Национална ПЕТИЦИЯ за промени в детското здравеопазване!!!

  • 45 632
  • 159
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 964
        Подкрепям на  100 %  всичко казано от Мишолина !!!   Hug Hug Hug


       newsm51 newsm10

# 136
  • Мнения: 1 984
И да подпишем, и да не подпишем - се тая! Sad Кофти, ама факт!

Тонев, моите уважения, ама висок процент от лекарите (не искам да кардинализирам, има и съвестни) НЕ си вършат работата. Нз защо - защото искат да сме болни или защото са некадърни!!! Говоря и за личните, и за специалистите. Независимо дали са по ЗК или не! Това съм установила аз ... Обходила съм почти всички болници в София - и за нас с таткото, и за детето ... е, неам думи! То некадърник до некадърник! Честна дума, не ме е страх толкова от болестта, колкото от лекарите! И още - всичко става на конвейр в здравеопазването - Мечо Пух е провидението - колкото повече, толкова повече ... И не е достатъчен факта, че чакаме заедно с един болюк болни ВЪЗРАСТНИ по кабинетите! Не! Имаш точно 2,5 минути да си кажеш болката (респ. - тази на детето), да ти пишат една рецепта (по възможност антибиотик за 30-40 лв. + други дреболии за още толкова) и да бегаш, щото до 12 часа трябва да се приемат още 34 човека. Wink

не смея да пусна коментара на един колега съдов хирург за прехвалени софииски клиники... много е лош така да се каже... промени са нужни... ако сте прочели постовете ми от предната страница ще видите че аз си задавам един много тежък въпрос - "дали не е нужно да затворим всичките си т.н. медицински вузове и да изпратим младите хора да учат в нормални такива /че може и по ефтино да излезе на държавата/... както през началото на 20в... и после да се започне на чисто... повечето неща от който се оплаквате се учат... примерно ако ви попадне учебник по социална медицина можете да го пуснете тук... мисля колегата Менгеле би се гордял с него.

# 137
  • Мнения: 7
Здравейте!
Подписах петицията и ще изпратя линка на близките си! Не зная какъв ще бъде ефекта и дали ще има ефект, но сме длъжни заради всички деца - малки и големи да направим опит, и да продължаваме да го правим!  Hug
Не Ви познавам, тук влизам за първи път, но надявам се не и за последен! Простете, че се намесвам, но аз също подкрепям казаното от Мишолина!  Naughty
Хубава вечер и приятен неделен ден от мен! newsm10 smile3525

# 138
  • Мнения: 7
И аз подписах!
Понеже не зная къде мога да попитам ... .някой може ли да ми каже къде да намеря    списък на лицата, завършили висше образование по специалности от професионални направления "Медицина", "Дентална медицина", "Фармация", "Обществено здраве" и "Здравни грижи"  ???  newsm78

# 139
  • Мнения: 1
Az  се  подписах  двапъти.Тази  петиция  кога  ще  бъде  представена  пред  съответните  органи,представители  и т.н.Вече  не  съм  много  сигурна  в  това  начинание.Няма  спор  много  е  хубаво,но.........

# 140
  • Мнения: 143
Промени са меко казано нужни ... с две ръце. Обаче, ако нещата не тръгнат от нашата, гражданска позиция, едва ли нещо ще се постигне в тази държава. Още по-лошото е, че няма воля. От никъде. Sad Знаем, че не е лесно, но ние сме търпеливи люде, все пак! Simple Smile
Ей гу на, отиде си един министър, на негово място идва друг, с доста съмнителни качества ...  Tired а истината е, че държаваната администрация е тегава структура, тромава, бавна и мудна. Имам леля, която работи в един отдел в МЗ, който се занимава с тютюнопушенето. Тя, например ми се оплаква, че чака със седмици някой да и подпише някакво супер обикновено писмо за изложба по темата, примерно. А какво остава за сериозни неща като реимбурсивен списък, имунизационен календар, а при педиатрите и в детските клиники е УЖАС!! Въобще ... нямам думи  ooooh!

Според мен трябва да се смени изцяло схемата - в момента парите следват болния, което е пълно безумие! Вместо да се влагат средства в профилактика на заболяванията, която е в пъти по-евтина, нашите пари се харчат за "след дъжд - качулка" ...

# 141
  • Мнения: 21
предлагате да закрием всички медицински вуз в страната ли? в интерес на истината не рядко и аз съм се замислял за това.
А още по добре да сменим цялото население. Това в кръга на черния хумор.
Имам в предвид цялостно преосмисляне на детската грижа, ето няколко идеи в груб щрих:
Считам за неправилна практиката общо практикуващи лекари да са лични лекари и на децата ни.
До болничната, в това число детска консултация, следва да бъдат обединени в единна система Детска грижа, консултативните кабинети следва да са така ситуирани, че да е най-удобно на родителя /по общини, райони, съобразно броя потенциални пациенти/, което разбира се не лишава родителите от право на избор. Кабинетите по детска консултация следва така да си ситуирани, че пациентите им, да нямат досег до други пациенти. Считам, че детска консултация би могло да се води от добре квалифицирани и обучени педиатрични сестри, които и да са социални работници. Ваксинациите следва да се правят от педиатъра на детето. Тази служба би следвало да следи физическото, психическото социалното развитие на децата от раждане до юношеска възраст. Към системата по детска грижа следва да се изгради денонощна телефонна линия, на която родителя да получава съвет, напътствие какво да прави в дадения спешен случай. Към една такава служба би било на място да се изгради система в подкрепа на майките, за насърчаване и обучаване на майките как да кърмят. Детска грижа не би следвало да събира потребителска такса. Имунизациите следва да са безплатни.
В спешна медицинска помощ следва да се обособят детски клиники.

[/quote]
Аз съм съгласна, че трябва да има промени в здравеопазването и грижата за децата ни, но има едно което никой от вас не се замисля, или поне не прочетох (извинявам се ако случайно съм го пропуснала)такова.Та за промените-те трябва да започнат първо с начина  на здравното осигуряване!Имам предвид че то не трябва да е солидарно ,а индивидуално,т.като не съм съгласна да се осигурявам на максимална заплата и да не ползам нищо по здравна каса!2. Не разбрахте ли, че нашите осигуровки отиват да се лекуват циганите, без пари навсякъде,където отидат.3.Държавата плаща за нашите деца 1 лев на месец за здравеопазване,т.е. това не покрива дори една ренгенова снимка ,която е 15 лв.
4.Не знам кой ви наблюдава децата но лично аз съм минала и по детски консултации и по прегледи и по пробни кърмения  свсичко нужно за едно дете.Та мисълта ми е ,че в днешн време хората са мног необразовани и си мислят че всичко става само с пари и живота стана такъв че това е е така.Ако осгуряването се направи индивидуално и всеки родител се осигурява на заплатата ,която получава без да си прикрива доходите спокойно ще знае с каква сума пари разполага и какво може да плучи в замяна, а не мръсния циганин да се изследва в спешното и да изява на половината град парите при положение че един ден нее работил живее по зле от уличните котки и ходи да краде и ползва тока на аванта и куп други неща.Съжелявам ,че звуча като расистка ,не съм, жал ми е за тях,но и не ми харесва ,че дефакто те са по-добре от нас в някой отношения.     Следващото което е замислете се,че ако някой от вас бече екар нямаче да иска да е на 24 часа на разположение.т.като това и психично и физическо натоварване,а и съм сигурна че никой от вас неиска да работи 24 ч. на ден всеки си има семейство и .тн.Дане говорим чеима толкова прости хора които не поемат минимална отговорност за детето си а я прехвърлят на лекаря (чувала съм мноо простотии от рода на детето е стемпература от 1 час докторе сега какво да прая ,доктора пита даде ли нурофен или друго температуропонижаващо-ами не не знаех дали трябва!!!)преставете си ако седи 24 ч тоя лекар и се занимава 1/3 от деня си с такива той ще се изхаби на втората седмица и със сигурнос ще направи някоя грешка не дай си боже да умори някой.Ами засега това от мен темата е прекалено болна и мноо се ядосвам като си мисля за нея!Но дори една част да се оправи ще има голям ефект и за да стане ова трябва д сме единни и да се борим а не само да си говорим и после да си заровим главата в пръста

# 142
  • Мнения: 376
И да подпишем, и да не подпишем - се тая! Sad Кофти, ама факт!

Тонев, моите уважения, ама висок процент от лекарите (не искам да кардинализирам, има и съвестни) НЕ си вършат работата. Нз защо - защото искат да сме болни или защото са некадърни!!! Говоря и за личните, и за специалистите. Независимо дали са по ЗК или не! Това съм установила аз ... Обходила съм почти всички болници в София - и за нас с таткото, и за детето ... е, неам думи! То некадърник до некадърник! Честна дума, не ме е страх толкова от болестта, колкото от лекарите! И още - всичко става на конвейр в здравеопазването - Мечо Пух е провидението - колкото повече, толкова повече ... И не е достатъчен факта, че чакаме заедно с един болюк болни ВЪЗРАСТНИ по кабинетите! Не! Имаш точно 2,5 минути да си кажеш болката (респ. - тази на детето), да ти пишат една рецепта (по възможност антибиотик за 30-40 лв. + други дреболии за още толкова) и да бегаш, щото до 12 часа трябва да се приемат още 34 човека. Wink
Браво на Мишолина за този пост  bouquet !  При това положение не ни остава нищо друго освен да се лекуваме сами, да се информираме от нета, от форуми за лекарства и симптоми, да преценяваме какви изследвания са ни нужни и да се научим да ги разчитаме. Аз друг изход не виждам.
И аз мисля като Doka, не може общо практикуващи да са лични на децата ни! Личните лекари са само дистрибутори на лекарства, както и посредници между пациенти и специалисти. Искам да ходя при специалисти без да се редя на опашка за направление. Когато децата ми са болни трябва да взема направление от личната и да ги заведа при детски специалист. А през събота и неделя няма кой да прегледа децата ми.

# 143
  • Мнения: 599
"дали не е нужно да затворим всичките си т.н. медицински вузове и да изпратим младите хора да учат в нормални такива /че може и по ефтино да излезе на държавата/...

Това е едно от нещата, които е добре да се направят.
Писах и в друга тема, относно кадърността на докторите - преди години ( м/у 8-10), в медицинския влизаха само хора, които си платят. Такива, които имаха желание и хъс да са истински доктори, а нямаха нужните пари, биваха натирвани въпреки отличните резултати на изпитите. Преди пак толкова години същите тези плащачи още в 1-ви курс копираха цялата анатомия на пищови и така си взимаха изпитите, но когато човек си е платил и продължава да плаща, няма как да не завърши. Е, същите тия днес ни лекуват нас и децата ни ( 6г. следване и 3 специализация - таман са излезли на пазара за човешки животи).
Тия дни се разправяхме с един познат ( техник на копирна техника) - та отишъл той да оправя някаква машина до мед. университет, а през това време трима влезли да си правят пищови, единия даже за педиатър учел. Друг пък тръгнал на изпит, а още учебника не си бил виждал.
Значи разлика оттогава и днес няма. Следващите, които идват ще са същите. То по-добре и болниците да махнат като няма истински лекари за тях.

Аз съм човек, който мрази обобщенията, но в това съсловие просто няма как да се избегнат. Почти винаги като съм опряла до доктор, съм била разочарована.

# 144
  • Мнения: 418
Цитат
А още по добре да сменим цялото население. Това в кръга на черния хумор
Спокойно ще ни сменят след няколко години само ...
Честно казано имам 3 деца, но и трите искам и ще направя всичко възможно да не останат в страната да живеят...и съм започнала подготовката вече ...
Ако всички мислят като мен няма да е необходимо време и лекарите резп. политиците няма да има кого да лекуват и управляват...
Не виждате ли геноцида на който сме подложени всеки изминал ден?!? От всички страни? Защо трябва да оставаме тук децата си да се мъчат?




# 145
  • Мнения: 0
Та за промените - те трябва да започнат първо с начина  на здравното осигуряване!Имам предвид че то не трябва да е солидарно ,а индивидуално,т.като не съм съгласна да се осигурявам на максимална заплата и да не ползам нищо по здравна каса!2. Не разбрахте ли, че нашите осигуровки отиват да се лекуват циганите, без пари навсякъде,където отидат.3.Държавата плаща за нашите деца 1 лев на месец за здравеопазване,т.е. това не покрива дори една ренгенова снимка ,която е 15 лв.
4.Не знам кой ви наблюдава децата но лично аз съм минала и по детски консултации и по прегледи и по пробни кърмения  свсичко нужно за едно дете.Та мисълта ми е ,че в днешн време хората са много необразовани и си мислят че всичко става само с пари и живота стана такъв че това е е така.

По принцип разбирам раздразнението ти, по същия начин мога да кажа - аз защо да плащам еднакви осигуровки с пушачите например, като да речем те боледуват по-често заради навика си и т.н. Да не коментираме хората живеещи в лоши битови условия и хигиена. Но не виждам как би могло това да стане. Постави се на мястото на лекарите. Идва някой човек, чийто живот може да бъде спасен, но човекът очевидно няма пари да си плати лечението. Какво ще направиш - ще го оставиш да умре ли? Много е сложно от етична гледна точка да се въведат такива промени.

Според мен, то е силно идеалистично де, единствения път е да се подобри образованието и превенцията: превенцията струва еднакво за всички и работи за всички ... тъй че да се сведе доколкото е възможно налагането на скъпо лечение.

Не че живея и плащам осигуровки в България де, да не съм луда, но имам близки там и затова се интересувам и чета форума.

klodia, боя се сами сме си виновни за положението, в което сме. Демокрация е - мнозинството "печели". Да вземем пример университетите - като бях в университет в Бг много се ядосвах на преписвачите и на лошите преподаватели, които толерираха преписването. Но понеже повечето студенти преписваха те си харесваха лошите преподаватели без много изисквания към тях. Мислите им изглежда не се простират до "за какво ти е тая диплома ако не си компетентен в областта" - и защо да се притесняват, като никъде няма контрол на качеството на професиите. Защо няма контрол - ами защото отново мнозинството са некомпетентни - кой би приел правила, водещи до собственото му отстраняване?

Същата е историята с атестациите в БАН. Редно е, за да си член на ВАК да имаш определен брой академични успехи, които в днешно време се измерват в публикации в реномирани журнали. Но тъй като тези на върха нямат такива публикации, да не са луди да приемат правило, че трябва да имаш такива, за да си шеф? И понеже повечето от учените и те нямат, не протестират срещу това ръководство. Просто го давам за пример, изглежда навсякъде е така.

# 146
  • Мнения: 3
Съгласен съм. Трябва да се промени нещо! Всички кадърни педиатри избягаха и останаха ОПЛ-тата. А те, моите извинения, не са достатъчно компетентни в педиатрията...

# 147
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Опитах всички дадени тук линкове, но не мога да се подпиша Confused

# 148
  • Мнения: 599

По принцип разбирам раздразнението ти, по същия начин мога да кажа - аз защо да плащам еднакви осигуровки с пушачите например, като да речем те боледуват по-често заради навика си и т.н.

А откъде това заключение?
Не познавам нито един пушач да боледува, заради това, че пуши.
В това число и себе си слагам, и родителите си, и двама браят имам, та и те.

# 149
  • Мнения: 462

По принцип разбирам раздразнението ти, по същия начин мога да кажа - аз защо да плащам еднакви осигуровки с пушачите например, като да речем те боледуват по-често заради навика си и т.н.

А откъде това заключение?
Не познавам нито един пушач да боледува, заради това, че пуши.
В това число и себе си слагам, и родителите си, и двама браят имам, та и те.

ееее, радвай се, че не сте чували за ХОББ, например или рак на белия дроб ... не е готино, честно казано.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт