Когато Дискриминираният стане Дискриминатор

  • 1 965
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
...., имам право да се компенсирам, като дискриминирам"? Бих се радвала на тълкования на психолозите.
Толерантността не ни е присъща- това е ясно. Но защо след като сме станали жертва на липсата на толерантност, ние не променяме поведението си? Не ставаме по- широко скроени?
.....
Не. За съжаление, когато към човек се подходи с лоша умисъл, в повечето случаи той е готов да отвърне с подобно поведение. Лошото не ражда добро, толерантност или безразличие.

Освен това, човек винаги изпитва нужда - физическа, емоционална и психологическа - да е част от нещо. От общество, от общност, от група - на базата на някакъв признак. Така сме устроени. Та, ако и да го дискриминират по 9 от 10 признака на принадлежност към нещо,  той ще намери начин да дискриминира другиго по останалото 1 нещо...Така мисля.

Съгласна съм. Но в един от случаите става въпрос за дискриминатор/и, които не дискриминират група с общи приказки, а един конкретен човек, чиято доброта са усетили- защо точно него?
Според мен, това не е въпрос на манталитет или злоба, а е по- скоро вкорененото във всеки индивид чувство, че "всяка жаба трябва да си знае гьола". Имам позната, която замина за щатите и се ожени за негър. Нейните приятели там се отдръпнаха от нея, защото е омъжена за чернокож, но и неговото семейство реагира по същия начин, понеже тя е бяла. Всеки си има кръг или среда, които приема за лично пространство и не позволява чуждото навлизане. Примерът, който си дала с циганката. Тя може и да е циганка, ама е родена в София и всички приходящи за нея са селяни. Нормално е. Това го има навсякъде.
това обяснение е много логично, но и то като други по- горе дава обаснение, не и оправдание за такова поведение- правилно съм разбрала - нали?

# 16
  • Мнения: 1 032
Това имах предвид, да. Според мен за такъв тип поведение може да търсим причини, за да си го обясним и разберем, но не и да го оправдаем.

# 17
  • Мнения: 1 080
Нищо не може да оправдае злобата ,защото тя извира от самия човек .

# 18
  • Мнения: 656
Нищо не може да оправдае злобата ,защото тя извира от самия човек .
Да де, ама злобата често е резултат от отрицателно поведение към самия индивид и се натрупва в продължение на години...
Така погледнато точно от дискриминирания се очаква да дискриминира повече, защото има натрупана злоба, освен това знае как да дискриминира... И знае какво е да си дискриминиран...

# 19
  • Мнения: 4 915
Съгласна съм. Но в един от случаите става въпрос за дискриминатор/и, които не дискриминират група с общи приказки, а един конкретен човек, чиято доброта са усетили- защо точно него?

Защото често добротата е признак на "слабост" и уязвимост. Най-лесно и безопасно се дискриминира уязвимия.

# 20
  • Мнения: X
"Съгласна съм. Но в един от случаите става въпрос за дискриминатор/и, които не дискриминират група с общи приказки, а един конкретен човек, чиято доброта са усетили- защо точно него?"

Може би просто ги е страх от него. Ти говореше за човек с друго изповедание. Често се страхуваме от нещо, което не разбираме. Това ни прави предпазливи /което е добре - изчакай, размисли, прецени/, но често и зли. Предпазливостта я оправдавам. Тоталното отричане и злобата - не, но и тях ги разбирам.

# 21
  • Мнения: 1 032
Предполагам, че става въпрос за човек, който или е мюсюлманин, или изповядва религия, която се възприема като секта. И в двата случая принадлижи към група, която ние "добросъвестните" православни християни възприемаме като втора ръка. А за да помага този човек, значи се е издигнал до ниво над средното. Ето тук е проблемът, според мен. Човекът просто е надскочил нивото, което ние си мислим че му се полага.

# 22
  • Мнения: 2 563
"Не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле". Манталитет.

На много хора им е много много трудно да се поставят истински на мястото на другите. Много често дори не оценяваме това, което имаме, и приемаме, че примерно след като аз мога, значи и еди кой си може (което въобще не е вярно). Останалото са стереотипи и предразсъдъци: "Лудите са агресивни", "Турците са подли", "Жените не могат да шофират"...

# 23
  • Мнения: 27 524
Липса на благородство.

# 24
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Пак аз.
Видно е колко са ми контактите с роми, щото пак ще дам пример от болницата.
Жените от детското чакат за рентген, но понеже са с деца няма реална опашка и всеки се е пръснал след детето си. Пенсионери разни веднага сформират опашка и се нареждат най-отпред (ние сме с час, все пак). А гадни пенсионери не обичам. Те се чувстват силни и вилни, ами намесих се в данданията, карах се наред с ромките  Laughing, присъствието на бяло лице сред смуглата тълпа промени съотношението на силите  Confused Confused
Филип си играеше с ромските деца, аз си говорех с ромките (едната искаше да кърми, педиатърът я спирал и пр). Общувахме нормално в една ненормална ситуация и децата си гледахме, и си услужвахме...
Знам, че навън няма да се познаем, щото дори няма да се погледнем, живеем в паралелни светове и се игнорираме едни други.
Имаше един репортаж и там едно ромско момче каза "Вие сте други хора, ние сме други хора". За съжаление това е  Confused

# 25
  • Мнения: 6 167
Когато Дискриминирания стане Дискриминатор.
Срещали ли сте това явление?

ма как не  Laughing
пълно е с български емигранти, които смятат, че китайците, поляците, мароканците, албанците и тн. са гадни твари в новата им родина  Joy после може да се четат страници оплаквания как местното население ги дискриминира.
човешката природа е гнусна работа.

# 26
  • Мнения: 822
Когато Дискриминираният стане Дискриминатор... става страшно...
Каквото и да си говорим,дискриминираният човек е обременен човек,и той цял живот носи бремето си...Може би е въпрос на интелект,поне да се опита да скрие следите от това бреме.Колкото по-широкоскроен е човек,толкова по-успешно се справя с това "прикриване"...
Често и тук е ставало дума,че примерно отказалите се пушачи са по-нетолерантни към пушещите от тези,които никога не са припалвали цигара...От най-върлите атеисти могат да се родят най-страшни фанатици...Човешката ни природа е природа на крайностите.Може би точно,защото сме обречени да различаваме доброто от злото...

# 27
  • Мнения: 335
Зависи от средата и от това на коя страница е обърнат животът ти.

В клюкарника:
Когото посрещнат с "Ба си кухата лейка...", го виждаме след месец-два да посреща с "Бах ти кухата лейка".

В "Родители, преживели загуба":
[ color=black]  [ /color], т.е. Темата ти е невъзможна там.


# 28
  • Мнения: 1 494
Всичко изчетох и съм съгласна, но за мен манталитета си остава в главната роля.

Това също играе огромна роля- житейския опит и изводите от него:
Зависи от средата и от това на коя страница е обърнат животът ти.

# 29
  • Мнения: 804
Никой не се ражда дискриминатор. Децата имат най-верният усет към различните, те ги приемат нормално докато ние възрастните не им насадим най-отвратителното нещо, което съществува - да не уважаваш различния от теб или да го съжаляваш. Мисля, че и двете са еднакво лоши. Така е и с дискриминираните, които стават дискриминатори. И на тях някой им е втълпил, че различните от тях са по-лоши, или по-зли, или са по-добре от тях... Понякога криворазбраното милосърдие също поражда злоба.
Ето ви един пресен пример от събота. Отивам с внука си в детски кът "Пързалката" зад НДК. Там има няколко деца едното от които с деформирани стъпала на крачетата и ходи леко поклащайки се. В първият момент решавам да обясня на внука си, че момченцето е болно и трябва да бъде внимателен с него, но той хуква да си събува сандалките и не ми обръща внимание, че го викам. Междувременно го питат как се казва, правят му лепенка с името, той не я иска, а момичето посочва точно това момченце и казва "Виж и Гого има такава лепенка". Внукът ми позволява да му сложат лепенка, събува се, оглежда момченцето по-внимателно  и казва "Искам и аз като Гого." Изтръпнах, чудя се какво ще каже и дали няма по някакъв начин да обидим детенцето, а той продължава "Искам и аз по чорапки." И какво се оказа, той дори не определи Гого като различен. Единственото което забеляза беше че той е бос, а другото дете с чорапки. Аз бях тази, която забеляза и опредили детето като различно, аз бах дискриминатор в случая, дори само с желанието да обърна внимание на внука си, че другото дете е различно. Аз бях възрастния, който в желанието си да направя добро, щеше да подчертае колко е различно другото дете.

Общи условия

Активация на акаунт