Водите ли децата си на профилактичен ехографски преглед?

  • 11 245
  • 54
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 439
Здравейте!

Нещо съм полудяла в последно време и ми се иска да заведа детето на ехограф, за да му огледат органите. Откак се е родила има пуснати няколко кръвни картини и урини и на мен ми се струва недостатъчно. Водите ли  децата си на профилакти4ни прегледи и какви ?

# 1
  • Мнения: 1 655
Има ли основателна причина да си притеснена? Майчината параноя не влияе добре на детето.

# 2
Има ли основателна причина да си притеснена? Майчината параноя не влияе добре на детето.
Параноя или не? Жената не си е втълпила, че детето и е болно от нещо. По-скоро иска да се увери че всичко е наред. Поне аз така го разбирам.
Преди години нямаше "профилактичен преглед при ортопед", "профилактичен преглед при офталомолог" и т.н., които сега се считат за нормални.

По темата - водя при профилактичен преглед след операция.  Wink

Не виждам какво лошо има да направиш профилактичен ехографски преглед на детето си. В много фирми годишният профилактичен преглед включва и ехография, ЕКГ, кръвни изслевания, офталмологр УНГ и т.н. Кава е логиката след като има смисъл за възрастните да няма смисъл за децата?  newsm78

Наблягам на това, че жената не твърди, че на детето му има нещо - иска профилакичен преглед.

# 3
  • Мнения: 7 821
Не, не водя децата си по доктори за разнообразие. Не им взимат кръв и урина просто така, защото нямам проблеми и се чудя за какво да мисля и да се притеснявам.
Успех  Peace .

# 4
  • Мнения: 6 315
Още не съм, но ще го водя чак през декември, защото има проблем и са ни назначили профилактика тогава. Ако на детето му няма нищо не виждам смисъл.  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 3 880
ами не Embarassed сега се замислих дали не е трбявало да го правя...все пак не е боледувал от нищо повече от грип, да чукам на дърво Praynig

# 6
... Ако на детето му няма нищо не виждам смисъл.  Peace
Жената говори за "профилактичен", не при проблем.

Като чета мненията - не ходят на профилактичен ехографски преглед (уточнявам - ехография на коремни органи, защото всяка ССФ си е завела детето на задължителен ехографски преглед при ортопед).

Просто се удивявам на парадоксите

# 7
  • Мнения: 1 655
Жената говори , че е "полудяла в последно време", освен това явно и хормоните от бремеността си казват думата и в главата и се въртят само лошо мисли за болести. Изгони лошите мисли и ще се чувстваш много по-добре, не се вглеждай във всяко кихване и покашляне. Изследване на урина и ПКК са достатъчни.
А за профилактично изследване на всички органи всяка година... просто нямам думи... това да не е някой 60 годишен човек, и да не си болен, от толкова ходене по доктори ще се разболееш. Всичко е в главата, от там тръгват проблемите.

# 8
  • Мнения: 8 505
Водя дъщеря си на лекар само при нужда.

# 9
  • Мнения: 4 053
дъщеря ми е малка, и просто личната ни пускаше на 6 месеца кръвни изследвания,
а на сина ми му правя един път годишно кръвна картина,
....... за мое успокоение,че вскичко е наред

# 10
  • Мнения: 6 315
Просто се удивявам на парадоксите

Леко заядлив е тона госте. Аз детето си не го разкарвам излишно по лекари и без това за тях си е стрес. Според мен майката си я тресе параноя в момента. И аз съм минала по този път особено след последните ни болнични премеждия, но се опитвах да овладея собствените си страхове за да не притеснявам детето си.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 6 880
Без причина и аз не съм ги водила.
Но ако ще се успокоиш, вземи си час за доц.Балев в клиника Темелков, много добър диагностик е/освен всичко друго.

# 12

Леко заядлив е тона госте. Аз детето си не го разкарвам излишно по лекари и без това за тях си е стрес.
Хич не искам да се заяждам. Преди 5 години този преглед при ортопед изобщо не беше задължителен. Пак се извършваше с ехограф. Задължително е от 2002-2003. Вероятно фактът, че през последните 5 години майките масово започнаха да ползат памперси е увеличило дисплазиите при бебетата? Thinking

Не е желание за заяждане. За мен това е необяснимо. Необясним е фактът, че всяка от вас си е завела детето на ортопед за ехография на тазобедрени стави, защото някъде е прочела че това е задължително. Има много по-страшни болести отколкото е една луксация например. Всички от вас ходят редовно на мамолог, защото ракът на гърдата не е като луксацията - може и да си умре човек от него. Ходят и на гинеколог редовно. Но не ви взимат кръв от пръстчето за да установят дали ви има нещо.

