razo4arovana sam

  • 3 286
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 348
Здравей,
Всички майки кажи речи, които кърмят тук са минали по този път. Ако искаш да кърмиш успокой се и не прави нищо друго. Не забравяй да пиеш между 2-3 литра течности на ден. При мен това помогна на 100% и кърмата ми е била винаги изобилна.   bouquet

# 16
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Wolfibuba, и ние със сина ми бяхме така през първите два месеца от живота му - само на гърда, ама по 20 часа в денонощието. Все още го кърмя, а е на година и два месеца и аз ходя на работа. Бях отчаяна и несигурна в началото, но този форум много ми помогна.

Все пак, като чета какво пишеш, ми се струва, че ти не си уверена какво искаш - дали искаш да кърмиш или искаш да си спокойна и без бебе в ръцете нонстоп. Защото много често в началото това са две изключващи се понятия. Бебето ти явно иска да е с гърдата ти в устата си непрекъснато и ако искаш да продължиш с кърменето, ще трябва да се съгласиш с това.

Извини ме, ако съм малко крайна, но през последната година видях десетки майки, които ми казваха, че много искали да кърмят, ама просто не се получило.... Ами да, ама не.... не съм съгласна: Ако има желание, има и начин, но се искат доста жертви и това да останеш без ръце (кето в твоя случай не е съвсем вярно, защото бебчо е едва 3 кила, моят се роди 5) е една от тях!

Стискам палци да проявиш търпение и воля и да се справиш с положението!

# 17
  • Мнения: 2 614
.......

Стискам палци да проявиш търпение и воля и да се справиш с положението!

Да, търсех точните думи, с които да го кажа....
дано се лъжа, но като че ли не звучиш убедено, че кърменето е вашия начина на жиот!
Успех - решението си е изцяло твое! Peace

# 18
  • Мнения: 1 420
.......

Стискам палци да проявиш търпение и воля и да се справиш с положението!

Така е, мила! В началото е малко трудно и изнервящо. И ние бяхме абсолютно същите. Ядеше постоянно, направо се бях скапала. Ядеше, спеше на гърдите ми, след малко пак се събуждаше и рев за ядене  ooooh! Беше много трудно, а аз се скапвах, понеже трябваше и да уча за изпити. Не се предавай, скоро няма да е толкова трудно като поотрасне бебче. И аз си виках, че това са врели-некипели и се изкушавах да дам АМ, но като поотрасна дъщеря ми почна да се насуква за 10тина мин,а удоволствието от кърменето не може да се сравни с нищо.  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 532
Хайде стегни се!

1. Бебето ти прави скок в растежа - иска повече кърма, за да расте интензивно. Гърдите ти в момента произвеждат това, което досега го е задоволявало. Трябва да започнеш да произвеждаш повече - това става с непрекъснато сукане от страна на бебето. За 2-3-4 дни това непрекъснато сукане дава сигнал на организма ти да започне по-голямо производство. Знам, че ще бъдеш достатъчно търпелива и ще издържиш, всъщност най-дългия срок за момента на увеличаване на млякото, който съм срещала за 2 години във форума е 1 1/2 - 2 седмици, но въпреки всичко майката пожъна успех.

Как да увеличим кърмата си - статия
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485.0

“Не може да е гладно. То току-що яде!” - статия
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13421


2. Как да увеличиш кърмата, още мерки - трябва да се храниш, (не за двама, но достатъчно). Протеините най-много увеличават кърмата. Тъй като млечният протеин не е най-удачния вариант при толкова малко бебе, влизащо в колики, наблегни на месото. Хвърляй някакви пилешки пържоли или свински котлети в тефлонова тенджера да се задушават без да ги гледаш и после нагъвай само хляб и месо ако трябва с мнооого вода. Не забравяй много течности. Изпивай една чаша вода по време на кърмене или като започне. Дръж бебето в скута си да суче, а ти си хапвай. Слинг може много да те улесни.

още лактогонни мерки: лактогонен чай, има на Хип; бирена мая на таблетки (хранителна добавка, действа чудесно и има много витамини и минерали и е доста лактогонна), продават се в аптеките.

още: да не би да му е горещо на това бебе. Пробвай да кърмиш легнала, или сменяй позите. Виж тези пози за кърмене: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106752.0

Как да разположим бебето за кърмене?
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/403/51

3. Може би влизате в период на колики. Поспри млечните, не яж боклуци с много Е-та. Както ти написах по-горе, само хляб и прясно приготвено месо да ядеш с малко плодове и зеленчуци, може да се отрази добре на количеството кърма, както и да я направи недразнеща бебето, ако досега си приемала много млечни и това е проблема.

Я виж яй тази статия: "Първо довърши първата гърда"
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=177530.0

Бебето трябва да поема и да достига и до задното мляко, от него се наддава и не е толкова лактозно, колкото предното и успокоява стомахчето.

4. Успокой се - като се притесняваш отделяш адреналин, а той стопира окситоцина - хормонът, отговорен за потичане на млякото. Резултат - мляко има, ама не тече и бебето не достига до него и най-вече до задното, което се изтласква именно с окитоцина. Лягай на леглото, съблечи се, съблечи бебето, "кожа до кожа" ефектът е невероятен за потичането на кърмата, гушкайте се и се кърмете непрекъснато, докато кърмата се увеличи и бебето се успокои. Като се кърмите легнали и твоите ръце отпочиват, и бебето е спокойно и ти можеш да подремнеш. Почивката прави чудеса.

5. 40 мл изпит чай, вода = 40 мл по-малко изсукана кърма. Бебешките бъбреци могат да обработват само кърма, всичко друго ги затормозява. Биберонът залъгалка и биберонът на шишетата объркват бебетата как се суче от гърда - РЕЗУЛТАТ: бебето суче неефективно на гърда и все повече се отбива. Как да се справиш - не ги даваш, а само цица, за 2-3 дни ги забравят и отново се научават да сучат добре. Ако бебето суче ефективно, кърма се произвежда.

6. Хвърли поглед на тези статии:

Как да поставим бебето на гърдата, колко да го държим, какво да правим, ако кърмата не достига
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14870

Кърменето през първите 6 седмици от живота на бебето.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21140

Как да разбера дали новороденото ми бебе изсуква достатъчно мляко?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019

Правилно поставяне на бебето на гърдата
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=45914.0

7. Слагай месцето и хляба отстрани на компютъра, беба в скута ти да суче и сядай да четеш. Тъкмо ти ще се залисаш по четенето, няма да се притесняваш и млякото ще тръгне о бебе ще си хапне добре.

Всички статии са оттук БИБЛИОТЕКА: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0

Просто мини по заглавията чак до долу и това, което те заинтересува си го отваряй. Разбира се, не изчитай всичко за 1 ден  Mr. Green

Оттук насетне: всеки ден си отделяй по малко време да хвърляш едно око на библиотеката и на текущите теми, които те заинтригуват. Ще научиш много. Тук е безценно богатство.

И ЧЕСТИТО ТИ БЕБЕНЦЕ! ДА ТИ Е ЖИВО И ЗДРАВО И ДЪЛГО КЪРМЕНО!
 Hug

пс: Няколко седмици след раждането гърдите омекват, защото хормоните спадат. Това не означава, че млякото е намаляло. Просто гърдите си омекват.

Щом бебето ти мокри толкова добре памперсите и всеки 2-ри е наакан - както бяха казали и преди: "ами щом излиза, значи и влиза". Разбира се, като изключим чая  Confused

Първите два месеца бебетата се учат да сучат и искат мама непрекъснато, смятам че ще се научите успешно, а и скоро вече нещата ще се регулират и кърменето ще стане истинско удоволствие!

Скоро да се похвалиш, че си взела лактогонни мерки и всички останали и беба наддава добре!

Чакаме да пишеш!

# 20
# 21
Blagodarq za kritikuvaneto.Ne sam se otkazala ot karmeneto,karma imam.No sled kato 1h su4e i ot gardite ve4e ni6to ne izliza se kasa ot revane.Kak da ne e doxranvam?izpiva 80-90ml AM i se uspokoqva.Spi si deteto.Probvax samo na karma no nemoga da e gledam kak reve. Izvinqvam se no deteto mi e na parvo mqsto.

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Действително е важно бебето да се храни и как да наддава. Именно затова момичетата освен обяснения за това какви са най-честите начини за увеличаване на кърмата предложиха няколко варианта, включително да се консултираш с още един педиатър и да потърсиш консултант по кърмене, който наред с всичко останало може да направи оценка дали детето суче ефективно. Често проблемът не е в недостатъчно кърма, а в начин на сучене, който пречи на бебето да я получи и от недостатъчната стимулация млякото не се увеличава. Добавката и отбиването, което рано или по-късно настъпва в този случай, са един вариант за справяне в тази ситуация. Но е важно да знаеш, че има и други възможности и сама да решиш дали си заслужава да се пребориш за кърменето, защото това определено е възможно.

# 23
  • Мнения: 532
Никой не те критикува, мила, в никакъв случай  Heart Eyes Hug

Само искаме да помагаме и то много искаме да ти помогнем да се справиш.

Затова пишем, обясняваме в почти разговорен стил, даваме линкове за статии, където много хубаво всичко е обяснено, за да можеш да се ориентираш, да намериш своето разрешение.

Много майки са били подпомогнати успешно тук, сигурна съм, че и ти ще намериш своята помощ някъде измежду всичко написано.

Хедра както винаги е великолепна в обяснението   bouquet

Да, важно е детето да е нахранено, особено толкова малко бебе.

Казваш, че кърма имаш, че детето пишка редовно и ака редовно.

Наистина намери консултант или друга кърмеща мама - да види сучете ли правилно, дали не са просто колики, въобще да анализирате нещата.

Искрено се надявам добавката скоро да отпадне като вариант, ти да станеш по-уверена в себе си.

Подкрепяме те много!

# 24
  • Мнения: 8 242
В началото пишеше 60 мл АМ, сега станаха 80-90 мл..
Наистина започнеш ли с добавка и то във вашия случай това излиза да е по-голяма част от храненето на детето (ако на хранене изпива около 110-120 мл, и 90 са АМ), това е и началото на края на кърменето.. Поне опивай да намалиш добавката..
Разбира се, че детето е на първо място, но точно за това не е нужно да се отказваш от кърменето при първия проблем.. Освен, ако не си убедена, че това е най-доброто за него..
Никой не те критикува, всички само се опитват да помогнат. Но най-вече самата ти трябва да повярваш в себе си, а не да започваш да се предаваш малко по малко Hug

# 25
  • Мнения: 19 302
wolfibuba,къде в Германия се намираш? много съм учудена,че педиатърът ти е казал това за рядката кърма.спри да даваш и чайчета.не може да нямаш акушерка.тя е на твое разположение докато спреш да кърмиш.не всички акушерки са опитни в кърменето обаче.също има разни хомеопатични лекарства за увеличаване на лактацията. .може да потърсиш тук Stillberaterin: www.lalecheliga.de
разгледай и това: www.uebersstillen.org

# 26
Karma imam Sled vsi4ko pro4eteno tuk vzex 4e probvax kolko 6te iszedq,bes zor za okolo 30m iszedix 100ml.Do tuk dobre.Bebka si gi ispi,zadrqma za 10m i kato po4na rev,ta rev.Dadox vednaj 30ml AM,tarsi o6te.O6te 30ml AM i deteto si zaspa Ve4e 4h nanka.A karmata vze otnovo da te4e.Doki kaza da gi reduvam karmene,doxranvane.No az predpo4itam da e karmq i sled tova kolkoto AM si izpie.No pak pi6a,karma imam,no za6to togava deteto e gladno.Sega pone vidqx 4e sled 100ml.karma e vse o6te gladna.

# 27
  • Мнения: 532
Като изсуче едната гърда и задреме, ако после пак се събуди с рев - пробвай да я оригнеш пак. Много често се събуждат, защото искат още и още оригване - ако поемат много въздух докато сучат и често срещано в периода на коликите.

Та като ревне - оригваш и предлагаш пак същата сукана гърда - цел: да изсуче задното мляко, което нахранва.
ако посуче и започне да се дърпа от гърдата, предложи и втората. Смятам, че имаш достатъчно кърма и беба може да се нахрани само от твоите гърди.

Предлагай и двете гърди на всяко кърмене, като ОСТАВЯШ БЕБА САМА ДА СЕ ПУСНЕ И ОРИГВАШ ДОБРЕ СЛЕД ВСЯКА. Може и пак да ги повториш и двете. така хем беба ще се нахрани, хем ще стигне до задно мляко, хем ще ти стимулира гърдите, хем ще се оригне няколко пъти.

160 мл ми се струват множко за бебе на 5 седмици, всъщност.

Ако все пак смяташ да дохранваш, моля те прочети това, написала го е Хедра за друга мама, чудесно е написано и е от страхотна помощ за случаите, когато се налага дохранване:

"Понякога бебетата, които редовно получават шишета, развиват предпочитание към биберона, от който се суче по различен начин и затова на гърдата не се справят добре, сучат колкото за залъгване и си чакат шишето. Това състояние е преодолимо - мислила ли си за варианта за няколко дни всяко дохранване да се прави не с шише, а с алтернативен метод?
Бебетата могат да се дохранват с лъжичка (особено подходящи са тези, които вървят към сиропчето Ефералган), с чашка (удобни са меките капачета на авентските шишета, защото лесно можеш да ги стиснеш да образуват улейче), с пипетка или спринцовка (има специални бебешки спринцовки за даване на лекарства с мек накрайник, на Нуби бяха, мисля - а другият вариант е спринцовката от сиропчето Нурофен). По този начин бебето няма възможност да суче с бибероново сучене и като за сучене му се предлага единствено гърдата, бързо се научава как да суче ефективно на нея. Действително такъв начин на дохранване изисква повече труд, мърляво е и е възможно бебето да е нервно и раздразнително (за успокоение може след такава сесия на дохранване отново да го върнеш на гърдата да си досуче и да се приспи). Но пък ще си сигурна, че поема достатъчно мляко и се упражнява как да суче правилно на гърдата  Заслужава си да опиташ - зорът вероятно ще е няколко дни и след това ще се свърши с цеденето и дохранването ."

Искрено ти пожелавам успех и да пишеш как вървят нещата, че те мислим.

# 28
  • Мнения: 4 242
Всички разписали се в темата ти са ти дали прекрасни съвети, с които съобразиш ли се ще си продължите само на кърма безпроблемно (според споделеното от теб). Проблем не виждам, наистина.
Но ще възникне ако детето продължава да се храни от биберон, ако ще да е с твоето мляко. Няма помпа способна да стимулира гърдите ти така добре както детето, следователно кърмата е възможно скоро драстично да намалее.
Първото което искам да ти кажа е че е нормално бебето ти да се сърди когато е на гърда, щом вече е получило хранене по по- лесния начин- биберона. Сега няма стимул да се пъне да суче дълго и качествено, понеже знае че разплаче ли се мама ще даде биберона пак. И така и така, докато забравите за кърменето и след време кажеш "ех колко исках, но не можах! Tired"
И друго важно, бебетата не сучат само за да се нахранят; сучат за да утолят жаждата си; за да са близо до мама, гушнати така както са били 9 месеца до сърцето й; за да се успокоят- кърмата съдържа вещества и хормони които успокояват нервната система, болка, неразположение; да задоволят сукателния си рефлекс- това е основното им умение и цел в живота в момента, да сучат дълго и продължително за да оцелеят; за да се приспят;
Плачат, за да изразят чувства; от колики; за да се разтоварят от стрес или натрупани емоции; за да получат прегръдката или гърда от мама; за да покажат неудобство. Не винаги плача е от глад! Както е писала Снежи- остави детето да се пусне само от гърдата (колкото и време да е нужно за това). Казват че колкото повече суче детето- толкова по голям стрес избива и успокоява, прекъснеш ли процеса, получаваш нервно бебе.
През първия си месец, че и втория, бебетата са още в стрес от идването на бял свят, нормално е да са залепени до мама където намират утеха и спокойствие. Мама разбира се, би трябвало да съжали детето и да го гушка или кърми толкова дълго (понякога постоянно) колкото показва че има нужда то. Има майки които се ядосват на тази обвързаност (ако мога така да се изразя), явно не са имали и нямат нагласата и реална представа за майчинството. Ако майката е наясно какво се случва, какво да очаква и как да реагира, тогава нещата минават далеч по- гладко и влизат в релси без сътресения за никого! Дано при вас всичко се нареди скоро и се успокоиш! Защото проблем няма! Simple Smile

п.с.И си правиш мечешка услуга с това АМ, и не само на теб но и на детенце.

# 29
  • Мнения: 532

Мери, страхотен постинг   bouquet


Аз се сетих за нещо и го поствам:

Психология на кърменето и захранването

1 месец

Начин на хранене

Начина на хранене е изключително кърмене, на поискване, хаотично. Новороденото може часове на ред да прекара на гърдата, посуквайки в продължение на 1-1,5 часа.

Взаимоотношения между майката и бебето по време на кърмене

Съвместният сън с майката в съчетание с непрекъснато сукане на майчината гръд предизвиква у детето чувство за безопасност, необходимо за формирането на пълноценна и уравновесена психика.

