и другите деца са толкова активни, колкото и моето, но все пак наддават! Сигнална лампичка - тревога.

Момичета, а умеят ли децата ви да дъвчат и да гълтат парчета, или ядат само пюрета?
Дали сте опитвали да ги оставята за 3-4 часа на някод друг (татко, баба), той да ги нахрани?

Има моменти, в които дъвче, а понякога просто изчаква храната да се разтопи и да я глътне. И с баща си, и с баба си храненето пак е трудно. Може би понеже подхода е същия. След ядене и той невинаги иска да суче и не го насилвам.

... За хранене в количката - да, проблем е, защото с това продължаваш порочната практика детето да се храни отделно и не по неговата воля.
Добре, но ако аз се храня заедно с него? Нали и ние невинаги се храним на маса.  newsm78

Ето как го храних днес: закуска - каша; на обяд - пожела съвсем малко готово пюре + 3 резенчета картофи от моята манджа + кърма; следобяд - 2 кайсии и съвсем малко банан. Между храненията е изял няколко бисквитки. Нито веднъж не го насилих.

Въпрос за ферментите - очаква се, че това, което съм изяла ще се отдели в кърмата веднага или при следващото кърмене??
Възможно ли е като намалее количеството манджа да му се свие стомахчето, както става при спазване на диети, и съответно да му намалее апетита??

Продължавам да се образовам по статиите...

Благодаря ви, My_Moonka и mata_kosmata! Помощта ви е № 1!   bouquet

Последна редакция: пн, 02 юли 2007, 21:02 от pearly

# 16
  • Мнения: 1 440
Пърли, все едно за нас говориш ooooh! Същата работа сме и ние...отдавна се отказа от пюретата, а манджичките предизвикаха само временен интерес. Сега сме си основно на кърма + АМ (защото увеличихме количествата и кърмата взе да не стига Blush). Ядем по 5 пъти на ден като поне веднъж се опитвам да е различно от мляко (банан с бисквита, банан с круша, кроасан, филия хляб). Нали и ние бяхме с диагноза АБКМ и масло, сирене не съм въвела. Днес дадох микродоза овче сирене и смятам да го въведа, а после и краве Praynig Дано всичко вече е наред. Безмлечни яденета от кухнята почти не яде...Онази вечер обаче с охота прие 3-4 ивички краставица и си ги хапна. Когато аз ям ме гледа и ме обикаля в очакване да й дам.
И аз чакам момента когато ще хапва повечко...последните 2 месеца качи 200гр общо. Иначе вече вървим и е много весело и игриво дете.

П.С. Млякото, което изяжда на ден е около 650мл (днес изяде 700мл)

# 17
  • Мнения: 1 691
Това за ферментите в кърмата и на мен не ми е много ясно как и кога става. Предлагам кърмене след ядене просто така - защото по принцип честичко предлагам.
pearly, успех!

# 18
  • София
  • Мнения: 118
Хм, pearly, като чета колко и какво хапва твоя сладур, ми, че той направо си се храни добре  Simple Smile. За разлика от моята госпожица  Sad. Ще се възползвам от темата ти да опиша и нашия случай  Hug.
Момичета, а умеят ли децата ви да дъвчат и да гълтат парчета, или ядат само пюрета?
Дали сте опитвали да ги оставята за 3-4 часа на някод друг (татко, баба), той да ги нахрани?
Ами моята не иска да хапва манджи и пюрета с едри парченца, но пък солети и коричка хляб дъвче, а и я оставям да си хапва когато поиска именно, за да се научи да дъвчи и да не забрави. Зимата всяка неделя я оставях на бабин дом и в повечето случаи не хапваше нищо, само вода и ме чакаше. Странното е, че никой друг не може да я накара да хапне твърда храна, само при мен яде и то не винаги разбира се.
My_Moonka, и аз ти благодаря за съветите, вече се чудя какъв подход да измисля.
А това, което най-много ме е яд е, че околните твърдят, че се дължи на кърменето и късното захранване, но аз не мисля така и все още удържам фронта  Crossing Arms.

# 19
  • Мнения: 5 401
... А това, което най-много ме е яд е, че околните твърдят, че се дължи на кърменето и късното захранване, но аз не мисля така и все още удържам фронта  Crossing Arms.

И на мен така ми говорят, но аз не се давам, понеже с една мама захранихме заедно и нейното мъжле яко плющи манджа и се кърмят...   bouquet

Narinanewsm51

Още 1 въпрос се сетих - с пръсти ли трябва да го храня??

# 20
  • Мнения: 867
Изи, аз да ти дам съвет не мога. Само ще ти кажа при нас как е. Ти казваш 80-100г. Е, аз ще си ударя дупето в тавана ако Лора изяде половин пюре. Манджите дето готвя ми отказва, пюрета отказва. Почнах готови от известно време. Нали е промяна някаква, яде за кратко от тях.
И ето днес точно преди 10 мин. отварям аз подред три пюрета нй-различни - не, та не. Накрая понеже ям сандвич с кашкавал и шунка взех, разрязах на 4 филията и давам едно по едно. Е, изяде трите парчета.
Това е. Като не ще друго, давам от нашата маса каквото пожелае и така. Забелязвам предпочитание към боклуци и нездравословни храни.
Успех

# 21
  • Мнения: 257
Значи само да кажа, че аз не съм експерт по ПЗ  Rolling Eyes Просто ние се захранваме така, и сме имали проблеми с хранителен интерес, изчетох доста и имам някакъв опит и лични наблюдения, и тези съвети, които давам - са само моите предложения и предположения или са рекомендации от статиите които съм срещата в нета Peace

Принципите на ПЗ са елементарни и естествени - храната принадлежи на мама, и тя я споделя с детето, ако то потърси. За да прочувствате принципа на ПЗ, представете си една жена с няколко деца, едно от които е кърмаче, живяла преди 200 или преди 2 000 години, няма значение, както няма значение от кой край на света е тя... Как ли е захранвала тази жена децата си? Дали е имала време и възможност да готви за кърмачето отделно специална храна? Дали е бързала да прояде детето твърда храна за да го отбие? Та изобщо през повечето време за повечето хора преди изобилие от храна е било недостъпно! И за много хора по света и досега е така. Та в този ред на мисли на тази жена изобщо няма да и мине през главата да хаби храна, като я предлага на детето, което не я иска и ще я плюе и размазва. Колкото по-дълго детето се задоволява със сучене - толкова е по-лесно и икономично  Wink
Който иска да яде - яде, който не иска - значи не е гладен.
Това естествено е гротескен пример, наши съвременни условия са съвсем други, но защо да не прилагаме този принцип поне като нагласа? За да се хранят децата ни по собствена воля и с удоволствие.

pearly, за наддаване - не знам, какво да ти кажа... ти казваш, че Калоян все пак яде по 80-100 грама... Може би проблема е в кърмене? Колко се кърмите? Суче ли през ноща?
Горан допреди няколко дена много рядко изяждаше по толкова за цял ден, а понякога с дни карахме само на кърма, пълзи от 3 месеца нон-стоп, от един месец ходи покрай мебелите, изобщо не се спира за секунда, но качва по 200-300 грама на месец.

За пюрета аз имах предвид, че ако храниш детето с тях отделно, правиш крачка назад.
Мисля, че не е проблем да го храниш и с пюрета, като допълнение, щом се притесняваш за наддаване. Вярно е, че във вид на пюре ще може да поеме все пак по-голямо количество. Само че трябва да става на маса, и ти да ядеш от тях, или поне се преструвай, и да има и друга храна, и пюрета да са само част от трапезата.

За ферменти и аз не мога да ти кажа, чела съм на няколко места да се упоменава за това, но без подробности... Мисля, че не е толкова принципиално Simple Smile

За свиване на стомах... ъ-ъ-ъ... newsm78 Не съм много навътре с гастроентерология, но моята логика ми подсказва, че стомахът е такъв орган, за който е нормално да се разтяга и да се свива през цялото време. А патологично-разтегнати стомаси - това си е отделен въпрос. По-скоро бебета, които изяждат по "220 г + кърма или АМ, бисквити и т.н." имат проблем. Пак представи си едно бебе от някое диво племе: дали би изяло толкова, като няма пюрета? А ако го натъпчат наведнъж с 200 грама месо например - просто няма да оживее!

За хранене с пръсти - това, което ти ядеш с лъжица, и на него му даваш с лъжица (приготвяш една за тебе и една за него), твърда храна даваш с пръсти.
 
