Раждане вкъщи - какви са ЗАКОНОВИТЕ и практически подробности в БЪЛГАРИЯ?

  • 26 920
  • 250
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 3 869
Благодаря на всички  Hug

Наистина много дълго се готнихме за това раждане - моите изследвания включваха един списък от около 25 книги (повечето за бременност и раждане, а по-малко - холистични), многобройни медицински доклади (доколкото са достъпни през нета за нерегистрирани потребители), още по-многобройни разкази на майки, филми, и пр. Отделно пълно прочистване на тялото и промяна на начина на живот в деветте месеца преди тази бременност. Направих и няколко ексеримента в психодрама и семейни констелации, за да се убедя, че няма неразрешени конфликти, страхове и пр. на психично ниво. Обаче съм безкрайно убедена, че всеки избрал неасистирано раждане си има свои методи и своя "пътечка" за взимане на такова решение - за някои хора е просто и безгранично уповани е в Бога, на други тип "Тома Неверни" като мен им се налага доста да се подготвят. 
Иначе си имах своята "бърза помощ", ако нещо се обърка - хомеопатия и ТЕС. И двата метода се бяха доказали за мен, така че нямах съмнения дали ще сработят. Използвах хомеопатия за мен и бебето след раждането,  за да можем по-бързо да преудолеем травмата - не харесвам много тази дума в случая, по-точно би било "голямата промяна". Сега продължавам да я ползвам за себе си, за да се застраховам от евентуални инфекции - от раждането не съм се спряла да уреждам разни неща и вчера усетих, че ако не се кротна, ще се тръшна в канска умора, а тя е вратата за всякакви болежки. За бебето използвах хомеопатия през първите 3 дни кокато изкара всичкия мекониум, тъй като клоастрата му причиняваше газове и от време на време беше доста неспокоен. 

Извинявам се пак за офф-топик-а  Embarassed

Сега по темата:
Набелязахме си един педиатър и отидохме да говорим с него няколко дни преди раждането. Относно записването на детето при него, каза че трябват две неща - дете  Wink и ЕГН, но тъй като ЕГН-то излизало чак 15-тина дни след раждането, нямало проблем да му се обадим когато ни потрябва Simple Smile Лекичко започнахме да тестваме доколко е отворен за нашите нужди - първо, подпитахме за ексклузивното кърмене - отговори "още по-добре", после за педагагическото захранване и месото (аз съм вегетарианец) - каза, че е ок, тъй като поне един от родителите яде месо и детет ще има избор, когато е готово да го направи. Накрая казахме, че ще искаме да отложим и ваксините - прие го без никакъв коментар - един вид "това си е ваше право и решение". Бясна съм обаче на липсата на всякаква грижа и информация за майките относно кърменето - никаква подготовка не се прави в ЖК, а не съм чула и в болниците да отделят много внимание на това. Моето спасинение си бяха пак книжките и засега нямам проблеми, но всички ли трябва да знаят чужди езици и да четат като изоглавени, след като най-добре си е просто да има няколко часа обучение и брошури с информация за често срещани проблеми и как да се решат. Една гореща линия и едни консултативен кабинет далеч не са достатъчни  Naughty
Иначе си взехме "Здравна карта за дете", която той може да потълни и без епикриза, като нанесе данните от "Съобщението за раждане" издадено от личния лекар. Още не съм го търсила - много държа при детето да не влизат външни хора поне докато стане на 2 седмици. Знам, че няма и да се наложи да се ползваме от услугите му  Simple Smile Не че детето няма да боледува - ще болудева, но аз и съпругът ми сме се убедили вече във възможностите на холистичната медицина, и не мислим да се връщаме към алопатията.

А, и едно нещо, което ми направи впечатление: във формуляра "Съобщение за раждане" на реда за място на раждане на детето имаше 3 опции в този ред: "дома", "здравно заведение", "другаде"  Grinning

# 211
  • Мнения: 1 266
Обаче съм безкрайно убедена, че всеки избрал неасистирано раждане си има свои методи и своя "пътечка" за взимане на такова решение - за някои хора е просто и безгранично уповани е в Бога, на други тип "Тома Неверни" като мен им се налага доста да се подготвят. 

Ти ме уби  Heart Eyes 'Щото аз в другия сайт бях писала, че ти за мен си точно пример на безгранично и непоколебимо упование в Бога  Grinning

# 212
  • София
  • Мнения: 285
Здравей, Meg1!

Много благодаря за разказа ти!
Действа окуражително и зарежда с енергия!!!

Аз лично придобивам увереност, че все повече жени ще се доверят в естественото, активно раждане и цялата тази болнична тромава и закостеняла система ще се промени.

Бъдете живи и здрави с бебчо и ...
скоро ще се видим на сбирките на естествено.


 newsm51 smile3525

 

# 213
  • Мнения: 80
   Meg1 newsm51!
 Честито мила,да сте живи и здрави ти,малкото ти бонбонче и съпруга!
Аз също посещавах курса по йога и тъкмо се чудех как са минали нещата при теб.Страшно много се зарадвах на този разказ,всички виждахме че си много подготвена за такова нещо.Мен лично ме е страх да го направя (а не се чуствам и подготвена) и затова ти се възхищавам на куража!Голяма прегръдка от мен!

# 214
  • Мнения: 762
Честито и от мен!

# 215
  • Мнения: 2 746
Бъдете здрави и много щастливи с бебчо, Мег! Разказът ти е много вълнуващ, но да си призная, на мен ми звучи просто невероятно! А това

На видеозон сме го гледали само веднъж в осмия месец и тогава ни наплашиха, че е напречно разположен, че пъпната връв му била омотана около врата, че сърцето било с различни камери и всякакви щуротии.

кой и къде ви каза тези неща за бебето? Разбира се, най-важното е, че доктора е сбъркал /явно е бил пълен некадърник/ и бебчо е жив и здрав. А тази акушерка Клер,  как успя да те успокои, че всичко ще е наред, след като лекар те е гледал и ти е казал за проблеми с детето? Ако на мен ми бяха казали това, щях да хукна за второ и трето мнение, и т.н. и т.н. пък какво остава да реша да си го раждам вкъщи......Тъй де, аз съм скептична относно домашните раждания.

# 216
  • Мнения: 705
Бъдете здрави и много щастливи с бебчо, Мег! Разказът ти е много вълнуващ, но да си призная, на мен ми звучи просто невероятно! А това

На видеозон сме го гледали само веднъж в осмия месец и тогава ни наплашиха, че е напречно разположен, че пъпната връв му била омотана около врата, че сърцето било с различни камери и всякакви щуротии.

кой и къде ви каза тези неща за бебето? Разбира се, най-важното е, че доктора е сбъркал /явно е бил пълен некадърник/ и бебчо е жив и здрав. А тази акушерка Клер,  как успя да те успокои, че всичко ще е наред, след като лекар те е гледал и ти е казал за проблеми с детето? Ако на мен ми бяха казали това, щях да хукна за второ и трето мнение, и т.н. и т.н. пък какво остава да реша да си го раждам вкъщи......Тъй де, аз съм скептична относно домашните раждания.
Въпросите са ти безпочвени в този случай. Ти и Меги сте толкова различни, че направо не може да се отговори на това, което питаш. Разбира се, че е по-добре да отидеш да търсиш второ и трето мнение. Също така за Меги беше по-добре да не търси други "специалисти". Тя е човек, който познава тялото си и може да се довери повече на него, отколкото на лекар. Малко хора са така и затова не я разбираш. Нормално е.

И все пак тази тема НЕ е за и против. Пусни друга тема и там ще обсъждаме на воля  Peace

# 217
  • Мнения: 2 746
Мая+Доброслав=Кирчо, колко сме различни с Меги можеш да коментираш ако ме познаваш лично.Със сигурност обаче нямаме нищо общо  Grinning
ЗА и ПРОТИВ ражаднето вкъщи, вече имаше такава тема и доколкото си спомням, модератора я заключи.То няма как такава тема да не се превърне в арена на караници и скандали. Peace

# 218
  • Мнения: 2 658
Бъдете здрави и много щастливи с бебчо, Мег! Разказът ти е много вълнуващ, но да си призная, на мен ми звучи просто невероятно! А това

На видеозон сме го гледали само веднъж в осмия месец и тогава ни наплашиха, че е напречно разположен, че пъпната връв му била омотана около врата, че сърцето било с различни камери и всякакви щуротии.

кой и къде ви каза тези неща за бебето? Разбира се, най-важното е, че доктора е сбъркал /явно е бил пълен некадърник/ и бебчо е жив и здрав. А тази акушерка Клер,  как успя да те успокои, че всичко ще е наред, след като лекар те е гледал и ти е казал за проблеми с детето? Ако на мен ми бяха казали това, щях да хукна за второ и трето мнение, и т.н. и т.н. пък какво остава да реша да си го раждам вкъщи......Тъй де, аз съм скептична относно домашните раждания.
Защо, лошо ли  да се попита? Пожелавам много zдраве на майката и бебето, но ей тоя въпрос и мен ме вълнува откакто прочетох раzкаzа. Също и как може да е сигурно, че раzкъсвания няма , беz да се отиде на лекар? Интересувам се, не се иzкаzвам zа или против. Иzключително се радвам, че всичко е минало, добре, а мнението ще си zапаzя zа себе си, zа да уважа желанието а авторката.

# 219
  • Мнения: 705
Падам си по подреждането на темите. Затова пуснах нова. Меги, би ли дала моля линкове и мнение в темата     
Как да се подготвим да раждаме независимо от специалистите и апаратурата

# 220
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Бъдете здрави и много щастливи с бебчо, Мег! Разказът ти е много вълнуващ, но да си призная, на мен ми звучи просто невероятно! А това
На видеозон сме го гледали само веднъж в осмия месец и тогава ни наплашиха, че е напречно разположен, че пъпната връв му била омотана около врата, че сърцето било с различни камери и всякакви щуротии.

кой и къде ви каза тези неща за бебето? Разбира се, най-важното е, че доктора е сбъркал /явно е бил пълен некадърник/ и бебчо е жив и здрав. А тази акушерка Клер,  как успя да те успокои, че всичко ще е наред, след като лекар те е гледал и ти е казал за проблеми с детето? Ако на мен ми бяха казали това, щях да хукна за второ и трето мнение, и т.н. и т.н. пък какво остава да реша да си го раждам вкъщи......Тъй де, аз съм скептична относно домашните раждания.
Защо, лошо ли  да се попита? Пожелавам много zдраве на майката и бебето, но ей тоя въпрос и мен ме вълнува откакто прочетох раzкаzа. Също и как може да е сигурно, че раzкъсвания няма , беz да се отиде на лекар? Интересувам се, не се иzкаzвам zа или против. Иzключително се радвам, че всичко е минало, добре, а мнението ще си zапаzя zа себе си, zа да уважа желанието а авторката.
Всъщност разкъсванията при раждане, ако изобщо се случат при липса на команди за напъване, ненужно бърникане, изкуствено усилване на контракциите, натиск по корема и т.н. обикновено са първа и втора степен и понеже са повръхностни, рядко се нуждаят от шевове - и без шиене си зарастват, а най-често няма разкъсване, а просто охлузване тук-там. ЕПЗ-то, направено от лекар, е по-дълбоко, засяга повече пластове (макар че също се води втора степен) и има нужда от шев. Дълбоко разкъсване се усеща, вярвай Mr. Green - и когато се случва, и после при пишкане, напъване в тоалетната и т.н.
За останалото не мога да коментирам - и на мен ми е интересно.
Малко със закъснение - поздравления за бебенцето и за чудесно преминалото раждане Grinning Много спокойствие и убеденост лъха от разказа, много разчувства Hug

# 221
  • Мнения: 3 869
Мая, благодаря за отговора  Grinning Hug
Знам аз колко странно звучи това за видеозона, но знам и колко заблуждаващи могат да бъдат тези машинки!!! Лекарят е много добър в патологиите и си умара да намира такива под път и над път. Тава е  Grinning Просто му се искаше да ни направи секцио (ясно, точно, добри пари, малко ангажименти) и си намери повод да ни убеждава.
Работя в сфера, където се използват много по-прецизни уреди за изображения и пак колегите се учат с години правилно да интерпретират изображенията.
Иначе, ако ЗНАЕШ, че слънцето изгрява от изток, второ мнение хич не ти и трябва, и първо не ти трябва  Wink. По същия начин аз ЗНАЕХ, че бебето ще се роди безпроблемно, природата се е погрижила за това; а всички проблеми с бебето се дължат само и единствено на физическото и емоционално състояние на майката. Така че, моята работа беше да си оправя състоянието и да си оправя връзката с бебето. Повече по въпроса съм дала в темата за домашното на Ескориал раждане; вече съвсем ми е неудобно да разводнявам тази тема.  
За ракъсванията - ако нищо не те боли, ако не си кървила, ако можеш да свършиш всичките си физиологични нужди без проблем, ако можеш да си седиш на задника, да си обуеш тесните дънки и да седиш с тях, би ли се чудил/а дали имаш разкъсвания?! Няма лекар, който да познава тялото ми по-добро от мен. Практически не е възможно Wink Лекарите изучават болести; аз изучавам себе си...

# 222
  • Мнения: 61
Meg, и от мен позакъснели поздравления за прекрасното раждане и най-добри пожелания! Благодаря за разказа и всичко споделено!   bouquet

# 223
  • Мнения: 485
Meги, може ли линк към темата за домашното на Ескориал раждане?  Simple Smile

# 224
  • Мнения: 1 266
Оле, това е т.нар. "канадска тема за домашно раждане", сигурно си я чела вече - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=315420.0

Общи условия

Активация на акаунт