Отбиване на детето и какво означава инволюция на лактацията

  • 3 588
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 586
миз, мерси!:)
Подозирах аз, че статията не изчерпва всички варианти Simple Smile

# 16
  • Мнения: 7 106
Цитат на: Andrea$
Шали, честно казано нямам никакво желание по този начин да тествам дали ми е настъпила инволюцията Simple Smile Но знам ли, тогава може да ми дойде друг акъл Wink

Е, разбира се  Wink .Но тук става въпрос по-скоро да определиш дали си готова физически за отбиватето.То е ясно, че психическата/емоционалната раздяла е по-трудна.

Аз знам за случай във форума за мама, която все още предлага гърда за приспиване и утеха на бебето си, въпреки че кърмата и от доста време е спряла (няма да назовавам имена, защото не е коректно).Всичко, което доставя удоволствие на майтата и бебето, без да се насилва някоя от двате страни е нормално.

# 17
  • Мнения: 117
Цитат на: Andrea$
Тая статия определено ми смени представата за естественото отбиване. Не разбирам задължително ли е отбиването да стане точно по един от тези 2 начина - и двата ми се струват насилствени. Аз си го представях доста по-естествено - детето постепенно само започва да се отказва от сукане вечер, нощем и сутрин.


В статията става въпрос за отбиването по желание на майката и то бързо отбиване(до един месец). Разбира се съвсем не е задължително да отбиваш детето, може да го кърмиш докато то само не се откаже. Simple Smile

Цитат на: Andrea$
Не ми е ясно възможно ли е да настъпи инволюция без детето да е готово? Мислех си, че двете неща си вървят ръка за ръка, но от статията не оставам с такова впечатление.
А възможно ли е приспиването със сукане да е по-силен навик и да си остане въпреки инволюцията, ако майката не се отдели от детето си за известно време?


Отговорът е “да” и на двата въпроса. Всъщност при настъпилата инволюция се препоръчва да се кърми най-малко няколко месеца, за да може детето да получи повече антитела,а може да  се кърми и няколко години.

PS.Така или иначе едно кърмаче на година и половина- две трябва да умее да заспива без майка си(с татко,баба, бавачка или някой друг). Това няма нищо общо с инволюцията..

# 18
  • Мнения: 117
Цитат на: Shali
И си ги обяснявам така - щом за денонощие гърдите не се препълват и не произвеждат някакво определено количество мляко, значи бебето ползва гърдата вече само за приспиване и залъгалка. Явно преди това инволюцията е настъпила и краят на кърменето е дошъл.Съветите са за отказвене на детето да ползва гърдата като приспивателно.
Така си го обяснявам аз.


Инволюцията съвсем не означава краят на кърменето. Тя само е един от признаците, че той е близо. Аз например вече имам инволюция, нямам никакво усещане в гърдите след 60 часа некърмене, но това не значи, че трябва да отбивам детето си.  Twisted Evil Да, вече няма това зряло мляко с което се храни бебето, но има коластра, която никак не е маловажна, мисля, че това не подлежи на съмнение.

Ето отговорът на Мария Майорская за инволюцията:

"Ну наступила инволюция,началась, ну и что?  
Ребенок рассчитан на получение повышенной дозы антител на протяжении как минимум 6-ти месяцев в стадии инволюции  А лучше если год-полтора.  
Бежать срочно что-то менять в организации кормления при начале инволюции , это все равно что делать далеко идущие выводы из-за того, что у девочки наступила ментсруация...  
Ничего специального делать не нужно- пусть идет все само собой.  Любой процесс имеет как начало, так и кончало, не торопите его.... "

# 19
  • Мнения: 1 586
Цитат на: Anna_D
...В статията става въпрос за отбиването по желание на майката и то бързо отбиване(до един месец).
...
PS.Така или иначе едно кърмаче на година и половина- две трябва да умее да заспива без майка си(с татко,баба, бавачка или някой друг). Това няма нищо общо с инволюцията..


Anna_d, мерси за поясненията. Не е съвсем разбираемо за какво отбиване говори статията, но варианта с отбиване по инициатива на майката обяснява нещата.

Относно заспиването вечер - какво значи, че  едно кърмаче на година и половина- две ТРЯБВА да умее да заспива без майка си? Естествено трябва на тази възраст да се получава това или трябва да бъде научено поради някаква причина? Надявам се да става въпрос за естествено надрастване на нуждата от приспиване с гърдата.

# 20
  • Мнения: 117
Цитат на: Andrea$


Относно заспиването вечер - какво значи, че  едно кърмаче на година и половина- две ТРЯБВА да умее да заспива без майка си? Естествено трябва на тази възраст да се получава това или трябва да бъде научено поради някаква причина? Надявам се да става въпрос за естествено надрастване на нуждата от приспиване с гърдата.


Когато детето е с мама, то няма нужда да се учи да заспива без гърдата. Със времето то наистина ще надрасне тази нужда .  Sign Exclamation Въпроса всъщност е друг - от време на време  детето трябва да остава с други хора, да заспива с друг човек(без гърда), това му е необходимо за неговата социализация, за неговото развитие.  Когато майката работи, а детето ходи на градина/остава при баба си, това става естествено, но ако майката гледа детето 24 часа в денонощието тя трябва да намери възможност да оставя детето с друг човек.Иначе детето започва да скучае, от скуката постоянно иска да сучи, майката се изморява и накрая мисли само как да го отбие набързо за да не полудее окончателно. Twisted Evil

Уф, не знам дали успях да го обясня добре..  Embarassed   За съжаление почти няма информация, как се кърми детето след 2 години, затова много майки правят грешки.  Аз съм една от тези майки. Embarassed  Imp

# 21
  • Мнения: 280
Ох, не знам момичета, но от тази статия ми стана много мъчно... Kакто се е почувствала и Hedra...с тази разлика, че съзнавам, че бебчо вече не е на 2-3 месеца...Но затова, когато тази "раздяла" настъпи, ще остана в очакване на следващото бебче... newsm32

...и това ако не е пристрастяване към кърменето, здраве му кажи!! Wink

# 22
  • Мнения: 7
Моето бебче е на 6 месеца. От няколко седмици се кърмим само сутрин и вечер. Днес обаче, закъснях доста след работа и така се получи голям интервал между храненията. За всеки случай се изцедих, но питането ми е дали е опасно да дам на бебето да суче, при положение, че между двете хранения има повече от 12 часа? Всъщност сутрешното беше в 7 ч., а вечерта се изцедих в 23,00.

Чудя се, защото по принцип искам да знам след колко часа става рисково даването на мляко от майката и също така дали да запазя това, което съм изцедила или да го изхвърля

# 23
  • София
  • Мнения: 4 381
Jo_Jo_Bambucha , до колкото разбирам ти се притесняваш дали млякото в гърдите е "развалено" и за това да е опасно за бебето? Ако това е смисъла на въпроса - не, не е опасно. Млякото е със същото качество, както и това в 7ч. Количеството мляко, което се събира в гърдите между кърменията не се разваля от престоя си в гърдите. Това е почти същото, както и твърдението, че през лятото кърмата в гърдите се пресича или ако имаш Т. Важно е да се следи за съхранението на кърмата, след като е изцедена и е подложена на външни влияния.

Отплеснах се и забравих да благодаря за страхотната статията  bouquet Вече ще знам какво да отговарям на толкова често задавания въпрос: "Колко време най-малко трябва да се кърми бебето?" Mr. Green

# 24
  • Мнения: 3 161
Аз си мисля, че депресията при отбиването се получава, когато става преждевременно. Имали сме теми за отбиването и много майки, които са отбили, когато детето е пожелало само, нямат подобни усещания - дошло е естествено. Така че не се тревожете без причина, момичета.

Статията е много интересна и ми беше полезна. Благодаря, Зори - не е отишъл на вятъра труда ти, защото иначе нямаше да забележа другите статии, а сигурно не съм единствена.

Струва ми се, че открих малко противоречие обаче: при инволюция детето суче по-често, предвкусвайки края, а в същото време майката трябва да се отдели за 24 часа и да не се препълни. Не знам как ще стане това. Както и да е. В нашия случай разбрах, че не бива да правя опити да отбивам точно сега, защото кътниците продължават да никнат и я тормозят (таткото ни подмята вече за отбиване, след като не стана махането на нощното на този етап).

# 25
  • Мнения: 3 379
Anna_D, кърмиш ли още?

Аз също смятам, че детето трябва да може да заспива само още преди отбиването. Но това няма как да стане в присъствието на майката (както впрочем се казва и в статията). При нас сулчаят е такъв, тъй като работя през деня Гого заспива с баба си или баща си (в редки случаи) и няма никакви проблеми със заспиването, заспива за по-малко от 5 минути. Вечер обаче заспива с мен и естествено, няма как да не е на гърда. Също и в събота и неделя заспиването ни през деня е с кърмене.

Аз също се надявам при нас отбиването да стане по естествен начин. Представям си го точно така - как Гого постепенно започва да се отказва сам. Но дали ще стане така, не зная. Полезно ми е да знам какви са другите варианти.

# 26
  • Мнения: 7 106

Аз също смятам, че детето трябва да може да заспива само още преди отбиването. Но това няма как да стане в присъствието на майката (както впрочем се казва и в статията)....

Ами би могло, поне при нас стана. За вечерното спане за сега. От повече от 2 месеца Ева заспива вечер без помощта на гърдата. Някак си от самосебе си стана след кърменето вечер тя да не се унася и заспива, а даже обратното да я избива на игра. Даже ми мина през ума, че може би се отбива, но Слава Богу не е, защото аз не съм готова да я отбия (емоционално  Blush). Та така, след кърмене лягаме двете и гледаме ТВ, по-точно аз гледам, а тя се катери по мен или разглежда книжки и когато и се доспи започва да се гласи, дупи, върти и заспива. Ако искам процеса да се съкрати гася лампата и до 5-10 минутки е заспала.
А като се сетя едно време как се чудех как ли ще я " отуча от този навик" Grinning.
на обяд все още заспива на гърда, мисля че ако се опитам да я оставя сама да го прави ще стане лесно, но на този етап така си ми е по-приятно Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
Зори, с тебе сме в един график Simple SmileИ Ники вече в 8 от 10 случая не заспива при вечерното кърмене, а си поиграва още малко след това и си заспива сам.Това той си го направи, аз нямам никаква заслуга.Наобяд вече два пъти го слагам в леглото, завивам го и излизам от стаята - заспива GrinningНа третия път не стана, завика "мамооооо" и аз пристигнах със запретнат пуловер hahahaНо тенденцията е важна!
Все пак се нядявам това да не са признаци на отбиване, щото на мене още ми се кърми Sad Crossing Arms

# 28
  • Мнения: 7 106
Зори, с тебе сме в един график Simple Smile...................Все пак се нядявам това да не са признаци на отбиване, щото на мене още ми се кърми Sad Crossing Arms

О, не са мила, това са признаци, че децата растат  newsm10.
(А и знам, че имаш голям мерак да снимаш втора серия на онова клипче дето Джейд го пусна онзи ден  Mr. Green)   

          А за това :
завика "мамооооо" и аз пристигнах със запретнат пуловер

 smile3532 smile3532 smile3532

# 29
  • София
  • Мнения: 2 249
Силве, с времето, освен всичко останало, и интересите на децата силно се променят и съответно кърменето отива постепенно на все по-заден план. Доста време при нас ситуацията със заспиването беше подобна - през седмицата заспива без проблем на обяд в яслата, но заспиването вечер и през деня събота и неделя, бяха задължително с кърмене (определно факторът мама работи, има значение). Но детето расте и книжките, например са къде-къде по-интересни, така постепенно се отказа и вербално Laughing изрязява предпочитанията си към тях. Още се кърмим, но (почти) само сутрин.

Общи условия

Активация на акаунт