Практикуващи педагогическо захранване-да се преброим - част 2

  • 18 263
  • 290
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 236
    Туку що хапнахме и за пръв път пробвах те да хапват сами с лъжичките които са леко криви ако се сещата за да им е по-лесно да си улучват устичките. Дълго време се чудех дали да не е с обикновенна, но реших че като за начало с това ще им е по-лесно.
    Имах доста голям успех да се похваля. Аз им пълнех засега лъжичката, но те посягаха хващаха я и си я слагаха в устичките. Бяха много сладки. Чак към края им писна и им дадох още няколко лъжички аз и приключихме. Въпреки че не гледам грамажите напоследък хапват по повечко и мисля че поне към 100 грама е изяла всяка.
    Като свикнат повечко с лъжичките мисля да ги оставя да се пробват и сами да загребват. Преди няколко месеца когато пробвах си личеше че още не могат достатъчно да си контролират движенията и реших да не ги мъча с лъжичка. Виж с ръчички отдавна добре се справят  Simple Smile
    П. П Да споделя че днес ставаме на 11 месеца и това ни е последната месечинка  Wink

# 16
  • Мнения: 1 947
ЗапИс. Simple Smile
Привет от моята злоядка-своенравка, дето майка и не и дава да яде. Laughing
Аила, не остана до рождения ден - ще духате свещички! Grinning

Предложение за менюто - царевица, сварена, оронени зрънца или остъргано кочанче. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 2 616
Майчета, да ви попитам на колко месеца горе-долу трябва да е мъника, за да започнем с ПЗ? До колкото съм ви разбрала от всичко прочетено по темите, принципът е детенце да е готово и да посяга към храната. Моето човече е почти на 4 месеца и задължително иска да е с нас на масата вече и бърка вече по чиниите, не знам дали това е знак, но вчера му дадох една трохичка картоф и общо взето му хареса май, не знам не ни ли е раничко, аз исках да изчакам със захранването поне до 6 месец, какво мислите вие?

# 18
  • Мнения: 257
IvelinaAtanasova, определено е много рано!
Сега нямам време, по късно ще ти обясня по-подробно...

# 19
  • Мнения: 2 829
Ивелина Атанасова, и аз мисля, че е много рано. В руските форуми пише, че ако захранването се прави под ръководството на опитен консултант и детето отговаря на ред условия захранването може да започне най-рано на 5 месеца и половина. Ако се захранва без консултант трябва да се започне след навършване на 6 месеца най-рано. Преди това стомахчето на бебето не е готово.
Освен всичко друго, мисля че няма смисъл да си усложняваш живота излишно-най-лесно се гледа дете докато е само на кърма-гледай си кефа още 2 месеца и опитай пак.
А по какво разбираш, че бебето иска да опита храната? Защото на вашата възраст моя син ни гледаше много любопитно докато ядем, но то беше без да разбира какво правим-по-скоро се чудеше какви играчки си пъхаме в устата. Можех да го залъжа и да му дам играчка и той си ни гледаше и си играеше. За разлика от това обаче, като стана готов за захранване той знаеше точно какво иска-протягаше ръце към храната и викаше:-аааааааааа. Никакви играчки или предмети не можеха да го залъжат-той искаше ТОЧНО това, което ние си слагаме в устата.

# 20
  • Мнения: 2 616
По-скоро започна да ми бърка из чиниите и да иска задължително да е при нас на масата, в повечето случаи по-скоро иска да суче май, докато ние ядем,но бъркането из чиниите ми е нещо ново. newsm78

Още по-хубаво, че ще изчакаме още малко. Той е алергено предразположен и малко ме е страх с това захранване, ако трябв ада съм честна.

My_Moonka, ще се радвам да ми разясниш някои неща, когато имаш време и възможност, защото ми е лека каша всичко из главата с това захранване.

# 21
  • Мнения: 364
Ivelina , и според мен изчакай още малко , така и за теб е по-добре , най-лесно и мързеливо е като  е само на цица  Grinning
Аз да ви попитам как давате овесените ядки , защото преди няколко дена Стела пожела да хапне 2-3 лъжички от моята каша , която беше с кисело мляко , кайсии, стафиди и овесени ядки ( от стафидите не дадох ). Въпросът е , че овесените ядки бяха само накиснати , а не сварени та се замислих дали така е добре.Тя вече е на 1 г. и 3 м. , но така ядките непретърпяват никаква термична обработка. Никаква реакция нямаше след това. Преди съм я пробвала с варени овесени ядки , но беше погнусена.
 Благодаря предварително  bouquet

# 22
  • Мнения: 257
IvelinaAtanasova, подкрепям това, което каза yanast Peace
Готовността към захранване се определя според няколко признаци.
Физиологически признаци са:
Променя се миризмата на акото. Ако преди това то мирише на кисело мляко и е миризмата е доста поносима, то към възрастта, когато е време за захранването, акото започва да мирише много по-неприятно. Това означава, че започват активно да узряват ферменти.
Отшумява действието на "избутващ" рефлекс. Появяват се рефлекси за дъвчене и гълтане, които трябва да бъдат тренирани дъвчейки парченца. Преди това бебето все едно избутва всичко чуждо от устата си, а след това обратното, започва всичко да бута в устата си опитвайки се да дъвче и да гълта.
Социални признаци са:
Детето има явно изразен хранителен интерес. То иска не само да си играе с прибори, но и се стреми да докопа парчета храна, иска да го взимат на масата и активно опитва на вкус всичко, което му дава мама.
Детето започва активно да подражава на възрастните.

