Излизане в чужбина ... първото

  • 2 563
  • 50
  •   1
Отговори
Кой с какво си спомня първото излизане в чужбина? Какво се е запечатало за винаги дълбоко във вас тогава?

Ето започвам аз ...

Бях много малък и първото ми излизане беше до БОН (тогавашна ФРГ). Като зарежем целият цирк преди това съдържащ т.нар ”изходни визи”, и придружаващите ги тонове обяснения в писмен и устен вид, за това как, защо, къде и с кого трябва или не трябва, минем през разрешителното за закупуване САМО на 100 западни германски марки от БНБ и хиляди други глупости от същия сорт, картината която се е запечатала дълбоко в мен прилича на упражнение с ФОТОШОП. От една страна сивотия, злобни погледи и еднакво облечени хора и от друга засмени лица, цветове, любезност и това от двете страни на стената, от хора принадлежащи към един народ разделени от световната политическа простотия.

Няма да забравя първия израз който чух по време на първото ми излизане от летище София от митничарят, който гледаше паспорта ми ”западна Германия а? И да внимаваш какви ще ги върши там малкия”. Е какви имах да ги върша ... нямах специално изработен чадър с който бих могъл да убия тайно някой или лопата с която да изровя нечии кости и да се опитам да ги продам.

На летището в Берлин все едно че си кацнах обратно в София, единствената разлика че хората бяха в пъти по руси и светли. Останалото си беше същото. Магазини пълни с нищо, хора, които не знаят къде отиват, гризни панелни здания извисяващи се навсякъде и .... и тогава я видях. Стената. Седеше си там, на около 15 метра преди нея имаше бариери, а зад нея много хубави сгради, светлини.

Преминаването в западен Берлин беше в нашия случай през нещо като метро. Влезнахме под земята, там пак ”братя” митничари гледаха паспортите и сумтяха ... явно всичко си беше на ред, само дето явно не искаха да ни пуснат. В крайна сметка минахме. На влизане в забранения свят ни посрещна ухилена до уши мацка, би ни печати в паспортите и ... въобще не ни провери багажа. Каза ”добре дошли” и ... край. А аз очаквах да ме разпитват, да насочат лампа в лицето ми, евентуално да ме измъчват .... нали бяха врагове. Качихме се в този забранен свят осеян със светлини, нормални хора, облечени различно, като вървяхме по улуците ни поздравяваха, и нещо в мен започна да се обърква ... започнаха в главата ми да излизат цели моменти от часовете по история при другарката Йовкова, където ни се обясняваше как само дебнат в западния свят лошите хора и как никога не трябва и да си помисляме да ходим там.

Дойде време за вземем директната влакова линия между западен Берлин и ФРГ. Тогава вече разбрах че имало такова чудо. Това е магистрала и влакова линия които се считали за територия на ФРГ. Т.е. от магистралата излизане няма, и във влака по пътя никой не може да се качи. И това много скоро го видях с очите си.
Някъде посред нощ влакът спря на ГДР-ска територия (за какво не знам, да си смени локомотива ли или да си почине .... ), дръпнах пердето и видях на сред полето малка гара ... която беше пълна ... с въоръжени до зъби войници. Един ред с лица и насочени автомати към влака и друг ред обърнат в обратната посока и също със насочено автомати. Един от тези, които гледаше и ”пазеше” някой да не излезе от влака, се доближи до стъклото, чукна с дулото на Калашника и ми направи знак да затворя пердето. Погледнах го и ... беше с маска на лицето.

Това беше върхът ... главата ми се виреше истинска война противопоставяща това което бях учил и това, което виждах.
След легалния ми престой в ГФР и връщането ми на време, дълбоко в мен вече беше покълнало зърното на свободата и аз подсъзнателно вече знаех какъв ще е моя път в живота.

# 1
  • Мнения: 3 423
Боцо, и сега можеш да усетиш разликата,
като кракът ти стъпва в Източен Берлин.  Laughing

И аз видях тогава Стената. Но къде ги видя
тези пусти светлини, обясни ми. Къде точно?
Щото аз виждах съвсем други неща.

Иначе при първото ми излизане в чужбина се
впечатлих от многообразието дамски превръзки.
В нашата търговска мрежа рядко се намираше и
памук. Май и лигнин нямаше. Аз бях връзкарка, та
си нямах проблем с превързочните активитети по
време на мензис, но превръзките в Германия убиха
всички постпартизански пориви в комсомолската ми
главица. Не знам, дали ще ме разбереш. И не искам.

# 2
  • Мнения: 4 651
Преди ЕС: 3 часа на БГ-Румънската граница след като Румънските граничари събраха всички паспорти и слязоха с тях от влака без никакви обяснения колко ще трае процедурата.
След ЕС: Преминаване на две граници за час - на първата си размахах паспорта пред говореща по телефона служителка, която едва вдигна поглед, на втората го размахах през стъклото на колата.

# 3
  • Мнения: 6 904
Изобщо не помня първия път, когато съм излизала от България. Много малка съм била, не знам даже точно на колко години. Ходили сме в Украйна, в Лвов ако не се лъжа. Единствените ми спомени са как си изтървах една играчка от лифта и как си седях на дюшека до нещо средно между кладенец и езерце.

# 4
  • София
  • Мнения: 5 755
Смейте се, но сигурно съм единствената, непреминала още БГ границите  Embarassed Но като ида някъде - ще ви споделя Wink

# 5
  • Мнения: 4 111
Минахме гръцката граница с мотор. Беше романтично. Малко след сватбата. Гърците не искаха да ме пуснат - нормално, почти никой не пускаха "ей така". Мъжът ми говори с началника им, явно го е убедил, че ще стоя само 10 дни, колкото да видя къде живеел (на този "трик" ни "светнаха" от гръцкото посолство в българия, гърците). Удивих се от хубавите пътища. Ужасих се от множеството малки параклисчета и кръстове с цветя - множество покойници, загубили живота си по тези хубави пътища. Кръст до кръст. Цялата магистрала приличаше на гробище. Това се запечата дълбоко в мен.

# 6
  • Мнения: X
Първо излизане - Гърция, 1990 г. На дванадесет години, начинаеща пуберка, която побърква горката си майка. Айде, мама, на Акропола! Не ща! Айде, мама, в музея. Не ща! Да тръгваш, щото като ти тегля един бой насред Атина ме запомниш, лигла с лигла! Rolling Eyes
Тука - криза, купони, няма нищо на квадрат. Там - сладоледи с лъскави опаковки /умрех си на кеф!/, разни лъскави магазини, метро, различни коли. Първото нещо беше да си купя Барби, щото ми беше мерак, въпреки, че бях големичка. Жега августовска, мор!  Sunglasses
А ти, Боцо, ме шашкаш тотално. Дядо и баба ходиха в ГДР в началота на 80те и после говореха години наред колко било хубаво, чисто и колко неща имало по магазините! Да не говоря за подаръците, които ни донесоха. newsm78

# 7
  • Мнения: 6 993
Франция - май 2000, в Руан.
Като изключим валящото време, кофтито храна и скъсването от представления, прекарването беше страхотно.
Францата ми се видеше много странна тогава...и много мръсна.
След още 3 ходения, продължава да ми се вижда странна и мръсна Laughing

# 8
  • Мнения: X
Франция - май 2000, в Руан.
Като изключим валящото време, кофтито храна и скъсването от представления, прекарването беше страхотно.
Францата ми се видеше много странна тогава...и много мръсна.
След още 3 ходения, продължава да ми се вижда странна и мръсна Laughing
Хехе, странно, но на мен Франция ми се видя като България!  Thinking Единствената чужбина, в която съм се чувствала като у дома.

