Силна памет или здрава логика?

  • 2 682
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 370
Ама то и в езика има логика newsm78

E, сори, ама е много малко, и то в граматиката. И даже и там има яко зубрене.
Пример-неправилните глаголи в английски. Миналите причастия във френски-говоря за третата група, знаеш за какво иде реч.
Идиомите-пак в английски.
И така-много примери за чисто зубрене има в езиците.

# 16
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Лесно помня наизуст (практически по този начин съм си изкарала образованието) и зрителна памет имам.
Езиците определено ми се удават, правенето на връзки между различните езици идва автоматично, граматиката е логична и си има модели - изобщо този тип логика ми се удава добре, за разлика от математическия.
Математиката и физиката са ми смърт, както и решаването на задачи по химия - но пък с процесите и реакциите при химията нямах проблем newsm78 (вероятно защото ми беше интересна и не се искаше кой знае какво от нас като езикова гимназия).
От двигатели не разбирам, но мога както да сменям крушки, така и да слагам брави и прочее дивотии за сглобяване (на децата играчките ги сглобявам аз), но електроуредите не смея да бъзикам Laughing

# 17
  • Мнения: 6 993
Ама то и в езика има логика newsm78

E, сори, ама е много малко, и то в граматиката. И даже и там има яко зубрене.
Пример-неправилните глаголи в английски. Миналите причастия във френски-говоря за третата група, знаеш за какво иде реч.
Идиомите-пак в английски.
И така-много примери за чисто зубрене има в езиците.
Не знам, аз явно съм си намирала тогава някаква вътрешна логика, защото не си спомням някога да съм зубрила нещо Sunglasses

# 18
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ама то и в езика има логика newsm78

E, сори, ама е много малко, и то в граматиката. И даже и там има яко зубрене.
Пример-неправилните глаголи в английски. Миналите причастия във френски-говоря за третата група, знаеш за какво иде реч.
Идиомите-пак в английски.
И така-много примери за чисто зубрене има в езиците.
Не знам, аз явно съм си намирала тогава някаква вътрешна логика, защото не си спомням някога да съм зубрила нещо Sunglasses
Има логика дори в изключенията, пък и неправилните глаголи също с в класове, като миналите им форми я се римуват, я са по общ принцип... аз също намирам логика и връзки там. При идиомите след като си работил достатъчно дълго с езика, също се вижда логика (както и при слагането на представки и начина, по който променят значението в немския примерно - в английския е същото със слагането на добавки към глаголите... изфиряса ми от слънчасалата глава как беше термина за добавките отзад Embarassed).

# 19
  • Мнения: 5 370
Hedra, явно тогава при мене визуалната памет е наистина много силна.
Никога не съм търсила каквато и да било връзка при ученето на език. Дори и сега, от известно време, вкарвам във файловете си английския "в движение'-някакси в схеми го усвоявам, дано разбереш какво искам да кажа. Просто се налага да го зная по-добре, тъй като е официален език на фирмата ми. И аз уча в движение. Без курс. И на базата на френски. Embarassed

# 20
  • София
  • Мнения: 6 798
От тези, които учат лесно езици и не могат да разделят слама. Laughing Но пък имам пространствено виждане, алгебрата ми куца.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Ами аз съм инженер по професия (Компютърни системи ми е специалността) и работя в тази област, а между другото освен българския знам още 4 езика. Е, не всеки на перфектно ниво (само единият от тях го владея в съвършенство), но разговарям свободно  Wink

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
и мъж ми е за пример.
Езикова гимназия и след това инж. по висше образование. Може да "сайтосва", може да се справя с 4 езика, може да смята много бързо и точно и да ... свири. На 2, до 3 инструмента. Но може да те изкара извън кожата ти, търсейки ключовете си по 20-25 пъти на ден  Tired
Тъй, че и здрава логика и силна памет е съчетал.

# 23
  • Мнения: 4 546
Аз се замислям като каква да се определя newsm78

Завърших математическа гимназия и после икономика.

Обаче ми са много интересни поезията и психологията.

Като че ли търся баланса между двете- да се отдам само на едната крайност не ме удовлетворява за дълго newsm78
аз също съм завършила МГ. на повечето ми съученици много ни беше интеерсна психологията и философията също. предполагам, че има връзка с абстрактното мислене и с това да намериш ред в хаоса  Thinking

# 24
  • София
  • Мнения: 2 437
Логическото мислене...докато запиша в СМГ се озорих с тази литература и история  Crazy

Запаметяването хич не ми се отдава, особено на стихчета. Даже ми е ужасно отегчително да помня дати и подобни  Tired

Инженер съм и аз, но не означава, че не обичам да чета поезия, не съм романтична или нещо подобно. Просто не обичам да се задръствам мозъка със запаметени неща. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 5 370

Инженер съм и аз, но не означава, че не обичам да чета поезия, не съм романтична или нещо подобно. Просто не обичам да се задръствам мозъка със запаметени неща. Simple Smile
Mr. Green Mr. Green
Едно към едно разсъждава и половинката ми.
Аз, например, помня: Кога сме се срещнали за първи път, кога ме "открадна", кога подписахме-е, там ясно. Тоест, разграничавам три дати. Сега, ако го попитам кога е роден Станислав-ще каже "началото на март". Mr. Green
А за другите дати-"ти нали си ми жвата памет-аз за какво да си затормозявам харда."
Ала не може да проумее, че при мене това се случва автоматически някак. Тоест, не се зоря, както се казва.

# 26
  • Мнения: 2 070
По-хуманитарна съм от мързел, зараязах математиката и физиката в седми клас, имах 5-ци и 6-ци по всичко останало, а по тях всеки първи срок /и така до 11ти клас/ двойка, всеки втори тройка. От бунт и от мързел. Но пък химия, биология, география много обичам, но те не са точни науки нали? Естествени се водят?  newsm78 Но пък вървят в куп с математическите, нали затова се наричат природо-математически гимназиите...
 Завърших хуманитарна гимназия, учехме ужасно много философия, история и литература, висях по библиотеки, пишех теми и така. После исторически факултет. Дати изобщо не помня, ако не си го наложа. Ама помня всички рожденни дни на всичките си приятели. Но пък имам много добра визуална памет, причинно-следствени връзки, абстрактно мислене и всякакви там други..Сега не мога да смятам нито проценти нито нищо, всеки сервитьор или магазинер може да ме излъже, мн съм зле. Според мен в човек са си заложени и двете неща и зависи много от средата кое ще развие. В детска и тийн възраст и от учителите, аз просто имах олигофренски учителки по математика и физика и прекрасни по литература и история...

# 27
  • Мнения: 3 835
Аз винаги съм имала желязна логика, още в училище са ми го казвали. Но не мога да помня. Материалът за изпитите, винаги трябваше да го разбера, иначе нямах никакъв шанс да го запомня. Имам художествено образование, и винаги съм ненавиждала химия, физика, математика. Никога няма да забравя, как в междучасието, преди едно контролно по математика, (за което аз не знаех), една приятелка ми обясни с думи прости задачите. Изкарах 6, учителката естествено ми писа накрая 4, защото не ми повярва, че сама съм решила задачите.
Мъжът ми помни като слон, всичко, цели цитати от книги, които е чел преди години. Определено може да раздели сламата, няма проблем с логиката, точно обратното, но много често се случва аз да съм права, в спорове м/у нас.

# 28
  • Мнения: 233
Логиката е моята движеща сила.
Никога не съм се стремяла да запомням нещо си наизуст,
а как да стигна до него, когато ми е необходимо:-)))

# 29
  • usa
  • Мнения: 2 113
    И аз съм като мъжът ти!!!Винаги желязна логика,така си и изкарвах оценките някога,като имаш основата,и събереш две и две,и готово...Но примерно по история,ох тези дати...и имена...
    Ей за това сега се ужасявам от листовките-карам курсовете-прочела съм правилника,но като не мога да помня...

и понеже и аз съм по логиката и причинно-следствените връзки, не мога да не забележа несъотвествие между избора ти на имена за децата ти и твърдението ти за невъзможност да помниш исторически имена Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт