Отговори
# 15
  • Мнения: 211
Темата за правата и задълженията у нас е точно като въпроса за яйцето и кокошката. Не се знае кое първо е изчезнало - чувството за права или чувството за задълженията ни Confused Защото и двете липсват, само че липсват по неправилния начин: задълженията ги нямаме за нищо точно, когато трябва да ги спазваме, а правата ги нямат за нищо тия, дето трябва да ни ги дават.

# 16
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
И аз мисля, че причините са комплексни, но от друго естество. А и аз  гледам на  "овчедушието" като на колективна черта.

1. Ще ме прощават върлите патриоти, но 5-те века "османско владичество" няма как да не си кажат думата върху националната психология.  
2. Харктерна черта на българина, според мен разбира се, е индивидуализма, който за съжаление се изразява в това, всеки да гледа в собствената си паница, и ако там всичко е наред .... няма проблеми. Много хора си търсят правата, не само на думи. Това е по-скоро въпрос на зрялост и лична самоувереност. Но стане ли дума да се направи нещо за "общото благо", всеки се  окопава в  бърлогата си, не дай си боже да си наруши спокойствието.
3. Обезверяването - В"зората на демокрацията" бях на 19 г.  - първа в редиците на стачкуващи, митингуващи и подскачащи студенти.  От друга страна, признавам,  не разбирах 100 % какво се случва, нямах лична убеденост и "моя си" социална позиция.  Впоследствие, уви,  всички разбрахме какво се случи

А те партийните секретари се разделиха на две и се разбраха ние сме сини, вие червени... От баницата едно на вас, едно на нас... Няма да си гледаме много в паничките, за парлама ще се поскарваме... И настана едно грабене, едно лъжене, едно надупване...

След това се появяваха отвреме-навреме палатки пред парламента, гладни, седящи  и други стачкуващи, войнствено настроени /купени или не/ тълпи. Сините и червените си подхвърляха властта и съотв. "баницата" като топка - ти 2-3 години, пък после аз - а хората от площадите вече не виждаха смисъл да бъдат там.

3. Няма водачи и силни личности.

# 17
  • Мнения: 6 206
Темата е много дълга и обширна
Ние, българчетата, като големи тарикати ги имаме чужденците за балъци и глупаци...
Обаче тяхното отношение можем само да го сънуваме.
Лично аз си търся правата до дупка, ама до последната дупка... Мъжът ми понякога се изумява. Хубавото е, че нещата навлизат в границите. Ядосат ме някакви служителки от разни администрации, започват се писма, стигам до управата в София, чакам си отговорите на жалбите до последно. Няма мърдане. Мъжът ми се ядосва, че си губя времето, вместо да си върша работата. Няма такова нещо. Представям си като одъртея, каква ужасна бабка ще съм, с дълги жалби по инстанциите и шефовете ще се крият от мен.  Laughing
Липсва ни на нас култура на обслужването и това е. Обучавам персонал от 11 години, винаги ми е трудно да ги свикна, че когато клиент прекрачи прага на работното ти място, трябва да го посрещнеш, да го поздравиш, да го накараш да се чувства уютно. Какви ли не отговори съм се наслушала от типа "а защо първо тя не ме поздрави" /клиентката демек/.
Имам надежда, че нещата ще се оправят, може би, евентуално. Но страшно трудно и няма да се уморя да си търся правата на клиент и гражданин. За отношение винаги ще гоня до дупка.

# 18
  • Мнения: 25 620
Сбъркан ген.
Лечението е постоянен приток на свежа кръв, както и прословутите 40 години в пустинята. В тях ми е най-голямата надежда, жалко, че няма да видя резултата.
Всъщност, защо да е жалко? Точно така трябва да бъде!  Wink Mr. Green

# 19
  • Мнения: 656
Цитат от филм: "Хляб и зрелище - това е печалившата комбинация... Народът харесва точно това..." Mr. Green

# 20
  • Мнения: 3 091
Темата е много хубава и тъжна, но съм убедена, че много трудно ще стигне 3 страници

Каспър, аз също си търся правата, но вече се уморих! не е нормално да очаквам съдействие от полицай, който ме съветва да запаля незаконно работещото заведение под нас! нали?

Цинизъм ли е това, свещена тъпота ли... Толкова дълбоко апатични са станали всички, че не се търпи

Разхождам дребната в градската градина. самото сърце на града. кочина - мърсотия, пълно с бродяги и пияници... деца пият бира в 10 часа сутринта, докато са изведени от учителя си да рисуват. той нищо не им казва. мутри карат мотори в градината, а охраната спи в един очукан мерцедес.

отврат!

Бабче, не сте ни заразили с примиренчество. още не сме се оттърсили от вакуума, който ни завладя с "избухването на демокрацията". Страх ме е за следващите поколения... ние оцеляваме във всякакви ситуации.

# 21
  • Мнения: 2 381

Още един пример: Малоумници някакви си позволяват да крещят и обиждат в голям магазин. Вместо охраната и управителя да се намесят, вместо да потушат скандала и да търсят възможност да компенсират потърпевшата, тя горката пише по форуми, търсейки съчувствие и обяснение за хорската грубост и се оказва, че по мнение на някои от пишещите, тя е простата и тесногръдата, ‘щото видите ли си е позволила да пише точно какво мисли за тези хора…

babche, не видях никой в темата да не защити госпожата  Stop Само, че изразеното мнение "може би не могат да имат деца и затова са озлобени" казано многократно включително и от автора на темата предизвика гнева на някои от пишещите.
-----
Ето и поредният пример за истината.
И за разноцветните очи на хората.

Взе да ми писва от жалки оправдания.
Толкова малко мнения със самокритичност има.

Хората вече не знаят разликата между позволено и непозволено в този ред на демокрация.

# 22
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Ами може и да имаме сбъркан ген.Народ, който има пословица, че "Преклонена главица сабя не я сече".....

# 23
  • Bapнa
  • Мнения: 762
И аз съм си забранила да съм безразлична, но на много малко хора около мен им пука за забележките ми .... ooooh!

# 24
  • Мнения: 7 837
Много слаб интерес към темата. Сигурно, ако беше пусната от потребителка с чуждоземско местожителство,вече щеше да е натрупала 10 стр. мъдрости. Ммм?

# 25
  • Мнения: 47 986
ами то няма кой знае какво да се каже Wink
отстояваме си правата, да, но поединично, всеки за себе си и за някои неща, които са му по-важни или са го подразнили
като цяло държавата ни е един хаос, няма свестни закони и контрол, няма инстанци на които да се разчита , като за това сме си виновни ние естествено, но скоро няма да се промени

# 26
  • Мнения: 473
Бабче, гена ни е такъв изроден си мисля. Не сте ни заразили вие с нищо, ами българите сме такива, че заедно с българи не можем да се разберем. Хората, които излизат в чужбина как започват да живеят по други правила и като се върнат тук им правят впечатление лошите обноски, простаците, наглостта, и много други неща. Ниска ни е културата, не сме научени да спазваме правила, всеки си прави каквото си иска и изобщо не смята за необходимо да се съобразява с изисквания и норми. Нямало било закони. Закони има - няма кой да ги спазва. Хората в развитите страни спазват единен регламен на живот и който си позволи да го наруши, понася санкции ако ще да е царски син. Тук няма такова нещо - даваш пари и се отърваваш. А пък да не говорим ако си на някой син. Всичко е сбъркано в системата - народа е озлобен от бедност, полудяха хората, вървиш по улиците и гледаш луди навсякъде, все едно че са пуснали две лудници хора. Понякога чак ме е страх да излизам. Хората не се примиряват, просто разбраха че никой не е в състояние да промени нещата. Вече и аз няма да гласувам, за кой да гласувам като все едно и също се повтаря. Виждаме всичко и дори не го коментираме, защото оправия няма. Стачкуват всички - и лекари, и учители, и шофьори и пенсионери и какво от това - нищо. Никога няма да се оправим. Понякога се шегувам и казвам на майка: "Трябва да ни изтрепат до крак и да се засели тая държава с други жители!", а пък майка ми отговаря "И други да се заселят и те ще станат като нас"!

# 27
  • Мнения: 6 167
аз съм от тези, които мислят, че има нещо сбъркано в народопсихологията ни.
много сбъркано.
слава богу не се предава по генетичен път, бабче, има надежда!

# 28
  • Мнения: 78
Аз също съм оптимист и мисля, че има надежда...след като българи отиват в чужбина и започват да живеят по правилата там, значи има нещо сбъркано в цялата система. Не е въпросът във високите санкции, а да взимат хората нормални заплати, за да няма корупция, учителите също трябва да са високоплатени, за да бъдат заинтересовани, лекарите също, полицаи и т.н.. Дали ако взимаш нормална заплата, цениш си работата, купил си си разни неща на изплащане, няма да си цениш работата и да следиш всичко стриктно, като се стараеш да не те уволнят. След като системата ти предлага възможност за корупция и взимаш заплата с която едвам свързваш двата края как мислите, че се спазват закони и има ред в една държава ?

# 29
  • Мнения: 1 080
За мен всичко е изкуствено създадено .Не е ген а подтискане .Нали сте чели Оруел - тук е същото в по- разширени граници .Жалка история.

Общи условия

Активация на акаунт