# 9
  • Мнения: 6 993
Единствената чужбина, която ми се видя като у дома беше Турция - Истанбул - и храната им храна, и хората им хора Laughing И купонът- купон! Wink

# 10
  • Мнения: 1 425
Беше невероятно. Първото ми излизане беше до Америка 1993 г. и не само това, а и за първи път със самолет  Mr. Green И за мой късмет се наложи да сменим 3ри на отиване и толкова на връщане.
Емоцията беше великолепна. След това съм излизала още много и всеки път се вълнувам  Laughing

# 11
  • Мнения: 25 602
Кой с какво си спомня първото излизане в чужбина? Какво се е запечатало за винаги дълбоко във вас тогава?

Ето започвам аз ...

Бях много малък и първото ми излизане беше до БОН (тогавашна ФРГ).

Коя година и как, бе рожбе?  newsm78
Бях на 10 години (1975), когато за първи път излязох извън България на екскурзия с нашите - в соцлагера. Въпреки дебелата връзка в съответния отдел на МВР, не им разрешиха да прескочат до Австрия. Стигнахме само до Полша и... обратно.
Та затова питам, че знам как се излизаше навремето зад завесата, поне преди определени събития...  Whistling
А "културният" ми шок беше в един универсален магазин в Белград...  Thinking

# 12
  • Мнения: 6 993
А аз чак на това пътуване се качих за първи път на самолет. Добре, че беше преди последната серия на Шепот от отвъдното Crazy

# 13
  • Мнения: 1 187
Смейте се, но сигурно съм единствената, непреминала още БГ границите  Embarassed Но като ида някъде - ще ви споделя Wink

Не си единствена! Mr. Green Така ми се ходи..навсякъде!Пътувам обаче редовно с "Глобусът" и "Другата България". Wink

# 14
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Параклисите по гръцките пътища не са за загинали, а за късмет на собственика, на нивата и пр.

Първата чужбина ми беше Унгария (щото минахме транзит Румъния  Mr. Green). С чавдарското си образование реших, че това е, значи, комунизмът. Светнаха ме на 20тата минута, че било така, защото имало частници.
Чувствах се нормално и можех да живея до живот там-Източна Германия, Лайпциг-месеците там ми допаднаха много-ядох рохко яйце, топли земелки с масло и студено мляко. С немския се оправях чудесно-казвах винаги "Найн", че е по-сигурно да не ме въвлекат в нещо. Чак на тръгване, след забележка от мама, реших да сменя репертоара. Казаха ми "Чус", а аз се възмутих, че не ми знаят името и им казах "Калина". Те повториха "Чус, Калина". Сигурно са решили, че съм твърд характер, който може да казва Не и държи на добрите обноски  Mr. Green Бях на 7.

# 15
  • Мнения: 6 167
Леле! Първото ми излизане беше на турне с хор Бодра смяна в СССР. 1988.
Мама ме беше инстуктритала да си пазя единствения вълнен пуловер, за да не ми го откраднат руснаците от хотела.
А татко ми даде някакви пари, за да купя руско злато. Само че нямаше нито злато, нито хляб. Само значки за Перестройката.
Пък те тъкмо бяха излезли на мода, и закупих няколко такива, да се фукам, че имам запечатан момента на договора за разоръжаване м/у Рейгън и Горбачов. На улицата ни спираха хора и викаха " Адидас, Адидас". Мислеха, че продаваме от онези белите маратонки, със сините линии, помните ли ги?

Обиколихме доста места, голям път падна, особено, отивайки в Киев от Москва. Направи ми впечатление, че цял ден пътуваме и няма нищо , ама абсолютно никаква обработена земя.Само малки, сини къщички. Няма да забравя никога тези безкрайни пусти гледки. 

Хареса ми Москва, Червения площад, Кремъл. В Киев помня много ясно Киевско Печорската Лавра.. уникално място
и още едно - Лагер на Макаренко. Шили са на машини Сингер децата в този лагер. Бях убедена, че метода възпитание, чрез детски труд е най-правилния.

После, след това пътуване отидох в Япония и видях , че има свят на тази планета! И от там... много пътувания, слава богу, че се  обърна палачинката  Laughing

# 16
  • Мнения: 11 004
Австрия, 2002. Все едно бях на друга планета Sunglasses Но изненадата започна още в Словения - хубаво, чисто, много чисто и с много цветя. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 6 993
Но изненадата започна още в Словения - хубаво, чисто, много чисто и с много цветя. Simple Smile
О,да, сетих се. На първото ми пътуване страшно впечетление ми правеше как отивайки по-назапад, състоянието на тоалетните се подобряваше, докато не стигнахме до Германия, където вече бяхме потресени от самопочистващи се тоалетни Crazy
Някой каза, че Франция му приличала на БГ. Сега се сетих, че с приятелката, с която сега бяхме там и която за първи път стъпваше на френска земя. Тя каза, че Париж приличал на мутирала София Joy

# 18
  • Мнения: 4 585
1985 за 2 седмици във Варшава. Вече имаше и други стоки освен оцет и сол по магазините.
Разбрах какво е да си брюнет сред традиционно светлокоси полякини. Космите им бяха
около 4-5 см. Не, че са ми пречили де. Тук там миришеше на карбол. Попитах гида защо.
Трипер, вика. Поляците не обичат руски, говорех на български. Шансовете някоя продавачка
да те изслуша е много по-голам.
   - Ей, мършо, обърни ми малко внимание!
 На връщане на летището видях кореком, и шоколад към 60см голям.
 Викам на продавачката да и дам валута, много левове за шоколада.
  - Хм, чудак! Какая же эта валута!
Мамка му, един лев беше 84 злоти.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 271
Първото ми излизане беше в Македония (гр. Гевгели)  Simple Smile Бях  на 15-16 години и ходихме на състезание с отбора по карате и им обрахме първите места.
Бяхме настанени в нещо, като санаториум, с минерални басейни. Дори от душовете в банята течеше минерална вода и миришеше на сяра. За пръв път там ядох червено цвекло. Беше сварено и нарязано на филийки. Доста се чудих какво е, докато реших да го опитам, в последствие разбрах какво съм яла. Laughing
Общо взето не е много извън България, но това е друга тема...

# 20
  • Мнения: 6 167
Първото ми излизане беше в Македония (гр. Гевгели)  Simple Smile

Това е страшно място! Ходила съм там преди няколко години, на езерото Дойран , нали? Страшно красиво и много казина Laughing. Свободна за хазарт зона, гърците идват с хеликоптери от .. отсреща. В селото ( то град ли е изобщо?) сите баби говорят на български и всичко се казва "Гоце Делчев"  Laughing

# 21
  • Варна
  • Мнения: 10 789
Първото ми излизане беше през 1993 год. в България.  Mr. Green

Още се чудя как мама ме е пуснала на 16 години за пръв път сама.  Laughing

# 22
  • северно море
  • Мнения: 321
Първо излизане 1991год.в Германия,и по то4но Кобленц.После 2002 година,Люксенбург- Гревенмаш. Peace

# 23
  • Мнения: 4 111
Параклисите по гръцките пътища не са за загинали, а за късмет на собственика, на нивата и пр.

Възможно е да има и такива неща, но аз съм сигурна в това ,което видях. Имаше свещички вътре, снимки, цветя. И едно до друго. Има ги навсякъде, и на места където няма ниви и собственици.

# 24
  • Мнения: 11 004
На първото ми пътуване страшно впечетление ми правеше как отивайки по-назапад, състоянието на тоалетните се подобряваше

Като пътуваш към Германия, WC-тата се подобряват чак от Словения на запад. На изток  - същата мизерия като нашите. Спомням си как през 2005 г. се отбихме в една хърватска тоалетна на магистралата (близо до границата). Мръсна, вмирисана, полусъборена, но пък удоволствието струваше 1 евро. Confused

# 25
  • Мнения: 1 352
Мммдааа, първото ми пътуване...
2004, януари
Беше за Хага, Холандия, с автобус Tired, сама. На гарата група мургави мошеници, облечени като шофьорите ми взеха всичките пари. Разбрах, че съм излъгана чак след като минах границата. Никой не ме беше предупредил за тези гадове, ако знаех, нямаше да се случи. Беше ми много гадно през целия път, страхувах се, че ще ме върнат ( в Австрия и Германия проверяваха за 300 евро минимална сума, която трябва да носиш). Слава Богу не ме провериха. Пътуването беше убийствено - 9 дена, 8 часа. Минах през цяла Европа - Сърбия, Унгария,Австрия, Германия, Белгия и накрая Холандия. Влизахме във всички по-големи градове. Гледах, гледах, гледах. Нагледах се на Европа.
На 3-тия ден автобуса пристигна с 10 часа закъснение, хората, които трябваше да ме чакат отдавна си бяха тръгнали. Аз без пари и телефон, но вече не ми пукаше, бях като дрогирана.
 
Слязох от автобуса, взех огромния си сак и един нисък младеж ме попита сама ли съм, дали трябва някой да ме вземе. Представи ми се като представител за Холандия на автобусната компания (няма да казвам коя точно беше). След това, което ми се случи на гарата помислих, че и този е някой "багабонтин" (както казва баба ми). Казах му, че ще дойдат да ме вземат. Даде ми телефона си и ми каза:"Обади им се и им кажи, че си тук, автобуса много закъсня, сигурно са си тръгнали отдавна." Казах му той да говори с тях, дадох му номера и се разбраха. До 30 мин. щели да дойдат да ме вземат. Попита ме дали имам пари за кафе, излъгах, че нямам дребни. Даде ми 2 евро и каза "Отиди в бара долу, твоите познати ще дойдат там, вземи си кафе и ги чакай. Аз не мога да остана с теб, защото имам работа, но ето ти тази визитка, ако искаш обади се някой път да пием по кафе".
Благодарих му, взех парите, слязох в кафето и след половин час дойдоха да ме вземат. Като се прибрах написах имейл на младежа, в който му благодарях и му написах дом. си телефон.

Този младеж е сегашният ми мъж, който ме гледа като принцеса Flutter и ме прави много щастлива.

# 26
  • Мнения: 185
Смейте се, но сигурно съм единствената, непреминала още БГ границите  Embarassed Но като ида някъде - ще ви споделя Wink

Не си единствена! Mr. Green Така ми се ходи..навсякъде!Пътувам обаче редовно с "Глобусът" и "Другата България". Wink
Айде и аз свят не видяла  Tired

# 27
  • Мнения: 25 602


Този младеж е сегашният ми мъж, който ме гледа като принцеса Flutter и ме прави много щастлива.


Уау! То това като в розов роман, бе!  Crazy
Мислила ли си да продадеш историята за сценарий на някой филм?

# 28
  • Мнения: 4 546
първо и единствено- служебна пътуване до Румъния. от границата - в офиса, от офиса - обратно. спомням си , че архитектурата на къщите е по-различна - едни островърхи покриви имат. от колата това е, което ми направи впечатление, друго не успях да видя.
а, и също , в притеснението си изтрясках без да искам вратата на колата в съседната кола  Embarassed

# 29
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
1978г, на 14 г. със съу4еници в румъния, обиколка и шопинг, голям кеф, страхотни спомени! това ми беше въвеждането в самостоятелния ми живот, от там нататък въпрос на време беше да стана пътешественик ,ама  комунягите все ми цакаха  визата!

# 30
  • Мнения: 1 352


Този младеж е сегашният ми мъж, който ме гледа като принцеса Flutter и ме прави много щастлива.


Уау! То това като в розов роман, бе!  Crazy
Мислила ли си да продадеш историята за сценарий на някой филм?
Това с иронична нотка ли е? Как да го разбирам?
Истина е Peace.

# 31
  • Мнения: 1 230
Гърция - направи ми впечатление, че извънградските пътища са осветени. Още по-впечатляващото беше като влязох обратно в България и беше тъмно като в рог - малйй, прехода беше повече от шокиращ. Имах чувството, че просто сме излезли от пътя и трабмоваме по баирите...
Беднотййка...

# 32
  • Мнения: 5 622
2000-та година във Франция- Париж, Кан.... КАзват, че първата любов е най-силна и остава завинаги.... Е, вярно е  Wink

# 33
  • Мнения: 1 299
1987г. Унгария, твърде горещо е, за да давам обяснения...пак и не помня вече...

# 34
  • Мнения: 503
Първото излизане беше в Румъния. Най- яркия ми спомен- как подкупват митничарите със стекове цигари...За първи път виждах просещи хора, а мама ми казваше да гледам на другата страна (тогава тук нямаше). Обикаляхме в безумен ход, за да търсим някакви полилеи..., а магазините бяха празни.
Имам и по-хубави спомени. От Полша и Кувейт.
За Полша си бяхме приготвили по 3-4 бутилки бренди "Слънчев бряг"- за продан. Почти всичко се изпука още във влака, малоумните му пубери! Рисувахме църкви, присъствахме на католически литургии, разглеждахме катедрали и...концлагери. Никога няма да ги забравя.
Кувейт- един месец ослепитено бяла горещина. Пазари за злато, от които ти пожълтява погледа. Различни от теб хора, с друго виждане за живота. Бедуини и разкрепостени млади хора. Всичко е бяло. Караш бясно бърза кола под наем по магистралата, а покрай нея- пустиня с призрачни танкове, останали да напомнят за войната. Запустяли плажове. Водата е толкова солена, че не можеш да потънеш.

# 35
  • Мнения: 25 602

Уау! То това като в розов роман, бе!  Crazy
Мислила ли си да продадеш историята за сценарий на някой филм?
Това с иронична нотка ли е? Как да го разбирам?
Истина е Peace.
[/quote]

Не, в никакъв случай! Просто си помислих, че може да стане страхотен филм.  Peace

# 36
  • Мнения: 920
Не е първото, но най- силно ме впечатли - тунела под Ламанша. минава стюардесата да проверява паспортите, ние сме строили чинно всичката документация. Тя поглежда единия паспорт, вижда шенгенска виза, пита Всички ли сте с такива визи? Да. Усмихва ни се мило и въобще не поглежда другите паспорти.

# 37
  • Мнения: 3 537
Първото ми излизане в чужбина беше на море в Одеса.
Първите ми мигове не бяха много приятни,защото катастрофирахме с автобус и убихме двама румънци. Rolling EyesИ като се посъвзехме,отидохме до плажа.И там вече ,може да се каже,че ми е  първият приятен спомен.

# 38
  • Мнения: 1 313
Първото ми излизане беше на детски лагер в Гърция. Много се притеснявах, защото бях много капризно дето, а отивах някъде без родители или баби, които да ми се връзват на глезотиите. И бях много злояда, та се чудех какво ще ям 10 дни. Сигурна съм, че са ме питали и, че много съм искала да отида, за да ме пуснат, но това не ми е останало като спомен. Хареса ми, но от следващите ми екскурзии имам по-хубави спомени Wink

# 39
  • Мнения: 2 700
1978 - с влак с баща ми през Румъния, Унгария, Чехия до Германия - бях малка, но помня течните сапуни за вана и колко време се плациках в нея. На връщане в Румъния ни обраха.
1979 - през Югославия, Италия, Франция, Испания та до Алжир.
Няма да забравя вкусът на шунката в Италия (в БГ шунката тогава беше от рога и копита).
Стачка на гондолиерите във Венеция - трамбовахме цял ден от центъра към периферията, докато стигнем до колата.
Нотр Дам - отказах да вляза, защото другарката не дава Embarassed

# 40
  • София
  • Мнения: 7 097
Първото ми излизане в чужбина беше през ученическите ми години - в Гърция, на море.
Може би затова я обичам толкова тази страна и винаги ходя там с удоволствие... Crazy

# 41
  • Мнения: 4 841
1979-та година. Пътувах с влак до Москва. Само деца (и един куп учителки, разбира се) - страхотно пътуване, прекрасни спомени. Влюбих се в сладоледа, огромните магазини, красивите сгради, машинките за безалкохолно на улицата, метрото - всичко. И досега тази "първа любов" не хваща ръжда в сърцето ми, 1980-та пътувах до Ленинград и Киев, обожавам и тези градове.

След години имах възможност да пътувам из цяла Европа - съжалявам, с риск да наруша "клишето", но най-хубавите ми спомени са от бившия СССР и Чехия - там съм се чувствала като у дома си.

# 42
  • Мнения: 2 697
1979-та година. Пътувах с влак до Москва. Само деца (и един куп учителки, разбира се) - страхотно пътуване, прекрасни спомени. Влюбих се в сладоледа, огромните магазини, красивите сгради, машинките за безалкохолно на улицата, метрото - всичко. И досега тази "първа любов" не хваща ръжда в сърцето ми, 1980-та пътувах до Ленинград и Киев, обожавам и тези градове.

Споделям напълно твоите емоции, BirdsFlu Peace

Моето първо излизане в чужбина беше едно гостуване на семейни приятели - гърци. Беше през лятото на 1994, спомням си, че със самото преминаване на границата на Промахон, вече се чувствах на друга планета. Когато пристигнахме в Атина посред нощ, в 1:30, градът беше целият в светлина, пълен с хора (все пак техният средиземноморски начин на живот предполага излизане вечер към 10-11...), изобилие от стоки, луксозни магазини...Беше съвсем друг свят. Спомням си, че ме изумяваха материалните им възможности, осигурността и спокойствието. Беше една приказка на красота и спокойствие...Спомням си обаче, че минаха не минаха две седмици и вече много исках да се прибера в България. Тогава, най-изненадващо по тяхното радио, чух "Притури се планината" и такава носталгия ме обхвана...Прибрахме се на третата седмица. Останаха ми много хубави спомени от онова лято...По-късно пътувахме до Гърция зимата, но определено не беше същото.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 481
... На гарата група мургави мошеници, облечени като шофьорите ми взеха всичките пари. Разбрах, че съм излъгана чак след като минах границата. Никой не ме беше предупредил за тези гадове, ако знаех, нямаше да се случи. Беше ми много гадно през целия път, страхувах се, че ще ме върнат ( в Австрия и Германия проверяваха за 300 евро минимална сума, която трябва да носиш). ...

Оff topic, преди 2 години ми се случи същата простотия  smile3511 , на връщане наглият мангал си стоеше на същото място и очакваше нови канарчета. Тогава за пръв път получих що-годе адекватно съдействие от полицията...което после се изроди в друга простотия де  Confused Поне си върнах парите.

Иначе- страхотен завършек на историята  Grinning

# 44
  • Мнения: 1 212
Хубава тема  Peace - върна ми онези "големи"  емоции  Laughing

Беше 2000 г и заедно с още две мои колежки от работата , за постигнати добри резултати ни наградиха с екскурзия до Анталия.
Наградата включваше престой в 4 звезден хотел на all inclusive , самолетни билети и "джобни"  за там .
Изобщо .....  кеееееееееффффффффф Laughing
Проблема беше, че шефа беше обявил първоначално бонуса да е за двама.
Да, обаче с колежката на моята длъжност, но отговаряща за различен регион имахме много близки постижения  Rolling Eyes
Тогава той много предприемчиво / предусещайки какъв пожар Twisted Evil ще се разрази в офиса, веднага щом изпрати едната от нас / в последния момент реши да прати и двете  bowuu ....
Е, в двойка стая с допълнително легло   Mr. Green (без да уточнява на коя се пада честта да спи на него)  Mr. Green  Mr. Green Mr. Green
Три жени, три коренно различни характера и интереси  ooooh! .... ще спестя подробностите  Sunglasses
............................................................................
След толкова години , ясно си спомням колко емоции бях изхабила в постоянни препирни и разпри с едната колежка / с която по принцип не бяхме първи дружки/   Joy
Същевременно колко много се вълнувах, радвах  и исках да запечатам и попия всичко ..... което можеше да се види.  Hug
До толкова , че от 10 те дни пътешествие ми се бяха събрали около 18 - 24 часа сън общо  Laughing
Прибрах се като дрогирана : не бях на себе си от възбуда, а за капак на всичко не можех и да говоря ( бях пресипнала , знам ли от какво  ConfusedGrinning

# 45
  • София
  • Мнения: 2 857
страхотна тема  Laughing
Мариета, историята ти е прекрасна  Hug
Аз ще се включа с разказ малко по-късно. 

# 46
  • До моста на реката
  • Мнения: 62
Първото ми излизане беше на гости при приятелско семейство в Прага.Беше 1987г. с майка и татко.Пътувахме с влак през Румъния и Унгария.Спомням си в Румъния една беднотия...и в BG не бяхме цвете ама там!Децата се катереха по прозорците на влака да просят и като им дадях по едно нашенско Лукче пищяха от кеф.А Прага...,ах Прага,приказка!Такава красота беше,едни замъци,едни дворци!!!На края,когато трябваше да си ходим казвах на майка и татко,да си купим една палатка и да останем там,пред блока на нашите приятели да живеем.Еееех,спомени!!! 

# 47
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Първото ми излизане в чужбина беше през ученическите ми години - в Гърция, на море.
Може би затова я обичам толкова тази страна и винаги ходя там с удоволствие... Crazy
И при мен така  Peace

# 48
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Първото ми излизане беше миналата година,до Одрин-Турция.Тъй като границата е съвсем билзо до нашият град запраших със едни съседи,които бяха тръгнали да правят бизнес,като купуваха...домати,дини,палми,цигари и т.н. и продаваха във България.
Спомени хубави нямам замъкнаха ме на един миризлив пазар,където се носеше миризмата на вкиснати домати и ми се отщя.
Нищо не видях дето се вика,като за първо впечатление.От цялата работа,ми останаха двете хубави палми с които се сдобих от там тогава.

Тази година ходих и до Истанбул със съпругът ми,е успях да видя доста интересни неща,но определенно повече във Турция не ми се ходи.Мерак ми е да ида във Гърция и имам обещанието на съпругът ми,че догодина живот и  здраве, заминаваме на почивка там със децата.

# 49
  • Мнения: 59
1998 год в Словения
Когато пристигнах не можех да повярвам че това е било част от бивша Югославия,толкова малка,подредена и красива страна.Бях там за няколко месеца,след това съм ходила няколко пъти до Германия,два пъти в Холандия и миналата година в Испания,но сърцето ми остана в Словения.Обичам тази страна и харесвам усмихнатите хора които живеят там.

# 50
  • Мнения: 766
1991 - бях на 14
Париж с микробус (неудобни седлалки), но пък доста спирки по пътя.
Румъния - просещи деца и гадни пътища.
Будапеща - хора пиещи вино по мостовете.
Братислава - защо така ми липсват от там спомени newsm78
Прага - ужасно много туристи на площад с часовник.
Мюнхен - МакДоналдс и хората в колите си в задръстване.
Страсбург - една тоалетна за инвалиди.
Париж - Булките пред Айфеловата кула,  как "Мона Лиза" не ме впечатли, сирената, лунапарк и първото ми возене на скоростно влакче,  метрото и как искаха да ни глобят, защото кой да ни каже, че трябва да си пазим билетите след влизане.

Естествено и много други неща, но това са ми първите спомени, които изникват като си помисля.

Общи условия

Активация на акаунт