Учи ли се "говоренето"

  • 3 258
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 362
Винаги и много й говоря-да не кажа постоянно.С повод или без,все нещо си бърборим.
Четем много книжки,слушаме и пеем песнички.
Излезем ли й обяснавам всичко-кое какво е,как се казва,за какво служи и т.н.
Сега пък тя е на вълна "Туй кокой",т.е. "това какво е" - и аз все обяснявам.
Все още не говори чисто и съвсем разбираемо,но ще дойде и този момент.

# 16
  • Мнения: 4 362
Говоря и,но съм я учила да повтаря след мен.Понякога повтаря дадена дума,но за кратко.Бръщолеви ми на някакъв странен език.
Разбира това ,което и казвам,изпълнява,но засега е на фаза показване.Когато я питам нещо и тя иска започва да върти раменцата /озн.че иска /,а когато не иска просто поклаща с глава.

# 17
  • Мнения: 3 447
Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....
Не винаги  Simple Smile Аз говоря непрекъснато, откак се е родил. Каквото и да правя, обяснявам. Резултатът - разпознава думите за всички предмети и обичайни действия в обкръжението си, но не говори. Видно е, че разбира, но му е по-лесно да сочи.  Може би вината ми е, че така или иначе разбирам какво иска и няма стимул да го изрази с думи.

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....
Не винаги  Simple Smile Аз говоря непрекъснато, откак се е родил. Каквото и да правя, обяснявам. Резултатът - разпознава думите за всички предмети и обичайни действия в обкръжението си, но не говори. Видно е, че разбира, но му е по-лесно да сочи.  Може би вината ми е, че така или иначе разбирам какво иска и няма стимул да го изрази с думи.

И Йоан правеше така, но когато оставаше при баба си, показваше какво знае, хитрецът

# 19
Постоянно говоря на дъщеря си, четем книжки, обясняваме нещата ,а тя на 1г. и 8м. все още ми сочи нещата с пръстче.Ако не и обърна внимание и изискам да ми го каже с думи тя се сърди.Все още казва само баба,дядо и дори не си казва името.Когато е сама, си говори нещо неразбираемо, но не повтаря след мен наименования на предмети или отделни думи. Какво да направя?

# 20
  • Мнения: 227
Не преувеличавам и съм сигурна, че на дете , на което се говори много , става по- умно, по- разбиращо и дори по- добро, освен че проговаря по- рано ....
Не винаги  Simple Smile Аз говоря непрекъснато, откак се е родил. Каквото и да правя, обяснявам. Резултатът - разпознава думите за всички предмети и обичайни действия в обкръжението си, но не говори. Видно е, че разбира, но му е по-лесно да сочи.  Може би вината ми е, че така или иначе разбирам какво иска и няма стимул да го изрази с думи.
PeaceИ моят син е така.По-лесно му е да посочи това,което иска,отколкото да ми каже-дай(примерно).Аз правя така-искам да ми каже-дай- и тогава ще му го дам,но той пък се заинатява,започва да крещи и няма да го получи,но няма и да ми каже-дай! CrazyИната работа.Аз съм на мнение-ако детето започне да повтаря,скоро ще проговори.Прочетох по-горе една мама,че научила детето си да повтаря.Би ли ми казала как я научи малката госпожица.Аз не мога да го накарам да повтаря. Не желае и това е!

# 21
  • Мнения: 7 837
Постоянно говоря на дъщеря си, четем книжки, обясняваме нещата ,а тя на 1г. и 8м. все още ми сочи нещата с пръстче.Ако не и обърна внимание и изискам да ми го каже с думи тя се сърди.Все още казва само баба,дядо и дори не си казва името.Когато е сама, си говори нещо неразбираемо, но не повтаря след мен наименования на предмети или отделни думи. Какво да направя?

Нищо различно от това, което правиш. Изчакай, всяко нещо с времето си. Не я пресирай...
Имам чувството че покрай форума, много майки очакват, че децата ще почнат да говорят рано. Някои, да, почват по-рано. Но не всички... Simple Smile

Не очаквайте детето да е като папагал и всички да са еднакви. Никога не съм карала моето съзнателно да повтаря след мен...

# 22
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Та ето го и моято проблем Sad
МОя син дума не продумва SadКазва мама,баба,тата,гагагага,папаппа обаче не ги казва като думички ами като срички SadКаквото и да му кажа разбира перфектно - дори имаме си едно любимо изразче "занеси го там от където си го взел" и той носи нещото, точно от където го е взел.Обаче не иска и не иска да говори  Sad.Говорим му много с баща му, даже баща му му говори на арабски(знае го чудесно), от време на време аз си говоря на малчо на английски, но като цяло си слуша българска реч вкъщи.
Някой има ли на идея, дали е притеснително, че още не говори?Всички ми казват, че момчетата по - късно проговарят, да не се притеснявам, но напоследък се чувствам малко притеснена.Щ бъда благодарна за съвети,препоръки и въобще за мнението ви

# 23
  • Мнения: 7 837
До преди малко писах в съседната тема  Grinning
Донт уори. Та той е едва на 1 г. и 8 месеца.

# 24
  • Мнения: 3 200
Искам да те успокоя. Аз имам две дъщери с малка разлика. Първата на 11 месеца говореше с изречения и на 90 % правилни думи. А втората...... каза "мама" на 1 г. 2 м. Бях умряла от притеснения, какво ли не правих, за да я накарам да каже каквото и да било и... нищо - "Ъ" и сочи. Точно два дни преди втория си рожден ден проговори с изречения, в момент, в който никой не се занимаваше с нея. От тогава не мога да й затворя устата.

# 25
  • Мнения: 804
Спокойно, не всяко дете проговаря като стане на 1,5 години. При двуезичните деца, понякога става и по-късно. От опит мога да кажа, че като проговорят - няма спиране.

# 26
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Благодаря много на всички Hug

# 27
  • Мнения: 3 447
Аз не мога да го накарам да повтаря. Не желае и това е!
Моето също не иска да повтаря. Когато опитвам да му повтарям някоя дума много пъти, ме гледа учудено, все едно съм мръднала  Simple Smile
Може би е от значение и колко хора се занимават с детето - баби и други по-далечни роднини, които не му предугаждат желанията телепатично, така че просто да му се налага да си поиска нещо с думи.

# 28
  • Мнения: 27 524
Мнението ми е да не се шашкаш, нямаш грам причина за това. До 3, даже се случва и 3 и 1/2 годинки не е притеснително. Моят също има 3 думи в речника си, а е по-голям. Изобщо не се притеснявам, няма за какво. Ти също  Hug

# 29
  • Мнения: 7 821
Слях 2-те теми за говоренето.

Общи условия

Активация на акаунт