Как да постъпя , за да няма обидени ?

  • 4 505
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 668
Може да ви се стори смешно , но за мен си е проблем  Rolling Eyes Накратко - братът на мъжа ми си е в България / не сме го виждали от една година / , съответно всеки ден сме заедно в къщата на свеки . Ние сме в много добри отношения , не се караме , не се мразим ... Проблемът е друг .
Свеки е най - ужасната готвачка на света  Sick Sick Sick Наистина не преувеличавам ... Жената се старае , но просто не може да готви изобщо . А и като цяло е най - кофти домакинята , която съм виждала , нищо че тя си мисли обратното  smile3555
Но ... Тя много държи да вечеряме там . Всичко е ОК - детето си играе на двора , аз си бърборя с жената на девер ми  Hug Но като дойде време за ядене не мога да хапна нищо  Crossing Arms
Този проблем си е от край време и тя се усеща , защото не върви всеки път да намирам оправдание защо не ям - един път не съм гладна , втори път - това не ям , онова не ям / тя даже прави специално за мен без лук , без чесън без хиляда неща ... /
Не искам да я обидя , ама вчера пак ме видя как прехвърлям на мъжа ми  това което си бях сипала Rolling Eyes
Наистина не мога да ям нейните неща , а не искам да стават разправии за глупости . Не че ще се скараме ,  но не е приятно ...

Мъжът ми умря от смях като му споделих  hahaha Той си я знае , но не му пука ... Вика ми - " ами няма да ядеш щом не ти харесва ... " , но тя ме пита - " Защо не си вземаш ? "
И аз какво да кажа  no

Много дълго стана . Дайте съвет  Praynig

# 1
  • Мнения: X
Нахрани се преди да отидете у тях и на въпроса "Защо не си взимаш?" отговаряш "Бях прегладняла и хапнах преди да дойдем".

Това обаче върши работа само за един път, а тя няма да се научи да готви до следващото ви гостуване.Така, че най-добре да  намериш начин тактично да й кажеш истината.

# 2
  • Мнения: 4 841
Няма ли да ти свърши обяснението за някаква диета, която правиш, и ядеш примерно само кисело мляко или само салата? Защото искаш да си влезеш в новия бански и си решила да си прочистиш организма?
Това се сещам на "първо четене".

Това с тактичното казване ... мисля, че няма да се получи. Колкото и да си тактична, ще се обиди, особено пък щом има високо самомнение за добра готвачка и домакиня.

# 3
  • Мнения: 236
Вечеряй предварително и кажи, че си на специална диета за отслабване. Outta Joint Grinning

# 4
  • Мнения: 473
И аз съм на същия хал. Свекърва ми изобщо не може да готви, не използва подправки, само в тенджера под налягане готви, манджите й стават всичките сварени и безвкусни. Отврат. И аз не мога да й ги ям и тя се усеща, но не се насилвам, като не ми харесва го оставям и казвам, че не ми се яде, колкото и да ми се моли да ям.

# 5
  • Мнения: X
Можеш да приготвиш нещо у вас и да го занесеш.Казваш: "Днес опитах да сготвя това за пръв път и ми се искаше да го споделя с всички вас."

Но пак е само временно решение.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 437
Когато ходите там на гости носете по нещо за масата и вие...купете печени меса от Била, пиле на грил, КФС, пица, салати...каквото ви хрумне.

Купете нещичко, което да е от вас на масата.

# 7
  • Мнения: 4 668
Преди съм го правила това с вечерята предварително или казвах , че съм хапнала сандвич в офиса , но не става всеки път ...
Колкото до диетите  Rolling Eyes - мацки ,  аз съм 44 кг. и мразя кисело мляко  Confounded
Няколко пъти предлагам да сготвя нещо аз / уж да помогна / , но тя не се съгласява - обича да обгрижва , но не осъзнава че така направо ни съсипва ...

# 8
  • София
  • Мнения: 2 437
Просто не я питай.

Ама и не носи нещо сготвено от теб...аз бих се обидила, ако поканя някой и той си донесе манджа от къщи си. Rolling Eyes

Но няма да се обидя, ако донесе нещо, което не мога да си сготвя Wink

Сетих се и за китайската кухня Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 4 493
Мисля, че ако кажеш на една жена на възраст - че е ужасна домакиня и отвратителна готвачка - можеш да забравиш вече доброто отношение към теб Thinking - може да не ти каже нищооо, нооо ще я обидиш жестоко.
Идеята на Caprari е добра, но в никакъв случай не си сипвай само от твоето ядене, а сложи в чинията си още нещо - дори да не го ядеш - човъркай го  Peace

# 10
  • Мнения: 2 336
Кажи, че не ядеш след еди колко си часа - не е здравословно. Не си искала да споделяш, за да не я караш да се чувства неудобно. Има много хора, които не хапват след 6 часа.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Кажи, че си на лечебен глад  Mr. Green
а сега сериозно...можеш тактично да й кажеш "аз като готвя това ястие слагам това и това"..."защо не опиташ да сложиш еди какво си"..."знаеш ли синът ти как го яде това...с еди какво си"...нещо такова   bouquet Peace

# 12
  • Мнения: X
Тогава се обърни за помощ към мъжа ти.На поредното семейно събиране да вметне ей така, между другото: "Ау, моята жена (или както там ти казва) тази манджа я прави страхотно!"И обръщайки се към теб: "Да дадеш рецептата на майка ми"
И така от рецепта на рецепта ще я научиш да готви Wink

# 13
  • Мнения: 4 841

Колкото до диетите  Rolling Eyes - мацки ,  аз съм 44 кг. и мразя кисело мляко  Confounded


Тогава обратния вариант - правиш лечебно хранене за малко качване на килата и ядеш по график само .... (на мястото на точките сложи каквото обичаш и каквото можеш да носиш със себе си, разбира се)  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 2 336
Това с рецептите по принцип е много хубаво. Ама как си представяте, че една жена години наред е готвила това ядене по един начин и утре почва по друг. Следващият път ще има нещо друго.
Измисли си някаква разумна причина - ядеш по - леки храни, салати. Избягваш месо лятно време и така. Ти знаеш с какво ви посреща най - често.

# 15
  • Мнения: X
Не е уместно дори да й намекнеш, че е лоша домакиня или готвачка. Няма как да се промени.
Опитай да накараш мъжа ти да купувате разни неща - скара, топли хлебчета, готови салати, разни полуфабрикати, които ти харесват. И много помагай при приготовленията. Няма друго спасение. Настоявай ти да приготвиш салатата или нещата, които сте купили. Така и ти ще ядеш и тя няма да е обидена. Прави се дори, че сега си ги открила тези неща в магазина и си купила, да ги пробвате.

Аз бях в същата ситуация преди време. Водеха ни на гости при възрастни хора и домакинята готви много мазно - агнешко с лой, гарнитурите лоясали агнешки чревца с пържен праз, зелената салата се мачка със сол, като зеле... Случвало се е да отидем на гости за по 2 дни по празници някакви и да стоя гладна или да ям само хляб. Просто нямаше спасение и добре, че се е налагало да отидем веднъж-два пъти в годината. Сега, още от вратата се залавям да помагам. Аз правя салатата по мой вкус, гарнитурите  ги приготвям също аз. За месото моля да има някое парче на скара, че стомахът ми не понася мазно... Обаче трябва да се включва човек в приготовленията, иначе - глад. Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 1 478
идеята с диетата беше най-добра, ама с тия 44 кг.... Защо не пробваш с "разделно хранене", и не може да комбинираш всичко, затова ще хапнеш само от  еди какво си, каквото поне става за ядене?

# 17
  • Мнения: 4 668
Тя е такава , че ако всички около масата не изразяват поне половин час възхищението си от творбите и , започва да страда  Confused
Иначе непрекъснато ме пита за рецепти , защото без да се изхвърлям , но мога да кажа че готвя много добре и изобщо има един ред и чистота в моята къща , каквито за нея са недостижими ...
Но пита ме , аз и казвам , тя пак си прави каквото си знае ...
Довечера се разбрахме , че ще купим китайско  Laughing Ама след това ...
Последният път на салата от домати и краставици беше сложила някаква ужасяващо неподходяща подправка ... още потрепервам като се сетя  Sick

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Абсолютно нищо ли не може да готви? например не яж от основното ядене, а си вземай от масата неща, които са купени от магазина (сирене, кашкавал, салам, хляб). Или пък ти готви, като сте там.

# 19
  • Мнения: 364
Добре те разбирам! Моята свекърва целогодишно готви със свинска мас, дори постни гозби! Sick Ястията и са много мазни, когато погледнеш в чинията, не ти се иска да опиташ! Tired
Оправдавам се с диети и гастрит. Не и е приятно, но нищо не мога да направя!
Разликата е, че ние ги посещаваме веднъж в месеца, та не се налага да се притеснявам чак толкова!

При вас май единственият вариант е, да я каните по-често на гости или да си носите вечерята, когато я посещавате!
Може да опиташ и друго. Обясни, че ти е прилошало, ходила си на лекар и след куп изследвания се е оказало, че си алергична към определени храни! Ох, не е най-добрия вариант, но все е нещо... ooooh!
Успех! Peace

# 20
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ами, какво да ти кажа, и аз не ям в свекърва ми.

За мене прави пиле на сол - това го обичам и го ям с удоволствие, защото у нас по никой начин няма да си усмърдя кухнята с приготвянето му. Подмятала е чат пат, че може и други работи да готви, на което аз отговарям, че пилето ми е любимо и с друго не може да ме съблазни, била е и по-настоятелна, при което решително се е набърквал мъжът ми, и разговорите са приключвали. Хубавото е, че и на него не му допадат бъркочите й, но поне им е свикнал, което по никой начин обаче не означава, че трябва да им свикна и аз.

Та и ти така, намисли си поне едно нещо, което обичаш, таратор примерно, или печени филийки с чубрица, или знам ли и аз.

А ако е много настоятелна, кажи предварително на мъжът ти да се намеси, за да се прекрати с подканянията.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 421
 Да кажеш на тази жена, че не е добра домакиня означава автоматично лошо отношение към теб-Това не е някоя 20-годишна токущо започваща да се грижи за дома жена все пак.
 Приложи нещата които момичетата са предложили, като ги редуваш - ето ти тактично решаване на проблема - единият път ще си яла, другият път няма да си гладна, третият път ще ядеш нещо разделно, после ще занесеш нещо от Вас, после ще й помогнеш да не се изморява и ще сготвиш ти нещо и после пак повтаряш и така.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 730
Покани ги всички на вечеря у вас.
Ако пък няколко пъти се навият да дойдат, още по-добре.  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 263
Ами покажи загриженост за нея, че се претоварва от работа и занеси и ти нещо за хапване: за да и помогнеш и да я облекчиш да готви по-малко неща, не за друго! И си хапвай от твоето плюс салатки! С тях е малко трудно да не се справи свкито ти! Wink
Успех!

# 24
  • Мнения: 186
Ами щом готвиш вкусно ,всеки път като ходите ,носи по нещо ,като казвачш ,че това е твоя нова рецепта и я носиш ,за да я опитат и да си кажат мнението за нея.Ти спомена,че те пита за рецептите ти, ето ти начин да се покажеш като добра кулинарка, и по този начин ,няма да я обидиш и ще можеш и ти нещо да похапнеш.Помагай и и в приготовленията на другите ястия,така ще сеееееи сигурна,че са по твой вкус , а и ще се проявиш като добра снаха.

# 25
  • Мнения: 304
Кажи, че ти се яде нещо специално и по твой вкус-нещо, което се прави еднакво от всечки домакини-например кюфтета на скара, пържолки или купете пиле на грил или нещо такова  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 22 473
Добър вариант е да и предложиш да помогнеш с готвенето. И така да направиш поне едно нещо, което примерно ти да можеш да ядеш, или да става за ядене, щом о думите ти тя не може да готви. )
Ще си сипеш от твоето ядене, ще си сипеш мъничко и от нейното, за да не я обидиш и ще мине номера. )
Другият вариант е да занесете нещо с мъжа си - сега поне по магазините има един куп готови неща, салати, скара, готвени ястия, ако примерно не ти се занимава да приготвяш нещо.

# 27
  • Мнения: 4 380
Интересно! #Crazy За толкова години живот, още не съм срещнала жена на възраст която нищо да не готви вкусно. Гафове се случват на всяка, но НИЩО.... Shocked Как пък само на 44 килограмови нищо не им харесва?
А не си ли се замисляла, че проблемът е в теб, не в нея? Сложила била различна подправка в салатата. Joy Joy Хей момиче, ако в ресторантите слагаха тази подправка с която си свикнала, нямаше да са ресторанти, а долнопробни крайпътни капанчета. Laughing

Аман от консерви в кухнята!

Направо така и кажи- аз съм много консервативна, ям си само моите манджи. Laughing

# 28
  • Мнения: 2 563
Отивай много гладна. Така все ще хапнеш нещо, с хляб ще си го прокараш... Аз така съм правила в такива случаи...

# 29
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Малко крайно е изказването, но има нещо вярно. Може би, защото аз изобщо не съм претенциозна към храната ми е чуждо такова отношение. Това отношение няма връзка с килограмите обаче, сигурно е.
Най- много ми хареса съвета да си избереш нещо, което най-малко те отвращава и да си искаш само него,  с повечко хляб и сол може да не е чак толкова страшно. Сама казваш, че не искаш да я обидиш, значи държиш на нея, така че положи малко усилия и ще се получи.

# 30
  • Мнения: 4 380
Цитат
Това отношение няма връзка с килограмите обаче, сигурно е.

Има, има. За да е една омъжена вече жена 44 кг., трябва да има причини. Това си е дистрофия направо. Confused

# 31
  • Мнения: 2 563
Цитат
Това отношение няма връзка с килограмите обаче, сигурно е.

Има, има. За да е една омъжена вече жена 44 кг., трябва да има причини. Това си е дистрофия направо. Confused

Когато има мъже, които казват, че всичко над 50 кг е "гуци", има и жени, свръхгорди от 45-те си кила.

# 32
  • Мнения: 4 380
Цитат
Това отношение няма връзка с килограмите обаче, сигурно е.

Има, има. За да е една омъжена вече жена 44 кг., трябва да има причини. Това си е дистрофия направо. Confused

Когато има мъже, които казват, че всичко над 50 кг е "гуци", има и жени, свръхгорди от 45-те си кила.

Това не са мъже, това са уроди. Sick 45 кг. е тийнейджърско тегло.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 2 268
С риск да изместя темата ще поспоря. Simple Smile
Ти не я познаваш лично, нали? Ами ако е висока 150 см. и е спортна натура? Аз например съм 160 и преди да родя, след 12 години брак, бях 49-50 кг. Не съм пазила диети до преди месеци, яла съм на моменти повече дори и от мъжа ми. Така, че това с кг. е относително. Като знам, че повечето манекенки са все по 50 кг. а са с по 10- 15 см. по- високи от мен и като знам аз колко слаба изглеждам на тези кг. не можеш ме убеди, че не е относително.
Не всички омъжени жени напълняват след подписа. Simple Smile

# 34
  • Мнения: 2 336
Като се върне авторката може да сподели как е минала визитата...

# 35
  • Мнения: 4 380
С риск да изместя темата ще поспоря. Simple Smile
Ти не я познаваш лично, нали? Ами ако е висока 150 см. и е спортна натура? Аз например съм 160 и преди да родя, след 12 години брак, бях 49-50 кг. Не съм пазила диети до преди месеци, яла съм на моменти повече дори и от мъжа ми. Така, че това с кг. е относително. Като знам, че повечето манекенки са все по 50 кг. а са с по 10- 15 см. по- високи от мен и като знам аз колко слаба изглеждам на тези кг. не можеш ме убеди, че не е относително.
Не всички омъжени жени напълняват след подписа. Simple Smile

Повечето манекенки са точно тийнейджърки. Ако си е тапишонка и щиглец по рождение, то си се и подразбира проблема и с храната. Май не е редно тогава  да търси кусурите на готвенето на жена с много повече житейски опит от нейния.

# 36
  • Русе
  • Мнения: 2 354
моята свеки като отиде на гости, нищо не хапва...
Оправданието е :
ако ям вечер след 6, ми става много тежко , после през нощта не мога да спя, а на другия ден съм като парцал" и т.н оправдания  Laughing

# 37
  • Мнения: 2 563
моята свеки като отиде на гости, нищо не хапва...
Оправданието е :
ако ям вечер след 6, ми става много тежко , после през нощта не мога да спя, а на другия ден съм като парцал" и т.н оправдания  Laughing

Има такива заболявания. Не е никак забавно.

# 38
  • Мнения: 4 380
моята свеки като отиде на гости, нищо не хапва...
Оправданието е :
ако ям вечер след 6, ми става много тежко , после през нощта не мога да спя, а на другия ден съм като парцал" и т.н оправдания  Laughing

Много неприятно да ти дойде такъв човек на гости, нали? Направо не понасям кулинарни консерви. Sick Моята свекърва една година пристигна в България на гости при родителите ми и гледаше в чиниите сякаш ще я тровят. Joy Майка ми накрая я молеше да сготви нещо тя сама, та белкем хапне. А моята майка е КЛАСА над нея като готвачка.

# 39
  • Мнения: 9 865
xenia, житейският опит и кулинарните умения в каква връзка ги виждаш?
Това, че някой е живял повече от мен не е гаранция, че готви по добре от мен.
Моята "свеки" и тя не е царица на готвенето. Мърла е. Манджите и си ги бива, ядат се, но толкова загорели тави, мръсни тенджери няма на света, гнус ме е. Като ходим гледам да има полуфабрикати на масата, пийвам повечко винце и не ходя в кухнята. Като ми сервира с чиста чинийка и виличка, си хапвам.
Пипинка, разбирам те, но не мога да ти дам реален съвет. Не можеш да и намекнеш, не можеш да се правиш на болна и на диета форевър. Комбинация от всичко това + опити да се намесваш и ти в готвенето...

# 40
  • Мнения: 1 216
То е наказание за жената толкова време да слугува на толкова много народ.
Канете ги на гости и вие, сгответе веднъж с другата снаха- като предупредиш свекърва си преди това, веднъж поръчайте пица или нещо друго доставка, излезте на ресторант, друг път в някоя непретенциозна механичка.

# 41
  • Мнения: 1 800
Мъжа ми като малък е имал някакъв проблем с ушите. Правили са му опeрация, но са засегнали нещо( за вкусове) и сега 90% от храната за него е ужасна на вкус( как само обясних). Няма значение кой е приготвил и каква е по националност. Но и когато сме на гости, за да не притеснява домакините яде всичко, което му предлагат( с изключение храни към, които е алергичен). Просто след всяка хапка пие вода, яде парче хляб и така...Ако е само до подправки, просто кажи, че не обuчаш силни подправки. Кофти е, но пък не си заслужава да си разваляш отношенията заради едното ядене Peace

# 42
  • Мнения: 4 380
xenia, житейският опит и кулинарните умения в каква връзка ги виждаш?
Това, че някой е живял повече от мен не е гаранция, че готви по добре от мен.
Моята "свеки" и тя не е царица на готвенето. Мърла е. Манджите и си ги бива, ядат се, но толкова загорели тави, мръсни тенджери няма на света, гнус ме е. Като ходим гледам да има полуфабрикати на масата, пийвам повечко винце и не ходя в кухнята. Като ми сервира с чиста чинийка и виличка, си хапвам.
Пипинка, разбирам те, но не мога да ти дам реален съвет. Не можеш да и намекнеш, не можеш да се правиш на болна и на диета форевър. Комбинация от всичко това + опити да се намесваш и ти в готвенето...


В пряка. Не е възможно жена с голям житейски опит НИЩО да не готви като хората. До колко свекърва ми е кулинарен инвалид и въобще е с две леви ръце, но и тя малкото на брой манджи които си знае ги готви нормално. Авторката не се оплаква от нечистоплътност, забележи! А от това, че готвела лошо. Shocked Били и шантави подправките. Laughing Моите не е пробвала. Аз НИКОГА не готвя стандартно и с традиционни подправки. Laughing Свекито мои манджи не яде- от нея по-голяма консерва здраве му кажи. Тя дори пъпеш не хапва. Не била го яла през живота си, защо сега трябвало да опитва. Laughing
Такива хора никога не хапват нещо с което не са свикнали и не са ги хранили с лъжичка като малки. Това е най-противния гостенин.

# 43
  • Мнения: 364


В пряка. Не е възможно жена с голям житейски опит НИЩО да не готви като хората. До колко свекърва ми е кулинарен инвалид и въобще е с две леви ръце, но и тя малкото на брой манджи които си знае ги готви нормално. Авторката не се оплаква от нечистоплътност, забележи! А от това, че готвела лошо. Shocked Били и шантави подправките. Laughing Моите не е пробвала. Аз НИКОГА не готвя стандартно и с традиционни подправки. Laughing Свекито мои манджи не яде- от нея по-голяма консерва здраве му кажи. Тя дори пъпеш не хапва. Не била го яла през живота си, защо сега трябвало да опитва. Laughing
Такива хора никога не хапват нещо с което не са свикнали и не са ги хранили с лъжичка като малки. Това е най-противния гостенин.

Не мога да се съглася с теб!
Свекърва ми готви по свой си вкус. Добре, но тя не се съобразява с ничий вкус. Аз ям всичко, никога не съм имала проблеми с храната. Кажи ми, как се яде боб яхния, в която преобладават лютите чушки? Имай предвид, че аз ям люто, но от нейната яхния ме боли стомах поне два дни!
Да не говоря за мазнотиите- 1/2 ястие, 1/2 мазно. Дори постни ястия се приготвят със свинска мас! Как се яде подобно чудо! Лятото наблягам на салатки и кисело мляко, просто защото нямам апетит. Не бих могла да ям нещо толкова мазно!
На нея така и харесва, добре, но и аз имам право да си щадя стомаха!
Вкусове различни, добре, че не ми се налага да вечерям често у тях!

Последна редакция: вт, 03 юли 2007, 20:29 от love_sunrise

# 44
  • Мнения: 9 865
Тя дори пъпеш не хапва. Не била го яла през живота си, защо сега трябвало да опитва. Laughing
Joy

Не знам, ако не е готвила вкусно от самото начало, ако никой не и е показал как, ако и никой не се е оплакал... Житейският и опит може да е голям, но уменията малко. Предполагам, че мусака или супа-топчета, или фасул би правила прилично, както и скара, то там няма кой знае какво. Разсъждавам си Wink!
Аз съм привърженик на експериментите в готвенето, не обичам бъркочи и разни взаимоизключващи се вкусове и аромати. Всичко опитвам, всичко ям, дори пача и шкембе.
Не обичам да готвя за гости, хич не ми се занимава - ресторанти бол.

# 45
  • Мнения: 46 562
Още от дете ям страшно малко неща (нищо, че не ми личи Animal Pig ) за толкова години вече съм свикнала и не ме интересува кой какво ще си помисли, няма значение къде съм, казвам, че това не го ям и точка. Нямам претенции към никой обаче, когато ходим някъде, отивам да се видя с хората, не за да ям, ако знам какво ще е и че няма да го ям си нося нещо, хем да не отидем с празни ръце.  
Когато ходим при свекърва ми, винаги се съобразява с нашия вкус, все пак наши хора сме, знае какво обичаме и какво не, за начина на приготвяне нямам претенции, за разлика от мъжа ми, той рядко харесва нещо, което не е сготвено от него  Crazy

Та мисълта ми е, носи си нещо, което ще ядеш + бутилка вино и готово  Laughing

... Не е възможно жена с голям житейски опит НИЩО да не готви като хората ...

Зависи колко често е готвила и от кой се е учила Wink
Аз съм "задомена" от 10 години и нямам никакъв готварски опит, след 20 г, пак ще е така  Laughing

# 46
  • Мнения: 4 380
Тя дори пъпеш не хапва. Не била го яла през живота си, защо сега трябвало да опитва. Laughing
Joy

Не знам, ако не е готвила вкусно от самото начало, ако никой не и е показал как, ако и никой не се е оплакал... Житейският и опит може да е голям, но уменията малко. Предполагам, че мусака или супа-топчета, или фасул би правила прилично, както и скара, то там няма кой знае какво. Разсъждавам си Wink!
Аз съм привърженик на експериментите в готвенето, не обичам бъркочи и разни взаимоизключващи се вкусове и аромати. Всичко опитвам, всичко ям, дори пача и шкембе.
Не обичам да готвя за гости, хич не ми се занимава - ресторанти бол.

Ама ти такива жени срещала ли си които нищо не умеят да готвят? Не млади булки, ами жени на възраст...С извинение, но един боб от комшийката все ще се научи да прави. Те си и обичат гости по комшийски та няма начин. Чак пък толкова...хайде моля-моля.
Обратното обаче...такива дето се заглеждат в капчиците мазнина в супата, дето човъркат от колбаса мазнинките и гледат с недоверие всичко това, което не са виждали през живота си, бол. И като правило такива точно капризи носят душички под наем.
А това което ти изглежда взаимоизключващ се вкус, може да е много даже "взиамовключващ се". Laughing Само трябва да пробваш. Успях да го превъзпитам моя мъж, нищо че целия се беше метнал на майка си. Ако не беше се превъзпитал, от глад да е умрял защото и той е кулинарен инвалид като нея-две яйца не може да си опържи. Joy

# 47
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
На гости ям всичко, включително и мусака, която ми действа автоматично да я върна.
Когато се налага да ходим при такива роднини (старост-нерадост и цял живот непоносимост към домакинската работа  Sick), фамилията се обединява и казва "Хайде тоя път да не готвищ, почини си, ще купим пиле на грил и пр. Когато гласът е хоров, по-трудно се възразява.
Когато роднините са по-близки, са и директни, баща ми например, си го каза на баба, тя се цупи, ама не можеш да кажеш на черното бяло и така.
Все пак не е манджата най-важното, пробвайте да отидете в час извън манджено време, да донесете торта и да я помолите да направи кафе.

# 48
  • Мнения: 9 865
Когато се смесят повече подправки, които имат характер не е добре, защото нищо от него не се усеща. Не съм консервативна, но има неща, които от опит знам, че не са добър вариант - пържени кюфтета с джоджен, например, не е добра комбинация и толкоз. Манджи без подправки също не понасям.
xenia, аз лично познавам жени, които са на по 50-60г. и могат да правят вкусно фасул, защото са го правили цял живот и му знаят тертипа. Не очаквам от тях да ми готвят специалитети. Като се опитат нещо по-така, не им се получава, но аз ги поощрявам само за да ги стимулирам да опитват отново. Не бих изживяла истинска драма заради едното ядене, даже и мърлявостта я преглъщам, нали казах, с повече винце/бира/ракия или друго Simple Smile!
Много спам, много нещо!

# 49
  • Русе
  • Мнения: 2 354
моята свеки като отиде на гости, нищо не хапва...


Има такива заболявания. Не е никак забавно.
казах КАТО ОТИДЕ НА ГОСТИ...
В тях си яде и след 8

# 50
  • Мнения: 4 668
Сега , понеже гледам , че темата се е поизместила  Confused се налага да поясня някой неща ! Особено за xenia !
1. Аз съм 44 кг. и не го изтъквам , а просто отговорих на въпроса , защо не минава номера с диетите .
2. Висока съм 162 см. , бивша спортистка , а и ген . Такава съм си ! Сори , че ти е трудно да си го представиш и задължително трябва да има злобно обяснение . Омъжена съм от 4 години . Ако желаеш ще ти пусна снимки , за да видиш , че не е задължително да станеш 100 кг. след като се омъжиш .
3. Проблемът не е само в подправките ... Спестих си другите обяснения за мърлявите работи , защото не искам да оплювам свекървата , а търся съвет .
4. Да , наистина - нищо не готви нормално !Въпреки , че има житейски опит просто не може да готви !
Просто е трагедия ! Как да го обесня ? Пържените и картофи са ужасно мазни , пилето и изглежда отвратително - черно някакво , салатите воднисти ... Още да се впускам ли в подробности ?
5. Винаги нося по нещо . Най - малкото не ми е удобно да се изсипя с празни ръце . Тя обаче все ме пита защо не си сипвам това и онова  Confused
6. Предлагам и да готвя аз , не ми тежи , а и се опитвам да го прокарвам като помощ  но тя държи всичко тя да готви !
В крайна сметка , момичета - прави сте . Ще редувам - една вечер едно , после друго .. Ще се справим . Току виж взема , че стана 47 кг. за радост на някой  Mr. Green

# 51
  • Мнения: 4 380
Цитат
Ако желаеш ще ти пусна снимки , за да видиш , че не е задължително да станеш 100 кг. след като се омъжиш .

О, мерси, няма нужда. Имам си примера на свекито. Mr. Green И на 70 си е същата. Ще чакам обаче да пуснеш снимки на нещо което ТИ си сготвила. Grinning

Пържените картофи били мазни. Joy Joy Може би си изнамерила технология за пържене без мазнина? Очаквам и ноу-хау за пържене на картофи. В кулинарния форум нали? Да сме в крачка със сюжета. Wink

# 52
  • Мнения: 1 925
Може да й предложите да прави скара като ходите на гости - на едни пържоли няма какво толкова да сбърка. Пиле на сол  и други такива дето не изискват особена намеса.
Щом толкова иска да обгрижва ако кажете, че много ви се яде скара ще е доволна да ви угоди.


# 53
  • Мнения: 2 441
А трябва ли всяка вечер да вечеряте в  свеки,  докато девера ти е тук? Намене това ми е странно, да си зарежете социалните контакти най-общо казано и всяка вечер едно и също. На третия път бих преустановила нещата в подобна ситуация. Имам две сестри в чужбина, които не съм виждала вече пета година, но като си дойдат със семействата и отседнат при нашите не се виждам всяка вечер да ядем заедно.

# 54
  • Мнения: 804
Въздържах се от участие ама не мога. Не нападам конкретно авторката на темата, защото я разбирам, а и не я познавам.
Наистина има гнусливи хора, които не могат да ядат навсякъде, но не мога да приема, че е чак толкова непоносимо мръсно и невкусно готвенето на жената. Нали на масата има и други хора, те как се справят?  Присъствала съм на маса на която има такъв човек. Абе с две думи етърва ми е такъв човек, чопли, чопли в чинията - ще кажеш че в Бъкингамския дворец са я отгледали и само фазан с кестени са й сервирали. Адски е притеснително за останалите, пък и не говори за особено добро възпитание. Свекърва ми започва да се чуди какво да й предложи и вечерята от приятна семейна среща се превръща в хранене на злоядо дете. 
Единствения съвет, който мога да дам на авторката е да направи усилия и да хапва поне от някои неща.

# 55
  • Мнения: 2 336
Една роднина пък почти от нищо не хапва - уж все е яла, или е на диета, или измисля нещо друго. Не вярвам да е съвпадение, че все става така. Но така се държи не само вкъщи, а навсякъде където сме били.
Просто вече никой не й обръща внимание.
Какво ли не сме склонни да приемем, защо не и това?

# 56
  • Мнения: 2 336
Тази вечер пак ли е на мъчение авторката? Как мина поредната визита?

# 57
  • Мнения: 4 668
А трябва ли всяка вечер да вечеряте в  свеки,  докато девера ти е тук? Намене това ми е странно, да си зарежете социалните контакти най-общо казано и всяка вечер едно и също.
Всъщност е малко по - различно ... Къщата е на три етажа . Всеки си има етаж . Само ние не живеем там , но на девер ми това е домът му . Имаме страхотен двор с пързалка , люлки и т.н. и за детето е много добре да си играе там .
Поне тази седмица ще е така - все сме там , защото мъжът ми и брат му искат да са все заедно , а с 2-годишно дете не сме много за социални контакти  Mr. Green

Проблемът е , че тя много държи да ни обгрижва !

но не мога да приема, че е чак толкова непоносимо мръсно и невкусно готвенето на жената. Нали на масата има и други хора, те как се справят? 

Единствения съвет, който мога да дам на авторката е да направи усилия и да хапва поне от някои неща.

Лошото Бабче е , че не можеш да си представиш ...

Старая се , разбира се и хапвам от това онова . Не искам да я обидя и не правя фасони , но ми е трудно ...
Просто не искам тя да се обиди , ако усети , че не ям ...

Тази вечер пак ли е на мъчение авторката? Как мина поредната визита?

Пак повтарям - не желая да я нападам или обиждам , търся изход от ситуацията ...

Снощи поръчахме китайско  Mr. Green

Днес готвих аз , така че всички се нахранихме доволно  Wink


Ще чакам обаче да пуснеш снимки на нещо което ТИ си сготвила. Grinning

Бих те и поканила на гости , но понеже подозирам , че няма да си приятна компания ще се въздържа за сега !
Но с удоволствие ще те заведа на вечеря у свекървата  Twisted Evil И няма да си ходиш докато не си изядеш всичко . Все пак явно си повече от 45 кг. и имаш къде да го сложиш !

# 58
  • Мнения: 364
Пипинка,
за проблема с обгрижването сме си говорили в друга твоя тема!
Нещата при вас са навързани. Аз те разбирам, защото вече съм си изградила представа за свекърва ти, която много наподобява моята.
За съжаление, не само храната е проблема.

Отклонявам се от темата, но не мога да не го кажа:
Не се ли оставяш да бъдеш въвлечена в играта? И друг път сме коментирали това.
 Драмите, синдромът на жертвата, манипулациите, лъжите, манията за перфекционизъм, за показност....
Ти се притесняваш да не я обидиш, добре. Такава трябва да е нормалната реакция на нормалните хора спрямо себеподобните, нормални хора. Когато, обаче, насреща ти стои достоен манипулатор, изявяващ се като жертва, твоето поведение само катализира реакциите на жертвата - "Ето на, тя не ми харесва гозбите! С какво заслужих това?! Толкова се трепя, за да им угодя...!
Колкото повече внимаваш да не нараниш чувствата и, толкова повече се оплиташ в порочния кръг.
От опит зная, че когато престанеш да обръщаш внимание, жертвата спира да се прави на такава. Няма ли публика, няма смисъл и не е интересно. Така се процедира.
При вас, вариантът да носиш вечеря не е толкова удачен. Тя държи да обере лаврите, нищо и никой не трябва да попречи на това и намерение. Тежко на онзи, дръзнал да и съперничи. Тогава песента става друга - " Ето на, вече за нищо не ставам! Всички си устроиха живота, нямат нужда от мен...! Всичко това е придружено с крокодилски сълзи.
Може и да бъркам, дано да е така!
Дано намериш верния път! Hug

# 59
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
когато престанеш да обръщаш внимание, жертвата спира да се прави на такава. Няма ли публика, няма смисъл и не е интересно. Така се процедира.
 Hug

Много точно казано. Не искаш да ядеш - не яж. Ама ще се сърди - проблемът си е неин, не твоЙ. Имаш право да харесваш или да не харесваш разни неща, това си ти, добра или лоша, такава си. Не си виновна по никакъв начин за чувствата и емоциите на другите.

# 60
  • Мнения: 1 612
Защо не и кажеш истината. Така е най-добре според мен.

# 61
Ама ти такива жени срещала ли си които нищо не умеят да готвят? Не млади булки, ами жени на възраст...С извинение, но един боб от комшийката все ще се научи да прави.

Аз съм срещала - баба ми, лека й пръст бе така - нищо не можеше да сготви - израстнала в дом за сираци, там е яла на стол. После се омъжва и свекърва й готвила, а тя само поела останалата част от къщата - пране, чистене, децата. Когато починала вземала от столовете за вечерта. Чак като дойде демокрацията майка ми започна да я учи как се готви. А майка ми бе научена от баща ми, защото се оженила, а едни яйца не можела да изпържи. За мен бе странно, когато разбрах, че в другите семейства майките готвят, а моята правеше само торти, кремчета и прочие сладки неща, защото баща ми сладко не яде. Така че живота е шарен, има хора и хора.

И аз се учудих, че в дома на свекърва ми не слагат оцет на доматена салата, след като цял живот съм я яла със и иначе ми е безвкусна, ама както казах - хора разни, вкусове - още повече.

# 62
  • Мнения: 4 668
love_sunrise    smile3501
Винаги с голямо удоволствие чета коментарите ти  Peace Не само в моите теми ...
Много точно се изразяваш и много си права  Heart Eyes

# 63
  • Мнения: 364
Благодаря ти за милите думи! Blush

Опитай се да се дистанцираш, не се оставяй да ти вменяват чувство за вина! Ти имаш чудесно семейство, това е най-важното! Слагаш тъмните очила и продължаваш напред!  Hug
Научи се да казваш "Не", кратко, точно, ясно и без излишни коментари! Свекърва ти винаги ще си намери повод да се обиди, не можеш да предвидиш всичко! Уважавай я, доколкото уважаваш себе си, останалото игнорирай! Само така ще поставиш ясни граници между вас! Peace
Бъди последователна! Успех! Heart Eyes

# 64
  • Мнения: 3 500
При нас пък е обратното . Свекърва ми готви превъзходно и винаги по 3-4 манджи и като отидем у тях направо се спуквам от всичко да ям, преяждам, а тя вечно "Мамче, вземи си още, вземи от това, вземи от онова, ти нищо не яде, не си се нахранила... и т.н." ooooh! Embarassed

# 65
Здравей, въпреки че свекърва ми не готви лошо и много държи на хигиената в дома си,все пак не всичко приготвено от нея ми харесва. А тя държи да си хапнеш от всичко и то достатъчно много. Аз не исках да я обидя и за това в началото се опитвах да хапвам,но така не може да продължава вечно Sick Така че когато ме попита за пореден път, защо не си вземам от това или онова взех да и казвам истината - не ми харесва тази подправка, по-мазно и ще ми е тежко после и т.н. По-малко: едното единия път, другото следващия -да не я обидя. Получи се все пак. Постепенно взе да ми приготвя нещо по мой вкус,когато ходим. Така че хапвам спокойно.Тя е много добър човек и не исках да я обиждам, но ги посещаваме доста често и все някога оправданията щяха да сваршат. Пък и мисля че когато уважаваш даден човек не трябва да го лъжеш.

# 66
Решихме проблема с различния стил на хранене като стигнахме до споразумение аз да сипвам на себе си и на децата. Оттогава ми е много по-лесно, но трябваха 2-3 години двустранни мъчения. Иначе проблемът е като при Ноел и усмивката. Свекърва ми е чудесна домакиня, но там, особено в началото на брака ни, се ядеше по много и то от различни ястия, вкл. 3 вида десерти. Е не ми е по физическите възможности, а и ми прилошава като смеся много вкусове. И сега се случват забележки от рода на това: Защо не се сипа от това?, Няма ли да ядеш от онова?, но нали черпакът е в мен, нямам проблем. При теб може да не свърши работа, но, кой знае, все на някого може да помогне.

# 67
  • Мнения: 2 336
Моята свекърва може да готви и много се старае. Обаче има лош опит с нейната. Когато е била бременна са я карали да яде някакво страшно мазно кисело зеле (карам на спомени) и тя се скъсала да повръща после.
Та сега знае, че има хора с различни вкусове. Винаги оставя салата без подправки - всеки си слага и като не ща да ям нещо тя не настоява.
То, не че имам нужда от ядене де, ама и аз уважавам повечето и манджи по достойнство.

# 68
  • Мнения: 1 953
Като четох темата и ми изплува образа на майката на Реймънд от сериала "Всички обичат Реймънд"  Laughing

Не знам, какво да ти кажа, освен да си боцкаш по малко, или ако има готови купени неща на масата да си взимаш от тях.
Абе, кофти е сигурно всеки път това да се повтаря, но като не ти е вкусно  - насила не става.

xenia, защо си така озлобена към слабите хора?

# 69
  • Мнения: 4 668
Като четох темата и ми изплува образа на майката на Реймънд от сериала "Всички обичат Реймънд"  Laughing

Ха - ха ... Много ме развесели  Laughing Вярно е така . Не бях се сещала за Реймънд , но наистина много напомня цялото и поведение ...

xenia, защо си така озлобена към слабите хора?

Е , то е ясно защо ... Mr. Green

# 70
  • Мнения: 384
плодове-тях няма как да ги подправи  Wink И солидна вечеря (обяд) преди 'срещата' Simple Smile

# 71
  • Мнения: 4 668
Разбрах каква е подправката за салата  Rolling Eyes понеже xenia ме обвини че съм капризна , защото не я харесвам ще я споделя с вас - ЦЕЛИНА + КОПЪР - нарязани наситно , прибавени към салата от домати и сирене ...

# 72
  • София
  • Мнения: 903
Не мисля, че "капризниченето" относно храната има някаква връзка с това дали човек е слаб или дебел. А и някои хора наистина не могат НИЩО да готвят. Моя пример е свекървата на сестра ми - тя не може един боб да направи. Аз изобщо не съм слаба, но нейните манджи просто не мога да ги ям - слага някакви ужасни подправки, които изобщо не вървят с ястието и т.н. - просто ужас. Дори кучето им не иска да го яде. Просто не умее да готви. Явно не се е научила. Това че някой е на 40, 50 и т.н. години не го прави добър готвач.

# 73
  • София
  • Мнения: 903
Аз НИКОГА не готвя стандартно и с традиционни подправки.

Друго е да не готвиш с традиционни подправки, а съвсем друго е да използваш подправки, които изобщо не се връзват с основния продукт в яденето. Не случайно на всяка подправка пише за какви продукти се използва - едни са за пиле, други за риба и т.н. Аз също правя доста експерименти с подправките, но все пак ги съобразявам с вида на продукта.

# 74
  • Мнения: 1 100
Просто и кажи, че манджите и не ти понасят. Кажи и също, че отдавна си търсиш оправдания, за да не я обидиш, защото я уважаваш. Извини се и и кажи, че оценяваш старанието и и че не е тя виновна, че не си свикнала с храната и. Сигурна съм, че ако подбереш думите си, ще разбере.

# 75
  • Мнения: 25 713
Разбрах каква е подправката за салата  Rolling Eyes понеже xenia ме обвини че съм капризна , защото не я харесвам ще я споделя с вас - ЦЕЛИНА + КОПЪР - нарязани наситно , прибавени към салата от домати и сирене ...

Е, и?  newsm78 Аз лично и магданоз мразя в салатата и никога не слагам, но ако съм на гости и има, просто тихо и кротко си го изчоплям и хапвам малко. В края на краищата не е отровно! И печени чушки мразя, и колко още неща... Ама хората нямат вина за това, нали? А и вкусовете хорски са толкова индивидуални! Експериментите с подправките правят различните ястия, иначе продуктите са все едни и същи.  Laughing
Не боли да хапнеш малко, колкото и не ти харесва, за да не обидиш домакините. А извинения за лош апетит - колкото искаш! Даже и диетата е добро оправдание. Щом си слаба, можеш да си измислиш някакво заболяване, заради което също можеш да подбираш храната. Или изобщо да пропуснеш вечерята.  Wink
Честно казано, винаги са ми били неприятни гости, които намират кусури на яденето, особено, когато го заявяват в прав текст на домакините, даже и да са най-близките хора. Много е невъзпитано, мисля аз.

# 76
  • Мнения: 4 668
Честно казано, винаги са ми били неприятни гости, които намират кусури на яденето, особено, когато го заявяват в прав текст на домакините, даже и да са най-близките хора. Много е невъзпитано, мисля аз.
Точно това искам да избегна  Wink Хапвам по малко , разбира се и се старая да не я засегна ... Просто тя непрекъснато ми казва , че малко ям , не си вземам достатъчно и т.н.

Колкото до целината - просто някой по напред се чудеше каква е тази подправка , та да не може да се яде салатата ... ами аз домати с целина не мога да ям ...

Честно казано този вариант започва много да ме блазни -
Просто и кажи, че манджите и не ти понасят. Кажи и също, че отдавна си търсиш оправдания, за да не я обидиш, защото я уважаваш. Извини се и и кажи, че оценяваш старанието и и че не е тя виновна, че не си свикнала с храната и. Сигурна съм, че ако подбереш думите си, ще разбере.

# 77
  • Мнения: 1 925
Аз и да ми харесва храната ям малко, просто защото съм свикнала да ям на често и стомаха ми побира много малко храна.
Винаги ми натякват че съм яла малко и само съм ровела - ама аз просто толкова мога да изям.
Ако кажеш че по толкова си ядеш - тамън ще ти върви и на килограмите.

Общи условия

Активация на акаунт