Отговори
# 30
  • Мнения: 6 167
Аз също съм оптимист и мисля, че има надежда...след като българи отиват в чужбина и започват да живеят по правилата там, значи има нещо сбъркано в цялата система.

не съм много съгласна. системата е важна, да.
но аз съм убедена, че системата е и резултат от някакви народопсихологични нагласи.
наблюдавам себе си. аз съм видяла доста - била съм в над 20 страни, от година и половина живея в чужбина.
мисля се за свободен човек, широко скроен.
но има ситуации, моменти, в които наблюдавам някаква моя вътрешна нагласа, която само с
'българското' мога да я обясня. дори ми е трудно да разкажа нещо конкретно.
то е по-скоро чувство, реакция, модел на поведение...

между другото има подобна тема в Наш Дом.
казва се " За робската психика" или нещо такова - тя също трудно мина 2 страници.
хората явно не се интересуват от такива теми, които са .. по-интровертни и в които могат  да се огледат.

браво, бабче!

# 31
  • Мнения: 532
Болезнена е темата,за това  е само 2 страници.

Мен лично ме боли,за мен,за детето ми...и мине не мине някой месец ми се ще да си хвана багажа и да бягам,бягам накъдето ми видат очите.

Бях чела една идея да се качи целокупния български народ на един огроооомен автобус да се разходи из Европа и пак да се върне тук.Защото,колкото и да я плюем чужбината има какво да научим от нея.

На мен лично ми се иска,когато се боря за разни каузи и каузички да не влагам толкова много енергия и сили,а да го правя по-така с лекота...защото иначе се изморявам и отчайвам.

Преди седмица,две ми се наложи да заведа дребния в Спешното отделение.Там негово величество Доктора си пушеше цигарка в кабинета.Силно се възмутих и.... нищо не му казах.
Нали просех вниманието му и здравето на детето ми беше в неговите ръце!!!
Почувствах се много унизително,честно  Confused

п.п.Най-лошото според мен е,че всички тези нередносто се приемат за даденост и на никой не правят впечатление

# 32
  • Мнения: 1 547
...след като българи отиват в чужбина и започват да живеят по правилата там, значи има нещо сбъркано в цялата система....

Ооо, не, не, съвсем не - българинът и на Луната да иде, все българин си остава  Laughing Познавам много хора, живеещи от години навън - хора с престижни професии, с постигнати успехи, с платени данъци... Да, ама на магистралката все ги избива да резнат с лимузината и да изпреварят "ей тоя отпред, дето се влачи" или да метнат някоя и друга торбичка връз градинката в луксозния двор, или да излъжат на летището, че са си получили куфара одраскан, та от авиокомпанията да им дадат новичък безплатно... Генът е ген и може до известна степен да се подтисне, но при първа възможност буйната кръв нашенска кипва и Бай Ганьо напира, напира да се покаже  Mr. Green

# 33
  • Мнения: 293
Не бих могла да добавя нещо съществено, особено след като крейзи шик изказа мислите ми (най-често спестявани).

Не съм много съгласна обаче, че търсенето на правото ти на всяка цена е признак на зрялост и самоувереност... без и минутка за размисъл в кого всъщност е проблемът.

Но нормално.. след дълъг период на примирение да избие агресията на себедоказването.
Това е обратната страна на същата монета.

# 34
  • Мнения: 473
Алеко Константинов много добре е създал събирателния образ на бай Ганьо. Това сме ние в един образ. На никой чужденец не може да му мине през акъла да прави ледени жетони и да краде от автомати сандвичи и кока-коли, да краде къде що има желязо по улиците, да чупи спирките, които са направени красиви и модерни, да хвърля фасове където му видят очите, да плюе слънчоглед на пейката пред блока, пък който иска да го мете, да пътува безплатно с един и същи билет по сто пъти и хиляди други неща. Не ни е виновна системата, проблема е отдолу нагоре, а не от горе надолу. Прост народ - слаба държава. Каквито са хората, такива са и политиците - та те нали от този народ излизат. Виновни сме си ние самите, защото все чакаме някой да дойде да ни оправи, ама иначе все много знаем.

# 35
  • Мнения: 5 370
За мен всичко е изкуствено създадено .Не е ген а подтискане .Нали сте чели Оруел - тук е същото в по- разширени граници .Жалка история.
Eто го и моето мнение. Абсолютно. Всичко е Матрикс с главно М. Мутрите бяха създадени изкуствено. Пирамидите-също. Фалитите на банките бяха предизвикани. Годиииииини наред българинът беше тъпкан, подмятан, глозган, обезкостяван. Който можеше-се примири. Който не-понякога се опитва да рита.
Често обаче рита срещу...ръжен. Или се опитва да се бори с вятърни мелници.

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Майка ми е последният човек, който би ме научил на примиренчество.
Освен че си знае правата, то тя многократно ми е показвала и как да си ги търся и отстоявам.
По нейно настояване обжалвахме едно съдебно решение и си доказахме правотата. А тогава съпругът ми ме съветваше да си мълча, да не тръгвам срещу държавата, че няма смисъл. Да, но явно има.
Защо си бъбрим тук ли? На мен специално са ми много полезни темите в този форум, не само като информация за децата. Виждам различни гледни точки, различни преживявания, различни мнения. Чета за настроенията сред родителите относно училището и записвам, записвам си всичко в главата. Уча се още, млад специалист съм.

# 37
  • Мнения: 1 002
Алеко Константинов много добре е създал събирателния образ на бай Ганьо. Това сме ние в един образ. ....Виновни сме си ние самите, защото все чакаме някой да дойде да ни оправи, ама иначе все много знаем.
ако обичаш , друг път използвай единствено число , защото едва ли знаеш как се чувстват другите 50000 хиляди, които четат тук

ако ти се чувстваш като бай Ганьо и чувстваш мъжът ти , баща ти или брат ти като такъв , бъди сигурна , че не всички са така ..

# 38
  • France
  • Мнения: 726
Аз не искам да мълча. Не искам да говоря. Искам да викааааааааааааам!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 39
  • Мнения: 9 865
Алеко Константинов много добре е създал събирателния образ на бай Ганьо.

И не случайно Алеко казва Бай Ганьо пътува ПО Европа-та, а също тъй не съвсем случайно Бай Ганьо убива създателя си (има такива карикатури дори).
Темата е тъжна, наистина.

# 40
  • Мнения: 766
Много хубава тема Peace
Не мисля, че нещо ние сбъркано. Като и не съм съгласна да се сравняваме с Бай Ганьо. Трябва ад се научим да живеем в една много по-различна обстановка. Това с гена ми звучи малко като извинение Tired Мърша има във всяко стадо. Аз също много пътувам в "Европа-та" ами и в Германия има изпочупени спирки и добре облечени младежи, които те спират в центъра на Мюнхен и просят 1 Е за нещо си.
Закони си имаме и то не лошо, лошото е че все очакваме да ги спазват другите, но не и ние. А когато тези закони и правила ни бръкнат на нас лично в джоба - веднага протестираме.
Снощи гледах репортаж от КАТ - София за опашките за глобите. Направи ми впечатление една дама, на средна възраст, която протестираше че е загубила много време докато се редяла на опашката да си плати просрочените глоби.
Аз ей това не мога да го разбера - виновен си, закъснял си с плащането, чакаш последния момент с надеждата да ти се размине и после протестираш, че ти губели времето  newsm78
Май преди всичко трябва да се научим, че имаме не само права, а и равносилни на правата ни задължения Peace

# 41
  • France
  • Мнения: 726
Темата мина 2-ра страница. Това е добре.
Продължаваме ли?

# 42
  • Мнения: 985
Няколко пъти се захванах да пиша в темата. И всеки път започвах по различен начин. Може би проблемът е наистина многолик.
Първо се сетих за това http://www.vbox7.com/play:cc10a691. Двойният стандарт ще ни довърши. Как беше? За кон- законче. Закон- за конче.
После започнах с пресен пример от сутринта, как на пуснати бариери и километрична колона лъскав джип едва не направи катастрофа, защото реши да изпревари всички наредили се коли, а и влака взе че дойде през това време...
Примери от ежедневието колкото щеш. Четем за тях по вестниците, гледаме ги по телевизиите, пишем мнения по форумите и пак по старому си я караме. Безумните катастрофи не са ли потвърждение на това? Ами пожарите? Колко трябва да си тъп, че да си метнеш фаса през прозореца на колата и след тебе да лумне? Бай Ганьо си е бай Ганьо. Българинът трябва ли да спазва някакъв закон, той първо мисли как ще го заобиколи. И докато не се изкорени мисленето, че правилата са за другите, а аз мога да правя каквото си поискам- няма да се оправим.

Вижте на какво попаднах в нета http://www.xnetbg.com/www/site/index.php?option=com_content& … 216&Itemid=40 Shocked Shocked

# 43
  • Мнения: 473
White_r изобщо не си разбрала какво искам да кажа. Естествено, че има много хора, които не са като бай Ганьо, но масата са. Не случайно чалгата и попфолка процъфтява и се радва на хиляди фенове. Не говоря в единствено число, защото и аз съм част от това порочно общество, за съжаление. Много се извинявам, ако си се обидила. Надявам се другите да са разбрали какво мисля.

# 44
  • Мнения: 25 695
Слава тебе, Господи! Амин, алелуя! Praynig
Преди малко чух по БТВ как лекарите от Пирогов, вместо по стар български обичай да оплюят простите миньори, дето не им стигат 800 лв. заплата (бруто, ама на кой му дреме за чистото?), декларират пълна подкрепа на миньорската стачка и предлагат медицинската си помощ! Вместо да броят кой колко години и за какво учил, чия работа е по-тежка и прочие простотии, те демонстрираха интелект и отговорност, поставяйки от едната страна на барикадата наемния труд, а от другата - чорбаджиите. Както и трябва да бъде. Както е в цял свят и благодарение на което хората получават човешки възнаграждения, а не подигравки, изразени в парични знаци.
Поклон!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт