O svatém Kamilu slunce má největší sílu. Мами в Чехия - 4

  • 17 712
  • 287
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 240
Здрасти,

интересна информация, поне ако правилно съм разбрала излиза, че за децата, които не са навършили 18месеца към 1,01,2008 ще можедасе направи избор за родичовския до навръшване на 2г така ли? Малко е гадно, че не може после да се променя ам акарай в края на краищата имаш избор поне в началото Wink. Излиза, че януари пак ще има здраво комуникиране със служителките в социалката Laughing. Поне съм им фен.

Поздрави на всички

# 31
  • Мнения: 4 717
Привет,

Руми - обещаха ми от HR- отдела да проверят последните актуализации, защото днес не бяха в час и ще ти кажа щом имам нова информация Peace

Момичета, така се бях отчаяла сутринта - викам си отново почнаха августовските дъждове, като миналогодишните - нон стоп
Добре, че днес се изясни Mr. Green

И аз първо за това си помислих, Влади не пада ли от леглото си? Брат ми каот малък все долу го намирахме

Ние купихме от Икеа, размерите са 120 на 60, незнам до колко годишна възраст може да спи детето в него, ама предпочитам да не затварям от сега пространство с големи мебели, че както сме на квартира не се знае до кога ще сме в този апартамент.

Поздрави на всички Hug

# 32
  • Мнения: 240
 Миленке, благодаря ти за инфото Simple Smile, а иначе Влади пада ама не много, пък и точно щото не ми се задръства с мебели пратих леглото в София. Иначе ние от тук го бяхме взели за Мая като се роди--та голям път му утря тва легло Mr. Green. То беше от икеа с размери 60/120--мисля, че до към 18 месечни мога да спят там обаче Мая като проходи отказа да спи там, пък и на мен ми беше по-лено да не я вдигам с корема, а тя сама да идва, пък Влади просто удобен случай да го изпратим по-рано в София леглото--та по-рано и на него мусе наложи да спи на голямо.
Ели много им е гот да се ширят на големи легла;)) Влади  емного щастлив и обикаля почти непрекъснато, а пък Маята скача по матраците,  та и аз съм се замислила за батут.
поздрави

Последна редакция: пн, 30 юли 2007, 23:48 от vihronrav

# 33
  • Мнения: 6 390
Привет
продължава да ни е гадно времето, но поне не вали  Crazy

Миленке
много полезна информация, аз не знах дори за тези промени...

Я малко проста математика сега

Като си в къщи 2г.


11 400 х 24= 273 600,- кч


Като си в къщи 3г.


7 600 х 36= 273 600кч


Като си в къщи 4г.

7 600 х 18= 136 800
3 800 х 30= 114 000
- - - - - - - - --  - - - - --  -
 получаваш - 250 800,- кч

Значи от януари ще ми намалят приспевека на 3 800  Rolling Eyes мъкаааа... еми какво да се прави, няма доконали веци  Sunglasses

http://www.mpsv.cz/cs/4101

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 09:56 от Eli_cz

# 34
  • Мнения: 6 390
По темата, да кажа че и породните се намаляват от 1.1.2008

Také porodné (jednorázová dávka) se od ledna 2008 sníží.
V současné době dosahuje 17 760 Kč, od Nového roku bude činit u prvního dítěte 15 000 Kč, u druhé a dalších dětí pak 13 000 Kč.

http://www.penize.cz/zpravy/5059/reforma-verejnych-financi-zmeny … socialni-oblasti/
http://www.miminko.estranky.cz/stranka/zmeny-v-cerpani-rodicovske-dovolene

# 35
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Привет банда, от дъждовния Крконош.
Тука още си вали, е сега гледам че малко се прояснило, ама до кога ли? Мисля че пак ще вали.
 Май аритметиката няма да е толкова лесна, все пак има и матерска доволена, която е 28 седмици, като започва 6-8 седмици преди раждането. Оттук и месеците в които взимаш родичовски приспевек се намалява, и то мисля че ще се намиали от първата година, която е най-добре платена. Първите 5 месеца са матерска доволена и тя е процент от заплатата преди това. Затова не я включчвам към долните сметки. Смятам 6 седмици преди раждането за матерска.
Значи аз ги виждам така нещата:

2г.

11 400 х 19  = 216 600

3г.

7 600 х 31 = 235 600

4г.

7600 х 13 =  98 800
3800 х 30 = 114 000
                   --------------
                    212 800

Ако е така, най-изгодни ще са 3-те години вкъщи. Не знам вече какво става, ама при всички случаи щом са така нещата и трябва да избирам, ще си седя вкъщи 3год. Втората година може да почна да ходя на 4служби в месеца, да подпомогна семейния бюджет  Whistling

# 36
  • Мнения: 4 717
аз специално се чудя все още, защото ако парите не стигат след втората година бих започнала работа, и заплатата може би ще е в пъти по-висока от родичовския, и така ще е по-добре за семейството, но пък да оставя детето толкова малко ми е много жал, все още имам да си мисля по тая тема... Sad
от друга страна не се знае дали ще сме 3-4 години тук или ще отидем другаде...

след като моето бебе ще се роди през 2007 аз имам право на 17 760 ако подам документите до края на годината, нали така?

Ванче, ти взе ли си твоите? Пети, а ти?

# 37
  • Мнения: 6 390
Ванче
да забравила съм за майчинство  Blush ама то защото смятам от една родичовска, живот и здраве да мина на друга такава Rolling Eyes та от своята камбанария си смятам две и две Sunglasses


Миленке
породните се дават според датата в която си родила  Wink без значение е кога ще си ги поискаш, но мисля че има срок 6.месеца да си подадеш молбата, иначе ти пропадат, демек ако не родиш след 31.12. - няма за какво да се притесняваш  Wink

# 38
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Ели, дай боже да стане така, както искаш. То и аз така мисля, ама въпроса е колко години да е първата матерска newsm78
 За родичовския, молбата я подадох след изписването няколко дни и няма и месец след това парите се получиха на сметката. Носи си номер на сметка на която да ти превеждат парите.
 Миленке, на тебе ако заплатата ти е в пъти по-голяма има за какво да мислиш, ама аз с мойта заплата по-добре да си седя дома  Crazy

# 39
  • Мнения: 6 390
Ванче
чета и се чудя какви години, каква матерска, и сега загрях, че искаш да кажеш колко години да е родичовската  Grinning е при мен е ясно - 4.г.  Mr. Green то нямам избор вече, ама си мечтаех - как само звучи Laughing- да ходя от родичовска на родичовска с деца през 4.г. ... докато издържа  Mr. Green
Ама сега като гледам най добре ще е да ходя от родичовска на родичовкса през 3.г., но това не знам психически и физически как ще преживея... как ще преживеем цялата фамилия  Mr. Green
Надеждата крепи човека, надявам се като дойде време за ... по следващия път, вече да са сменили закона, но в благоприятна посока  Whistling Laughing

# 40
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
От твоята уста в божиите уши, и аз планувам поне три да са, а за матерската аз така си и викам, а тя може и родичовска да е  Embarassed
Може пък и да се пенсионираме така  Laughing Laughing Laughing

# 41
  • Мнения: 6 390
хехехеххе Joy
едва ли от родичовска ще минем в пенсионна доволена  Joy те и там ни прецакват, по рано от 64г. или там колко беше... нямаме шанс  Crazy Mr. Green това е след има няма 30г. ... ще източиме хазната с толкоз деца  Mr. Green

# 42
  • Мнения: 4 717
хехехеххе Joy
едва ли от родичовска ще минем в пенсионна доволена  Joy те и там ни прецакват, по рано от 64г. или там колко беше... нямаме шанс  Crazy Mr. Green това е след има няма 30г. ... ще източиме хазната с толкоз деца  Mr. Green

ей момичета, ще ме уморите от смях с вашите планове от матерска направо на пенсионна Joy Mr. Green

това последно е гласувано и прието, от 1ви  2008 влиза в сила, нали така??? да питам аз пак

Ели - ти пък какво казваш, че не важи за теб, таман Емката е в подходяща възраст, а и ти не си отвикнала още как се гледа бебе, че ако чакаш до 4тата година, има да се учиш после наново да тренираш Mr. Green Joy

# 43
  • Мнения: 240
Eхе момичета--много си е гот с деца с малка разлика, е малко е зор понякога ама си е много забавно почти през цялото време (е не отказвам да има по някай път някой да помага ама). Та пожелавам Ви навсичките да ви се сбъдната плановете. Аз специално искам трето (пък може  и близнаци) ама като тръгне Мая на училище, та след около 5г, но ще видим де дали ще устискаме--не само психически, физически, но и финансово. Grinning
Поздрави

# 44
  • Мнения: 6 390
Здрасти банда
ехеее аз снощи до късно писах... ама има и по - късно писали и от мен  Sunglasses

Миленке
не мерси, всеки си знае възможностите и желанията, причините са ми главно, че с по голяма разлика имаш шанс да запазиш здрав дух в здраво тяло, но с малка със сигурност ставаш крейзи ломън. А за забравянето - не се забравя, споко  Wink пък и кой знае няма колко да чакам, Бадемата е на 2,7 сега, след 9 м. теоретично разбира се  Wink ще е на 3,6г.  Mr. Green

Руме
горното важи изцяло и само за мен  Wink Mr. Green знам че има майки който се оправят  Wink

Обаче съм забелязала, около нас има двойки, който в един момент, децата им като пораснат и на родителите много им улеква, май главно на майката де  Mr. Green и тя след това бяга като дявол от тамян от идеята за още деца  Crazy Mr. Green
Но май си зависи колко са ти били проблемни децата във възрастта до 3г-4г Thinking

Общи условия

Активация на акаунт