Практикуващи педагогическо захранване-да се преброим - част 2

  • 18 309
  • 290
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Ох, аз въпроси имам много  Blush
Още докато изчета предната тема в главата ми се въртяха хиляди, но като се премине на нова тема аз забравям всичко. Явно трябваше да си записвам  Blush
Сега вече като няближава и нашето захранване се сещам някои по-основки неща.
Като готвя за нас трябва да намаля солта или направо да си в безсолно, поне в началото и пикантните подправки.
Има ли проблем ако първите манджи са с месо? Например, мога ли да дам картофче от мусака, при положение, че се е готвило с месо и, че в заливката има млечни продукти?
И.. Кога мога да дам да си държи в ръчичка ябълка или морковче? Трябва ли да изчакам първо да ги опита с микродози или направо да я оставя сама да си опита сока от големите парчета?
Сега май само за тези въпроси се сещам:)

# 76
  • Мнения: 462
запис. ние вече ядем всичко наред. имаме страхотен апетит. аз-доволна!

# 77
  • София
  • Мнения: 12 298
     И моите почнаха да хапват по повечко. Почти всичко им давам само за Ники внимавам с млечните продукти. А това със зъбите ми е много странно. Първо избиват резците и така или иначе те не дъвчат с тях. Ние въпреки че отдавна са с 6 зъбчета с тях само отхапват, дъвкането си е без зъби, но изобщо не им пречи.
     От както почнаха да хапват по повечко наистина започвам да усещам че кърменията намаляват и ми става тъжно. Sad

# 78
  • Мнения: 11 036
Преместих си въпроса от другата тема тук. Нещо не ми стана ясно за видовете и количествата на въвежданите храни. Thinking

Цитат
- За закуска детето може да получи 3 микродози от всяка харесана от него храна, след което запознаването с даден продукт приключва,то  ще може да продължи на обед или на вечеря.
За един ден само една храна ли се предлага във вид на микродози или повече?

Цитат
- Ако детето проявява устойчив интерес към определена храна в течение на 3-5 дена, то размера на микродозата се увеличава до една чаена лъжица.

Един вид храна за колко дена се въвежда? Ако 3-5 дена се предлага само един вид и накрая се увечили до 1 ч.л., след това ли се започва с друг вид?

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Гигилче, аз го разбирам така: по-три микро дози на ядене от една храна. Но не и от всичко, поискано. В смисъл, не мисля, че е правилно да се дава да опитват по много вкусове наведнъж, че може да загубят интерес. Аз за себе си реших 3 по 3 микродози  Peace
Също и за втория цитат - 3-5 дни за конкретната храна, но ако в същото време си дала нещо, дето не се приема с охота... там си продължава с микродози.

Това са си моите разсъждения по темата. Мамите с опит да казват, че и на ме ще ми е интересно ако не съм права, как трябва да постъпя Simple Smile
а аз да си повторя моите въпроси...
Като готвя за нас трябва да намаля солта или направо да си в безсолно, поне в началото и пикантните подправки.
Има ли проблем ако първите манджи са с месо? Например, мога ли да дам картофче от мусака, при положение, че се е готвило с месо и, че в заливката има млечни продукти?
И.. Кога мога да дам да си държи в ръчичка ябълка или морковче? Трябва ли да изчакам първо да ги опита с микродози или направо да я оставя сама да си опита сока от големите парчета?

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 09:25 от benitta

# 80
  • Мнения: 11 036
Бенитка, и на мен ми се струва по-разумно различните видове храна да се въвеждат постепенно както при стандартното захранване.

Като готвя за нас трябва да намаля солта или направо да си в безсолно, поне в началото и пикантните подправки.

За подправките - поне в началото е по-добре да не даваш много пикантни манджи.

Има ли проблем ако първите манджи са с месо? Например, мога ли да дам картофче от мусака, при положение, че се е готвило с месо и, че в заливката има млечни продукти?

Май няма проблем, нали даваш само картофче. newsm78

# 81
  • Мнения: 700
Като готвя за нас трябва да намаля солта или направо да си в безсолно, поне в началото и пикантните подправки.
Има ли проблем ако първите манджи са с месо? Например, мога ли да дам картофче от мусака, при положение, че се е готвило с месо и, че в заливката има млечни продукти?
И.. Кога мога да дам да си държи в ръчичка ябълка или морковче? Трябва ли да изчакам първо да ги опита с микродози или направо да я оставя сама да си опита сока от големите парчета?
benitta,мисля си че все пак ще е по-добре да се започне с някое "по-невинно"ядене.Точно мусака с картофи,незнам то там май се правят запръжки,слагат се доста подправки,пък и кайма.Това всичко се поема от картофчето.Ако искаш да въведеш картоф,защо не опиташ с картофи на пара,печени или нещо подобно.Ще забележиш,че ПЗ ще те стимулира като цяло да почнеш да готвиш по-здравословно за цялото семейство.При мен така се получи:от много време не ям пържено,по-малко сол ползвам,спрях да слагам кубчета по супите и мн.др.неща изключих.Заобичах обаче обезсоленото сирене,елдата.
 А по въпроса за морковчетата и ябълки,ако нямате още зъбки,които да контактуват и правят захапка,т.е. детето не може да отгризне.(само с венци няма да успее,защото са доста твърдички,ако са сурови)можеш да му дадеш тъкмо то ще си чеше венците,но постоянно трябва да го наблюдаваш.Особено за ябълката,защото все пак при по-силно натискане може и да се отдели по-голямо парче,което да не може да се преглътне.Иначе можеш да дадеш микродози,но може и от сока,който изтича детето да опитва,то и без това не е много голямо количество.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Благодаря  Peace
Аз по принцип смятам да започна да готвя без запръжки, но не бях наясно с месото в яденето. Нашия татко без мръв не може и за това се зачудих. Явно ще започна да готвя всичко отделно и на всеки каквото му се полага Simple Smile

# 83
  • Мнения: 1 947
  Даа, аз ябълата съм и я "спряла" на Малена, защото макар и без зъби, се отчупват прекалено опасни парчета.
Аз препоръчвам месото да не е кайма все пак, особено купена готова. Месото от пилешки бутчета е много
крехко и се дъвче без проблеми от беззъби бебета. Peace Аз съм давала картофчета от мусака. Wink И наистина готвя
по-здравословни неща, пък на когото не му харесва, да си яде пиците! Mr. Green

# 84
  • Мнения: 11 036
Месото от пилешки бутчета е много
крехко и се дъвче без проблеми от беззъби бебета. Peace

Само месо ли даваш или кокал с месце отгоре? И от каква възраст на бебето? Simple Smile

# 85
  • Мнения: 1 947
   И двете, и после само кокал. Mr. Green Не помня на каква възраст беше за пръв път,
обаче към 11-тия месец се оказа, че е голяма "месарка".  chef

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Гигилче, само ние с теб ли сме новите куражлийки в темата  hahaha
Сега ще тормозим с въпроси старите кучета  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 87
  • Мнения: 11 036
Ще ги тормозим, Бенитка, и ще обменяме опит за захранването на адашките. Mr. Green Поне на мен ми е много странно и докато не захраня, няма да ми стане съвсем ясно.

P.S. ivalex нали и тя се канеше за ПЗ? Simple Smile

# 88
  • София
  • Мнения: 12 298
   Ще се опитаме да помагаме. Аз лично съм много доволна, вече почват да ядат по-големи количества. Никога не съм им пасирала и не съм се притеснявала колко са изяли. Случвало се е рядко да им давам пюрета или да им готвя специално нещо за тях. Ние самите почнахме да хапваме по здравословни нещича с таткото  Simple Smile Като се замисля аз и нямам време и може би ако не бях избрала ПЗ, щях да направя същото по необходимост  Simple Smile

# 89
  • Мнения: 700
Всъщност аз ябълката я давам нарязана на малки парченца,горе-долу колкото лещички и му ги поставям на табличката на Макси.Той се забавлява като се опитва да си вкара нещо в устата.Грешка!Аз се забавлявам като го гледам LaughingОсвен цели моркови,извадени от хладилник,много добри и интересни "чесалки" са корнишоните.Има вече доста здрава захапка от 8 зъба,но рядко отгризва едри парчета,за които бързо трябва да се бърка в устата.
 Кажете какво предлагате за следобедна закуска?Ние за кърменето сме без никакви режими,но за твърдите храни покрай мъника се оформи закуска към 9-9,30ч.,обед 1-2ч.,следобедна закуска 5-6ч. и после вечерята засега малкия я прескача и бозае за приспиване към 9ч.Вие как правите?

Общи условия

Активация на акаунт