На една от вас и е хрумнало да направи ехография и на коремни органи, пак така - профилактично, нищо че го няма написано по форумите. И понеже е различна от всеобщто мнение значи греши.

Не си правете грешни изводи - аз също не водя децата си по доктори честичко, също не ходя редовно на профилактични прегледи. Просто не ви приемам доводите.

# 13
  • Мнения: 6 029
Не, не водя децата си по доктори за разнообразие. Не им взимат кръв и урина просто така, защото нямам проблеми и се чудя за какво да мисля и да се притеснявам.
Успех  Peace .

аз процедирам по същия начин. не водя деца по лекари, без да има причини. на щерка ми до като стана на три години не са й пускани изследвания. после имахме проблеми и се наложи. но преди това - не, не виждам смисъл.

# 14
  • Мнения: 46 554
Не. Само на задължителните изследвания и прегледи я водя.

... Вероятно фактът, че през последните 5 години майките масово започнаха да ползат памперси е увеличило дисплазиите при бебетата? Thinking ...

Точно обратното! Една от причините за дисплазията е повиването с изправени крачета, памперсите намаляват риска.

# 15
  • Мнения: 6 029

Точно обратното! Една от причините за дисплазията е повиването с изправени крачета, памперсите намаляват риска.

абслолютно вярно...

# 16

Точно обратното! Една от причините за дисплазията е повиването с изправени крачета, памперсите намаляват риска.

абслолютно вярно...
Не е вярно, не е обратното - при положение, че самата практика на отглеждане на бебета се променя в полза на намаляване на дисплазиите, каква е логиката тогава да се въведе профилактичния преглед на бебетата, а не преди това?

Абе лекувах вродена дисплазия на дете, не е като да не съм информирана по въпроса. Peace
Помислете малко - пушчи сте, не си преглеждате дробовете.
Решавате да не пушите - задължително почвате да си преглеждате дробовете, да не би от непушенето да ви стане нещо...

# 17
  • Мнения: 6 029
ох със страхливи гости не ми се разговаря....

# 18
  • Мнения: 46 554
Логиката е в ранната диагностика, когато проблемът може да се реши по най-лесния начин- ортопедичните гащички.
Въвежда се, защото не всеки родител ще се сети да поиска направление, дори детето му да попада в рисковата група.

# 19
  • Мнения: 1 951
Всички от вас ходят редовно на мамолог, защото ракът на гърдата не е като луксацията - може и да си умре човек от него. Ходят и на гинеколог редовно. Но не ви взимат кръв от пръстчето за да установят дали ви има нещо.


Тези профилактични прегледи, които си изброила все пак се определят от възраста и начина на живот.Не ми се вижда уместен примера  Wink

# 20
Логиката е в ранната диагностика, когато проблемът може да се реши по най-лесния начин- ортопедичните гащички.
Въвежда се, защото не всеки родител ще се сети да поиска направление, дори детето му да попада в рисковата група.


Да продължа логиката ти за рисковите групи - има и други заболявания освен дисплазиите, има деца, които попадат в тези рискови групи, но не се прави профилактика за откриване на тези заболявания.
Ако ранната диагностика на дисплазиите е приета за нормално явление, с какво е по-опасна дисплазията например от диабета?
Всички от вас ходят редовно на мамолог, защото ракът на гърдата не е като луксацията - може и да си умре човек от него. Ходят и на гинеколог редовно. Но не ви взимат кръв от пръстчето за да установят дали ви има нещо.


Тези профилактични прегледи, които си изброила все пак се определят от възраста и начина на живот.Не ми се вижда уместен примера  Wink
Мога да те уверя, че независимо от начина на живот тези прегледи (особено при мамолог) преди 6-7 години не бяха профилактични.
Дадох примера за мамолог, за да не всявам паника и да спомена страшни заболявания в детска възраст.
Колко онкологични заболявания на деца ги откриват късно, и ако е бил направен профилактичен ехографски преглед са щели да ги открият в по-ранна фаза?!
Така по-точно ли е?
По-страшно ли е да направиш ехография на коремни органи на детето си с риск да те счетат за хипохондрик?
Ами толкова пехваления "тримерен ехограф" - защо се натискате толкова на него? Той също не е задължителен.


Вярно е, че не е възможно да се овхванат всички заболявания, не е възможно да се открие всичко с профилактични прегледи, но определено не смятам питащата майка за ненормална.

# 21
  • Мнения: 6 029
че кой е казал, че е ненормална?

# 22
че кой е казал, че е ненормална?
Жената говори , че е "полудяла в последно време", освен това явно и хормоните от бремеността си казват думата и в главата и се въртят само лошо мисли за болести. Изгони лошите мисли и ще се чувстваш много по-добре, не се вглеждай във всяко кихване и покашляне. Изследване на урина и ПКК са достатъчни.
А за профилактично изследване на всички органи всяка година... просто нямам думи... това да не е някой 60 годишен човек, и да не си болен, от толкова ходене по доктори ще се разболееш. Всичко е в главата, от там тръгват проблемите.
За да разсея всякакви съмнения - аз не съм питащата.

# 23
  • Мнения: 6 029
госте, освен, че сама си казва, че е полудяла...
какво друго?
аз също смятам, че всичко тръгва от нашите собствени мисли.

# 24
  • Мнения: 1 655
че кой е казал, че е ненормална?
Жената говори , че е "полудяла в последно време", освен това явно и хормоните от бремеността си казват думата и в главата и се въртят само лошо мисли за болести. Изгони лошите мисли и ще се чувстваш много по-добре, не се вглеждай във всяко кихване и покашляне. Изследване на урина и ПКК са достатъчни.
А за профилактично изследване на всички органи всяка година... просто нямам думи... това да не е някой 60 годишен човек, и да не си болен, от толкова ходене по доктори ще се разболееш. Всичко е в главата, от там тръгват проблемите.
За да разсея всякакви съмнения - аз не съм питащата.


Къде съм писала, че е ненормална? Цитирала съм думите на авторката в кавички. И аман от анонимни гости.
Ако ще се успокоиш, върви си направи един ядрено-магнитен резонанс за най-сигурно и спи спокойно! Скоро и той може да стане задължителен и профилактичен

# 25
Къде съм писала, че е ненормална? Цитирала съм думите на авторката в кавички. И аман от анонимни гости.
Ако ще се успокоиш, върви си направи един ядрено-магнитен резонанс за най-сигурно и спи спокойно! Скоро и той може да стане задължителен и профилактичен
Отивам, няма проблеми, тъкмо на мой познат му казаха че нищо му няма след катастрофа, а 2 дена по-късно "случайно" му откриха 2 фрактури на черепа + още няколко дреболийки.  Wink

Много се палиш Светле. Не съм трила нищо от поста ти та да се гневиш толкова.

госте, освен, че сама си казва, че е полудяла...
какво друго?
аз също смятам, че всичко тръгва от нашите собствени мисли.
Мислите не са всеслни.
Та в общи линии
1. Радвам се че продължаваш да поддържаш кореспондеция с анонимни гости и дори затопляш отношенията   bouquet
2. Няма да твърдя, че вие сте безотговорни ако не направите ехографски преглед на детето си на коремни органи
3. Няма да твърдя горепосоченото дори за профилактичния преглед при ортопед, офталмолог, УНГ и т.н.
4. Не виждам нищо лошо в желанието на някой да получи повече доказателства, че детето му е здраво (освен пишещите в темата за хипохондрията).

(Е, и ехографията не дава 100% гаранция)

# 26
  • Мнения: 511
да водя ги в годината веднъж на ехограф и профилактични кръвни изследвания.в това няма нищо лошо.профилактиката е много важна.според мен Peace

# 27
  • Мнения: 46 554

Какво за него? Задължителните профилактични изследвания на кръв и урина- при раждането, на 6 м. и на 1г. не мислиш ли, че са достатъчни за ранната му диагностика  newsm78

# 28
  • Мнения: 511

Какво за него? Задължителните профилактични изследвания на кръв и урина- при раждането, на 6 м. и на 1г. не мислиш ли, че са достатъчни за ранната му диагностика  newsm78
ами не са достатъчни но и да ги правиш пак може да не уцелиш момента.

# 29
  • Мнения: 1 951
Мога да те уверя, че независимо от начина на живот тези прегледи (особено при мамолог) преди 6-7 години не бяха профилактични.

Това е абсолютно не точно. Работя от 99г. в отделение, в което има мамограф от преди 15  години.Който иска ходи и си прави мамография. Не само през последните 6-7 години.
Не ме увери  Grinning

# 30

Какво за него? Задължителните профилактични изследвания на кръв и урина- при раждането, на 6 м. и на 1г. не мислиш ли, че са достатъчни за ранната му диагностика  newsm78
newsm78 Мислиш ли че ПКК включва и кръвна захар?
Мога да те уверя, че независимо от начина на живот тези прегледи (особено при мамолог) преди 6-7 години не бяха профилактични.

Това е абсолютно не точно. Работя от 99г. в отделение, в което има мамограф от преди 15  години.Който иска ходи и си прави мамография. Не само през последните 6-7 години.
Не ме увери  Grinning
Обикновено при бучка пращаха ва мамолог. За профилактика - хич не е ставало дума.

# 31
Да допълня за Дикси - тогава пак не спадало към задължителната профилактика както е сега ехографията на тазобедрената става=
Значи ли това, че тези които са си правили мамограф са хипохондрици?

За всички желаещи - ето какво включват сега профилактичните прегледи
http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1024&h=738

# 32
  • Мнения: 46 554
А ти мислиш ли, че ако детето има диабет всички показатели + общото му състояние ще са в норма?

Не разбирам- против профилактичните прегледи ли си или за тях?

# 33
Не разбирам- против профилактичните прегледи ли си или за тях?
Не виждам нищо лошо една жена да заведе детето си профилактично да му прегледат с ехограф коремните органи!
Това е мнението ми.
Обосновах го с профилактичния преглед на тазобедрените стави, профилактичния преглед на слух, зрение и т.н.
Според мен ехографът крие дори по-малко рискове от боцването на пръстчето

# 34
  • Мнения: 1 951
Да допълня за Дикси - тогава пак не спадало към задължителната профилактика както е сега ехографията на тазобедрената става=
Значи ли това, че тези които са си правили мамограф са хипохондрици?


Чакай малко, аз някъде да съм споменала, че ходенето по желание на профилактичен преглед е равносилно на хипохондрия? Прочети ми отново двата поста по темата  Rolling Eyes

И друго - какво значи - пращаха на мамолог? Аз не чакам някой да ме прати някъде, или че има кампанийно-медийна еуфория, или пък че ми е задължително.

Говорим обаче за съвсем друго - трябва ли да си водим децата на ехография на коремни органи за да сме по-спокойни? Ами, за мен това е пресилено. Когато ние възрастните го правим е различно. Има си показания - напр. като казваш мамолог - възраст над 30г, обикновенно раждали жени, употреба на хормонални препарати, наследствена обремененост и т.н. Ходиш веднъш в годината или на 6 мес., зависи. Все пак имаш някакви основания да го правиш, нали?

# 35
Чакай малко, аз някъде да съм споменала, че ходенето по желание на профилактичен преглед е равносилно на хипохондрия? Прочети ми отново двата поста по темата  Rolling Eyes

И друго - какво значи - пращаха на мамолог? Аз не чакам някой да ме прати някъде, или че има кампанийно-медийна еуфория, или пък че ми е задължително.

Говорим обаче за съвсем друго - трябва ли да си водим децата на ехография на коремни органи за да сме по-спокойни? Ами, за мен това е пресилено. Когато ние възрастните го правим е различно. Има си показания - напр. като казваш мамолог - възраст над 30г, обикновенно раждали жени, употреба на хормонални препарати, наследствена обремененост и т.н. Ходиш веднъш в годината или на 6 мес., зависи. Все пак имаш някакви основания да го правиш, нали?
Тъй, жена над 30 г. и т.н.
Бебе - ехография на тазобедрени стави. С какво тазобедрените стави са по-важен орган от черния дроб, бъбреците и т.н.? Има много вродени заболявания, които не можеш да хванеш само по хемоглобин и еритроцити.
Такава ми е логиката - тазобедрените стави са по-важни от бъбреците например....

# 36
  • Мнения: 1 655
По-големия проблем в случая е параноята, а не полезни ли са профилактични прегледи. На всички е ясно, че те са полезни, като тук причислявам изследване на кръв и урина. Всички останали прегледи НА ДЕЦА са в случай, че резултатите от ПКК и урина покажат отклонения или педиатъра открие друг проблем, налагащ посещение при специалист.

# 37
  • Мнения: 1 951
Бебе - ехография на тазобедрени стави. С какво тазобедрените стави са по-важен орган от черния дроб, бъбреците и т.н.? Има много вродени заболявания, които не можеш да хванеш само по хемоглобин и еритроцити.
Такава ми е логиката - тазобедрените стави са по-важни от бъбреците например....



Охх, с тези тазобедрени стави  Grinning
Ами логиката е следната - дисплазията на тазобедрените стави е заболяване, което обхваща конкретна възрастова група и затова е този скрининг точно в тази възраст. Не може да станеш на 15 и да ти се появи дисплазията.
Освен това повечето вродените заболявания си дават своите симптоми още след раждането и първата година след него. За една част от тях се правят изледвания дори още в родилния дом.
Не нужно да търчим и да търсим под вола тела е моята логика  Peace

# 38
По-големия проблем в случая е параноята, а не полезни ли са профилактични прегледи. На всички е ясно, че те са полезни, като тук причислявам изследване на кръв и урина. Всички останали прегледи НА ДЕЦА са в случай, че резултатите от ПКК и урина покажат отклонения или педиатъра открие друг проблем, налагащ посещение при специалист.
Отричаш прегледа на тазобедрените стави с ехограф? Thinking
Разбирам имаш пълно доверие на педиатъра - пожелавам ти да не те разочарова  Peace
Въпреки че повечето пишат тук в този форум заради разочарование от педиатъра.
Ще ти призная нещо - 2 пъти не се съгласих с мнението на педиатъра, според който всичко беше нормално и заведох въпреки мнението на педиатъра детето на специалист. От гледна точка на педиатъра е било профилактичен преглед, защото според него нямаше причина за преглед от специалист. И според него съм била хипохондричка-параноичка. И двата пъти му носих после документи от специалиста да види къде греши.

Параноята и работата с мислите е по-скоро да си внушиш, че ти има нещо дотолкова че да почнеш да го чувстваш - появяват се и симптоми. Ако нямаш симптоми - според мен не е параноя.
Охх, с тези тазобедрени стави  Grinning
Ами логиката е следната - дисплазията на тазобедрените стави е заболяване, което обхваща конкретна възрастова група и затова е този скрининг точно в тази възраст. Не може да станеш на 15 и да ти се появи дисплазията.
Освен това повечето вродените заболявания си дават своите симптоми още след раждането и първата година след него. За една част от тях се правят изледвания дори още в родилния дом.
Не нужно да търчим и да търсим под вола тела е моята логика  Peace
Грешка - дисплазията е заболяване, което се лекува бързо и успешно ако се хване в определена възраст. След това лечението е само оперативно, ако го позволява степента на дисплазията.
Ако не се лекува на 15 години пак се открива, ава по симптоми като коксартроза и т.н.

# 39
  • Мнения: 4 392
Здравейте!
 Водите ли  децата си на профилакти4ни прегледи и какви ?
Не, разбира се. Щом няма индикации за заболяване..
Тя пищи всеки път, като види доктор. Най- много да я разболея така.. Sad

# 40
Дикси, трябва ли под вола да има слон, че да забележиш признак, или просто ще погледнеш дали под вола не се е завряло зайчето например, защото това би било много неприятно за вола (ако смачка зайчето - правя го на луканка)

# 41
  • Мнения: 1 951
Охх, с тези тазобедрени стави  Grinning
Ами логиката е следната - дисплазията на тазобедрените стави е заболяване, което обхваща конкретна възрастова група и затова е този скрининг точно в тази възраст. Не може да станеш на 15 и да ти се появи дисплазията.
Грешка - дисплазията е заболяване, което се лекува бързо и успешно ако се хване в определена възраст. След това лечението е само оперативно, ако го позволява степента на дисплазията.
Ако не се лекува на 15 години пак се открива, ава по симптоми като коксартроза и т.н.

Аз грешка не виждам  Grinning Казала съм, че не може на 15 да ти се появи, и че това е заболяване на определена възрастова група. Затова е и задължителния преглед при ортопед.
Къде ми е грешката  newsm78 ?

Дикси, трябва ли под вола да има слон, че да забележиш признак, или просто ще погледнеш дали под вола не се е завряло зайчето например, защото това би било много неприятно за вола (ако смачка зайчето - правя го на луканка)

Много художествено, чак ми е малко неразбираемо  Confused
Надявам се да успея забележа признака (тук чукам на дърво) и тогава да тръгна из дебрите на медицината  Peace

# 42
  • София
  • Мнения: 3 880
Дикси, трябва ли под вола да има слон, че да забележиш признак, или просто ще погледнеш дали под вола не се е завряло зайчето например, защото това би било много неприятно за вола (ако смачка зайчето - правя го на луканка)


 Shocked

# 43
  • Мнения: 2 556
А какво биха могли да му прегледат на детето с ехографа? Сериозно питам, тъй като и аз съм от тези, дето не обичат поликлиники и прегледи. Кръв не давам да им вземат и досега на големия да е взимана 2 или 3 пъти общо, на малката - 2 пъти, единия заради болест. Кари я водих на ортопед на 40 дена, но си имаше показание - разминаваха й се кожните гънки (проблем нямаше). Иначе не бих се понесла по ортопеди.

Не се ли предполага, че щом детето расте здраво и щастливо, спи спокойно и се развива добре, явно организма му е в ред. Поне това е моята логика. Или трябва да ги проверим щателно как точно им функционират вътрешните органи? Аз бих изперкала, ако и вътрешно тярвба вечно да следя нещата  #Crazy

# 44
  • Мнения: 1 951
А какво биха могли да му прегледат на детето с ехографа? Сериозно питам, тъй като и аз съм от тези, дето не обичат поликлиники и прегледи.

Всички коремни органи ( черен дроб,жлъчка, бъбреци,надбъбреци,  панкреас, далак...) стави, сърце, медиастинум, плевра, пикочен мехур, щитовидна жлеза..........

Или трябва да ги проверим щателно как точно им функционират вътрешните органи? Аз бих изперкала, ако и вътрешно тярвба вечно да следя нещата  #Crazy

И аз това казвам  Peace

# 45
Прегледа е в тази възраст, защото (може би не съм го написала ясно) в тази възраст е много по-лесно да се лекува, отколкото ако се открие на 15 години.
Говорим за вродените заболявания, не да правиш цитонамазка на 6 месечната си дъщеря все пак.

Tess, говорим за профилактични прегледи - тпреди да са се появили някакви симптоми.
Дикси, трябва ли под вола да има слон, че да забележиш признак, или просто ще погледнеш дали под вола не се е завряло зайчето например, защото това би било много неприятно за вола (ако смачка зайчето - правя го на луканка)
Shocked
Давам по-подробно и образно.
Пасе си вол в зоопарка, ама нещо странно има под него - повдига го, сиво е... дали да не погледна какво точно е това голямо сиво нещо под вола?
Пасе си вол в зоопарка. Решавам профилактично да погледна под него и опа - зайчето избягало от клетката си и се е свряло под вола ...

# 46
  • Мнения: 1 951
Прегледа е в тази възраст, защото (може би не съм го написала ясно) в тази възраст е много по-лесно да се лекува, отколкото ако се открие на 15 години.

Ами естествено. Аз какво казах? Същото.
Ти питаше с какво са по-важни тазобедрените стави от бъбреците, че водим децата си на ортопед . Затова ти обясних защо точно на ортопед ги водим, а не да им видим функцията на бъбреците.

# 47
Прегледа е в тази възраст, защото (може би не съм го написала ясно) в тази възраст е много по-лесно да се лекува, отколкото ако се открие на 15 години.

Ами естествено. Аз какво казах? Същото.
Ти питаше с какво са по-важни тазобедрените стави от бъбреците, че водим децата си на ортопед . Затова ти обясних защо точно на ортопед ги водим, а не да им видим функцията на бъбреците.
Така написано излиза, че едно бебе може да има само дисплазия на тазобедрените стави.
Обаче вродени бъбречни заболявания не може да има.  Thinking

# 48
  • Мнения: 1 951
Този спор, ми поомръзна вече  Confused


Така написано излиза, че едно бебе може да има само дисплазия на тазобедрените стави.
Обаче вродени бъбречни заболявания не може да има.  Thinking

Разбира се, че може да има вродено бъбречно заболяване, но и то ще дава и симптоми, все пак.

# 49
  • Мнения: 5 713
Гледам тук спор се е завихрил, не ви го изчетох. Аз я водих Маги, когато беше на 1.6 год, профилактично. Така съм преценила, така съм направила. Иначе по лекари гледам да не я мъкна, да не кажа хич. Сега на 2.6 год не я заведох да я теглят и мерят, това за мен е безмислено.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 439
Чудех се дали не е редно да я заведа, защото вдигна 5 пъти температура за месец и една седмица. Изследването за урокултури беше ок...но не знам дали е достатъчно да не би да се крие проблема в нещо друго и евентуално да го видят на ехограф. Не ми се иска да я стресирам не знам как ще реагира...но да сме хванали 5 различни вируса за месец при условие че не ходи на ясла. И др. причина да се замисля за ехография е че попаднах на една листовка за профилактика на кучешката тения. Бяха подчертали че децата, които играят по пясъчници и си лапат постоянно ръцете са застрашени. Та там призоваваха към профилактика или чрез кръвни изследвания или чрез ехография...Та затова реших да направя справка с вас и какво мислите по въпроса...

# 51
  • Мнения: 5 531
 soleil  ехографският преглед не е неприятен, така че ако си решила да си заведеш детето, няма да го стресираш. Ако ще се чувстваш по спокойна след такъв преглед, заведи я. Но аз бих те посъветвала, след като 5 пъти ти е вдигала температура за последния месец, да пуснете пълна кръвна картина с диференциално броене, и гърлен и носен секрет. Ако урината е била чиста и без растеж, то не е лошо да се вземе и секрет от гърлото.

# 52
  • Мнения: 3 146
да се заяждам. Преди 5 години този преглед при ортопед изобщо не беше задължителен. Пак се извършваше с ехограф. Задължително е от 2002-2003. Вероятно фактът, че през последните 5 години майките масово започнаха да ползат памперси е увеличило дисплазиите при бебетата? Thinking

Не е желание за заяждане. За мен това е необяснимо. Необясним е фактът, че всяка от вас си е завела детето на ортопед за ехография на тазобедрени стави, защото някъде е прочела че това е задължително. Има много по-страшни болести отколкото е една луксация например. Всички от вас ходят редовно на мамолог, защото ракът на гърдата не е като луксацията - може и да си умре човек от него. Ходят и на гинеколог редовно. Но не ви взимат кръв от пръстчето за да установят дали ви има нещо.

На една от вас и е хрумнало да направи ехография и на коремни органи, пак така - профилактично, нищо че го няма написано по форумите. И понеже е различна от всеобщто мнение значи греши.

Честно, не зная какъв е този преглед задължително при ортопед - синъ ми не беше пратен на такъв от личната му лекарка, а за ехограф не съм и знаела, че се прави. Парвили са му в Пирогов, като му диагностицираха пилорната стеноца. Това си е облъчване все пак, мисля, че не е особено полезно да се прави на малки деца, ако е възможно да се избегне.

Прави ми силно впечатление калко много ходят по изследвания ССФ и децата й... За мен това е страшничко. Изслевам и себе си, и детето, само ако ми каже лекар. Просто защото не съм с медицинско образование.

# 53
  • Мнения: 4 392

Честно, не зная какъв е този преглед задължително при ортопед - синъ ми не беше пратен на такъв от личната му лекарка, ....
Прави ми силно впечатление калко много ходят по изследвания ССФ и децата й...
Първият преглед  при ортопед се прави на- късно на 3- месечна възраст на бебето, после - мисля, че беше към 5-6 месец и третият- след като проходи стабилно. Прави се възможно най- рано, още преди да е натрупало детето много мускулна маса, за да се види евентуално изменение на тазобедрената става. Статистически погледнато по- застрашени  от луксация на тазобедрената става са момиченцата, недоносените бебета и такива с генетична предразположеност.
Прегледът е по ЗК. Педиатърът трябва да те информира и да ти даде направление.

Естествено, правят се на чукове.. Confused На мен никой не ми каза. Разбрах го много късно от форума и не съм я водила на нито един такъв преглед..
Това доказва ли, че не съм ССФ?! Confused

Последна редакция: чт, 12 юли 2007, 20:50 от ЧерешОвка

# 54
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
След всички доктори и болници, които са ми минали през главата, само ми е на ума да я водя по профилактични прегледи  Stop

Общи условия

Активация на акаунт