за издаване на болнични

  • 3 298
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 34
Благодаря katiABV !

# 16
  • Мнения: 9 050

По принцип ти трябва да си имаш такава карта. Всички имаме. Водят се още от раждането. Вероятно или майка ти я е скътала някъде или е останала в лекарския кабинет, в училището, където си завършила средното си образование. Ако си била студентка, най-вероятно е в теб, защото аз като се записвах студентка през 1997-ми ми я искаха тази карта в психо диспансера, за да ми издадат удостоверение, че не се водя там ( някаква такава щуротия беше ).
Така че, потърси, може да имаш. Една такава продълговата шарена тетрадка и вътре пише на колко години колко килограма си била.
Ако не я намериш, можеш да си купиш нова. Продават ги по книжарниците.
Във всеки случай обаче, върху тази карта трябва да има заверка от личен лекар. Иначе е невалидна. И да, изисква се в картата да се вписва абсолютно всеки издаден болничен лист. Това е ново изискване ( от 2006-та година ). Лекар, който не впише болничния лист в ЛАК на пациента, прави нарушение.

# 17
  • Мнения: 34
ZinaSt, благодаря за ясния ти отговор! Имам такъв картон,но и в МЦ в който ми водят консултациите имам картон,в който ми вписват резултатите от изследванията.Та въпроса ми сега е : В кой от двата трябва да се впише болничния?

# 18
  • Мнения: 17 407
За първите 2 болнични не са ми искали ЛАК. Такава ми искаше педиатърът, за да ми впише 3-ят болничен.

# 19
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, благодаря за ясния ти отговор! Имам такъв картон,но и в МЦ в който ми водят консултациите имам картон,в който ми вписват резултатите от изследванията.Та въпроса ми сега е : В кой от двата трябва да се впише болничния?

В този, на който пише Лична амбулаторна карта и има заверка на личния ти лекар. Този в МЦ вероятно си е за проследяване на бременността. Аз също имах такъв, но той е различен. Той не е амбулаторна карта, а си е картон за преглед. На базата на този картон в МЦ ще ти издадат обменната карта за раждането.

# 20
  • Мнения: 711
Аз ходя на частен и той не работи със ЗК за това личния ми издаде болничния. Нищо не съм носила.  Peace

# 21
  • varna
  • Мнения: 1 012
Всички вече родили мами трябва да имат Лична амбулаторна карта,която се издава и заверява от личния ви лекар,с нея отивате при детския ви педиатър, който ще ви издаде болничните след като ви изтекат 42те дни болнични дни които ви издават от болницата след раждането.надявам се всички да са разбрали Peace

# 22
  • Мнения: 9 050
Всички вече родили мами трябва да имат Лична амбулаторна карта,която се издава и заверява от личния ви лекар,с нея отивате при детския ви педиатър, който ще ви издаде болничните след като ви изтекат 42те дни болнични дни които ви издават от болницата след раждането.надявам се всички да са разбрали Peace

Не е точно така. От началото на 2006-та абсолютно всеки трябва да има ЛАК. ВСЕКИ издаден болничен лист, независимо дали е за раждане или е за грип или за нещо друго, се вписва в ЛАК. Това е съгласно Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността. Така че, родили или не, бременни или не, мъже или жени, всички трябва да имат ЛАК и да я представят всеки път, когато им се издава болничен лист.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 078
Всички вече родили мами трябва да имат Лична амбулаторна карта,която се издава и заверява от личния ви лекар,с нея отивате при детския ви педиатър, който ще ви издаде болничните след като ви изтекат 42те дни болнични дни които ви издават от болницата след раждането.надявам се всички да са разбрали Peace

Не е точно така. От началото на 2006-та абсолютно всеки трябва да има ЛАК. ВСЕКИ издаден болничен лист, независимо дали е за раждане или е за грип или за нещо друго, се вписва в ЛАК. Това е съгласно Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността. Така че, родили или не, бременни или не, мъже или жени, всички трябва да имат ЛАК и да я представят всеки път, когато им се издава болничен лист.
Т.е тази ЛАК не е това,с което те водят в женската консултация,така ли?Имам такава ,където са ми вписвали болничен за гледане на болно дете,но и същите болнични ми даваха само с картона на детето newsm78

# 24
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
ZinaSt, а това че не ми поиска ЛАК АГ-то, мен бърка ли ме по някакъв начин? За нея разбрах, че е в нарушение, но за мен? Защото изрично я питах дали аз трябва да й нося нещо и ми каза, че не.

# 25
  • Мнения: 236
Да трябва ЛАК за издаване на болничния.На мен така ми го издадоха,обаче в ЛАК нищо не са ми вписвали,т.е. болничния.Дали ще имам някакъв проблем после?И още нещо ми се върти из главата,което не ми е ясно:колко са дните,за които се изплаща 90% от заплатата като болнични?(май бяха 315,ама не съм сигурна).

# 26
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, а това че не ми поиска ЛАК АГ-то, мен бърка ли ме по някакъв начин? За нея разбрах, че е в нарушение, но за мен? Защото изрично я питах дали аз трябва да й нося нещо и ми каза, че не.

Не. Това не е твой проблем. Нарушението е на лекарят, който не е вписал болничния, защото задължението е за самия лекар. Ние не можем сами да си вписваме болничните в ЛАК.

# 27
  • Мнения: 9 050
Да трябва ЛАК за издаване на болничния.На мен така ми го издадоха,обаче в ЛАК нищо не са ми вписвали,т.е. болничния.Дали ще имам някакъв проблем после?И още нещо ми се върти из главата,което не ми е ясно:колко са дните,за които се изплаща 90% от заплатата като болнични?(май бяха 315,ама не съм сигурна).

Както отговорих и на Гита, проблемът за невписания болничен не е твой. 90% от заплатата се изплаща в продължение на 315 дни, но само за първите 135 ще имаш болнични листове. За останалите 180 се подава молба.

# 28
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
ZinaSt, а това че не ми поиска ЛАК АГ-то, мен бърка ли ме по някакъв начин? За нея разбрах, че е в нарушение, но за мен? Защото изрично я питах дали аз трябва да й нося нещо и ми каза, че не.

Не. Това не е твой проблем. Нарушението е на лекарят, който не е вписал болничния, защото задължението е за самия лекар. Ние не можем сами да си вписваме болничните в ЛАК.

 newsm51

# 29
  • Мнения: 521
На мен лекаря който ми следи бременността ми поиска да му занеса личния си здравен картон

Общи условия

Активация на акаунт