Искам да ти кажа още едно нещо - това, че детето ти проявява интерес към твоята храна е прекрасно! Така и трябва да бъде, значи вие нямате проблем с хранителен интерес! Това, че едно кърмено на поискване дете не иска да го вържат към стола и да го тъпчат с безвкусни пюрета е съвсем естествено! Сега задачата ти е да поддържаш и да насърчаваш този интерес към общата храна. Успех ти пожелавам  Hug както и на другите майки и дечица.
Пишете, как сте, ще мислиме заедно  Peace

Последна редакция: вт, 03 юли 2007, 12:55 от My_Moonka

# 22
  • Мнения: 5 401
My_Moonka, благодаря отново! Ще следя и темата, в която пишете.
Колкото повече се образовам по ПЗ, толкова повече се успокоявам. Засега евентуално ще минем на "best of" американско-руската схема - може пък да открием топлата вода!  Wink

Боби, Лорето си изглежда съвсем прекрасна и се учудвам, че не омита количества.  newsm78 Може би юлската кърма е по-специална пък!  Wink

# 23
  • Мнения: 941
това е временно и ще отмине, това е протест на детето, ние минахме през същото, не мога да кажа че вече е приключило но има напредък, ще ти споделя как беше при нас,
малката откакто стана на година тотално отказа да яде, добре че поне закусваше, и цял ден на вода, ако види някъде зрънчо или друга благинка веднага се нареждаше, аз в началото много се ядосвах, но установих че файда никаква, като дойдеше време за обед, изваждам бурканчето, тя почва да реве, аз го прибирам без да настоявам, и така тя спря да реве, и след време почна и да отваря устата, ако цял ден не беше яла вече и давах хляб, това не го отказваше, и така 7месеца, почна да яде наобед отвреме на време, но колко иска толкова давах, не съм насилвала защото се заинатяваше и пак се почваше старото, ако и се яде яде, ако не прибирам и стои гладна, иначе на заведение или пицария не отказваше, хи хи хи
дано бързо отмине и да не се ядосваш, прави го напук,
и още нещо, пробвай да го храниш навън, но да не е сред деца, а отделно да не се разсейва,

# 24
  • Мнения: 257
това е временно и ще отмине, това е протест на детето
Естествено, че ще отмине, само че кой знае какви последици може да остави върху психиката на детето това постоянно хранително насилие. Аз примерно само наскоро се замислих защо аз мразя супи, каши, извара и откакто навлязох в горе-долу самостоятелна възраст - изобщо не ги ям.

Щом детето протестира, ден след ден, защо вместо да се замислим, че може би правим нещо  нередно, продължаваме да измисляме какви ли не хитрини за да го накараме да яде това нещастно пюре месеци наред?  ooooh!

# 25
  • Мнения: 5 401
Щом детето протестира, ден след ден, защо вместо да се замислим, че може би правим нещо  нередно, продължаваме да измисляме какви ли не хитрини за да го накараме да яде това нещастно пюре месеци наред?  ooooh!

Абсолютно, това е и моята идея! Не се впуснах в подробности в предишните постинги, но може би 2 месеца го залъгвах с различни предмети, за да си отваря устата, правих различни маймунджулъци, събирах го с ящни деца да ги гледа как си отварят устата. И за какво - вместо ефект постигнах дефект! Но за това се замислих чак когато миналия месец прочетох статията на My_Moonka за децата с нарушени хранителни навици. От тогава спрях да го занимавам с каквото и да било, но пък продължих да го насилвам да яде. И ето че накрая той отказа всичко, свързано с лъжицата, а аз буквално ревях в градинката.  ooooh!  Confused Тормоз след тормоз 3 пъти на ден всеки ден!  Cry

# 26
  • Мнения: 5 401
С Каби имаме нещо като игра по време на хранене - той държи бисквитка в ръка и ми дава да си отхапя от нея. В този момент му поднасям лъжицата и той яде. И двамата се забавлява много така. Въпросът ми е дали това е вид залъгване и дали трябва да го премахна???

# 27
  • Мнения: 257
Еми, ти самата как мислиш? Ако отваря устата, защото в този момент е залисан в опита да ти уцели устата с бисквитката - не е много хубаво, а ако възприема го като вид размяна, "ти хапни от моето ядене, а аз ще опитам от твоето" - тогава е ок Simple Smile
Горан също често се опитва да ме нахрани, и не само мене, а и на другите също предлага. Но съм забелязала, че предлага само когато не му се яде особено, а когато заръфа някое парче с мерак - не ми дава даже и да го помоля  Laughing

# 28
  • Мнения: 5 401
Ами изглежда ми като "аз храня теб, а ти храниш мен". Не си отваря устата насила, а го правим и двамата едновременно. Забавно е много.

# 29
  • Мнения: 941
я му дай една лъжица да се пробва сам да яде,

Общи условия

Активация на акаунт