2 месец

Начин на хранене

Изключително кърмене, на поискване. Бебето все още суче хаотично, без изграден режим. Кърменията, необходими за психоемоционалният комфорт на бебето могат да стигнат до 4 пъти за 1 час. В същото време, пълноценните кърмения могат да бъдат с интервали от 40 минути до 3,5 часа.От тях 3-5 са нощни кърмения и 8-20 дневни, от които примерно 5-7 се явяват като пълноценни кърмения. Бебетата по правило се нуждаят от задължително кърмене непосредствено преди заспиване и веднага след събуждане.

Взаимоотношения между майката и бебето по време на кърмене

В тази възраст бебето се чувства едно цяло с майка си  и се стреми към постоянен контакт с нея, като предпочита да бъде носено на ръце. Намирайки се близо до мама, бебето не изисква кой знае какво внимание - спокойно и търпеливо понася всички премествания и смяна на позите, наблюдаващо случващото се наоколо. То напомня за себе си, само когато почувства дискомфорт или някаква друга потребност. Когато дискомфорта е премахнат и всички потребности са удовлетворени, то отново освобождава вниманието ни за други задачи. По такъв начин, намирайки се непрекъснато до мама, детето получава информация за заобикалящия го свят.

3 месец

Начин на хранене

Бебето си установява някакъв режим – 6-8 кърмения през деня и 2-4 през нощта. Необходимостта от често сукане все по-рядко се проявява. Може да се появи по-дълга нощна пауза от около 5 часа, но често кърменията си остават с интервал от 2,5-3,5 часа. В тази възраст телцето на бебето видимо се закръгля.

Взаимоотношения между майката и бебето по време на кърмене

Бебето вече може мъничко да почака, докато мама му подаде гърдата, вземе на ръце и т.н. Но търпението на бебето все още бързо се изчерпва.В тази възраст настъпва момента, когато бебето по време на кърмене обхваща с ръчички майчината гърда, което за майката е много приятно чувство.

4 месец

Начин на хранене

Храненето продължава да е изключително кърмене, без вода и каквото и да било захранване. Бебето само разрежда кърменията и изгражда свой собствен доста точен режим на кърмене.

Взаимоотношения между майката и бебето по време на кърмене

Бебето започва да притиска майчината гърда с пръсти и ръце, което понякога предизвиква болезнени усещания. Това е първото действие на детето, насочено към утвърждаването на собственото “аз”. Поведението на майката в тази ситуация на дискомфорт (даже нейният вик от болка например), помагат на детето да разбере, че майката и то не са едно цяло: те чувстват и се държат по различен начин. По време на кърменето, детето започва често да се върти на гърдата, да се оглежда и да се дърпа, демонстрирайки своята важност: казвайки  си, че “моята мама и моите гърди няма къде да избягат” . Този важен момент в поведението на детето следва да се поощрява и не бива да махате бебето от гърдата, считайки че се е насукало.

5 месец

Начин на хранене

На тази възраст бебето има 6-8 дневни и 2-3 нощни кърмения. Бебе, чиято майка го взема с нея на масата докато се храни, може да забележи, че то проявява активен интерес към водата и храната на възрастните.  – протяга се към мамината лъжица, чиния или чаша, настоява да му се даде да пробва това, което мама и татко пият и ядат. Спокойно можете да позволите да близне от тези продукти, които употребявате за хранене в семейството.

Взаимоотношения между майката и бебето по време на кърмене

В тази възраст, децата лесно могат да се отвлекат от гърдата: най-малкият незначителен шум или движение привлича тяхното внимание, и то се отделя от гърдата, направило не повече от 2-3 сукателни движения. Дори и майката да се опитва да организира спокойно кърмене като се уедини в спокойна стая, понякога пак не помага, защото детето непрекъснато си търси поводи, за да се разсейва. Тази особеност в поведението трябва просто да приемем като нормална и да се примирим. Такова кърмене не пречи на детето нормално да наддава и да се чувства добре.


И така тази психология много точно кратко описва, какво всъщност се случва в повечето случаи. Продължава с такова описание до 12 мес. и след това общо.

Когато майката е точно информирана какво става, тя смята това за нормално, спокойна е и по-лесно се справя със ситуациите. Справянето също си има начини, които са събрани тук във форума като библиотека, теми (които можеш да обходиш с търсачка по ключова дума), изключително богатия опит на дългокърмещите пишещи мами.

Стискаме ти палци, пожелаваме ти успех и чакаме да се похвалиш с новини  Hug


Общи условия

Активация на акаунт