Кърмене на недоносено бебе!

  • 30 239
  • 161
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 12 269
 tsvetljak погледни статията която ти пратих за хранене с шише. Възможно е да се наподобява максимално храненето с шише на хранене от гърда. С паузите, почивките и само когато бебето иска, като това помага да не се отбие от гърда. Ето отново линк към нея - http://xedra.wordpress.com/2009/10/29/bottlefeeding-2/
 Радвам се че е имало свободно кантарче и успех в преминаването на гърда. В момента само на кърма ли сте?

# 136
  • Мнения: 181
Да, само на кърма, но за съжалени изцедена. Ще прочета статията, въпреки, ч може и да съм я чела. Аз изчетох всичко в сайта на Хедра и дори получих ценни съвети и от нея. Но отново ще я погледна, за да си припомня.

# 137
  • София
  • Мнения: 12 269
  Как за съжаление, това че си поддържала толкова дълго лактацията и че бебето е единствено на кърма е огромно постижение. Вярвам че ще се справиш и с останалите проблеми и скоро ще си имаш едно хубаво сучещо от гърда бебенце. С твоето желание и упорство не се съмнявам в успеха.
   Може ли да споделиш в момента храните ли се от гърда, засуква ли или сте изцяло на изцедена?

# 138
  • Мнения: 181
В момента сме само на изцедена. Преди две дни го пробвах първо на гърда и посл да дохранвам. Започва да дърпа от гърдата, но доста бързо се изморява. Понеже начина на сукане е различен от шишето и от гърдата, като дам шишето и започва да се дави. А много се изморява от самото задавяне. Не зная защо, но след като му мине задавянето се унася в дрямка за няколко минути и след това вече се посъбужда и започва отново да иска шишето. Затова мисля утре да започна на гърда с кантара. Притеснява ме, че сега пускаме кантара, изтеглих един пакет брашно, за да видя дали е точен и след това ни показа Lo и край. Сега нищо не можем да измерим повече. Предполагам, че е от батерията. Утре ще отидем да купим нова и ще видим какво ще стане.

# 139
  • Мнения: 58
Това, което разказваш съм преживяла и аз с моето дете. Аз също цедях и давах от шише, след като се върнах от болницата. Но предлагай гърдата колкото се може повече. При нас преходът към хранене само от гърдата стана от раз - опитах един път, после пак, но на едно недоносено бебче му трябват 2-4 седмици да се пригоди към новия начин на хранене, да се научи да суче, диша и гълта. И всичко е индивидуално. Зная какви са тревогите за това дали наддава едно много малко бебе и кантарът наистина е голямо успокоение и стимул, когато теглото се повишава! Но шишето може да го отблъсне от гърдата.

# 140
  • Мнения: 181
Мен най-много ме притеснява дали наистина ще се буди като е гладен. Ако го оставя само на гърда, все пак ще трябва да яде по-често. А дали усеща кога е гладен. И дали ще се буди винаги. Ако наистина се буди, няма проблем да си яде, когато си пожелае, но притеснява ме това дали няма да започне да прави по-големи паузи и да не наддава, както трябва. Иначе за сукането ми направи впечатление, че дори баща му като го вземе и търси да суче. Така че си мисля, че ще успеем да свикнем. Трябва да упорстваме и мисля, че нещата ще се оправят.  Simple Smile

# 141
  • София
  • Мнения: 12 269
  Опитай един, два дни да минете на кърмене само от гърда. Следи памперсите, а и имаш кантарче така че ще може да следиш отблизо как върви наддаването. Кърми колкото се може по-често, поне 10-12 кърмения, като не е нужно да чакаш бебето да изявява желание всеки път, а може и по твоя инициатива да предлагаш гърдата. Вие вече сте големи, така че жълтеницата е преминала и риска да е по-сънливо и поспаливо и да не се буди само за хранене е по-малък. На всяко хранене предлагай и двете гърди, на следващото започваш от тази която предния път си предложила втора. Напълно нормално е първите дни да задържи теглото, но не и да спада, след което да започне отново да наддава стабилно. Simple Smile

# 142
  • Мнения: 181
Здравейте! Да ви кажа как върви кърменето при нас. Определено много ни е трудно. Днес бяхме на консултация - минали сме вече 3-те килограма, но не може хубаво да суче. С кантарчето се теглим преди и след всяко кърмене, но милия изсуква веднъж 10, веднъж 20, после пак 10 и така... Единстевно вечер сляд банята е по-събуден и суче повечко. Вчера удари 40, но само веднъж. Днес пак спадна на 20. Явно е слабичък още и не е свикнал. Притеснява ме факта, че сега трябва да увеличаваме вече млякото. Докато до преди 2 дни давахме 70 и аз изцеждах толкова от вчера е на 80, а днес дори вече е на 90мл. Чудя се как да увелича пак млякото. Не мога да разчитам, че той ще ме стимулира да произвеждам повече. Мислех да започна да цедя пак на час и половина, но така няма да се събере кой знае колко за него, когато дойде време за сукане. Днес се принудих да направя добавка от ФризоПре, колкото и да не ми се искаше. Налегнах отново чайовете за лактация. Стискайте ми палци да успея, че не ми се иска да дохранвам. Мисля си, че бебо като започне да суче нормално, ще успее да си увеличи млякото сам, но дотогава дано устискам положението. Ако имате други идеи за организация на кърменето и дохранването, ще се радвам да ме посъветвате.  Hug

# 143
  • София
  • Мнения: 12 269
  Идеята ти да започнеш да цедиш отново на час и половина за да увеличиш кърмата смятам, че е много разумна. Важно е да има достътъчно кърма за бебчо независимо по какъв начин я получава. От гърда или от шише.
   Смяташ ли че ще е възможна следната схема. В рамките на три часа да имаш едно кърмене и две изцеждания. На всеки три часа кърмиш първо бебчо от двете гърди с компресията. Докато суче активно е добре да стои на гърдата, започне ли да заспива опитваш компресията, ако и с нея заспива и не преглъща местиш на другата гърда и там същото. Това няма да ти отнеме повече от 20 минути, няма нужда да стои повече, ако не суче активно. След това дохранваш с изцедена кърма.  Може да използваш изцедената на предното хранане кърма, след което изцеждаш и двете гърди. Цялата процедура е хубаво да не ти отнема повече от час. Преди следващото кърмене и хранене е хубаво да включиш още една 20-30 минутна сесия с изцеждане час преди кърменето например. Така ще имаш поне час преди следващото хранене, ако сте на три часа, а за час се произвежда до 70 % от новото количество храна и бебчо ще има какво да суче. Реално гърдите ще са получили за това време двойна или дори тройна стимулация ако бройм и кърменето. Знам че е много натоварващо, но не е за постоянно, а е само докато количеството на кърмата се увеличи. Нормално във възрастта в която сте и кърмените от гърда бебчета преминават в скок в растежа, който се изразява в желание да сучат много по начесто за известен период от време. В случая просто е необходимо ти да стимулираш гърдите с помпа защото бебенцето засега не може да се справи с предизвикателството. С търпение и упорство бебчо наистина може да се научи да суче добре, дотогава е много важно да запазиш кърмата и количеството, а чая може да е само от помощ, но най-важното си остава честото и регулярно изпразване на гърдите.
   Ако желаеш може консултант по кърмене да дойде във вас и да види дали суче правилно бебчо, ако те съмнява че не суче ефективно и не поема правилно гърдата. Ако суче ефективно, но просто все още няма сили и бързо се уморява, тогава със сигурност с течение на времето бебчо ще заякне и ще започне да получава по-голямо количество кърма от гърдата.
   Опитвала ли си със силиконови зърна? Наскоро четох статия със изследване направено именно за използването им при по-рано родени бебета и се забелязва значително увеличаване на времето прекарано на гърда и количеството изсукано мляко при използването им. Може би ще е добра идея да опиташ няколко кърмения с тях.
   Може да ми пишеш винаги на ЛС или на скайпа с още въпроси  Hug Скайп Aila_24

