Как да избера личен лекар в Италия

  • 3 790
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 167
А,забравих да кажа,аз отдавна не ходя при моята лична лекарка-като съм болна знам вече какво ще ми изпише и си спестявам висенето с часове пред кабинета,барабар с другите 1000 болни.

А как се снабдяваш с лекарство? Кой ти го изписва? Или взимаш само лекарства без рецепта?

# 16
  • Мнения: 2 427
Ами аз обикновенно знам какво да купя за да се излекувам.Всеки път когато съм грипава ми исписват Дзимокс.И витамини....
Така че вместо да ходя да вися,знаейки какво ще ми изпише предварително си спестявам кисненето.Тя доволна,аз също.
За лекарствата-какво-ти да не би да не ги плащаш като са с рецепта във вашия регион newsm78?!
Ако нямаш рецепта и не знаеш какво да пиеш,достатъчно е да питаш в аптеката,нещата не са чааак толкова сложни!Ако е нещо по-сериозно,аз бягам при частен лекар Money,не се оставям на първото дръгливо псе в тукашните болници.Сега отивам в нашата тема да ви пиша за нашия педи.Този човек непрекъснато ме изумява!

# 17
  • Мнения: 2 427


Влади, ако нямаш личен лекар какво става , т.е ходиш в спешна помощ, там ти я оказват, после ти назначават изследвания, прегледи, лечение - после какво става? Кой изписва лекарството  Wink
въпросния фантом плаща тикет или плаща, като на частно?
Или всички, които нямат лични лекари, не са здравно осигурени и не са с резиденция могат след спешната помощ да бъдат здравно обслужвани...не ми е ясно..

В пронто соккорсо никой няма право да те върне,даже да си с проказа и да си от Марс!!!
В пронто соккорсо можеш да отидеш и само да си със запек,пак са длъжни да те прегледат и да ти назначат лечение.Не го казвам на майтап-една моя позната италианка наистина ги е викала у тях при запек.На мен ми звучи абсурдно,но е факт.Ти в болница като влезеш и когато ти правят изследвания(вземат ти кръв,урина,фекали)плащаш ли тикет?

# 18
  • Мнения: 3 425
Абе,той личния не трябва и в Пронто сокорсо няма да те върнат и не става въпрос за 5-6-10-20 евро....може и да са по-малко в някои случаи,ОБАЧЕ вървиш по пътечката,която пази Боже ти се наложи да ползваш!!!
И пак няма да те върнат....аз при моя също не съм ходила допреди няколко седмици,обаче си го имам ако се наложи за снимка,лекарства,коите НЕ плащам той ми ги изписва,но и на мен висенето не ми харесва и съм си избрала по-свободен и само с апунтамето до ден два  Peace

# 19
  • Мнения: 6 167
Ясно. Питам, защото тук лечението е друга бира.

В общи линии пътят по който аз вървя е следния: Имам проблем, отивам при личния, той ми дава рикеста пер ли езами,  и/или специализирани прегледи. Отивам в аптеката и ми назначават апунтаменто  по всяка рикеста. Там ме уведомяват и за цената на тикета, който трябва да платя по всяка рикеста ( като по закон тикет не може да е по-скъп от 36,15 евро).
Чакам. Като дойде момента отивам в болницата. Свършвам работата. Плащам тикетите. После според зависи или се връщам при джипи-то с резултатите ( и той ми пише рецепта), или специалиста при който ме е изпратил ми назначава лечение, дава ми рецепта и отивам в аптеката. Там плащам лекарството според каква фаша е: а, б или с. ( цената варира). После се връщам при джи пито и той вписва историята на проблема , изследвания, прегледи и лечение в компютъра си. Така кръгът се затваря и аз съм едно досие, което е от ясно по-ясно  Laughing

Частен лекар за момента не ми се е налагало да плащам, не съм имала толкова належащ проблем.
Там процесът също в един момент трябва да опре до личния, защото той е длъжен да запише епикризите и заключенията на специалиста при който си отишла.

За спешната помощ не ми се обяснява, щото май не ме разбра какво питам.

# 20
  • Мнения: 6 167
Забравих да кажа, че при настинки, грип и тн. знам как да се лекувам и сама. Имам си и лекарства ( голямата част са от БГ). Не ходя при джи пито всеки път, щом ми потече носа.  Laughing

# 21
  • Мнения: 2 427
Е вярваме ти бе Лени,не се притеснявай,няма те изкараме хипохондрик от две изречения. Laughing

# 22
  • Мнения: 6 167
Именно, после видях, че си цитирала настинки, а аз не говоря за тях.  Laughing
Пътят изглежда сложен , но не е чак толкова сложен. Проблемът му е, че е бавен.

# 23
Izviniavam se za latinicata
Stava vapros za kojen lekar,pri koito ve4e si platih parvia pregled v razmer na 70 evro.Izpisa mi lekarstva ,za koito mi kaza,4e ako sam zdravnoosigurena niakoi 6te sa bezplatni,a drugi s namalenie.Sega imam kontrolen pregled i pak 6te triabva da dam 70 evro,a ako tozi doktor mi be6e li4en lekar 6tiah da hodia pri nego bez pari.Ina4e sam legalno tuk,to ot kakto sme v EU nali  niama kak da sme ve4e nelegalno ?I zatova se interesuvah kak moga da se sdobia s li4en lekar  :)Imam kodi4e fiskale i sam registrirana v policiata t.e. imam postoianen adres.Drugi dokumenti niamam.

# 24
  • Мнения: 2 379
Катенце, не е така. Специалнистите не са ли4ни лекари. Не може кожен лекар да си го избереШ за ли4ен лекар. Ли4ните лекари са обЩопрактикуваЩи. Те действат малко като гара разпределителна _ реШават при какъв то4но специалист трябва да отидеШ и ти дават съответното направление (impegnativa). Ли4ният лекар те лекува само от грип, а за вси4ко друго те праЩа при специалист.
Щом имаШ codice fiscale и residenza (адресна регистрация), заЩо не отидеШ да се регистрираШ в местното ASL (Azienda Sanitaria Locale)? Там Ще си избереШ ли4ен лекар от списъка, който Ще ти покажат. После ли4ният ти лекар Ще има грижата да те препраЩа при кожен лекар и така Ще ходиШ при специалиста безплатно.
И заЩо не отидеШ до обЩината (comune) да си извадиШ една ли4на карта? Става лесно и не е скъпо (5 евро май беШе).

# 25
  • Мнения: 3 425
Кате, щом имаш адресна регистрация значи следваща стъпка е ваденето на лична карта в Комуне,както е писала Пиколина....при нас искат 2 снимки,кодиче и паспорт- ако искаш електронна карта д'идентита(пластмасова) при нас поне искат 20евро и 1 отпечатък от показалеца на лявата ръка май беше  newsm78
Иди и питай...та ти си имаш някакви документи все пак...успех  Peace

ПП За специалистите и при нас е така,ОБАЧЕ доста пари се спестяват от лекарства наистина....просто не се оценява,докато не ти се наложи  Wink

# 26
Zna4i ne e nujno ,za da imam li4en lekar da sam s postoianen dogovor za rabota,ami ako e taka o6te v ponedelnik otivam da se registriram kakto mi kaza piccolina v mestnoto ASL.A sa6to taka i li4na karta 6te si izvadia 6tom kazvate 4e moje pak bez dogovor.S priatelia mi hodihme predi mesec niakade (ama ne se se6tam to4no kade,poneje o6te ne sam dobre zapoznata,ot skoro sam tuk)da pita kak moga da polzvam bezplatno li4en lekar i mu kazaha,4e ili triabva da imam dogovor za rabota sklu4en za pove4e ot tri meseca,ili da si napravia zastrahovka jivot na bazata na koiato 6te moga da polzvam bezplatno uslugite na li4en lekar do togava,do kogato e validna zastrahovkata.Kato se varne toi ot rabota 6te go pitam kade to4no ni kazaha tova.

# 27
  • Мнения: 5 475
Ina4e sam legalno tuk,to ot kakto sme v EU nali  niama kak da sme ve4e nelegalno ?I zatova se interesuvah kak moga da se sdobia s li4en lekar  :)Imam kodi4e fiskale i sam registrirana v policiata t.e. imam postoianen adres.Drugi dokumenti niamam.

Само да вметна,че кодиче фискале може всеки да си го извади.
 newsm78  Каква регистрация в полицията си правила ,ако имаш такава трябва да имаш и пермессо ди соджорно?? Rolling Eyes
  А ако си се регистрирала след април 2007 ,то според новата процедура вече не се ходи в полицията ,а в съвета,но там искат договор за работа,или следване ,изобщо причина поради ,която оставаш . Peace
 
 Като бяхме в Бг ходих до италианското посолство по работа и между другото слушах какво обясняваха на едни хора ,преди мен. Wink
  Това ,че сме член на ЕС не означава,че може да останеш в Италия след трите месеца без да имаш причина. Peace
  Не само за нас,но и за всички останали стани от ЕС е валидно правилото ,остава се само при наличие на договор за работа,учение или риконджунджименто към член на семейството,легално пребиваващ. Peace
 
    Съвсем различно стои въпроса за женените или имащите (очакващи)деца от италиански гражданин или от легално пребиваващи . Peace
 
   Да не говорим,че до януари 2008 за бг граждани има ограничителен режим - право да работят свободно имат само  домашни помощници,  гледачките на деца, възрастни и хора с увреждания, строителните и сезонните работници,  в земеделието, туризма и металургията и то с договор,не на черно. Peace
 
   Всички останали  трябва да си чакат реда на общо основание заедно с другите имигрантите по старата процедура . Peace

 За пореден  път да дам линк към сайта на Полициа ди Стато .

http://www.poliziadistato.it/pds/ps/immigrazione/carta_soggiorno_cittadini_ue.htm

Условията за пребиваване са :

Per l’iscrizione è necessario presentare la documentazione che attesti lo svolgimento di un'attività lavorativa, di studio o di formazione professionale.

 




# 28
Blagodaria ti Giorgia,razbrah kakvo mi e nujno.Mersi o6te vednaj   bouquet

# 29
  • Мнения: 3 425
И по медицински причини може ...ако си бременна например...т.е. не те съветвам да забременяваш веднага  Peace, а ако си в долче атеза да го изполваш  Peace

Общи условия

Активация на акаунт