Изследване за синдром на Даун

  • 25 349
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 148
искам само да кажа, добре, че има други бременни около мен, докторите нищо не казват, трябва да ги питаш. Всичко, което не е по ЗК не ти го казват,/за изследванията имам впредвид/

# 16
  • Мнения: 1 085
СИНДРОМ НА ДАУН
(ТРИЗОМИЯ 21)

1. Определение. Децата с този синдром вместо 2 имат 3 хромозоми 21.

2. Честота. Средната честота на този синдром е 1:700, но с напредване на възраста на майката се увеличава и честотата. При майки на 35 години тя е1:100,  а след 45 години е 1 : 50,   след 50 год. Е 1 : 15 новродени.

3. Етиология. В 95% от случаите се касае за неразделяне на 21 хромозоми по време на мейозата. В 80% от случаите се касае за предшественици на яйцеклетката.

4. Форми. Има 2 форми на заболяването свободна и транслокационна. Послледната е наследствена.

5. Клиника. Синдрома на Даун има характерен външен вид : малка обиколка на главата,  косо разположени очни цепки – монгололоиден тип,  малък нос и малки уши,   отворена уста с изплезен език,  къса шия,   голям и отпуснат корем - жабешки корем,   четирипръстна бразда на ръката – маймунска бразда. Тези деца са с тежко умствено изоставане IQ 50%. В 50% от случаите има вроден сърдечен порок.

6. Лечение. Трябва да се използват специални възпитателни програми, за да могат децата с този синдром да се адаптират в обществото и семеиството.

7. Прогноза и генетичен риск. 25% от децата умират до 1 год.,  50% до 5 год.,   като само 10% достигат до 40 год. Генетичния риск при свободната форма зависи от възраста на майката. При наследствената или транслокационна форма,  зависи от вида на транслокациата: при транслокация 21 върху 21 рискът за следващата бременност е 100%,  а при транслокаци 21 върху всяка друга хромозома е 33%.

# 17
  • Мнения: 1 085
Синдром на Даун

Това е най-често срещаната автозомна аномалия. Честотата е 1,5 на 1000 новородени. Установена е зависимост между честотата на заболяването и възрастта на майката - при по-възрастни майки честотата нараства значително. Болестта се дължи на тризомоя на 21-вата хромозомна двойка. Болните имат в кариотипа си 47 вместо 46 хромозоми. Кариотипът се означава 47 XX+21 или 47 XY+21. Най-характерните признаци са умствено изоставане, нисък ръст, кръгла глава с плоско лице, монголоидни очи и кожна гънка във вътрешния ъгъл на окото, голям език, аномалии на зъбите, дефекти в ушните миди, къси пръсти, понижен мускулен тонус, повишена подвижност на ставите, вродени сърдечни пороци. Половината от децата умират до тригодишна възраст. Някои от болните може да доживеят до напреднала възраст.

# 18
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Bunny87   е обяснила доста подробно.
И аз си правих БХС преди 3 седмици. Искаха ми снимка от ехограф от съшия ден или предишния. Като се препоръчва да се направи в 16г.с. Резултатите излязаха след 7 дена.

# 19
  • Мнения: 1 085
Какви бяха резултатите?

# 20
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Моите ли? Нисък риск, точната цифра не мога да ти кажа, че резултатите са ми в колата. Утре и лекарката ми ще ти погледни, че съм на преглед.

# 21
  • Сливен
  • Мнения: 197
Здравей!Щом в Гърция ви задължават да правите тези изследвания,направи ги.Дано да са отрицателни.
Аз имам леля със синдром на Даун.Вече е на 43 год.Тя е единствения случай в България на толкова год. И от 12 год. е с пъпна херния.
Само баба ми и дадя ми знаят какво са изживели с такова дете.

Общи условия

Активация на акаунт