# 144
  • София
  • Мнения: 12 501
Можеш да стимулираш достатъчно добра лактация и с помпа, но трябва да си дадеш малко време. Ако трябва храни повече с изцедена кърма, а давай на бебето да посуче минута- две, за да поддържа форма. Цедене на два часа- два часа и нещо е достатъчно, мисля. На час и половина не виждам как ще ти остане време за каквото и да е друго занимание, дори и за нормален сън. А ако цедиш и през нощта на час и половина направо ще се съсипеш и не само кърма, но и капка сила няма да ти остане, според мен. Грижи се повече и за себе си. Кърменето е важно, но най- важното е да си здрава и в добро настроение, за да изпитваш удоволствие от майчинството и да се възстановите с бебето от преживяното след раждането.
 Не се фиксирай в идеята и не хаби излишна енергия в съмнения. Почивай си достатъчно, намери начин и време за занимания, които ти доставят удоволствие. Отпусни се и ако трябва си повтаряй някакви позитивни послания наум.
 
Прави каквото трябва, а да става каквото ще- все пак, не можеш да контролираш всичко, а само да се постараеш според силите си! Любов и спокойствие ти пожелавам!  bouquet

ПП Aila От гледна точка на лактацията може и да си права, но като преминала през тези проблеми лично смятам, че не бих издръжала на графика, който предлагаш. Имай предвид, че много от преживяванията около едно недоносено бебе са доста негативни, страховете са много и всичко това изтощава ужасно. Самото бебе, макар и 3 кг също може да е много изтощено и да не е в състояние да суче нормално, а само да приеме 20-тина милилитра колкото да заспи без да е съвсем гладно. Все пак, ти си специалист и знаеш по- добре, аз само казвам моите впечатления на база на един единствен случай- този с моето дете.

# 145
  • София
  • Мнения: 12 269
ПП Aila От гледна точка на лактацията може и да си права, но като преминала през тези проблеми лично смятам, че не бих издръжала на графика, който предлагаш. Имай предвид, че много от преживяванията около едно недоносено бебе са доста негативни, страховете са много и всичко това изтощава ужасно. Самото бебе, макар и 3 кг също може да е много изтощено и да не е в състояние да суче нормално, а само да приеме 20-тина милилитра колкото да заспи без да е съвсем гладно. Все пак, ти си специалист и знаеш по- добре, аз само казвам моите впечатления на база на един единствен случай- този с моето дете.
   Напълно съм съгласна с теб че е нужна и почивка и време за въздух от страна на майката. Този режим за който споменах е само за известен период от време, а именно за няколко дни. Всички бебенца в тази възраст минават през този период, когато нуждата им от храна се увеличава и искат да сучат на всеки час, два, а вечер и за по-дълъг период от време непрестанно. След като за няколко дни се увеличи кърмата бебетата започват отново да сучат или в случая вече ще има нужда от цедене отново на всеки 3 часа.
     Опитах се да наблегна и на това всичко да е кратко. Реално стимулацията и изцеждането е хубаво да са за 20 минутки максимум например. Написах и че бебенцето трябва да се държи на гърда само докато суче, ефективно, което отново е не повече от 10 минутки на гърда. Но е важно да има по-чести стимулации на гърдите, а не по-малко на брой и дълги.
     Аз също съм минала през ужаса на кърменето, цеденето и дохранването и все още се сещам за тези дни с леко потръпване и знам доколко е нужна и почивка от страна на майката. Каките също са родени по 2,5 кг и 20 дни по- рано, лесно се изморяваха и заспиваха бързо малко след началото на кърменето. Крепеше ме единствено мисълта че е временно и че един ден ще стигнем до момента когато ще са само на кърма от гърда и ще хапват за по пет минутки, както ми беше обещала Хедра. Това наистина се случи в един прекрасен момент, но трябваше време и търпение и не стана изведнъж  Simple Smile Денят ми беше в едно непрестанно кърмене, цедене, после тъкмо съм се изцедила те огладнеят отново, даваме изцедена кърма или АМ ако не стига и същото отново. Няколко пъти сме давали АМ само и само да поспят повече за да мога и аз да взема глътка въздух и да се наспя. Постепенно и бавно нещата започнаха да стават по-лесни, успокоих се че наддават добре и без АМ почти и го спрях изцяло. Следващата крачка беше да премахна и цеденето и хрененето с шише, което улесни значително нещата. Хубаво е през този период да има кой да помага за домакинските задължение , при мен мъжът ми пое тази част и евентуално храненето с шише на бебчо. Например през ноща едното от храненетата може да е само от шише и майката да поспи малко по-дълго без прекъсване, въпреки че в началото не се препоръчва пауза без стимулация на гърдите повече от 4-5 часа.
     

