Разни въпроси около забременяването за непросветени

  • 13 133
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 134
Зачетох се  в тази тема, понеже днес съвсем малко прокървих. От две години не се пазим, но не сме правили усилено бебе. По стечение на обстоятелствата сме спазили всички правила за бебеправене.Дойде ми на 11.01, правихме секс на 24.01 съвсем леко кървене даже не точно такова а нещо розово имах днес на 31.01 не се вглеждам в себе си за някакви симптоми от известно време, но днес ме озадачи това кървене погледнах в календара си и си помислих че нещо може и да е станало Thinking

Последна редакция: пт, 01 фев 2008, 16:04 от митковатамайка

# 16
  • Мнения: 58
nencheto Трудно е да се каже какви са симптомите на цветна бременност!Общо взето си имаш цикъл,ама не баш като редовнияти или по малко дни и по слабо кървене или само кафяво течение!Направи си тест ,само така можеш да разбереш какво е положението!И течението не пречи на теста в никакъв случай!

# 17
  • Мнения: 15
За съжаление, снощи ми дойде Sad. не ми е съвсем като редовния цикъл, но ме боли корема и то много. Така се надявах Praynig. Е, може би следващия път Simple Smile. От това се издухва направо човек. Снощи като ми дойде ревнах Joy. А бе луда работа Simple Smile

# 18
  • Мнения: 58
Само не се сдухвай,ще стане Hug!Стискам палци и дано да е следващия път! Praynig  bouquet

# 19
  • Мнения: 15
Мерси душичката 32 Simple Smile Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 20
  • Мнения: 304
Аз пък се замислих около въпросите, поставени от Патишонката в началото. Смятам, че имам доста добра биологическа култура, но е факт, че около забременяването ми хрумват разни въпроси, чиито отговори поне аз не мога да намеря в учебниците.
Наскоро си блъсках главата със следните чуденки - ако усещаш болезнено овулацията - болката какво индицира - дали нарастването на фоликула или самото му пукване; ако усещаш болка повече от един ден - то кога точно става отделянето на яйцеклетката; възможно ли е двата яйчника да овулират с разлика от ден, примерно (защото съм чела, че до няколко часа разлика е възможно);
Много момичета описват при симптомите на ранна бременност болки в двата яйчника, а аз се питам първо - защо болят яйчниците при бременност и второ, от кой момент нататък започват тези болки и колко време продължават (без да си мисля, че са задължителни при всички).
Това са такива едни субективни въпроси, вероятно няма да им намеря отговор, но ако имате наблюдения по въпроса би ми било интересно да ги чуя.

# 21
  • Мнения: 15
аз пак мисля да ви занимавам с моите съмнения, но просто днес една приятелка ми измайтапи и аз малко се притесних. та историята е следната: трябваше да ми дойде на 29 януари. Цикъла ми винаги е бил 28-дневен. дойде ми обаче на 1 февруари, т.е. с 3 дена закъснение. преди това правихме секс с приятеля ми (може би към 27-28 ян. да е било, не помня точно) и оттогава получих едно зацапване, което продължи до 1 фев. и след това ми свърши на 2 фев., а цикълът ми е от 4 дена. винаги е бил редовен и мн рядко са се получавали аномалии. възможно ли е това да е цветна бременност ( приятелката ми така ме измайтапи, ама аз го взех май на ериозно). не съм забелязала др. симптоми за бременност. аз и незнам какво точно да очаквам, защото всеки път би трябвало да е различно Simple Smile. не искам да си взема все още тест, защото ако се окаже отрицателен.. нз. не искам. ам и така сама се навивам. какво да направя. възможно ли е това все пак да е цветна бременност?

# 22
  • Мнения: 274
Щица, относно болките в двата яйчника в ранна бременност, предполагам че се дължи на хормоналните промени в организма.
За другите въпроси  newsm78, не мога да достигна до логично обяснение!

# 23
  • Мнения: 27
болките в яйчниците преди,по бреме и след овулация се дължат на увеличаване размерите на фоликула и изпъкването му по повърхността на яйчника и тъй като той е покрит със серозна обвивка или ципа промяната в разтегливостта на тази обвивка предизвиква болезненост.По време на овулацията се пука фолиукула, яйцеклетката заедно с придружаващите я клетки осигуряващи началното изкхранване и развитие на бъдещия зардоиш,напускат яйчнка.Пукането на фоликула е свързано с разкъсване на ципата обвиваща яйчника.Това предизвика болезненост.На мястото на пукналия се фоликул се образува ръбец или цикатрикс по повърхността на самия яйчник.Зарастването на "раничката" на мястото на пукналия се фоликул също е възможно да бъде съпроводено с някаква субективна болезненост.Както знаем фоликулят е изкграден от зреещата яйцеклетка и голямо количесто придружаващи клетки,който произвеждат вещества необходими за правилното и нормално развитие на яйцеклетката.Една част от тези клетки при пукането на яйцеклетката попадат заедно с нея в маточната тръба.Останалите клетки остават в яйчника,като образуват така нареченото "жълто тяло".Тоест жълтото тяло се образува след овулацията.То започва да отделя голямо количество прогестерон, който е отговорен за промените в дебелината на лигавицата на матката, който са необходими за развитието на бъдещия зародиш.Жълтото тяло отделя и малко количество естрогени.Ако има бременност жълтото тяло се разраства до към 3-тия месец от бременност като осигурява продукцията на прогестерон,който пречи на започването на нов цикъл.След третия месец от бременност жълтото тяло започва да дегенерира и функцията му свързана с производството на прогестерон се поема от плацентата.Въпреки това жълтото тяло продължава до края на бременноста.Ако бременност няма жълтото тяло се превръща в "бяло тяло" и до края на лутеалната фаза постепенно дегенерира.

# 24
  • Мнения: 304
nerkova, благодаря за информацията. Част от нещата знаех, но друга част ми беше интересно да прочета. Малко ме е срам, когато питам за неща, свързани с женския цикъл, защото винаги съм смятала, че като биолог знам повечко за функционирането на организма. Явно съм по-запозната с други сфери на биологичните науки  Wink
Значи болките в яйчниците са си абсолютно нормално явление за всеки цикъл. И съвсем не може да се твърди, че са симптом на бременност. Всъщност така и предполагах.
Добре, друг въпрос, ей сега ми хрумна - болките в гърдите преди цикъл (тук вече съвсем не търся симптом на бременност) на завишените нива на кой хормон се дължат и при какви ситуации е необходимо да се консултираш с лекар за тези болки (не знам до колко се изразих правилно, надявам се да сте ме разбрали)

# 25
  • Мнения: 27
малко сложен въпрос, но ще се опитам да  го обясня както аз си го преставям.Като цяло растежът, развитието и функционалното състояние на млечната жлеза е под контрола на половите хормони естрогени и прогестерон/тяхната секреция се подчинява на сигнали от хипофизната жлеза в мозъка/, а също и на хормонът пролактин, който се призвежда от хипофизата.Концентрацията на естрогените оказва влияние върху концентрацията на пролактина.Така,ако концентрацията на естрогените се повиши, както е по време на овулацията, и концентрацията на пролактина в кръвта се увеличава.Хормонът пролактин предизвиква минимално разрастване на млечната жлеза  след овулация, т.к. хормоналният контол е бавен-ефектът му е дни и семици в случая,за ралика от нервния контрол който се осъществява за секунди.Разрастването макар и минимално на млечните жлези след овулация и преди менструация се дължи именно на увеличената секреция на естрогени преди овулацията и последващата в резултат на това увеличена секреция на пролактин.Ако не настъпо оплождане на яйцеклетката по време на овулацията концентрацията на естрогените спада  и след известно време концентразцията и на пролактина спада,само че поради бавния характер на хормоналния контрол разрастването на гърдите и връщането им към нормално състояние става чак малко преди или по време на самата менструация.Та болките в гърдите след обулация или преди менструация се дължат главно на разрастването им.Млечната жлеза на небременна жена е съставена главно от мастна тъкан и от недоразвити млечни каналчета.Минималното разрастване на млечната жлеза се дължи именно на разрастването на млечните каналчета,а не на мастната тъкан.Но разрастването на млечните каналчета по време на месечничния цикъл/28-те дни/ е минимално за разлика от това, което настъпва по време на бременността и кърменето.
    При бременност постепенно в течение на 9-те месеца концентрацията на естрогени и прогестерон се увеличава,като става най-голяма малко преди раждането.Високата концентрация на тези хормони е необходима за хипертофията/максималното разрастване и максимална функционалната активност/ на каналчетатата и алвеолите/жлезичките/ на млечните жлези.Прогестеронът и естрогените обаче пречат на започването на секрецията на мляко от жлезите,т.е те отключват процес на подготовка но не и на секреция на млечната жлеза. Преди раждането има високи концентрации на пролактина, което се дължи на високите концентрации на естрогените.След раждането, в резултат на махането на плацентата,коята по време на бременността е основният орган секретиращ естрогени и прогесетерон,концентрацията на тези хормони пада и се спира потискащия им ефект върху секрецията на мляко.Така след раждането пролактинът предизвиква започване на млечната секреция.При липса на сукане пролактинят спада и млечната секреция отслабва и постепенно спира.ЗА секрецията на мляко освен пролактин са необходими още и растежният хормон-отделян също от хипофизата, хормоните на околощитовидните жлези и кортизол.Тези хормони осигуряват наличие на аминокиселини,  глюкоза,калций и мастни киселини в млякото.При кърмене секрецията на пролактин се поддуржа висока чрез нерво-хормонални рефлекси.Дразненето на зърната на млечните жлези при кърмене усилва секрецията на пролактин и така се отделя  още мляко.
        Общо взето е това.Надявам се да сте го схванали, малко е объркано и сложно, но ако не беше така, човекът нямаше да е най-висшето същество.

# 26
  • Мнения: 304
Чудесно разбрах обяснението, благодаря и за него.
Мисля, че много ми помогна да си разясня накои неща. Ако ми хрумнат и други въпроси пак ще пиша и ще се надявам на също толкова изчерпателни отговори. Още веднъж благодаря!

# 27
малко сложен въпрос, но ще се опитам да  го обясня както аз си го преставям...

в такъв случай, дали е възможно по време на овулация, поради увеличаването на млечните жлези, да има и секреция? от няколко дни си я забелязах, да болките са от малко преди това и са като когато ми се препълваха с кърма.

# 28
  • Мнения: 27
възможно е да се получи но това говори за недобра ,разстроена и дисбаланскирана хормонална регулация.Посъветвай се с лекар.

# 29
:thinking: :thinking: :thinking: :2gunfire: :2gunfire: :2gunfire:

Общи условия

Активация на акаунт