Anetka, аз няколко пъти давах на Горан мюсли, само накиснати, не сварени, и на него много му харесват. А стафидите той ги гълта цели, те така и излизат непокътнати  Crazy

# 23
  • Мнения: 1 947
...
Променя се миризмата на акото....
И консистенцията - става по-гъсто.

# 24
  • Мнения: 1 691
...
Променя се миризмата на акото....
И консистенцията - става по-гъсто.
И цветът - става по-тъмно към кафяво.

Овесени ядки засега съм давала сварени, но само защото аз ги ям така (харесва ги много). Ако си направя сурови с кисело мляко и плодове, изобщо няма да се поколебая и ще му дам да опита.

# 25
  • Мнения: 61
Елито харесва: праскови, портокал, череши /внимание !!!/, вишни /!!!/, малини /зрънце по зрънце/; от тия пусти ябълки все още се дави; опитва кисело мляко 2-3 лъжички, извара по същия начин /хапка праскова, хапка извара - много здравословно и за мен вкусно/, кашкавал и сирене не ще ! Thinking може да прекали с пилешко и риба, очевидно /и за разлика от мен/ залита по месо; харесва и картофи. Днес - леко солена риба хек /много крехка/ + суров домат за ръфане, типичен обяд  chef и т.н.
Иначе не мога да кажа че яде, все още не, просто опитва и бяга. Няма собствени прибори и чиния, не е много усърдна, даже хич, в самостоятелното хранене, най-вече маже Sick Е, малко по-овладяни са и движенията все пак. Със сухарите нямаме проблем, като ходим на пица се справя с крайчето от тесто, харесва и даже. Изобщо, ако хапваме навън, тя сяда ВЪРХУ масата /все гледаме да е голяма, дървена и да сме сами/ върти се, поразмазва, ако успее да докопа нещо, давам и от нашите манджи - разни картофи и зеленчуци... Изобщо, знае какво е хранене... Най обича на мама циците обаче. Пристрастена е. Изобщо не сме разредили кърменията. Това е! Сигурно до 1-ви клас Mr. Green
Наскоро /след черешите/ не съм забелязвала някаква алергична реакция /обрив/. Сигурно е въпрос на възраст, а ние сме вече големи. И вече съм джаста-праста, не се тормозя какво ще хапне, каквото се случи. Анна в.: Махаш ли люспичките на царевицата и не се ли дави от малките зрънца?
Целувки!

# 26
  • Мнения: 1 947
Shtrudi, не ги видях на изхода зрънцата, макар че вероятно не ги е
дъвкала, а люспичките падат като ги рониш.           

# 27
  • София
  • Мнения: 12 236
   Аз обожавам варена царевица. Събота бяхме на село и тъкмо бяха станали първите. Така че днес ръфаха царавица от кочана и определено се справяха добре и много им хареса  Grinning За съжаление явно ще си имам конкуренция  Wink

# 28
  • Мнения: 2 616
IvelinaAtanasova, подкрепям това, което каза yanast Peace
Готовността към захранване се определя според няколко признаци.
Физиологически признаци са:
Променя се миризмата на акото. Ако преди това то мирише на кисело мляко и е миризмата е доста поносима, то към възрастта, когато е време за захранването, акото започва да мирише много по-неприятно. Това означава, че започват активно да узряват ферменти.
Отшумява действието на "избутващ" рефлекс. Появяват се рефлекси за дъвчене и гълтане, които трябва да бъдат тренирани дъвчейки парченца. Преди това бебето все едно избутва всичко чуждо от устата си, а след това обратното, започва всичко да бута в устата си опитвайки се да дъвче и да гълта.
Социални признаци са:
Детето има явно изразен хранителен интерес. То иска не само да си играе с прибори, но и се стреми да докопа парчета храна, иска да го взимат на масата и активно опитва на вкус всичко, което му дава мама.
Детето започва активно да подражава на възрастните.

Anetka, аз няколко пъти давах на Горан мюсли, само накиснати, не сварени, и на него много му харесват. А стафидите той ги гълта цели, те така и излизат непокътнати  Crazy


Значи сме далеч от захранването още, засега само държи да е с нас на масата ,когато ние ядем и когату омръзне да си играе с чинийките си и да бърка из моята, настоява да суче. Благодаря ви за подробното описание на това какво да очаква и да захраня правилно, когато му дойде времето и Палчеко е готов.

# 29
  • Мнения: 257
Горан много обича царевица. Хареса я отначало в салата със зеле, онази беше от буркан, а след това му дадох цялата варена да я гризе. Зрънцата доста ги гълта и целички. Те не се смилат изобщо. И е голям смях, защото вече три пъти му се случва да пръцне и да изскочи зрънце царевица  Joy

Общи условия

Активация на акаунт