# 146
  • София
  • Мнения: 12 501
Aila Радвам се, че ме разбра! Hug Именно потръпването при спомена ме накара да напиша това. Хубавото е, че тези неща минават сравнително бързо. Още по- хубаво е, че има хора като теб, които да помагат!  bouquet

# 147
  • Мнения: 31
Мами моля Ви помагайте.От една седмица съм болна и нямах сили и най вече желание да се цедя.То и от месец сме на смесено хранене /сега сме 4 м кориг. възраст/.Гърдите ми не се пълнят,за 24 часа съм изцедила само 50 мл и от двете.Сега съм по -добре и се чувствам ужасно че се оставих така.Милото ми детенце искам сега в зимният период да яде от мамината кърма да е по здравичко.Дали ще тръгне кърмата или вече няма връщане назад?Преди пиех чай на Хип,овесени ядки,боза.... абе всичко за което сте чували.Но гърдите ми се пълнеха,сега вече не Cry

# 148
  • Мнения: 58
Здравей tsvetljak!

Колко е  наддал свет е да средно на седмица? Кантарчето е ориентир, но моят съвет е да не се пристрастявяш към него. Разбирам те напълно, защото и аз го правех. Ако искаш, мери го един път на ден по едно о също време, за да видиш колко е наддал. По-важно е колко е наддал, от това колко е изял. Можеш да го слагаш с един кат дрехи -боди например, със или без пелена, но облечен по един и същи начин. Аз както споменах го мерех гол, че да не ми отиде някой грам... Но с меренето на всяко хранене се губи енергия и ценно време.

Цеденето на два часа все пак си мисля, че е достатъчно, за да се поддържа лактацията и за да не се изморяваш. Нощем продълцавах да цедя известно време, след като ми го дадоха. После престанах. Почивката също е важна.

И наистина, давай му да суче по-често - минимум през два часа през деня. Така по 5 -10 грама ще се събира в коремчето.  

Аз кърмех нощем към един часа и после към 5 - 6 сутринта. Доизцеждах почти след всяко кърмене през деня, значи на 2 часа - 2 часа и половина.

В последствие започнах да се водя по него и сутрин кърмех и на час и половина, защото той така искаше, а следобед на 2 часа и половина, три.
 
А как суче? Може би е добра идея да го види някой твоя герой.

Ще успееш, ще видиш!

# 149
  • Мнения: 181
Благодаря много за бързите съвети. За тегленето - ние наистина се теглим веднъж гол и гладен преди банята, за да видим как върви наддаването. През останалото време се теглим само, за да видим колко изсуква. На 28.11 беше 2880г. Снощи беше 3010г. Т.е. за 6 дни е наддал 130г. В Майчин дом ни обясниха, че наддаване с 20-тина грама на ден е напълно нормално и това се гони. Няма нужда да наддава много. Аз за наддаването не се притеснявам толкова, колкото за кърменето и за това дали ще имам количеството кърма, което иска. Оказва се, че за броени 2-3 дни той скача от 70мл на 100. Вчера поне си изяде 95, без да му мигне окото. Навежда ме на мисълта, че днес вече трябва да приготвям 100, за да съм сигурна, че ще бъде достатъчно нахранен. Колкото и да е жесток режима на Aila, започвам го. Не мога да правя компромис със здравето на мъничето. То трябва да яде кърма и това е. Под каква форма - няма знчение. Ще се мъчим за кърмене, но, ако не става, и без това съм свикнала с помпата. Не, че съм се отказала. А и бебо не се отказва - засуква си. Просто много бързо се изморява и заспива. Важното е, че после с биберона се събужда и не остава гладен - изяжда си всичко. Все пак на първо място е наддаването, за да може да заякне.
pepa_kisova опитай режима на Aila. Предполагам, че и при теб ще даде ефект. Мисля, че с упорство ще тръгне отново кърмата. Дано не си вземала някакви лекарства, които да са повлияли на намаляването й. Стискам палци да се оправят нещата при вас.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт